Sayfa 289/317 İlkİlk ... 189239279287288289290291299 ... SonSon
Arama sonucu : 2529 madde; 2,305 - 2,312 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Bilinçli ve '' girişimci '' vatandaş çok önemli. Ne kadar çok insan kendini geliştirir ve medeni cesaretini kullanırsa ortam daha düzgün olur. Geçen yazdığım gibi, cadde de 2 yeni temel inşaatı yapılıyordu. Balkonumdan seyrederken (muhtemelen yabancı işçiler ) demir bağlayanların resmen işi savsakladığını gördüm. Etreleri dört köşeden değil bazılarını tek bazılarını 2 köşeden telle bağlayıp geçiyorlardı. Zumlayarak kısa video aldım. Sonra belediyeye gittim ve gösterdim. Savcılığa delil olarak kullanmayı düşünüyorum deyince apar topar birbirleriyle trafik başlatarak '' sen git şimdi birazdan olacakları seyret '' dediler. Merakla balkona oturdum, 2 saat sonra 3 zabıta ve 2 görevli inşaatı mühürledi. Bugün ortalıkta görünmeyen müteahhit inşaatın başında tüm gün bütün demirleri yeniden bağlattırdı.

Bana ne dememek lazım. Sonuçta deprem veya diğer felaketlerde bu adamların yüzünden oluşan zararlar ve acılar tüm topluma yansıyor. Ama kazançları sadece kendi ceplerine ... Bana geçen birisi fazla uğraşma yaşatmazlar benzeri yazmıştı. Zaten yaşıyormuyuz ? Deli deliyi görünce diye bir laf var. Korkma korktukça sıra .....
    Bir de ülkede yaşıyor muyuz demişsin ya. Evet yaşamıyoruz . Ben de sana soruyorum yok elindeki görüntüyü savcıya vereceğim falan demişsin ya. Ülkede savcı- hukuk var mı? Sizin davranışınız gelişmiş bir ülkede örnek davranıştır ama oralarda da böyle bir şey kimse yapmaz belgesini iptal ederler. O yüzden Türkiye gibi bir ülkede okyanusta kum tanesi bile değilsen dertsiz başını derde sokma derim. Türkiye'de oluşan sisteme kimsenin gücü yetmez. 35 yıllık inşaat mühendisi olarak yazıyorum. Sen şimdi sözüm ona demir kısmını hallettin o da şüpheli ya. Peki betonu da kontrol etseydin oldu olacak. Betonarme de demir tek başına hiç bir şey ifade etmez. Proje hesap değerlerine uygun beton dökmezsen demir tek başına bir şey ifade etmez. Tavsiyem belli ki emekli pozisyonunda bir insansınız canınız sıkılıyor. Türkiye'de doğuştan şantiye şefliği çok yaygındır. Bir yerde bir iş makinası çalışmaya görsün hepsi toplanır oraya. Anlar anlamaz toplanır ve yorum yapar. Ben meslek hayatım boyunca çok şahit oldum. Boş işler bunlar . Hele bunları şikayet anlamında bir yere taşımak dertsiz başa dert almaktır. O belediyenin elemanları bile o çarkın elemanlarıdır siz bilmezsiniz. Tekrar uyarmak gereği duydum. İleride nahoş bir durumla karşılaşırsanız aklınıza ben gelirim. Ülke maalesef böyle rezil bir ülke...

2. Bu konuyu çok uzattık. Bırakın benim başıma gelecekleri siz. Ne yaşanacaksa yaşanır. İnşaat mühendisi deyince yeni , taze bir hikayem var. Daha dün yaşandı.

2 yaşında binada oturuyorum. Kentsel dönüşüm binası. Mal sahipleri 50 yaş üzeri ve ilkokul mezunu. Ortaokul yok. Müteahhit de Muş' lu . İlkokul mezunu. Gecekonduları kat karşılığı aldığında adamları sürekli kandırarak '' belediye istiyor '' diyerek ara ara plan- proje değişikliği için imzalarını almış ve iyi mal götürmüş. Neyse sicili bozuk yani.

Dün öğlen doğalgaz kaçağı ihbarıyla binanın gazı kesilmiş. Yönetici ( Profesyonel şirkette ) İnşaat mühendisi. Akşam iftardan sonra eşofmanlı bir genç ingiliz anahtarına balyozla vurarak koridordaki kolon tesisatının vanasını sökmeye çalışıyor. Ortada binadan kimse yok. Yoğun gaz kokusu var. Seyrettim. Vanayı boruya tutan yeri temizledi ve yeniden kendirledi, ilaçladı sıktı. Yntc. gruba '' birazdan gaz açılacak , arıza giderildi 9500 tl. tuttu. Paraları pzt. hesaba yatırınız '' yazdı. 1 saat bekledim. Bizim aldanmaya alışkın komşular soru sormak yerine yöneticiye teşekkür yarışına girdi. Sonunda ben yntc. ye bireysel hattından ihtarname attım. Değişen ve yapılan işin teferruatını ve faturasını gruba atmasını, bu masrafın müteahhit ten tahsil edilmesini, binanın 5 yıllık garantisi dahilinde olduğunu ( müteahhitin arsa payının 400/500 olduğunu Kat mülkiyet kanununa göre ortak giderin arsa payına göre alınacağını vb. yazdım. 40 yaşlarındaki yntc. mühendisimiz beni arayarak derdimi sordu !! 5 dk. lık bir konuşmadan sonra anlayacağını anlamış olmalı ki gruba istifa ettiğini yazdı. Bu yazıdan 1 saat sonra doğalgaz servisini çağırdım ve aslında arızanın nasıl tezgahlandığını kameradan bulduk.

Ben hergün neler yaşadığımı yazsam kitap olur. Buraya üç beş konuyu örnek olsun , insanlara yol göstersin diye yazıyorum. Yoksa benden daha titiz çok insan olduğunu ama bu ortamlara girmediklerini biliyorum.

Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Bir de ülkede yaşıyor muyuz demişsin ya. Evet yaşamıyoruz . Ben de sana soruyorum yok elindeki görüntüyü savcıya vereceğim falan demişsin ya. Ülkede savcı- hukuk var mı? Sizin davranışınız gelişmiş bir ülkede örnek davranıştır ama oralarda da böyle bir şey kimse yapmaz belgesini iptal ederler. O yüzden Türkiye gibi bir ülkede okyanusta kum tanesi bile değilsen dertsiz başını derde sokma derim. Türkiye'de oluşan sisteme kimsenin gücü yetmez. 35 yıllık inşaat mühendisi olarak yazıyorum. Sen şimdi sözüm ona demir kısmını hallettin o da şüpheli ya. Peki betonu da kontrol etseydin oldu olacak. Betonarme de demir tek başına hiç bir şey ifade etmez. Proje hesap değerlerine uygun beton dökmezsen demir tek başına bir şey ifade etmez. Tavsiyem belli ki emekli pozisyonunda bir insansınız canınız sıkılıyor. Türkiye'de doğuştan şantiye şefliği çok yaygındır. Bir yerde bir iş makinası çalışmaya görsün hepsi toplanır oraya. Anlar anlamaz toplanır ve yorum yapar. Ben meslek hayatım boyunca çok şahit oldum. Boş işler bunlar . Hele bunları şikayet anlamında bir yere taşımak dertsiz başa dert almaktır. O belediyenin elemanları bile o çarkın elemanlarıdır siz bilmezsiniz. Tekrar uyarmak gereği duydum. İleride nahoş bir durumla karşılaşırsanız aklınıza ben gelirim. Ülke maalesef böyle rezil bir ülke...

3. Eğitim çok önemli olup, işini doğru yapana saygımız sonsuz. Ancak , diplomasını koz haline getirerek insanlara salak muamelesi yapana tahammül edilemez. Herkes elektriğin çarpacağını bilir, bilgisayarı kullanmayı bilir ama yazılımı bilmez vs. Toplumun bilinç düzeyini küçümsemek lazım ( yanlış bilineni düzelterek olumlu yaklaşılır )

Yurtdışına çıkacağım için aşılarımı kontrol ettirdiğimde hepatit b , kızamık , varicella ve kabakulak aşılarımın yapılmasının gerektiği söylendi. Özel hastane 4 bin tl. istedi. Aile hekimime cuma öğleden sonra gittim ve bu aşıları yapıyormusunuz diye sordum. Vayy efendim ortalık karıştı. Neymiş doktor aşı işine mi bakarmış. Aha bana yeni bir idman sahası dedim. Yan odadaki hemşirenin işi bu iş kardeşim diyen doktoruma '' hemşirenin amiri kim , maaşını kim ödüyor '' dedim. Yan oda ( hemşire odası boştu ve erken kaçmıştı. ) Doktorum hopladı, sinirlendi ben sakinim. Ciddi soruyorum dedim siz burada hangi aşıların yapıldığını bilmiyormusunuz . Elbette biliyorum dedi. Eee o zaman dedim. Ben size bana aşı yapın dedim mi ? yapılıyor mu dedim. Ne zaman ve hangileri yapılıyor diye tekrar sorunca anladım ki , gerçekten işleri boşlamış ve ilgilenmediği yerden sormuşum. Diğer 4 hekimin hemşireleri de gürültüye gelince onlara sordum. Doktorun gözüne bakıyorlar, cevap vermiyorlar. Telefonu çıkarıp, sesli Toplum sağlığı müdürlüğünü aradım ve ... nolu aile hekimliğinde aşı yapılıp yapılmadığını sordum. Yapılıyormuş. Peki şimdi vatandaş neden yoruluyor ? Bunu da pas geçelim. Aşağıda çıkışta bir hemşire yaklaşarak '' doktor sizin direkt aşıların ismiyle sorduğunuza bozulmuş. Ukalalık olarak algılamış '' dedi. Vay anasını ... bilmek suç. Şu iletişim çağında bilmemek ayıp.

4. Merhaba;
    2016 yılında 68 bin USB karşılığı TL ye projeden 2 adet 2+1 (90m2) daireye yazıldım ve 2019 da teslim alarak ikisini de kiraya verdim. Daireler hiç boş kalmadı.
    Lokasyon AYDIN.
    Muadillerinin sarı sitede 70-72 bin USD (2,3-2,4 milyon TL) ilanlarını görüyorum (Adet fiyatı)
    Bir emlakçı arkadaşım ile konuştum:
    Aynı sitede 1+1 1.4 milyona yeni sattığını, benimkilerin de 1.9-2 Milyona satılabileceğini söyledi. (60 bin USD civarı)
    Sizce bu gerçekçi mi?
    (Samimi sorudur, ironi içermez...!)

Durum bu ise;
    Dolar bazında kar edilmiş oluyor çünkü.
    5 yıldan beri elde edilen kira getirisi de buna dahil değil...
    İnsan iki şeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabını.

5.  Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Merhaba;
    2016 yılında 68 bin USB karşılığı TL ye projeden 2 adet 2+1 (90m2) daireye yazıldım ve 2019 da teslim alarak ikisini de kiraya verdim. Daireler hiç boş kalmadı.
    Lokasyon AYDIN.
    Muadillerinin sarı sitede 70-72 bin USD (2,3-2,4 milyon TL) ilanlarını görüyorum (Adet fiyatı)
    Bir emlakçı arkadaşım ile konuştum:
    Aynı sitede 1+1 1.4 milyona yeni sattığını, benimkilerin de 1.9-2 Milyona satılabileceğini söyledi. (60 bin USD civarı)
    Sizce bu gerçekçi mi?
    (Samimi sorudur, ironi içermez...!)

Durum bu ise;
    Dolar bazında kar edilmiş oluyor çünkü.
    5 yıldan beri elde edilen kira getirisi de buna dahil değil...
    Hocam 90 m2 dairenin bugün maliyeti 1.8-1.9 milyon arsa payı ve diğer giderler hariç hesabını siz yapın..Sahtekar çok..

6.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Hocam 90 m2 dairenin bugün maliyeti 1.8-1.9 milyon arsa payı ve diğer giderler hariç hesabını siz yapın..Sahtekar çok..

Ö zaman ben şöyle anlıyorum:
    Piyasa, (en azından benim bulunduğum bölgede) emlağı realist fiyatlamıyor ve fiyatlar olması gerekenin altında.
    Oysa çevrede hep emlak fiyatları uçtu diyen var.
    Bu ne kadar daha devam eder bilinmez tabii de,
    Sonunda fiyatlar gerçekçi şekilde oluşmaya başladığında emlak fiyatlarını hem USD hem de TL bazında çok daha yukarıda göreceğiz diye yorumluyorum.
    Maaşlı kesim için emlak hayal oldu deniyor ama daha da ulaşılmaz olacak galiba bu kesim için ileride.

(Önceki gönderilerinizden anladığım kadarıyla inşaat sektöründe tecrübeniz var.)
    İnsan iki şeyi bilmelidir:
    1.Haddini. 2.Hesabını.

7.  Alıntı Originally Posted by TeTRa Yazıyı Oku
    Ö zaman ben şöyle anlıyorum:
    Piyasa, (en azından benim bulunduğum bölgede) emlağı realist fiyatlamıyor ve fiyatlar olması gerekenin altında.
    Oysa çevrede hep emlak fiyatları uçtu diyen var.
    Bu ne kadar daha devam eder bilinmez tabii de,
    Sonunda fiyatlar gerçekçi şekilde oluşmaya başladığında emlak fiyatlarını hem USD hem de TL bazında çok daha yukarıda göreceğiz diye yorumluyorum.
    Maaşlı kesim için emlak hayal oldu deniyor ama daha da ulaşılmaz olacak galiba bu kesim için ileride.

(Önceki gönderilerinizden anladığım kadarıyla inşaat sektöründe tecrübeniz var.)
    Evet 35 yılım bitti. Mantık şu aslında bir malın maliyeti var. Her ne olursa olsun. Hiç bir mal normal koşullar altında maliyetinin altına satılmaz satılamaz. Ticaretin ruhuna aykırıdır. Emlak konusunda çevrenizde güncel maliyetleri bilen insanlarla diyaloğunuzu arttırın bilhassa böyle dönemlerde. 2022 sonunda Didim'de babadan kalma hisseli bir arsam vardı. Ortaklı bir yerdi ortaklığı gidermek için sattım. Geçen bölgede faal bir emlakçı arkadaşım ile konuştum çok iyi zamanda sattığımı söyledi. Yurt dışından para-girişi olan bir bölgede bile inşaat faaliyetleri durmuş vaziyette. Ama bu mülkün değerini değiştirmez hele ki hiperenflasyon olan bizim gibi ülkelerde malınıza sahip çıkın..

8. O yatırımı Didim-Kuşadası bölgesine yapmış olsaydınız çok farklı fiyatlar vardı şimdi.

Sayfa 289/317 İlkİlk ... 189239279287288289290291299 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •