Sayfa 243/317 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293 ... SonSon
Arama sonucu : 2531 madde; 1,937 - 1,944 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    O zamanda FED vardı.1920 1929 arası müdahale etti.Para bastı ,roaring twenties kükreyen yirmiler bolluk ve refah zamanıydı,amerikada caz ,tüketim çılgınlığı zamanıydı borsalar coşmuştu,sonra 1929 ekiminde duvara toslandı.Bence olaylar çok benzer.1929 öncesi yüzyılın başında da avrupa ve amerikada bir daralma dönemi vardı,avrupada özellikle ingilterede inanılmaz bir sefalet dönemi oldu,sonrası 1. dünya savaşı,sonrası kükreyen yirmiler sonrası 1929 krizi ve devamında da ikinci dünya savaşı .Bu sıralama aynı şekilde şu anda da yaşanıyor.2008 ilk darbe ,sonrası amerikanın para saçması,kükreyen 20 ler benzeri geçici bir refah dönemi akabinde buhran gelecek.Benim öngörüm böyle.Teknoloji ve internet ekonomik buhran için ne ifade ediyor anlıyamadım.O zamanda teknolojide kendi zamanına göre büyük ataklar yapılmıştı bu buhrana engel olmadı.Ekonominin dinamikleri farklı.Devletlerin müdahalesi kısmına gelince ona devletler demiyelim de merkez bankaları diyelim,bence o da sonuna kadar kullanılmış bir enstruman onun da sonuna geldik.Merkez bankaları bu buhrana hiç bir şey yapamaz.
    507'den dinlemiştim. 29 krizinde genç FED'in parayı sıktığını bunun buhrana gaz döktüğünü, o nedenle son krizde likidite desteği verdiğini, amerikan doları bir ihraç ürünü olduğu için enflasyon ile sonuçlanmadığını belirtmişti. Başka ülkelerin böyle bir avantajı olmadığı için sadece amerikaya özgü bir durum.

Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    507'den dinlemiştim. 29 krizinde genç FED'in parayı sıktığını bunun buhrana gaz döktüğünü, o nedenle son krizde likidite desteği verdiğini, amerikan doları bir ihraç ürünü olduğu için enflasyon ile sonuçlanmadığını belirtmişti. Başka ülkelerin böyle bir avantajı olmadığı için sadece amerikaya özgü bir durum.
    Mahfi hocanın tanımladığı son 150 yılda kapitalizmin yaşadığı üç krizin ilki 1873 ve 1896 yılları arasında yaşanıyor.Fed 1913 de kuruluyor.O zamanlar altına dayalı sistem var.Bir merkezi sistem olmadığı halde kapitalizm ilk krizini 1873 de yaşıyor.Burada buhrana neden olan şey para sihirbazlıkları değil,üretim ve tüketim alışkanlıkları ya da dünyada fiziki sosyal doğal büyük değişimler olması.Bu nedenle fed in şu anda yaşadığımız olaya zerrece etkisi olamaz.Sistem batık,pek çok kurum şirket devlet batık sistem bunlar yüzdürülerek devam ettiriliyor.Ama sonuç değişmez.Bunun sonunda bir buhran oalacak ve yeni sistem kurulacak

Bir de şu konuyu ara ara yazıyorum ama sanırım anlatmakta eksik kalıyorum.Dolar fed in bastığı ve kontrol ettiği bir para birimi .Bunu bütün dünya kullanıyor.Amerika dolar kullanan ülkelerden sadece birisi,fed özel bir banka dolar basarken amerikanın isteklerine illa uyacak diye bir kural yok.Amerikanın 33 trilyon dolar borcu var,bu borç dönsün diye fed para verip karşılığında hazine kağıdı aldığı zaman bu borç amerikan sisteminde katlanarak büyüyor,ama bu para aslında ortada yok,bu para sistem batmasın diye varmış gibi davranılan bir para.O nedenle fed çok para bastı doların değeri düşer falan yanlış argumanlar,az olan şey değerlidir,fed bir günde doları dünyanın en değerli şeyi haline getirebilir.Tüm devletler dolar cinsinden sisteme borçlu,bu global gangsterler istedikleri an yok size artık yeni borç eskileri ödeyin bakalım dendiği anda israfilin suruna üflenmiş olur.Bizim sürekli döndürmek zorunda olduğumuz 450 milyar dolar borcumuz var,sistem artık sana yeni borç morç yok ver bakalım şu borcunu dese türkiye diye bir ülke kalır mı.Tüm ülkeler bizim durumumuzda.

4. 2023 te İstanbul'da konut fiyatları artışı %54 olmuş. TÜFE: %64 İTO: %74 Marketteki enflasyonu yazmıyorum bile , herkesin malumu.

Şimdi bu durumda konut fiyatları ne kadar artmış oluyor?, Hani arz sıkıntısı vardı, arz-talep falan ne oldu? TR de kara para konuta akıyor, fiyatların düşmesini bekleyenler avucunu yalar diyenler vardı. Dilan Polat ve Seçil Erzan'ın yüzünden hep, içeri alınca piyasanın dengesi bozuldu
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Yüz kere yazdık.
    Sürekli tekrara düşüyoruz.
    Enflasyon 4 iken konut 3 artıyor, bir kesim hemen "vay emlak kaybettirdi, betona para bağlamak enayilik"
    Ertesi yıl enflasyon 4 iken konut 5 artıyor, bir kesim bağırıyor "balon vaaar, bu sürdürülemeeeez, millet nasıl ev alacak, devlet müdahale etsin"
    Ertesi yıl yine enflasyon 4 iken konut 3 artıyor, aynı kesim başlıyor yine vıdı vıdı vıdı konuşmaya.

6.  Alıntı Originally Posted by hkm Yazıyı Oku
    Mahfi hoca kapitalizmin yaşadığı 3 buhranı tariflemiş.Bunlar son son 150 yıllık süre içinde yaşanan buhranlar.Daha öncesine gidilirse tarihsel büyük olayların tetiklediği genelde ekonomik bazlı büyük olayları anlamak zor değil.İnsanların yaptıkları büyük göçlerin temelinde bence hep ekonomik buhranlar var.Öyle ya durup dururken bir toplum neden yerini yurdunu bırakıp binlerce kilometre öteye göçer.Nedeni elbet ekonomi,ekonomi bozulunca çıkan savaşlar,kıtlık,iklim veya doğa felaketlerinin tetiklediği buhranlar bence tarihte hep olmuş.Son 150 yılın üç buhranını mahfi hoca anlatmış.
    mahfi eğilmez su geçirmez bir liberal olduğu için buhranları tariflerken sanki birilerinin düğmeye basıp gıcıklığına kriz çıkardığı varsayımına - aslında varsayım değil kuyruklu yalanına- dayanıyor. En hafifinden 1929 krizinin tüm faturasını finansal kapitalizmin emekleme dönemine yükleyip 1917 Sovyet devrimi ve öncesinde Avrupa'da yaşanan işçi hareketlerini pas geçmek ancak onun ekolüne yakışan bir şey.

7. Bir allahın kulu da çıkıp , bu yaşatılan enflasyonun nedeninini yazsa dişimi kırıcam.

Öbür sayfalarda iktidara sallayıp , bu sayfada, iktidarın politikalarına tek negatif yorum yazmayan oportünistler var mıdır acaba ?

https://www.google.com.tr/search?q=o...client=gws-wiz
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Sayfa 243/317 İlkİlk ... 143193233241242243244245253293 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •