Sayfa 211/555 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon
Arama sonucu : 4433 madde; 1,681 - 1,688 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    aoy'u ben uzun vadeli hisse yatırımı olarak görmüyorum çünkü emtia gibi davranıyor. tıpkı altında petrolde olduğu gibi sağlam bi dip yapınca alacaksın eksi zirveye geldimi satacaksın. 0.23-25 arası mutlaka satılması lazım. ha yukarı devam ederse nolacak diyebilirsiniz, etsin. aoy ile doğmadık onsuz da yaşarız; )
    Ben kendimi saf gibi hissetsem de, AOY da dahil yenilenebilir enerji fonlarının hepsine çok güveniyorum. Şu an tüm dünyada enflasyonun yüksek olmasından yatırımlar biraz yavaşlamış olabilir ama bir kere ivmenin kazanıldığını düşünüyorum. Özellikle Rus- Ukrayna savaşı -tıpkı Covid'in Çin'e bağlı kalmanın ne kadar büyük bir hata olduğunu göstermesi gibi- doğal gaz ve petrol bağımlılığının ne kadar hasar verici olabileceğini gösterdi. Özellikle Avrupa'da büyük bir yatırım hamlesi aldı başını gidiyor. 2030'larda yüksek değerlere varacağını düşünüyorum.

Dünya borsalarına para girişi olduğunda yenilenebilir enerji hisselerinin diğerlerine göre bir anda uçuvermesi de bu yüzden gibi geliyor. Ha ben benim oğlan için biriktiriyorum o yüzden çok acelem yok ama inşallah yanılmam Halen bu kadar ucuz fiyatlarda alıp biriktirmek lazım.

Beklentilerimin büyük olduğu diğer alanlar ise teknoloji ve sağlık. Patentli buluşların %90'ı bu iki alandan geliyor, alanında çığır açıp küçük şirketleri dev konumuna getirecek araştırma buluşlar da bunlardan çıkıyor. Covid'de Biontec'in öne fırlaması gibi. Teknolojiden kastım da elektrikli oto, pil, yarı iletken, robotik vs fonlar. Sağı solu belli olmayan BIST'e göre uzun vadede daha anlamlı sanki.

2.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    yukardaki arkadaşın hesabı doğru. şu web sitesinden kendiniz de hesaplayabilirsiniz. bu durumda günlük 0.11 faizle 32 günün %3,6 getirisi oluyor. bu durumda bankaların çoğunda uygulanan %3,8'lik mevduatı yenebilmek için fonda en az günlük 0.12 getiri olması lazım. problem çözüldü.

https://faiz.hesaplama.net/ (sayfa açılınca ekranı aşağı kaydırmanız lazım)
    Mevduattaki %5 stopaj i unutmayalim kıyaslama yaparken

3. Tüm yıl sadece 0.11 günlük getirse yıllık (365 gün) 49.37 getiriyor zaten. Mevduat karşılığı yıllık bağlanırsa 51,96 olmalı. Mevduat aylık olursa (aslında minimum 32 gün) 12 dönem sonra aylık 3,45 lik brüt bileşik getiri yukarıdaki 0.11 lik günlük birleşik getiriyi yakalıyor biraz da geçiyor benim hesaba göre.

4. 30:45 soru ve cevap … ppf ler ile ilgili
    https://www.youtube.com/live/Z5Bc640...kXzsHEBswHcvjl

5.  Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Mevduattaki %5 stopaj i unutmayalim kıyaslama yaparken
    faiz işinden bayadır uzaktayım stopaj konusunu unuttum, doğrudur. bu durumda mevduatla fon getirileri eşit gibi..iyi de mevduata uygulanan stopaj faiz bazlı fonlara da uygulanıyordu eskiden satış anında. fonlar artık muaf mı?
    Son düzenleme : friendly_1980; 17-12-2023 saat: 11:04.

6.  Alıntı Originally Posted by ActuallyMelik Yazıyı Oku
    Ben kendimi saf gibi hissetsem de, AOY da dahil yenilenebilir enerji fonlarının hepsine çok güveniyorum. Şu an tüm dünyada enflasyonun yüksek olmasından yatırımlar biraz yavaşlamış olabilir ama bir kere ivmenin kazanıldığını düşünüyorum. Özellikle Rus- Ukrayna savaşı -tıpkı Covid'in Çin'e bağlı kalmanın ne kadar büyük bir hata olduğunu göstermesi gibi- doğal gaz ve petrol bağımlılığının ne kadar hasar verici olabileceğini gösterdi. Özellikle Avrupa'da büyük bir yatırım hamlesi aldı başını gidiyor. 2030'larda yüksek değerlere varacağını düşünüyorum.

Dünya borsalarına para girişi olduğunda yenilenebilir enerji hisselerinin diğerlerine göre bir anda uçuvermesi de bu yüzden gibi geliyor. Ha ben benim oğlan için biriktiriyorum o yüzden çok acelem yok ama inşallah yanılmam Halen bu kadar ucuz fiyatlarda alıp biriktirmek lazım.

Beklentilerimin büyük olduğu diğer alanlar ise teknoloji ve sağlık. Patentli buluşların %90'ı bu iki alandan geliyor, alanında çığır açıp küçük şirketleri dev konumuna getirecek araştırma buluşlar da bunlardan çıkıyor. Covid'de Biontec'in öne fırlaması gibi. Teknolojiden kastım da elektrikli oto, pil, yarı iletken, robotik vs fonlar. Sağı solu belli olmayan BIST'e göre uzun vadede daha anlamlı sanki.
    valla hocam temiz enerji yatırımları başlayalı 30 sene oldu bu arada bir yığın savaş oldu ne ilerleme kaydetti? petrole göre verim düşüklüğü ana problem o tarafta, nükleer alternatif dururken onda ne kadar ilerleme olur, bence uzun vade için portföyün %2-3'ü ayrılabilir. yine kripto paralar, altın, petrol, sağlık, turizm, finans, ulaşım, tarım yabancı tematik fonlara %2-3'er pay ayrılabilir, her birine bi piyango oynamış olursun içlerinden biri bile patlama yaparsa 20-30 sene sonra güzel kazanç getirebilir, bu benim de planım param iyice büyüdüğünde.

ama orta vadede nasdaq yeni teknoloji fonlarını yenebilecek alternatif görmüyorum ben. dediğiniz elektrikli oto, pil, yarı iletken, robotik vs fonlar da ideal. bist de orta vadeli portföyde %30-%40 olmalı ama sadece en başarılı hisse ve değişken fonlar olmak şartıyla.

7. Çok başarılı bir seminer. Ekonomi ile uğraşan ve parasını iyi yönetmek isteyen herkes mutlaka izlesin.

Herkes İçin Türkiye Ekonomisi Seminerleri: Refet Gürkaynak ve Hakan Kara.

Bilkent Üniversitesi

8. Philip Portföy, Fon Sepeti Fonunu 02 Ocaktan itibaren işleme açıyor.

Fiba Portföy de, İkinci Serbest (Döviz Avro) fonunu 14 Aralıkta işleme açtı.

Yabancı para fonlarında %40'lara kadar stopaj alınması olasılığının olduğu bir ortamda, üstelik de genel olarak Serbest Döviz fonlarının esas hedefte olduğu kanısı varken iyi cesaret.

Yine GOH, portföy sınırlamasını değiştirmiş, artık tüm Bist hisselerine yatırım yapılabilir hale getirmiş. Demek ki BIST 100 dışı hisselere ilginin az olmasını bekliyorlar.

Sayfa 211/555 İlkİlk ... 111161201209210211212213221261311 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •