Sayfa 50/326 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon
Arama sonucu : 2602 madde; 393 - 400 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1. İstanbuldaki barajlarda son yılların en düşük seviyesi görüldü |

Ciddi sonuçlar doğurabilecek bir yöne gidiyor

İstanbulun su ihtiyacını karşılayan 10 barajdaki doluluk oranları, son yılların en düşük seviyesine gerileyerek yüzde 26,32 ye düştü. Marmara Bölgesinde yağışların yüzde 91 oranında azaldığını söyleyen Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer, durumun ciddi sonuçlar doğurabilecek bir yöne doğru gittiğine dikkat çekti.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

2. Türkiye de 40 milyon konut olduğu söyleniyor. Hane halkı sayısı ise 25 milyon. 8 milyon kiracı var. 12-13 milyon ev sahibi 2-4 milyonda lojmanda yada akraba evinde oturan ne kiracı nede ev sahibi olan grup var. Hane halkı tek kişide olabilir çekirdek ailede olabilir büyük aile de olabilir içinde hepsi var. Hane halkına göre konut sayısı fazla olmasına rağmen insanların yazlıkları yada köy evleri çok fazla olduğu için burada arz fazlası var diyemeyiz.

2010 yılında krediyle bir ev almıştım. Ekonominin e sinden anlamadığım dönemler. Herkes ev alıyordu krediyle bende aldım. 2018 rahip krizinden sonra yavaş yavaş ekonomiyle ilgilenmeye başladım 2021 e kadar baya bişeyler öğrendim. Borsa nedir tahvil bono nedir emtia nedir ons altın nedir aylık faiz yıllık faiz bileşik getiri vs. O dönem yaptığım modellemelerde gayrimenkul uzun vadede dolar bazında bişey kazandırmıyordu. Oysa eurobond, borsadaki sanayi hisseleri vs çok daha fazla getiriyordu. Tabi biz her zaman devleti yönetenlerin ekonomiyi düzeltmek için doları düşürmek için enflasyonu indirmek için çaba sarfettiğini sanıyorduk. Aslında bu yönde çalışmaları gerekiyordu. Tüm planlamalarımı bende buna göre yapıyordum. Maalesef şuan anlıyorum ki enflasyonu patlatarak ucuz kredi dağıtarak yandaşları zengin etmek gibi bir yöntem daha varmış. Akılla bağdaşmayan bir yöntemle faizi düşür enflasyonu patlat borcu olanlar ihya olsun. En çok kimin borcu var en çok kimler kredi kullanmış az çok bellidir. Üstelik enflasyonla devletin borcuda törpüleniyor. Olan ücretli çalışanlara oluyor. Ev fiyatlarının bu şekilde patlamasının tek sebebi bu akıl dışı ekonomi modelidir. Damat ekonominin başına getirilmeseydi eski sistemle devam edilseydi mevcut sorunların %90 ı yaşanmayacaktı. Borçlananlar kredi kullananlar ihya oldular. Tabi bu ahmaklığın bir faturası olacak seçim öncesi bunu yapamadılar şuan kuyruk sıkıştı ve mecburen yapmaya başladı. Artık kaçarı yok yapacak. %19 faizi hazmedemeyen %25 faize yetmez 30da olacak 40da olacak demeye başladı. Dolar bitti şimdi hesap ödeme zamanı. Hesabı kim ödeyecek tabiki bizler çalışanlar. Şu son 2 yılda enflasyon ve borçlanmanın da önemli şeyler olduğunu öğrendik. Ayrıca eskiden çok savunduğum olmazsa olmaz gördüğüm demokrasinin de zırvalık olduğunu anladım.

Şuanki düşüncem gayrimenkul yatırım aracı değildir ancak bizim gibi neyin ne olacağının belli olmadığı bir ülkede herkes kendine bir ev mutlaka almalıdır. Hele hele bunu borçlanarak yaparsa tadından yenmez. Mutlaka ama mutlaka bir ev alın. Rte nin artık eli kolu bağlandı ağbal gibi şimşeğide görevden alamaz. Alır diyenleri görüyorum ama benim tahmini almayacak daha doğrusu alamayacak. Zor oyunu bozar.

4. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

5. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

6. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.

7. Ankara, mafya operasyonlarıyla ne amaçlıyor?

https://medyascope.tv/2023/09/14/ank...-ne-amacliyor/

8.  Alıntı Originally Posted by finans_mt Yazıyı Oku
    hem konut, hem hisse, hem de eurobond yatırımı yapan birisi olarak konutun karlı bir yatırım olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.

konutta kar etmek için; ya 2019-2020 gibi reel olarak çok dipten alacaksınız, yada ucuz faizli yüksek miktarda kredi çekip alacaksınız. aksi durumda konutu kiraya vermek için almak kiracılara hayır yapmaktan farksız.
    kira için konut almak bence de çok mantıklı değil. kiracı oldu mu çıkartmak zor, evi satmak zor, iyisi kötüsü var vs uğraşmak sıkıntı.
    pederin çok kiracısı var, uğraşmamak için kiraları çok düşük tuttu zamanında, piyasa fiyatının en az yarısına oturuyorlar şimdi.

ha ev fiyatları arttı seneler içinde ama evi satmaya kalksan ederine; uğraşırsın, hele içinde kiracı olan evin.
    5 milyonluk bir ev kirası ankarada ortalama 15-20 bin desen, aynı parayı faize koysan aylık en kötü 150 bin getirir.
    Ha evin değeri de belki artar bu sürede ama 150 binin hepsini yemezsen çoğunu biriktirirsen bileşik faiz etkisi olur.
    Bu dediğim sadece garanti getiri, riskli getirilerde, faize hassas olanlarda elbette kazanç çok daha fazla olacaktır, tıpkı zarar gibi.

Sayfa 50/326 İlkİlk ... 40484950515260100150 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •