Sayfa 305/318 İlkİlk ... 205255295303304305306307315 ... SonSon
Arama sonucu : 2543 madde; 2,433 - 2,440 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    halbuki pandemide halk, esnaf faaliyetlerine ara verdiğinde nasıl göz yaşı dökmüştü. pandeminin hemen ardından kamaşullahı yağlayarak piyasaya çıktılar. hangi sezondu hatırlamıyorum ama hayatın normale döndüğü ilk yaz sezonu , yani hala insanlar maske kullanırken, hanımın planına uyarak Milas'ın Kazıklı koyuna bir kaç günlüğüne tatile gitmiştik. beldede zaten kalacak 1-2 pansiyonvari işletme vardı. akşam yemeğinde 40 küsür derece sıcaklıkta çıkardıkları menü patlıcan musakka-pilav ve cacıktı istedikleri para da 130 lira civarıydı. iki haftalık tatilimde bu menüyü yiyecek halimiz yok. Dedim ki; bana bir duble rakı verin. O arada sormak lüzumunda hissettim musakka fiyatını hatırlayarak. Dedi ki dublesi 120 lira. Bakın hanfendi dedim sizin dediğiniz bu fiyata rakı içilir ama boğazda içilir. Burada böyle dedi. Elim mecbur içtim tabii ki. Sonra eşime döndüm ve dedim ki bak sevgilim eğer bir gün muayenehanene bir hasta gelirse muhakkak mesleğini sor. eğer işçi ise gerekirse para alma ama esnafsa 4 katını geçir. Çünkü bu şeytanların anlayacağı dil budur.

Yunandaki adam da kazanıyor ama incitmeden kazanıyor. Ayak bastı parası yok. Şemsiye-şezlong ücretsiz, bazılarında bir içecek karşılığı free yazıyor ama buradaki işletmeci gibi 'neden içmiyorsun, iç hadi' diyen karasinekler yok. Menüler doyurucu, fiyatlar belli sürpriz adisyon yok, ürünler taze. fiyatlar kesinlikle daha iyi hatta deniz patlıcanlı kazıklı koyundan bile daha ekonomik. O yüzden benim buradaki ali veliye verecek beş kuruş param yok. İyi ki Lozan da adaları bunlara bırakmışız yoksa oranın da içine ederdik diye düşünmeden edemiyorum.
    Pandemide bile esnafın kaybı olmadı. Restoranlara müşteri gelmedi ama eve kurye işi yaygınlaştı. Üstelik pandemide çalışanların ücretini de devlet ödedi.

Esnafta ahlak aramak beyhude bir çabadır. Esnaf ahlaksızdır demiyorum, esnafın ahlak kavaramı ile bir işi yok diyorum. Örneğin esnaf 1 e mal ettiğini satabiliyorsa 3' e de satar, 5' e de 20 ye de satabilir. Bunu bir ahlaksızlık veya kazıkçılık olarak görmez. Kendi açısından işini bilen, kafası çalışan, kârlı piyasayı bilen biri olarak görür kendini. Aynı durum ev sahipleri için de geçerlidir.

Bu konuda sorumluluk, gelir adaletsizliği yaratarak bu işe çanak tutan hükumetindir,
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Pandemide bile esnafın kaybı olmadı. Restoranlara müşteri gelmedi ama eve kurye işi yaygınlaştı. Üstelik pandemide çalışanların ücretini de devlet ödedi.

Esnafta ahlak aramak beyhude bir çabadır. Esnaf ahlaksızdır demiyorum, esnafın ahlak kavaramı ile bir işi yok diyorum. Örneğin esnaf 1 e mal ettiğini satabiliyorsa 3' e de satar, 5' e de 20 ye de satabilir. Bunu bir ahlaksızlık veya kazıkçılık olarak görmez. Kendi açısından işini bilen, kafası çalışan, kârlı piyasayı bilen biri olarak görür kendini. Aynı durum ev sahipleri için de geçerlidir.

Bu konuda sorumluluk, gelir adaletsizliği yaratarak bu işe çanak tutan hükumetindir,
    1'e mal ettiğini 5'e satabiliyorsa, tekelcilik söz konusu olmadığı sürece hiç bir problem yok.
    Aynı esnaf iş yapamayıp batınca kimse koltuk çıkmıyorsa, 1'e mal edilen şeyi 5'e alan enayiler akın akın o esnafa koştuğunda da kazandığı parada gözünüz olmasın.
    1'e malolan şeye 5 lira vermek istemiyorsanız, oturun evde kendiniz 1'e mal edin.

Mesela doktorluk herkesin yapabileceği kadar kolay bir iş olsaydı, maaşı asgari ücret olurdu.
    Kendi kendinizi ameliyat edebiliyor musunuz? Hayır. O zaman doktorun aldığı parada gözünüz olmasın.

Peki falanca mekanda 100 liraya satılan kahveyi evde kendiniz 3 liraya mal ederk yapabiliyor musunuz?
    Cevap evetse oturun evinizde yapıp için kahvenizi.
    Cevap hayırsa (yani kahveyi sıcak suyla birleştiremeyecek kadar beceriksizseniz) demek ki kahve yapmak doktorun işi kadar zormuş. 100 lira gayet uygundur. Hatta müşteri çoksa kahve 200 lira olsun. Hakkıdır.
    Ama evde içmekle o mekanda içmek aynı şey değil diyorsanız, o zaman da demek ki o fiyat kahvenin değil mekanın fiyatı.

Bazen başka sitelerde de tatil yerlerindeki fiyatlara dair saçma sapan eleştiriler görüyorum. Yok plaja girmek kişi başı 2000 lira, yok lahmacun 900 lira.
    Kardeşim o plaj boş kalıyor mu? Hayır.
    Lahmacuncu boş kalıyor mu? Hayır.
    Demek ki hitap ettiği kesim için fiyat uygun, ve sen o mekanın hitap ettiği kesimden değilsin.
    Seni içeri almak zorunda mı? Değil.
    Fiyatı senin ulaşabileceğin seviyeye düşürmek zorunda mı? Değil.
    Ev sahiplerine çemkirirken "barınmak temel ihtiyaçtır" gibi saçma bir gerekçenin arkasına sığınılırdı, şu anki tartışmada o da geçerli değil. Adam içki masası kurduruyor, vay efendim hesap niye bu kadar.
    Hay senin derdini sevsinler..
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Bu sabah emirganda biraz balık tuttum. Az önce taze taze yedik.
    Tutmakla, ayıklamakla, pişirmekle hiç uğraşmasam, aynı balığı gidip bir restoranda yesem, sonra da niye bu kadar pahalı diye çemkirsem, olacak iş mi?

Orspuların bir sözü vardır "zevkin pazarlığı olmaz".
    Mekana gidip de kendine hizmet ettiriyorsan, istenen rakamı ödeyeceksin kardeşim.
    Ödemek istemiyorsan eline kuvvet.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

4.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Herkes kendi ev sahibiyle hesabını halletseydi o zaman. Burada ev sahiplerinin geneline çemkirmek neyin nesiydi?
    Kiralar ödenemeyecek seviyelerde falan değildi, şimdi de değil.
    1-insanlar arz fazlasının olduğu 2016-2020 dönemindeki beleş kiralara fazla alıştılar, normal seviyeye dönünce zorlarına gitti.
    2-Sosyal patlama falan olmaz. Olsaydı gıdada olurdu. Niye olmadı? Niye kimse gıda fiyatları için sokağa inmedi?
    3-Şahıs olan ev sahipleri bezdirilerek emlak kiralama işinin şirketlerin eline geçmesi operasyonu tüm dünyada yapılıyor, sadece Türkiyede değil. Detayları daha önce yazdım. Bu işin büyük ölçüde şirketlerin elinde olduğu ülkelerden örnekler verdim. İtirazı olan varsa iddialarımı çürütsün göreyim. Ama "gomplo teyorisi bunnar" cümlesi bir karşı argüman değildir.
    4-Farklı bir yatırıma yönelseydiniz ne demek. İyi o zaman, sen de beğenmiyorsan gidip başka ülkede yaşasaydın. Laf mı bu şimdi?
    Ya da kiralardan şikayet eden kendine ev alsaydı o zaman.

Film dediğin şey ticari bir üründür. Ev sahibi gaddarlığı diye bir şey yok. Fakir mazlum edebiyatının alıcısı çok olduğu için yapıldı o filmler.
    Zibilyon tane pislik kiracı var piyasada. Borç takanlardan evi yakanlara kadar. Ama mağdur ev sahibi filmi yapılsa kimse izlemez.
    Sen daha bunu anlamaktan acizsin, akıl vermeye kalkıyorsun.
    Aciz senin sülalendir.tartışma üslubun bu mu senin? Gettoda üç evin var diye sağa sola monopol amca rolü kesme ve bana laf yetiştirme.

SM-A525F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku
    Aciz senin sülalendir.tartışma üslubun bu mu senin? Gettoda üç evin var diye sağa sola monopol amca rolü kesme ve bana laf yetiştirme.

bu salaa boşver.

arada gelir küfürü yer şerbetini içer doyuma ulaşır acıkınca geri gelir.

sok geç

herkesin orgazm olma şekli başka tabi

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

6.  Alıntı Originally Posted by enkahramanrıdvan Yazıyı Oku

Eşin de doktormuş madem, alamadın mı kendi kaliteli semtinde bir ev?
    Benim tanıdığım doktorların hepsi iyi semtlerde oturuyor, ve daha birçok emlağa sahipler.
    Falanca mekanda hesap fazla geldi diye ağladıklarını da hiç görmedim.
    Sen bir yerde hata yapıyor olabilir misin acaba?

Buralarda bir öğretmen vardı. Eve vermediği parayı başka enstrümanlarda üçe beşe katlıyordu güya.
    Ev paramı borsada milyon yaptım diye övünürken bir baktı ki evler de milyon olmuş
    Forumda ev sahiplerine çemkirmek ona hiç bir şey kazandırmadı. Boşa ödediği kiralar yanına zarar olarak kaldı.

Senin sorunun da aynı. Her şeyi biliyorsun, hep doğru yatırımı sen yapıyorsun ve hep haklısın.
    Hep başkaları kötü, fırsatçı, vb.

7.  Alıntı Originally Posted by EMLAK Yazıyı Oku
    bu salaa boşver.

arada gelir küfürü yer şerbetini içer doyuma ulaşır acıkınca geri gelir.

sok geç

herkesin orgazm olma şekli başka tabi

Gel mk ayyaşı, bi sen eksiktin.

sen geçmişteki gibi kiracılar evime sıçtı sıçtı gitti boklarını temizlemekten bıktım diye ağlamaya devam et.

tansiyon ilacınıda almayı unutma abıca. hadi bakim.

Ateşleri ateşlere katarak gel.. denizleri denizlere katarak.

Sayfa 305/318 İlkİlk ... 205255295303304305306307315 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •