Sayfa 795/1001 İlkİlk ... 295695745785793794795796797805845895 ... SonSon
Arama sonucu : 8007 madde; 6,353 - 6,360 arası.

Konu: Viop LIV

1. 31.12.2023 tarihinde VUK geçici 33. md göre,2 yıldır ertelenen ENFLASYON MUHASEBESİNE geçiliyor. Stoktaki mallar,maddi duran varlıklar enflasyon muhasebesine tabi tutulacak. Enflasyondan eriyen sermaye kontrol altına alınacak,gerçek reel karlar gün yüzüne çıkacak. Net karlar düşecek,şirketler daha az temettü verecek,sermayeyi güçlendirmek için,aynı zamanda şirketlerin geçmiş yıllarda edindiği varlıklar,günümüz değerine getirilecek..15 yıl önce 5 milyona aldığı bir mülk açıklanacak katsayıya göre,günümüzde 100 milyon yapıyorsa,şirket aradaki 95 milyon değerlenmenin %2 vergisini ödeyecek,bu arada toplam varlıklar artacağı için özkaynak artacak,karlar düşeceği için kurumlar vergisi kaybı olacak hazinenin.

Enflasyon Muhasebesinin gelişiyle şirketler ve borsa nasıl etkilenir? Konu hakkında bilgi sahibi olan forumdaş var mı?

2. Konuyla ilgili bir örnek verirsek;

Örneğin beyaz eşya ticareti ile uğraşan bir işletmesiniz. Ocak ayında tanesi 10.000 TL olan 100 adet buzdolabını satmak amacıyla satın aldınız. Normalde %20 kâr marjı ile çalışıyorsunuz. Satın aldığınız buzdolaplarından 50 tanesini Mart ayında sattınız. Ancak üç aylık dönemdeki ÜFE artışı %30 oldu, satacağınız buzdolaplarının yenisini stoğa ilave etmek istediğinizde maliyetinizin 13.000 TL olduğunu gördünüz. Bunu da hesaba katarak buzdolabının birim satış fiyatını 15.600 TL olarak belirlediniz ve bu fiyattan sattınız. Şimdi bu ortamda birim buzdolabı başına kâr marjınız, teknik tabirle brüt satış kâr oranınız %56 olarak gözüküyor. Brüt kâr oranınız %20 olarak gerçekleşmesine rağmen, brüt kârınızdaki fiktif artış nedeniyle vergi matrahınız daha yüksek olacaktır. Bu durumda önceki yıllara göre hasılata oranla nominal olarak daha yüksek bir net kâr elde edecek olmanıza rağmen, daha fazla vergi ödeyeceğiniz için reel kârlılık oranlarınız düşecektir.

3.  Alıntı Originally Posted by Ayasofya 2005 Yazıyı Oku
    Alperin dediği gibi olur en fazla ellediğin iki şi diye devam edersin
    Bizde alper gibiyik mıncıklayıp elleşmeden duramayız parayı faize yatırıp bir ay bekleyebilirmiyiz biz alışkın değiliz büüle şeylere, ben aldığım bi hisseyi bir ay tutabilseydim şimdiye miltimilyoner olduydum

16.96 Since 27 Aralık 2023

Alıntı Originally Posted by işçi74 Yazıyı Oku
    Malda olmayanlar,iki gün, grafik vsvsv siyirirlar,mal almadim diye,alanlarda iki gün dua ederler düşmesin amiral tepeden diye vsvsvs
    Ben verdim dayu tertemizim. Insallah kap falan gelmez de pazartesi aynı yerden alırız

5. Ahanda ranza,çıplak kalanlar düşünsün
    yazdıklarım asla yatırım tavsiyesi değildir,lütfen forumun ğirişindeki yazıyı okumadan foruma ğirmeyin.232/643

6.  Alıntı Originally Posted by Underground Yazıyı Oku
    Konuyla ilgili bir örnek verirsek;

Örneğin beyaz eşya ticareti ile uğraşan bir işletmesiniz. Ocak ayında tanesi 10.000 TL olan 100 adet buzdolabını satmak amacıyla satın aldınız. Normalde %20 kâr marjı ile çalışıyorsunuz. Satın aldığınız buzdolaplarından 50 tanesini Mart ayında sattınız. Ancak üç aylık dönemdeki ÜFE artışı %30 oldu, satacağınız buzdolaplarının yenisini stoğa ilave etmek istediğinizde maliyetinizin 13.000 TL olduğunu gördünüz. Bunu da hesaba katarak buzdolabının birim satış fiyatını 15.600 TL olarak belirlediniz ve bu fiyattan sattınız. Şimdi bu ortamda birim buzdolabı başına kâr marjınız, teknik tabirle brüt satış kâr oranınız %56 olarak gözüküyor. Brüt kâr oranınız %20 olarak gerçekleşmesine rağmen, brüt kârınızdaki fiktif artış nedeniyle vergi matrahınız daha yüksek olacaktır. Bu durumda önceki yıllara göre hasılata oranla nominal olarak daha yüksek bir net kâr elde edecek olmanıza rağmen, daha fazla vergi ödeyeceğiniz için reel kârlılık oranlarınız düşecektir.
    Benim arkadaşım iki sene önce tefeci faiziyle tır almış o güne göre çok yüksek. Yaklaşık tırı 360 bin TL ye taksitle almış bugün biraz daha taksiti var tır bugün 1,2 milyon üzerinde. Eğer sattığı malı yerine koyuyorlar masrafını çıkarıyorsa zarar etmemiştir ama yerine koyamıyorsa zarardır

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Eskişehir / Duhul 2007
    Gönderi
    4,631
    Bear_Bull
    @BearBull26

Sayfa 795/1001 İlkİlk ... 295695745785793794795796797805845895 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları