Sayfa 302/318 İlkİlk ... 202252292300301302303304312 ... SonSon
Arama sonucu : 2538 madde; 2,409 - 2,416 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

1.  Alıntı Originally Posted by bisikletci Yazıyı Oku
    gercek enflasyon %115 ken faize %60 dan para yatirmak aptallik

3 milyonluk evi alip 10 binden kiraya vermek te aptallik

Dolarin durumu malum

Millet nereye yatirim yapsin?
    %115 enflasyonu nasıl ölçtüğünü de bir açıklarsan..

2.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    %115 enflasyonu nasıl ölçtüğünü de bir açıklarsan..
    ENAGrup Tüketici Fiyat Endeksi, E-TÜFE'deki 12 aylık artış oranı %124.63 olarak gerçekleşti.

https://enagrup.org/

3. sonra diyorlarki millet niye yunana adalarına kaçıyor...

ben çok fiyat hesabı yapan biri değilim...

alaçatı bir yere gittik çocuk yemek yiyecek...

bende öyle arada takılırım dedim aç değilim...

şu 3 tabak meze tarzı şey ve köfte su limonata...

2370 lira hesap geldi...

aynı sıradada arkadaşla mesajlaşıyorum oda valenciada tatilde...

diyorki 3 kişi çok italyan resturanta gittik yedik içidik içecekler herşey dahil 53 euro ödedik yazdı...

o anda jeton düştü...laaaannnnnn dedim...adam 1800 liraya 3 kişi tıka basa doyuyor...

biz 1 köfte 3 mezeyla 2,370 lira ödüyoruz...

Yatırım tavsiyesi değildir.

4. 2023 Ekim ayındaki ilan düzenlemesi sonrası hem satılık hem de kiralık ilan sayısında istikrarlı bir düşüş trendi var. Doğrusu ben bu düzenleme sonrası 1-2 ay sonra yeni normale göre bir dengeye gelmesini bekliyordum ama düşüş sürüyor. Özellikle kiralık sayısında düşüş daha fazla.

Neden düştüğü ile ilgili gözlemi olan var mı?
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by akcay Yazıyı Oku
    sonra diyorlarki millet niye yunana adalarına kaçıyor...

ben çok fiyat hesabı yapan biri değilim...

alaçatı bir yere gittik çocuk yemek yiyecek...

bende öyle arada takılırım dedim aç değilim...

şu 3 tabak meze tarzı şey ve köfte su limonata...

2370 lira hesap geldi...

aynı sıradada arkadaşla mesajlaşıyorum oda valenciada tatilde...

diyorki 3 kişi çok italyan resturanta gittik yedik içidik içecekler herşey dahil 53 euro ödedik yazdı...

o anda jeton düştü...laaaannnnnn dedim...adam 1800 liraya 3 kişi tıka basa doyuyor...

biz 1 köfte 3 mezeyla 2,370 lira ödüyoruz...

Geçen sene yazmıştım. Meşhur Fransız tatil belgesi Nice'de, deniz kenarında oturup hamburger ve yanında biraya 9 euro verdik. Haftasonu Ankara'ya geldim arkadaşlarla binaların içinde egzoz dumanı koklaya koklaya armada da bir yerde oturduk sırf hamburger 15 euro, bira da üstüne 5 euro idi.

Kafayı yemişiz. Başka açıklaması yok.

Bence bunun kök nedeni dikey yapılaşma. İnsan yoğunluğu olunca, mekan açacak çok fazla uygun yer olmuyor. Açılan yerler de mecburen iş yapmak zorunda olduğu için hem kaliteyi salıyor hem de kazığı yağlayıp yağlayıp geçiriyor.

Cennet gibi memleketimiz var. Almanya'nın 4 katı yüzölçümü var. Bok var gibi 30 katlı binalarda oturuyoruz, gerizekalı Alman 4 kattan fazla yapmıyor. Keriz bu almanlar abi.

6. Tr deki pahalılık ve yurtdışındaki ucuzluk ile ilgili okuduğum en güzel yorum

Yunanistan'ın Klitoris adasında iki kişi 18 litre rakı + 872 çeşit meze + 6 ispermeçet balinası + garsonlarla grup sekse 8 euro vermiş bizim arkadaşlar.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

7. üniversite bitirenlerin bile ( mühendislik dahil) iş bulamadığı bu nadide ülkede ; gençler artık en kısa zamanda emeksiz nasıl para kazanılır diye kafa yoruyor ve emlakçılık ( 2 aylık bir kursla belge alınır ) yapmaya başlıyorlar. Ağzı iyi laf yapan, yüzü kızarmayanlar daha çabuk tutunuyor. Dürüst olanlar piyasadan siliniyor.

özellikle tatil yörelerinde emlakçılar adeta '' çeteleşme '' benzeri bir yapılanmaya doğru gidiyor. Müşteriyi bir kez muhatap alan artık müşterinin sahibi gibi davranıyor. Sahibinden gibi bir site bile bunlarla baş edemiyor !! 1 daire en az 8 değişik emlakçı tarafından aynı fotolarla ilana giriyor. ( sözde bu durum suç ) Misal ; dairenin gerçek fiyatı 3 milyonsa her bir emlakçı farklı rakamlar girerek müşterinin kafasını bulandırıyor. ( 3,100 - 3,250-3,300- 3,600 vb.)
    Bu duruma reklam kurumu, ticaret bakanlığı rekabet kurumu vb. kurumlar seyirci kalıyor. Artık seçimde olmadığına göre piyasa tam serbest oldu !!

Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    2023 Ekim ayındaki ilan düzenlemesi sonrası hem satılık hem de kiralık ilan sayısında istikrarlı bir düşüş trendi var. Doğrusu ben bu düzenleme sonrası 1-2 ay sonra yeni normale göre bir dengeye gelmesini bekliyordum ama düşüş sürüyor. Özellikle kiralık sayısında düşüş daha fazla.

Neden düştüğü ile ilgili gözlemi olan var mı?

8. Bayramdan 3 gün önce gezerken bir dairenin camında A4 kağıda yazılmış ilanı fark ettim. balkonda oturan yaşlı adama selam vererek biraz sohbetle bilgi aldım. Adamın aynı sitede 5 dairesi varmış ama emeklisi yokmuş. Sosyal yardımda alamıyormuş. Kiracıları da kendisinin çok yaşlı olması ve yalnız yaşamasını fırsat bilerek zam yapmıyormuş. en üst katta oturan engelli kiracının 2 bin lira kirayı 5 bin yapmadığından şikayet ederek satışa koyduğunu söyledi. Daire 10 yaşında . şehrin göbeğinde site içinde , açık otoparkı var. Emsalleri 3,5 milyon. Bu adam 2,800 istiyor. Akşam evde sahibinden sitesinde bu dairenin emlakçı ilanını buldum. 3,100 yazmış. Daire boş yazmış. katını da ara kat yazmış.

Emlakçıya sms yazarak , bilgilerin aldatıcı olduğunu , düzeltmesini istedim. Dairenin açık adresini de kendisine yazdım. Beni aradı ve kadın emlakçı kavgaya başladı. Kendisine kısaca '' haklı olduğuna inanıyorsan ilanı silme, en kısa zamanda seni ziyaret ederler '' dedim. Ertesi gün öğleden sonra ilan kalktı. Şimdi yaşlı adam kendisi satmaya çalışıyor. Kiracı eve kimseyi sokmuyor. yani satışı zor.

Sayfa 302/318 İlkİlk ... 202252292300301302303304312 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •