Sayfa 311/323 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon
Arama sonucu : 2579 madde; 2,481 - 2,488 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Hazır konusu açılmışken, kendini millete uzman diye pazarlayan tiplerin "ama ev fiyatları dolar bazında çok rerörerö" derken kasten göz ardı ettiği şu grafiği insanlara hatırlatmakta fayda var.

Doların değeri sabit değildir forumdaşlar.
    Hele 10-15-20 yılık sürelerde doların değeri inanılmaz oranda düşer.
    Ne demiştik? 2001 yılında 7 bin dolara aldığımız evi 2 yıl önce 70 küsür bin dolara sattık, ama kira haricinde (evin değerinden) kar etmedik. Çünkü dolar 20 yılda %90 değer kaybetti.

Benzer şekilde birçok cahil vatandaşın da "tamam ev fiyatları TL olarak artabilir de, dolar olarak neye göre artıyo? Dolar olarak artmaması gerek. Kesin balön var balön." diye saçmalamasına da cevap vermiş olayım.
    Dolar, değeri sabit olan bir şey değildir.
    Dolar, değer kaybeden bir şeydir.
    Dolar, matbaada sınırsız basılabilen bir şeydir.
    Dolar, bilgisayarda iki tık ile de çoğaltılabilen bir şeydir.

Bir amerikalı ya da dolar ile maaş alıyorsan bu hesap dikkate alınabilir.

Geliri TL ile olanlar ve Türkiye de yaşayanlar için sadece veridir bu. Bugünkü şartlarda bir şey ifade etmez.

2.  Alıntı Originally Posted by tcspirit Yazıyı Oku
    Bir amerikalı ya da dolar ile maaş alıyorsan bu hesap dikkate alınabilir.

Geliri TL ile olanlar ve Türkiye de yaşayanlar için sadece veridir bu. Bugünkü şartlarda bir şey ifade etmez.
    Türkiyede yaşıyorum. 7 bin dolar olan evin 20 yıl sonra 70 bin dolar ettiği yer Türkiye.
    Dünyanın herhangi bir yeri de olabilirdi. Çünkü değerlenen şey ev değil, değer kaybeden şey dolar.

Binali Yıldırım mantığıyla düşünmek abes.
    Ha eğer dolar bizi ilgilendirmiyorsa o zaman da "TL bazında neyse de, ev fiyatları niye dolar bazında artıyor" diye şikayet etmek abes.

"İşime gelince dolarla hesaplayayım, işime gelmeyince dolar beni ilgilendirmez" demek, insanları açık açık aptal yerine koymaktır.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.
    https://www.milliyet.com.tr/ekonomi/...nir-mi-6994969

3. Geçen sene bu sitede seçimden önce 275,000 dolara 4+1 aynı m2 de evin satıldığını gördü bu gözler...

Yıl 2024 nerdeyse seçim dönemi üstünden bir takvim yılı geçmiş aynı ev 154,000 dolardan ilanda...

Şimşek piyasanın üstüne karabasan gibi çöktü...

Geçen sene seçimden önce satıp parasını dolara koyan köşe oldu...

Şimdi nerdeyse yarı parasına geri alabilir...

Bu iş nereye gidecek dur bakalım...

Yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    borsanın tüm yatırımlar içindeki en iyi tarafı günü geldiğinde 1 milyonluk malı 500,000 e alabiliyorsun...

kriz durumlarında güzel alım fırsatları sunuyor...

fakat bunu ne arsa ne emlak ne araba reel varlıkların hiçbirisi sunmuyor...

10 milyonluk evi adam 9 milyona vermiyor düşmüyor ama borsada şak diye %50 düşüp sana alım fırsatı sunuyor...

yıl içinde ttkom 26 seviyesinden 13 liralara düşüp güzel fırsat verdi...

daha bir çok böyle alım fırsatı sunan şey söylebiliriz...

fakat bu fırsat emlakta olmuyor...

hep tok satıcı hep tok satıcı...
    geçen seneki yorum ttkom 13 lira gördü şimdi tam 39 lira ...

bahsettiğim olay buydu...

aynı fırsat emlakta olmuyor işte...
    Yatırım tavsiyesi değildir.

5. Eğer evler 2 yılda dolar bazında %125 arttıysa, ekonomiden anlayan biri doların 2 yılda doların bu kadar değer kaybetmediğini bilir. O zaman ev fiyatları şişmiştir der.

Şimdi de konut hem enflasyona göre REEL olarak değer kaybediyor hem de dolar bazında gerileyip normalleşiyor. Ama normale gelmesi için önümüzde 2 yıl daha var.

Yas sürecinin 5 aşaması var: İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme.

Konutçular önce fiyatlardaki düşüşü ''inkar'' ettiler, şimdi ''Öfke'' aşamasındalar. Sıra ile kabullenme aşamasına gelecekler
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Eğer evler 2 yılda dolar bazında %125 arttıysa, ekonomiden anlayan biri doların 2 yılda doların bu kadar değer kaybetmediğini bilir. O zaman ev fiyatları şişmiştir der.

Şimdi de konut hem enflasyona göre REEL olarak değer kaybediyor hem de dolar bazında gerileyip normalleşiyor. Ama normale gelmesi için önümüzde 2 yıl daha var.

Yas sürecinin 5 aşaması var: İnkâr, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme.

Konutçular önce fiyatlardaki düşüşü ''inkar'' ettiler, şimdi ''Öfke'' aşamasındalar. Sıra ile kabullenme aşamasına gelecekler
    Yahu ev fiyatlarındaki tek faktör doların değeri mi dedik?
    Arz artar/azalır
    Talep artar/azalır
    Faizler artar/azalır
    Alternatif yatırım seçenekleri olur/olmaz.
    Daha belki aklıma gelmeyen birçok sebepten fiyatlar dalgalanabilir.
    Bütün bu faktörlerden tek mesajda bahsedecek değiliz heralde. Konu dolarla başladı diye dolardan devam ettik.

Anlamıyor da değilsin aslında. Maksat sinir olduğun adama karambolde vurmak..
    "İyi paralar kazandım, ama ev alamadım" diyen birinden beklenecek bir davranış.
    Evi tutarken herkes iyidir. Yeni kiracı adayınız iyi birine benziyor olsa da, DAVA GEÇMİŞİNİ mutlaka isteyin.

7.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    Geçen sene bu sitede seçimden önce 275,000 dolara 4+1 aynı m2 de evin satıldığını gördü bu gözler...

Yıl 2024 nerdeyse seçim dönemi üstünden bir takvim yılı geçmiş aynı ev 154,000 dolardan ilanda...

Şimşek piyasanın üstüne karabasan gibi çöktü...

Geçen sene seçimden önce satıp parasını dolara koyan köşe oldu...

Şimdi nerdeyse yarı parasına geri alabilir...

Bu iş nereye gidecek dur bakalım...

Tarlaya yapılmış sitelerde fiyat istikrarı yoktur. Kim kime kaça kaktırabilirse.
    Yıl 2013 idi yanlış hatırlamıyorsam. Arnavutköy hadımköy taraflarında tarla üzerine yapılmış sitelere neredeyse istanbulun merkezine yakın fiyat çekiyorlardı.
    Neymiş? Değerlenecekmiş.
    Merkezde gerçekler, dağ başında hayaller satılır genelde.
    Bir süredir tarla fiyatları da hayal dünyasında..

Fiyat takibi yapacaksam, gerçek İstanbul olan semtlerden yaparım.
    "İstanbul şu taraf" diye gösterilen semtlerden değil.

8.  Alıntı Originally Posted by djoz Yazıyı Oku
    Yahu ev fiyatlarındaki tek faktör doların değeri mi dedik?
    Arz artar/azalır
    Talep artar/azalır
    Faizler artar/azalır
    Alternatif yatırım seçenekleri olur/olmaz.
    Daha belki aklıma gelmeyen birçok sebepten fiyatlar dalgalanabilir.
    Bütün bu faktörlerden tek mesajda bahsedecek değiliz heralde. Konu dolarla başladı diye dolardan devam ettik.

Anlamıyor da değilsin aslında. Maksat sinir olduğun adama karambolde vurmak..
    "İyi paralar kazandım, ama ev alamadım" diyen birinden beklenecek bir davranış.
    Uzun yıllar lojmanda oturdum, şu anda kendi evimde oturuyorum. Başından beri konutun bir yatırım olamayacağı tezini savunuyorum. Ama piyasa şartları uygun olduğunda oturmak için ev alınmasını doğru buluyorum. Özellikle maaşlı/ücretli kesimin mutlaka bir fırsatını bulurlarsa ev sahibi olmaları gerektiğini savunuyorum. Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

Bu arada konutla ilgili yorumuna sinir olmuyorum. Genelde Liboş yorumlara kızıyorum
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 311/323 İlkİlk ... 211261301309310311312313321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •