Sayfa 295/318 İlkİlk ... 195245285293294295296297305 ... SonSon
Arama sonucu : 2543 madde; 2,353 - 2,360 arası.

Konu: şu anda ev almak ne kadar doğru bir yatırım 3

[QUOTE=bisikletci;6768262]Eger reis emekli maaslarina adam gibi zam yapsaydi bu secimlerde CHP yi ezip gecerdi bu kadar basit

Sanki secimi kaybetmek icin kasti hareketler goruyorum

Ardindan Imamoglunun karsisina korkunc zayif birini cikarmasi? O kadar zayifki millet 7 den yetmise dalga geciyordu

Bariz bir sekilde Reis kaybetmek istemis. Cok mu zor emekli maaslarina zam yapmak? Bir suru danismani var Reisin hicbirimi vatandas analizi yapamiyor?

CHP kazanmadi, Reis bilerek kaybetti diyorum. Evet komplolari severim ben[/QUOTE
    Evet çok zor.17 milyon emekli var.Bin lira zam yapsan her ay 17 milyar yılda 204 milyar ek ödeme yapacaksın ,bu para da her yıl enflasyon oranında artacak.4 bin yapsan 816 milyar her yıl ödeyeceksin ,böyle bir para yok,para basman lazım,eyt için zaten matbaa yeterince çalışıyor,emekliye zam olayı imkansız,o kurşun geçen seçimde atıldı artık o konu kapandı.Her 4 kişiden biri emekli nereye zam yapıyorsun.

2. Mehmet Simsek
    @memetsimsek
    Gelir İdaresi Başkanlığımız, idari kayıtları (tapu, MERNİS vb.) ve teknolojik imkanları en üst düzeyde kullanarak kira geliri elde edip beyanname vermeyen mükellefleri tespit etmeye yönelik çalışmalarını titizlikle sürdürüyor.

Denetim planına aldığımız 1,2 milyon gayrimenkulden bugüne kadar yaklaşık 420 bininde yerinde tespitte bulunduk. Saha denetimlerimize ve mükelleflerimizi bilgilendirmeye devam ediyoruz.

2023 yılı istisna tutarı olan 21 bin TL üzerinde kira gelirine sahip mükelleflerimize herhangi bir yaptırıma maruz kalmamaları için 5 Nisan tarihine kadar beyanname vermeleri gerektiğini hatırlatıyoruz.

Adil rekabet ve mali disiplin için kayıtdışılıkla mücadeleyi güçlendiriyoruz.
    Yatırım tavsiyesi değildir.

3. Evet çok zor.17 milyon emekli var.Bin lira zam yapsan her ay 17 milyar yılda 204 milyar ek ödeme yapacaksın ,bu para da her yıl enflasyon oranında artacak.4 bin yapsan 816 milyar her yıl ödeyeceksin ,böyle bir para yok,para basman lazım,eyt için zaten matbaa yeterince çalışıyor,emekliye zam olayı imkansız,o kurşun geçen seçimde atıldı artık o konu kapandı.Her 4 kişiden biri emekli nereye zam yapıyorsun.[/QUOTE]

Hesabınız doğru ama analiziniz yanlış maalesef. Evet emekliye 4.000 TL zam yapsan 816 milyar ek ödeme yapmanız gerekiyor. Diyorsunuz ki bütçede böyle bir para yok, o zaman para basmanız gerekiyor...

Ben de diyorum ki o para sürekli basıldığı için bu enflasyon var. Ama emekliye aktarılması gereken ve emeklinin hakkı olan para emekli yerine sermayeye aktarılıyor. Son 10 yıl içinde GSMH den emekliye düşen pay yarı yarıya azalmış.

Özetle soruyu, hükumet emekliye bu kadar parayı nasıl verecek diye değil emeklinin hakkından kesilen bu kadar büyük miktar para kime veriliyor diye sormanız lazım.
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

4. Ben de diyorum ki para ilüzyondur.

Parayı denklemden çıkarın.

1 emekliye 1,5 çalışan düşüyor.

Yani 3 çalışan 2 emekliye bakacak. Et , süt , yumurta , domates , atlet , külot , otomobil üretecek.

Parayı şirkete aktarmış vs. Bu üretimi arttırıp toplam refahı arttıracak bir durumdur.

Devletler sonsuz para üretebilir.

İktidar ve muhalefet nasıl bu kadar emekli yarattılar. Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır.
    .
    Son düzenleme : value; 02-04-2024 saat: 14:05.

5.  Alıntı Originally Posted by boymatlı Yazıyı Oku
    Evet çok zor.17 milyon emekli var.Bin lira zam yapsan her ay 17 milyar yılda 204 milyar ek ödeme yapacaksın ,bu para da her yıl enflasyon oranında artacak.4 bin yapsan 816 milyar her yıl ödeyeceksin ,böyle bir para yok,para basman lazım,eyt için zaten matbaa yeterince çalışıyor,emekliye zam olayı imkansız,o kurşun geçen seçimde atıldı artık o konu kapandı.Her 4 kişiden biri emekli nereye zam yapıyorsun.
    Hesabınız doğru ama analiziniz yanlış maalesef. Evet emekliye 4.000 TL zam yapsan 816 milyar ek ödeme yapmanız gerekiyor. Diyorsunuz ki bütçede böyle bir para yok, o zaman para basmanız gerekiyor...

Ben de diyorum ki o para sürekli basıldığı için bu enflasyon var. Ama emekliye aktarılması gereken ve emeklinin hakkı olan para emekli yerine sermayeye aktarılıyor. Son 10 yıl içinde GSMH den emekliye düşen pay yarı yarıya azalmış.

Özetle soruyu, hükumet emekliye bu kadar parayı nasıl verecek diye değil emeklinin hakkından kesilen bu kadar büyük miktar para kime veriliyor diye sormanız lazım.[/QUOTE]

sorunun öylesi aslında mantık gerektirmiyor ama sorunun muhatabının korumasız/örgütsüz/temsilcisiz bir gruba yöneltilmesinde bir mantık var; çünkü bilinçli bir tercih ve oldukça da konforlu. maalesef son zamanlarda böyle bir kamplaşma yaratıldı. sorunu üretenden veya çözümü elinde tutan muktedirden değil problemi yaşayanların birbirini eleştirdiği bir tartışma ortamı var. buna twitterdaki akademisyenler de ön ayak oluyor en son asgari ücret tartışmalarında gördüğümüz gibi. AKP den beklenen emekli bahşişini AKP bir parmak şıklatmayla verebilecekken ortama ' emekliler enflasyon yaratıyor' , 'emekliye zam verirsek ekmek 67 lira olur' gibisinden safsataları piyasaya sürüp kamplaşmanın ele başılığını üstleniyor. işin en üzücü yanı ise emekçi veya emeklilerin de bu kamplaşmada karşılıklı saf almaları. Maalesef manipüle ediliyorlar.

6. Emeklinin yaşam kalitesinden çalıp çalıp harcadılar yıllarca. Emekliye ya da memura zam yapıldığı için enflasyon fırlamadı bu şekilde.

Emeklinin cebinden aldıkları paralarla yaptıkları hazine garantili ihaleler vs vs malum şeylerden dolayı bu halde ekonomi. Öyle herkesin söylediği kadar bütçeden SGK ya para aktarılmadığını bu işim uzmanları bütçe rakamlarıyla anlatıyor.

Zamanında uyutulan emeklinin bir kısmı ayıldı, hakkını arıyor diye suçlamanın manası yok. Keşke hepsi uyanabilse.

Burada eleştirilecek tek şey 3 kuruş pirim ödeyenlere hak ettiklerinin çok üzerinde maaşların oy için ödenmesi. Bunlara emekli maaşı adı altında sosyal yardım parası ödeniyor. Prim ödeyen 25 yıllık öğretmenle bunlar aynı muameleyi görüyor.

Bozmadıkları denge kalmadı memlekette. Bunların telafisini görmeye belki benim çocuğun ömrü yeter.

7. sorunun öylesi aslında mantık gerektirmiyor ama sorunun muhatabının korumasız/örgütsüz/temsilcisiz bir gruba yöneltilmesinde bir mantık var; çünkü bilinçli bir tercih ve oldukça da konforlu. maalesef son zamanlarda böyle bir kamplaşma yaratıldı. sorunu üretenden veya çözümü elinde tutan muktedirden değil problemi yaşayanların birbirini eleştirdiği bir tartışma ortamı var. buna twitterdaki akademisyenler de ön ayak oluyor en son asgari ücret tartışmalarında gördüğümüz gibi. AKP den beklenen emekli bahşişini AKP bir parmak şıklatmayla verebilecekken ortama ' emekliler enflasyon yaratıyor' , 'emekliye zam verirsek ekmek 67 lira olur' gibisinden safsataları piyasaya sürüp kamplaşmanın ele başılığını üstleniyor. işin en üzücü yanı ise emekçi veya emeklilerin de bu kamplaşmada karşılıklı saf almaları. Maalesef manipüle ediliyorlar.[/QUOTE]

Rıdvan hocam dediğiniz gibi konuyu kasıtlı olarak emekli ve emekçi hakkı denklemine sıkıştırıyorlar. Buna en taze örnek ''Value'' arkadaşın 1 emekliye 1,5 çalışan düşüyor demesi ve emekliye verilecek paranın çalışandan kesilecek demeye getirmesi. Toplam gelirin %50 sine sahip olan nüfusun %1 lik kısmı bu denklemde ihmal ediliyor nedense

Bu arada geçen hafta Disk yayınladığı raporda, iddia edildiği gibi TR nin çalışan/emekli oranın dünya ortalamasına göre hiç de düşük olmadığını, bunun bir şehir efsanesi olduğunu gösterdi.

https://twitter.com/EmeginHalleri/st...77179721248976
    Yazdıklarım kendi görüşümdür, Yatırım tavsiyesi değildir.

8. ABD medyan ev fiyatları FED verilerine göre Ekim 2022'de gördüğü 496.800 dolardan Şubat 2024'te 400.500 dolara düştü.

Pandemi öncesi ise Ocak2020'de 328.900 dolar.

Oluşan enflasyon %20,3 enflasyona göre güncellenmiş ev değeri 395.666 usd.

Şu durumda ev fiyatları enflasyona göre oluşan fazlalığı atmış gözüküyor.
    Yukarıda yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.

Sayfa 295/318 İlkİlk ... 195245285293294295296297305 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •