Sayfa 275/316 İlkİlk ... 175225265273274275276277285 ... SonSon
Arama sonucu : 2522 madde; 2,193 - 2,200 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Konut fiyatları için 7-8 ay önce ön görümü söylemiştim.
    Dolar cinsinden değer kaybeder diye.
    Takip ettiğim yerlerde son 1 yılda %10 civarı dolar cinsinden düşüş var gözüküyor.
    Benim gördüğüm kadarıyla, dolar cinsinden bu yılda değer kaybı devam eder.
    Tabiki yatırım tavsiyesi değildir.
    Sn Tasarrufçu kusura bakmayın ama konutta REEL anlamda düşüş süreci başladıktan sonra bu bu düşünceyi savunmak ''öngörü'' değildir, farkına varmadır.

Halbuki 1,5 yıl önce ısrarla konutta balon olmadığını savunuyor, konutun dolar, altın gibi enstrümanlara göre hâlâ ucuz olduğunu düşünüyordunuz.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

2.  Alıntı Originally Posted by kelebekx Yazıyı Oku
    Tabi ekstrem örnekler ama 93'lü yıllarda Ankara cebeci yurdunda kalıyorum, zaman zaman bize göre çok daha kaliteli giyen öğrenciler sıkıntıya düştüklerinde dolaplarını açar ne var ne yok kıyafetlerini haraç mezat satarlardı. Maliyetine bile bakmazlardı. Bir tanesine çok ucuza satmışsın demiştim, bu günleri atlatayım daha iyisini alırım gibisinden bir şeyler söylemişti.

Aklıma geldi. 2017 yılında beylikdüzünde bir ev sahibinin alıcının teklifine hiç ikiletmeden hadi tapuya gidelim dediğini bi dostumdan duymuştum. Olabiliyor böyle şeyler.

3-5 bin gibi rayice göre çok düşük kiralar mutlaka güncel değerlere gelir ama çok yüksek fiyatlı kiraların tahsil kabiliyeti olmaz. Artık ücret ve maaşlara yüksek zam gelmeyeceğine göre kiraları enflasyon oranında artırsan bile tahsil edemeyebilirsin. İcra hukuku artık eskisi gibi direkt alacaklıyı korumuyor. Zorla alırım dersen yağmadan içeri tıkarlar. Bence ev sahibi ihtiyacı yoksa yüksek enflasyonda ya evi kiraya vermeyecek ya da az olsun benim olsun diyecek.
    Şehrin göbeğinde değilse 20 bin ve üzeri kiralar bence enflasyon oranında sürdürülemez. Ben artık konutta 1+1 ciyim. Hem müteahhit mutlu hem yatırımcı mutlu hem kiracı mutlu. Kocaman evde tek kişi yaşıyor eytden emekli oluyor al başına belayı zam da yapamıyorsun adamda para yok yani. Topla gelişen bölgelerden 1+0 1+1 yat uyu 5 bin lira bile alsan amorti edecek zaten kavga derdi yok.
    her yerden demettü kazandırır mı?
    29.01.2024:brisa 900m$ , ttrak 2500m$ ,ons 2050usd ^^ ilk checkup: 29.07.2026

3. 1.5-2 yıl önce şartlar farklıydı.
    1.5-2 yıl önce alanlar kazandı.
    Bugünkü şartlar farklı.
    Önümüzdeki dönemde,
    Yine şartlar değişirse, fikrim yine değişir.

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Sn Tasarrufçu kusura bakmayın ama konutta REEL anlamda düşüş süreci başladıktan sonra bu bu düşünceyi savunmak ''öngörü'' değildir, farkına varmadır.

Halbuki 1,5 yıl önce ısrarla konutta balon olmadığını savunuyor, konutun dolar, altın gibi enstrümanlara göre hâlâ ucuz olduğunu düşünüyordunuz.

4.  Alıntı Originally Posted by 1event Yazıyı Oku
    2017 de beylikdüzünde şöyle evim var. Bu kadar ediyor satmıyorum diyen vardı. O ev şuan ne kadar oldu ?

Sent from my SM-S908E using Tapatalk
    O arkadaş kim bilmiyorum ama sayın 1event, beylikdüzü devasa bir yerleşim alanı oldu. Yakın gelecekte denize kadar boş 1 karış toprak bırakmayacaklar gibi görünüyor. Bu büyük açlık ve doyumsuzluk karşısında büyük İstanbul depremi gelmeden hangi konut sağlam hangisi değil bilmek de pek mümkün değil. Konut sağlam bile olsa zemin de çok önemli. Çoğu yerde heyelan tehlikesi var. Özellikle Büyükçekmeceye bakan kimi tarafları İliç'teki gibi bir toprak kaymasını akla getiriyor.

5.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    maliyetler hizla artiyor o dogru

ama bu demek degildirki sen maledilmis fiyattan satabilirsin

Ekonominin gidisatina gore maliyetin altina ev satan cok oldu gecmiste
    Zarar etmek için inşaat yapmak. Beyin yaktın be kardeşim.. Para kazanmayacağın bir işi niye yapsın bir insan kafayı yemiş olması lazım..

6.  Alıntı Originally Posted by Tasarrufcu Yazıyı Oku
    Siz sadece kira çarpanına göre düşünüyorsunuz.
    Kira çarpanı 350-400e geldiği zamanda konut satışları zirvedeydi. 200-250 arasında dipte olduğu zaman oldu.
    Tek parametre kira değil.
    Şunu düşünün;
    cebinde parası olan biri 3 ay sonra niye ev alsın?
    Cebinde parası olmayan biri kredilerin durumundan dolayı zaten alamaz, onu söylememe gerek yok zaten.
    Sarı sayfaları açarsınız orada emlak endeksi diye bir şey var. Orada emsal daire fiyatları var o bölgede olan konutlar için . Oradaki ortalama daire fiyatının %50-55'ine denk gelen iskontoyu yakalayıp 30 senelik inşaat mühendisliği piyasa tecrübenize dayanarak o konutların nasıl yapıldığına kadar bilginiz var sa BİR DE CASH PARANIZ VARSA alırsınız hem de koşa koşa alırsınız. BEN ŞAHSEN ÖYLE YAPTIM. NOT : ŞEHİR İSTANBUL DEĞİL BU ÜLKEDE İSTANBUL'DAN BAŞKA ŞEHİRLERDE VAR. İSTANBUL'A 1 SAAT MESAFEDE ŞU AN TANIDIĞIM BİRÇOK İSTANBUL'LUNUN EV ALMAK İÇİN UĞRAŞTIĞI SAKARYA ADAPAZARI'NDA..

7.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku

Yahu en afaki tahminleri yapanlar bile 1 sene sonrası için %50'den fazla kazanç vaat eden risksiz yatırım aracı tavsiye edemezken ülke de %100'ün üzerinde enflasyon da o paranın zaten yarısı eriyecek. Öyle bir ortamda bile satın alınamayan konutun fiyatı düşecek te mi alacak bu insanlar komiklik yapıyor o arkadaş.. Bakın 30 yıllık mühendis ve müteahhit olarak size başka bir hesap ortaya koyayım.1. Bir inşaatın yapımı için ana unsur ''ARSA' dır. Parası erimesin diye arsaya yatırım yapan birisi aynı zamanda ileride alacağı konutun zammını kendi eliyle yapmış olacaktır.2.Mazota gelen her %10'luk zam betona %20 olarak yansır inşaat demirine en az aynısı yansır. Hafriyatçı da ise %30 yansır. İnce iş maliyetlerine daha çok yansır. 3. Maaşlara zam yapıldıkça işçilik maliyeti artar. 4. Devlet harçlara zam yaptıkça müteahhidin ruhsat alma maliyeti artar. Daha çok sayarım da konuyu anlaşılmış varsayıp yazmayayım. Bütün bu şartlar altında ''YOK EFENDİM O ZAMANDA MÜTEAHHİT İNŞAAT YAPMAZ'' dersen o daha vahim. Bu sefer konut ihtiyacı patlar ve eldeki konutlar daha da pahalı olur. PARAN VARSA AL KARDEŞİM AL. Ama paran varsa para yoksa zaten sallamak serbest.. Psikoloji onu gerektirir onu da anlarım.

8. Ben kredili konut alımını mantıklı buluyorum(yatırım için tabi)
    Peşin mantıklı değil. Bahsettiğiniz gibi bulabilirseniz %50 iskontolu bulursanız tabiki olur.
    Şuan için kredi oranları çok yüksek. Düşücek emare de şuan için gözükmüyor.
    1.5-2 yıl önceki gibi kredi oranları 1.29% gelirse ve enflasyon da yıllık %30-40 olursa konuta talep yine oluşur.
    Bahsettiğiniz İstanbul çevresi şehirlerde de (kocaeli, sakarya vs) son 7-8 aydır konut satışları durgun

Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Sarı sayfaları açarsınız orada emlak endeksi diye bir şey var. Orada emsal daire fiyatları var o bölgede olan konutlar için . Oradaki ortalama daire fiyatının %50-55'ine denk gelen iskontoyu yakalayıp 30 senelik inşaat mühendisliği piyasa tecrübenize dayanarak o konutların nasıl yapıldığına kadar bilginiz var sa BİR DE CASH PARANIZ VARSA alırsınız hem de koşa koşa alırsınız. BEN ŞAHSEN ÖYLE YAPTIM. NOT : ŞEHİR İSTANBUL DEĞİL BU ÜLKEDE İSTANBUL'DAN BAŞKA ŞEHİRLERDE VAR. İSTANBUL'A 1 SAAT MESAFEDE ŞU AN TANIDIĞIM BİRÇOK İSTANBUL'LUNUN EV ALMAK İÇİN UĞRAŞTIĞI SAKARYA ADAPAZARI'NDA..

Sayfa 275/316 İlkİlk ... 175225265273274275276277285 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •