Sayfa 372/555 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472 ... SonSon
Arama sonucu : 4434 madde; 2,969 - 2,976 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    IUA ya bakın %15 düşmüş oda arbitraj fonu
    HDA nın düşmeyeceğiin garantisi varmı
    pazarlandı ve güm olay bu
    ekleme yapacaklar bekleyecekler IUA ya bakın
    arbitraj fonları risklidir hele serbest fonsa

Bence Mertazor bey çok haklı. Bizim dediğimizden farklı bir konu var ortada. Fon izahnamesinden ve Yatırımcı Bilgi formundaki tanımın dışına çıkarak hareket etmiş. Bu yatırımcıya büyük bir saygısızlık. Tamam Serbest Fonlarda her türlü risk var. Ama burada etik dışı bir hareket var. Eğer fon çalışma şeklini değiştirecekse KAP ta bunu yayınlar. Sonra bunu uygulamaya başlar. Yoksa olmaz o iş. Yatırımcının bilgilendirilmemesi gibi bir olay var. Serbest olabilirsin, ama KAP ta yayınlaman lazım strateji değişikliği yapacaksan.

2.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Evet çok yükleniyorlar Twitter'da.
    Ben info'nun kardeş şirket olması ve o adamın da videolarında çok övdüğüne bağlıyordum. Dahası da olabilir çünkü herkes ona yüklenmiş hakkaten.

Adam direk pazarlamış. Ana profline Pin lemiş mesajı. Info ve Hedef ortak yönetimli bir fon olabilir.

https://twitter.com/erguntekgul

https://x.com/erguntekgul/status/1711998625193013474

Günaydın,

��Hedef Portföy â€ËÅ“in HDA kodlu yeni Arbitraj fonu açıldı, bol kazançlı ve de hayırlı olsun

�� Tefas â€ËÅ“a açıktır, fonu her kanaldan alabilirsiniz

�� Nitelikli yatırımcı beyanı vermeniz yeterli

�� Fon sepetinizde bir arbitraj fonu ����

Hoş geldin #HDA

#ArbitrajFonu

3.  Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    Bhi sıkıntı çıkmaz inşallah hda satıp Bhi almıştım âš™ï¸âš™ï¸
    Sn. mogola, şu an BHI fon endekle uyumlu hatta bazı günler daha bile yüksek getiri sağlıyor.

Ama HDA fon olayında gördüğümüz gibi bir fon az 1 senesini belki hatta 3 senesini doldurmadan, ve bu süre boyunca istikrarlı bir performans çizdiğine bakmadan bir fonu almak riskli.

HDA fon da süper gidiyordu. Grafiği de muhteşemdi ama bu hafta yaptıklarından sonra alınır mı diye sorarsanız bence alınmaz.

Belki 1 sene sonra tekrar oturulur düşünülebilir, grafigine bakılıp karar verilebir ama şimdi değil.

BHI fon da böyle bir fon . Henüz çok yeni. 19 Şubatta 1 ayını yeni anca doldurmuş olacak.

Şimdi iyi getirebilir ama sonrasını kimse bilemez.

Kendi adıma konuşuyorum, benim bu olaydan aldığım ders, grafiği ne kadar iyi olursa olsun, bir fon ez az 1 senesini doldurmadan o fonu almamak.

Belki çok iyi getirecek belki getirmeyecek ama kısa süreli zaman serisinden dolayı elde yetersiz veri olduğundan almak riskli.

Elbette karar size aittir.

4.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Merhaba,
    Arbitraj fondaki en büyük riski ufak bir örnekle anlatabilir misiniz rica etsem?
    Sn. mertazor, dediğiniz doğru.

Matematiksel olarak arbitraj işleminin zarar etme olasılığı sıfırdır.

Garanti hissesini alıp, aynı anda viopta garanti short kontrat açarsan hisse hangi yöne giderse gitsin karın değişmez.

Sanırım sıkıntı fondaki istatiksel arbitrajda geçiyor.

Arbitraj demiyor bakın istatiksel arbitiraj diyor.

Daha öncede konusu geçmişti yazmıştım.

Istatiksel arbitrajin tanımı:
    belirli bir miktar piyasa ve enstrüman riski içeren, geçmişteki fiyat hareketlerinde korelasyon gözlenmiş iki veya daha fazla enstrümanın bir kısmında alış yapıp diğerlerini satmak üzerinden ibaret strateji.

örneğin, akbank ve garanti senetleri arasındaki korelasyon incelenerek, aradaki fark açıldığında birini alıp diğerini satıyoruz. daha sonra, fark kapandığında pozisyonlarımızı kapatıyoruz.

Ya da şöyle bir mantık kuruyoruz garanti hissesi yükseldiğinde önceki veriler bize gram altının düştüğünü gösteriyor.

Hisse tarafinda alim, viopta gram altında short pozisyon açıyoruz.

5.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    onu anlatmak uzun iş teorisi pratiği vs gayette havalı anlatırsın ama sorun başka
    arbitrajda çıkar düşer ppf üstü getiri diyorlar
    IUA sürekli düşmüş bunu izah edebilirmisin
    buna dikkat çekmek istedim
    Edebilirim. Ve ediyorum da. Ama anlatamıyorum bir türlü. Vallahi yoruldum.
    IAU fonunu bilmem etmem, o zamanki dağılımını da incelemedim, ama eğer 1 ayda yüzde bilmem kaç eksi gittiyseeeeeeeeeeeeee;
    AR BİT RAJ YAP MA MIŞ DE DEMEK Kİ

Anlıyor munusuz? Bütün problem bu. Size güncel örneği de veriyorum
    BHI şu anda arbitraj yapmıyor. Arbitraj fonuyum demiş, gitmiş full long. Adamlarda 0 short var.
    Yarın piyasa -5 gitse, pat diye vuracak -5 'i.

Bu olmaz. IUA yapıyorsa da olmaz, BHI yapıyorsa da olmaz. O zaman neden arbitraj fonu koyuyorsun adını.

Ben geçen seneler aylarca arbitraj yaptım kendim. Sanırım arbitraj başlığında mesajlarım da vardır bir sürü. Bu zararlar arbitrajla çıkmaz. Bütün dediğim budur.
    Sen de fonu kurarken, sadece arbitraj yapmayacaksan adını arbitraj koyma.
    Ona da örnek vereyim;

HVN ve HIM fonları. Yine Hedef'in. Arbitraj yazmıyorlar adlarında, ama arbitraj yapıyorlar. Onda olsa hadi tamam dicem. Arbitraj fonunda yapmayıver bu kadar büyük riskli işleri.

6.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku

HDA fon da süper gidiyordu. Grafiği de muhteşemdi ama bu hafta yaptıklarından sonra alınır mı diye sorarsanız bence alınmaz.
    Süper giden HDA fonunun 12.10.2023 ten 11 şubat 2024 e kadarki getirisi %21. Son kayıpları dahil etmemek için özellikle 11 şubatı aldım.
    Aynı tarihlerde PPF fonlarında %14 getiri var.

7.  Alıntı Originally Posted by breakeven Yazıyı Oku
    buraya waren buffet gelse anlatsa yine arbitraj riski sıfır diyecekler çoğunluk olacaktır
    kısaca şöyle diyeyim viopta teminatınız kalmazsa poz kapatırsınız bu zamanda büyük zarar yazabilirisniz
    kısaca şöyle diyeyim bütün paranız eksiye bile dönebilir
    ha fon bazı pozlarda böyledir belki yüzlerce pozu olabilir başka karlı kümülesi bu kadar eksi yazmıştır
    O kadar atıyorsun ki. İnanamıyorum.
    Bilmiyorsan da atma be kardeşim.

1- Teminatım kalmazsa, piyasa yukarı gitmiş demektir. Teminat tamamlamak için 100 birim hisse satarım. Eş zamanlı olarak 100 birimlik short kontrat kapatırım.
    Hem short poz küçülür, hem elime satılan hisseden para geçer, teminatımı tamamlarım.
    2- Koskoca fonsun milyarlık. Teminat olarak hisse de kabul ediliyor. Hisse yükseldikçe shortlar zarar yazar, spot kar yazar, teminat sıkıntın olmaz.
    3- Hadi teminat sıkıntın oldu, nasıl oluyor da tüm paran eksiye dönüyor. Atma kardeşim atma. Allah rızası için bilmiyorsan atma. Biliyorsan da örnek ver, bir tane kurgu yap. Arbitrajla beni batır örneğinde. Forumu terk edecem yemin ediyorum arkama bakmadan.

Edit : Dışarıdan para koyamaz asla diyorsun. Bir kere açıp bakmamışsın fonun dağılımına bile. Zaten mevduatta parası var fonun gerekirse onu koyar ki dediğim gibi ona da ihtiyacı yok.

8.  Alıntı Originally Posted by bozdogan82 Yazıyı Oku
    Süper giden HDA fonunun 12.10.2023 ten 11 şubat 2024 e kadarki getirisi %21. Son kayıpları dahil etmemek için özellikle 11 şubatı aldım.
    Aynı tarihlerde PPF fonlarında %14 getiri var.
    Sn. bozdogan82, demek ki dedikleri ve iddaa ettikleri gibi bu süre zarfında, risk kategorisi max 2 olacak sekilde ppf fon ve mevduattan yüksek kazandırmışlar.

Biz de farklı şey söylemiyoruz ki. Eski verilerine bakıldığında iyi giderken bu hafta izahnamesinde yazmış olduğunun tam tersi bir hareket var.

İris hanımda twitterda aynı konuya değinmiş.

https://x.com/iriscibre/status/1758076307840102572?s=20

Sayfa 372/555 İlkİlk ... 272322362370371372373374382422472 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •