Sayfa 121/317 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221 ... SonSon
Arama sonucu : 2536 madde; 961 - 968 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    ben bu kadar portföyüne aşık birisi görmedim.

hani burada yazdıkları ile piyasayı etkileyeceğini düşünüyorsa.
    Portföyüne aşık diye beni kastediyorsan 2015-2020 arası konutta ayı görüşte idim haklı çıktım 2021 sonrası boğa oldum yine haklıyım. Pozisyonuma aşık olsaydım 2 yıl önce konut yatırımı yapmazdım. Haklı olmanın canı cehenneme önemli olan haklı olmak değil para kazanmak. Forumda yazmamın sebebi etkilemek değil. Zaten aşağıda hepi topu 3-5 kişi yazılanları okuyor. Burada yazmamın nedeni tamamen egosal..

Her insanın bir zaafı var benim de ego zaafım var ama en azından ben bunun farkındayım sen farkında bile değilsin.

Pozisyona asla aşık olma, her görüşü dinle, ölç biç, analiz et ama pozisyon aldığında bunu sonuna kadar savun.

Başarının sırrı budur.
    Son düzenleme : vivatrader; 14-10-2023 saat: 15:06.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

2.  Alıntı Originally Posted by esramarka Yazıyı Oku
    bu devirde ev mi satılır Allah aşkına... Ben borsadaki hisselerimin bir kısmını satıp ev alıyorum. Nakit paranız varsa bırakın satmayı, fırsat gördüğünüzü alın.
    Ben Ankara Öveçlerde 2 yaşındaki bir dairemi satılığa koydum. Sermayenin reel olarak erimesini sevmiyorum. Almak isterseniz özelden yazabilirsiniz.

3.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Ege sahillerinde hedef kitle siz değilsiniz zaten. Hedef kitle; Ruslar, Ukraynalılar, İngilizler, Hollandalılar ve hepsinden önemlisi Gurbetçiler..

Kuşadası'na ilk geldiğimde, nakit olarak ev almak istediğimde bile ev sahipleri ve emlakçılar yüzüme bile bakmıyordu.
    Tabi ben nakit alacağım için çok değil %10 civarı indirim talep ediyordum. İstanbul'da hiç böyle değildi nedenini bir türlü anlamıyordum. Nakit alacağım dememe rağmen %3 bile indirim yapmıyorlar, hatta tapu masrafını bile sen ödersin falan diyorlardı.
    Bir de o dönem nakit krizinin olduğu 2018-2020 arası dönemdi.

Daha sonra samimi olduğum Kuşadası yerlisinden bir arkadaşım bana "yazın gurbetçi ve yabancılar gelip beşer onar ne varsa topluyor. O yüzden burası böyle" demişti. Şimdi onları daha iyi anlıyorum.

O yüzden bu forumda temennileri değil yaşanmış deneyim ve analizleri okumak isterdim ama maalesef.. Hep temenniler..

-------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir

Beşer onar alanlardan çok tanıdık var. Hepsi AirBnb den kiraya verip parayı 5 senede çıkarırım diyordu. Yasa çıkınca onlar 5 senede değil anca 50 senede çıkarırlar o parayı. Otellerin ne kadar vergi verdiğini biliyor musunuz? Aynısını ve hatta daha fazlasını AirBnb cinlerden alacaklar. Uymayanlara da zaten devasa cezalar yazmaya başladılar.

Bu yeni yasaya göre sadece AirBnb değil Sahibinden Emlakjet vb her türlü online platformdan evini kısa süreli kiraya koyan herhangi bir emlakçı da kısa süreli kiralama yaparken yapamayacak.

Bana adetle rakamla gelin. Kuşadasında kayıt dışı çalışan ve bu yaz AirBnb den Sahibinden Emlakjet vb den kısa süreli kiraya verilen kaç ev vardı? Bunların hepsi olmasa da %90 ı yeni yasadan dolayı ya boş kalacak ya da kar etmediği için sahibi tarafından hemen satışa çıkacak.

Bence siz yasayı okumamışsınız. Her türlü kısa süreli kiralama içine giriyor.

Sadece İstanbul da tahminen böyle 100 bin konut var. Bunlar hepsi boşa çıkacak.

Kuşadasında da en az 10 bin ev boşa çıkar diye tahmin ediyorum.

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --Kuşadası'nda dolar bazında mayısta zirveyi görmüş, %10 a yakın düşmüş.
    --Alanya da benim semtte mayısta zirveyi görmüş %7 düşmüş...sarı siteye göre...
    Kuşadası Kadınlar denizi mahallesini Euro bazlı hesaplarım hep. Şimdi baktım Euro bazlı Mayıs zirvesinden %7,6 aşağıda. Haziran ayına göre ise %14 yukarıda

Yediğim antrikot, içtiğim şarap ve hatta gurme peyniri bile Mayıs zirvesine göre euro bazlı o civarda düştü. O kadar kısa vade analiz olmaz. Özellikle konut piyasasında Orta ve uzun vadede bakılır.

Orta Uzun vadedeki analiz aşağıdaki linklerde belirttiğim şekilde

https://www.hisse.net/topluluk/showt...70#post6547470

https://www.hisse.net/topluluk/showt...58#post6485058

----------
    Son düzenleme : vivatrader; 14-10-2023 saat: 14:54.
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

5.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Beşer onar alanlardan çok tanıdık var. Hepsi AirBnb den kiraya verip parayı 5 senede çıkarırım diyordu. Yasa çıkınca onlar 5 senede değil anca 50 senede çıkarırlar o parayı. Otellerin ne kadar vergi verdiğini biliyor musunuz? Aynısını ve hatta daha fazlasını AirBnb cinlerden alacaklar. Uymayanlara da zaten devasa cezalar yazmaya başladılar.

Bu yeni yasaya göre sadece AirBnb değil Sahibinden Emlakkey vb her türlü online platformdan evini kısa süreli kiraya koyan herhangi bir emlakçı da kısa süreli kiralama yaparken yapamayacak.

Bana adetle rakamla gelin. Kuşadasında kayıt dışı çalışan ve bu yaz AirBnb den Sahibinden Emlakkey vb den kısa süreli kiraya verilen kaç ev vardı? Bunların hepsi olmasa da %90 ı yeni yasadan dolayı ya boş kalacak ya da kar etmediği için sahibi tarafından hemen satışa çıkacak.

Bence siz yasayı okumamışsınız. Her türlü kısa süreli kiralama içine giriyor.
    Şaka mı yapıyorsun?
    Beşer onar alanların hepsi evlerini boş tutan gurbetçiler. Gurbetçiler Airbnb ile uğraşmazlar. alır boş tutarlar. Airbnb yoğun mesai isteyen bir iştir.

Mesela çocuğumun okulundaki bir veli de şuan bir gurbetçinin evinde kiracı. Bana yalvar yakar kiraladım diğer evlerini boş tutuyor dedi. Gerçekten de öyle. Adam 3-5 yılda bir Türkiye'ye geliyor. evler bomboş. Böyle bir çok gurbetçi var.

Gurbetçiler Türkiye'ye güvenip kazandığını buraya getiriyorlar. Genelde tek bildikleri yatırım gayrimenkul. Onu da yazın tatilini yapacağı şehirlerden seçiyorlar

Sabah akşam forumun gereksiz topiclerinde bile airbnb haberi paylaşarak yazlık fiyatlarının düşeceğini zannediyorsun avucunu yalayacaksın.

O çok savunduğun airbnb yasağı yazlık fiyatlarını düşürmeyi bırak neler olacak aşağıdaki linkte yazdım

https://www.hisse.net/topluluk/showt...52#post6589252

Bu ara dip not: Herkesin Es geçtiği bir konu var airbnb yapan sayısı en çok İstanbul'da.

-------
    Son düzenleme : vivatrader; 14-10-2023 saat: 14:42.

6.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    Şaka mı yapıyorsun?
    Beşer onar alanların hepsi evlerini boş tutan gurbetçiler. Gurbetçiler Airbnb ile uğraşmazlar. alır boş tutarlar. Airbnb yoğun mesai isteyen bir iştir.

Mesela çocuğumun okulundaki bir veli de şuan bir gurbetçinin evinde kiracı. Bana yalvar yakar kiraladım diğer evlerini boş tutuyor dedi. Gerçekten de öyle. Adam 3-5 yılda bir Türkiye'ye geliyor. evler bomboş. Böyle bir çok gurbetçi var.

Gurbetçiler Türkiye'ye güvenip kazandığını buraya getiriyorlar. Genelde tek bildikleri yatırım gayrimenkul. Onu da yazın tatilini yapacağı şehirlerden seçiyorlar

Sabah akşam forumun gereksiz topiclerinde bile airbnb haberi paylaşarak yazlık fiyatlarının düşeceğini zannediyorsun avucunu yalayacaksın.

O çok savunduğun airbnb yasağı yazlık fiyatlarını düşürmeyi bırak neler olacak aşağıdaki linkte yazdım

https://www.hisse.net/topluluk/showt...52#post6589252

Bu ara dip not: Herkesin Es geçtiği bir konu var airbnb yapan sayısı en çok İstanbul'da.

-------

Şu anda kırpılmış hali ile Airbnb Kuşadası 2500 seçenek gösteriyor. Normalde bu rakam 5000 lerde idi geçen hafta. Kanun çıkınca silenler olmuş döt korkusundan.

https://www.airbnb.com/kusadasi-turkiye/stays

İstanbulda da kırpılmış hali ile 50 bin seçenek gösteriyor. Bu rakam geçen hafta 100 bin üzereydi. Döt korkusundan silmişler.

Eğer bulunduğunuz apartmanda veya mahallede birisi kayıtdışı olarak kısa süreli kiralama yapıyorsa ve yeni çıkan kanuna uymuyorsa emniyete jandarmaya şikayet ederseniz yüzbinlerce TL ceza kesiyorlar.

7.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Şu anda kırpılmış hali ile Airbnb Kuşadası 2500 seçenek gösteriyor. Normalde bu rakam 5000 lerde idi geçen hafta. Kanun çıkınca silenler olmuş döt korkusundan.

https://www.airbnb.com/kusadasi-turkiye/stays

İstanbulda da kırpılmış hali ile 50 bin seçenek gösteriyor. Bu rakam geçen hafta 100 bin üzereydi. Döt korkusundan silmişler.

Eğer bulunduğunuz apartmanda veya mahallede birisi kayıtdışı olarak kısa süreli kiralama yapıyorsa ve yeni çıkan kanuna uymuyorsa emniyete jandarmaya şikayet ederseniz yüzbinlerce TL ceza kesiyorlar.
    UMUT efendi Bu tarz temenniler ve beklentiler içinde olacağına keşke o tuttuğun fiziki dolarlarla ev alsaydın şimdi "şu yasa çıksın, bu yasa çıksın" diye acziyet içinde olmazdın...

umut efendi.

(Geçenlerde Sn.HKM eski nickinin umut olduğunu söylediği ve sessiz kaldığın için umut diyorum sana. Sükut ikrardandır. Yıllar önce Fiziki dolar diye savunup dururdu umut efendi zamanında. Evlerin de dolar bazlı çökeceğini söylerdi. Fırsatı değerlendirememişsin demek ki)

Fiziki dolarlarını naftalinlemeye devam et... Bir umut işte...

------------

8.  Alıntı Originally Posted by vivatrader Yazıyı Oku
    UMUT efendi Bu tarz temenniler ve beklentiler içinde olacağına keşke o tuttuğun fiziki dolarlarla ev alsaydın şimdi "şu yasa çıksın, bu yasa çıksın" diye acziyet içinde olmazdın...

umut efendi.

(Geçenlerde Sn.HKM eski nickinin umut olduğunu söylediği ve sessiz kaldığın için umut diyorum sana. Sükut ikrardandır. Yıllar önce Fiziki dolar diye savunup dururdu umut efendi zamanında. Evlerin de dolar bazlı çökeceğini söylerdi. Fırsatı değerlendirememişsin demek ki)

Fiziki dolarlarını naftalinlemeye devam et... Bir umut işte...

------------

Benim 4 tane evim var zaten. Adım da umut değil. Hkm nin mesajını da görmemişim. Görsem yazardım ben o değilim diye.

Sen nasıl düşünüyorsan öyle düşün. Bol kazançlar.

Ben doları hiç sevmem. Dolar kötü bir yatırım diye dolar forumunda yazdığım için oradakiler de itiraz ettiler.

Ben metropoldeki trene yakın emlak çok iyi bir yatırım diyorum zaten. Yazlık kötü bir yatırım diye yazdım. Sebeplerini de yazdım kendimce.

Aynı fikirde olmak zorunda değilsin. Sen zaten paranı kazanmışsın.

Azıcık inse de çıksa da sana koymaz.

Hiç evi olmayanlar da zaten bu kredilerle alamaz.

Senin gibi tok satıcılarda zaten kar etmedikçe malını satmaz.

Sayfa 121/317 İlkİlk ... 2171111119120121122123131171221 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •