Sayfa 308/320 İlkİlk ... 208258298306307308309310318 ... SonSon
Arama sonucu : 2558 madde; 2,457 - 2,464 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by ayhan53 Yazıyı Oku
    Bide şöyle bi durum var yabancı alışları %50 düşmüş
    Dolayısıyla Türk vatandaşlarının alışları toplamda baya artmış
    Ev satışlarında düşüş yok hatta artış başladı gibi
    Ev fiyatlarında tl bazlı düşüş yok ama enflasyona göre dolara göre altına görr reel olarak kayıp var
    Bu yüzden dolardan altından hatta borsadan kazananlar alıyor olabilir.
    youtube da bir bayan yorum yapıyordu konutta düşüş yok mart ayına bakarsan.
    doğru söylüyor.
    ama kaçırılan nokta şu:
    çoğunluk 31 marttan sonra devalüasyon bekliyordu.
    onun gazıyla kimi dolar altın aldı, kimi araba konut aldı.
    önemli olan nisandan sonra satışlar ne olacak, trendi bu sene içerisinde görmek daha mantıklı.
    MB faizi arttırınca bir de devalüasyon olmayınca bundan sonrası için konutlarda reel değerlenme beklemem.
    Ne zamana kadar.?
    konut kredi faizleri %1. - 1.5 lara inmediği sürece ...
    Ne zaman olur?
    2026 dan önce olmaz kanaatimce...

2.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    2023 te alınan yapı ruhsatlarında yıllık artışlar;

- Bina sayısı: 8%
    - Yüz ölçümü(m2) : 14%
    - Daire sayısı : 21%

Bunun anlamı;

1. İnşaat sektörü çok canlı
    2. Daha çok yüksek katlı bina yapılıyor(dikey yerleşim)
    3. Yapılan evlerin m2 si düşüyor (daha küçük evler)

Alın size hap gibi bilgiler
    Deprem bölgesinde yapılan yeni konutlar yüzünden istatistiklerde bir artış mevcut. Bu konutları çıkardığımızda küçülme gözlenecektir. Zira deprem bölgesinde 2023 yılı içinde 319bin konut teslimi öngörülmüş, toplamda 620bin adet civarı konut yapımı planlanmıştı.

2022 yılında 697bin konut için ruhsat verilmiş, 2023 yılında ise 843bin adet.

Deprem için yapılan konutlara verilen ruhsat sayısı burada önemli. Deprem bölgesinde en az 300bin konut için ruhsat verildiğini varsayarsak artışın aksine diğer illerde minimum %25'lere varan bir düşüş karşımıza çıkar.

Bir çok müteahhit işçilik ve malzeme fiyatlarının deprem bölgesindeki yoğun ihtiyaç sebebiyle fazlaca artması yüzünden yeni inşaatları ertelemek durumunda kaldı.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

3.  Alıntı Originally Posted by Turnike Yazıyı Oku
    Deprem bölgesinde yapılan yeni konutlar yüzünden istatistiklerde bir artış mevcut. Bu konutları çıkardığımızda küçülme gözlenecektir. Zira deprem bölgesinde 2023 yılı içinde 319bin konut teslimi öngörülmüş, toplamda 620bin adet civarı konut yapımı planlanmıştı.

2022 yılında 697bin konut için ruhsat verilmiş, 2023 yılında ise 843bin adet.

Deprem için yapılan konutlara verilen ruhsat sayısı burada önemli. Deprem bölgesinde en az 300bin konut için ruhsat verildiğini varsayarsak artışın aksine diğer illerde minimum %25'lere varan bir düşüş karşımıza çıkar.

Bir çok müteahhit işçilik ve malzeme fiyatlarının deprem bölgesindeki yoğun ihtiyaç sebebiyle fazlaca artması yüzünden yeni inşaatları ertelemek durumunda kaldı.
    Söylediklerinize kısmen katılıyorum.

İnşaat sektöründeki canlılıkta deprem gölgesi konutlarının elbette etkisi var.

Bizim de memlekette babadan kalan eski bir ev var, kentsel dönüşüm kararı çıktı ama işe başlanamıyor. Toki, deprem bölgesine yoğunlaştığından bizimkiler erteleniyor.

Ama bu, diğer bölgelerde inşaat durgun anlamına gelmiyor. Totalde sektörde şu an büyük bir canlılık var. Bakmayın siz müteahhit ağlamalarına. Şu anki karlılıkla iş yapamayan müteahhit hiç bir zaman iş yapamaz.

Zaten kendi bölgemden de bunu çok net görüyorum, yıllardır boş duran arsalardan her gün yeni bir inşaat yükselmeye başladı.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Hurmayı çok severim. Tatlı ihtiyacımı hurma ile gideriyorum. Aynı medine hurması kuruyemişçilerde kilosu 800 TL ye satılırken yerel bir marketten 500 TL den aldım. Düşünün bu market 300 e alıp 500 e satıyorsa kuruyemişçiler 300 e alıp 800 e satıyor. Bu yaşıma geldim, böyle bir piyasa böyle bir kar marjı görmedim. Acil ihtiyacım olmayan hiç bir şey almıyorum, dışarıdan yemek işini de bıraktım, kendim evde daha iyisini yapıyorum. Öğrenciyken restoranlarda çalıştım, şeflik de var.

Eğer fiyatına bakmadan alabilecek kadar çok paranız varsa bir şey diyemem ama kısıtlı geliriniz varsa büyük harcamalarınızı erteleyin, küçük harcamalarda en az 3 farklı yerden fiyat almadan birşey almayın. Şu anda piyasada tuttuğunu öpüyorlar. Ama asgari ücret şu kadar oldu, maliyetler şu kadar diyenlere inanmayın, hepsi bahane.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Yüksek ve uzun süreli enflasyon toplumun ahlakını bozar.

6.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    youtube da bir bayan yorum yapıyordu konutta düşüş yok mart ayına bakarsan.
    doğru söylüyor.
    ama kaçırılan nokta şu:
    çoğunluk 31 marttan sonra devalüasyon bekliyordu.
    onun gazıyla kimi dolar altın aldı, kimi araba konut aldı.
    önemli olan nisandan sonra satışlar ne olacak, trendi bu sene içerisinde görmek daha mantıklı.
    MB faizi arttırınca bir de devalüasyon olmayınca bundan sonrası için konutlarda reel değerlenme beklemem.
    Ne zamana kadar.?
    konut kredi faizleri %1. - 1.5 lara inmediği sürece ...
    Ne zaman olur?
    2026 dan önce olmaz kanaatimce...
    Devalüasyon olacak diye ev alınmaz ki ? Tam tersi döviz altın alır. Devalüasyon sonrası cebinizde para ile konut alımına çıkarsınız.

7. Şu videoda Kuşadası bile ne hale gelmiş görülüyor…

Nereye gidiyoruz arkadaşlar…..

Sesleri duymasam Türkiye olduğuna inanmıcam…

https://x.com/haskologlu/status/1781...gEsAO2GeIAObig
    Yatırım tavsiyesi değildir.

8.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Devalüasyon olacak diye ev alınmaz ki ? Tam tersi döviz altın alır. Devalüasyon sonrası cebinizde para ile konut alımına çıkarsınız.
    Devalüasyon olunca ev fiyatları, inşaat maliyetleri aynı mi kalacak sanıyorsunuz
    Bilakis daha fazla artacak..
    Dolar genel seçimlerde 19.5 lirada tutuluyordu. Bugün kaç ? 32,5 ..
    Artış %70.. hissedilen enflasyon ne? En az %100
    Yani devalüasyon olsaydı ev fiyatları daha fazla artardı….

Sayfa 308/320 İlkİlk ... 208258298306307308309310318 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •