Sayfa 398/559 İlkİlk ... 298348388396397398399400408448498 ... SonSon
Arama sonucu : 4470 madde; 3,177 - 3,184 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Fon yöneticisi mevzuata uygun davrandı diye göz göre göre yatırımcısını zarara uğratıyorsa SPK nın bunun hesabını
    sorması gerekir. Yatırımcı da hakkını aramak adına gerekli mercilere şikayette bulunmalıdır.

KAP ta yazılan güncel izahnamaye aykırı hareket etmedilerse Serbest fonlar istedikleri her şeyi yapabilirler. Adı üstünde serbest fon. İzahnamesinde yazandan farklı hareket ediyorsa SPK ya şikayet edilebilir, dava açılabilir.

https://iyigelir.net/serbest-fonlar-...iz-gerekenler/

Serbest fonlar, yatırım fonları kategorisinde yer alan ve sadece nitelikli yatırımcıların yatırım yapabildiği menkul kıymet fonlarıdır. Serbest fonlar isminden de anlaşılacağı üzere, portföyünde bulunabilecek yatırım araçları ve yönetim stratejileri bakımından herhangi bir kısıtlamaya tabi değildirler. Uluslararası piyasalarda çok yaygın bir tabir olan hedge fon teriminin Türkiye piyasalarındaki karşılığı olarak düşünülebilir. Diğer menkul kıymet fonlarından ayrılan en önemli özelikleri nitelikli yatırımcılara hitap eden fonlar olmasıdır. Kuruluş amacı ve nitelikleri bakımından riskli yatırım fonları kategorisinde değerlendirilir.

Sermaye Piyasası Kurulunun (SPK) ilgili Tebliğinde yer alan portföy ve işlem sınırlamaları serbest fonlar için geçerli olmamasına karşın fonun bilgilendirme dokümanlarında yer alan yatırım stratejileri ve limitlere uymak zorundadırlar. Serbest yatırım fonlarının katılma paylarının alım-satımı adedi hususunda da herhangi bir limit yoktur; fon izahnamelerinde fon payı alım sayısına ilişkin alt veya üst limit belirlenebilir.

Serbest fonlar, diğer yatırım fonlarından farklı olarak, günlük fon fiyatı hesaplamak zorunda değildirler. SPK tarafından bu fonlara ayda bir fiyat açıklama imkanı sağlanmıştır.

Riskli yatırım fonları kategorisinde yer aldıklarından dolayı serbest fonlar konusunda tecrübeli yatırım danışmanları veya sektör profesyonelleri aracılığıyla yatırım yapılması önerilir.

2.  Alıntı Originally Posted by Tbey35 Yazıyı Oku
    Yarın HDA artı da açılabilir. Bu sorunu ortadan kaldırır mı?
    Keşke + yapsa da kaçana nispeten kurtulma şansı verse.
    Twitter'da sesler yükselmeye başladı. Şanslarını zorlamamaları lazım. Malum bu ülkenin en iyi çalışan yargısı orası.

3. Ekran görüntüsü 2024-02-18 201041.jpg

Daha kolay bir yolu var mıydı bilmiyorum ama Ocak dağılımlarına göre kendim pdf'lerden hesapladım.
    5 ana yatırım başlığına ayırdım.
    Diğer sütunu özellikle IJH'de çok olan değişken fonlar için. Onlar kendi içlerinde de karma yatırım yaptığı için kategorize edemedim.

GO4 benim istediğim dağılıma çok yakın. Sadece azcık daha değerli maden eklemesi yapabilirim.
    Bir de GZJ ile ilgili not; yerli hisse dağılımı aşırı derecede bankacılık içeriyor. Fonlarının tamamı da Garanti Portföy fonu.

Tte nin içinde ne var aylikta ucmus

5.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Fon alış emri verdiğinizde, fonun alışının gerçekleşeceği gün para blokeden çıkar ve bankanızdaki hesabınızdan fon şirketinin takasankta bulunan hesabına transfer ediir.

Aynı işlem viop teminatlarınız için de geçerlidir.

Fonlar için yatırılan tüm para ve fonun günlük değer artış/kazanç sonrası bakiyeleri takasbankta saklanır.

Mkk da ise hangi fonda kimin ne kadar adeti varın kaydı tutulur.

Özetlemek gerekirse para takasbanta durur, kaydi değerlerde mkk da tutulur.

Takasbank sıradan bir mevduat ve/veya katılım bankası olmadığından buradaki tüm para 100% güvencededir.

Bankadaki paranızın 650 bin lirası devlet güvencesindedir ama buradaki para ki milyarlarca liradan bahsediyoruz, 100% 'ü güvencededir.

TMSF güvencesinin takasbanktaki paraları kapsamaması sizi yanıltmasın, bunun nedeni takasbankın böyle bir güvenceye ihtiyacı olmamasındandır.

Gene özetlemek gerekirse bankam batarsa param ne olur için belki endişe duyabilirsiniz ama takasbankın batması gibi bir durum söz konusu değlidir.

Buradaki hesaplar "segregated account" denilen hesaplardır.

Yani fon yönetim şirketlerinin, kendi işletme faaliyet gelir ve giderlerinden bağımsız tutulan ayrı hesaplardır.

Örnek vermek gerekirse bir fon yöneticisi "benim bugün maaş ödemem var kasada para yok, dur ben fondaki paradan maaşları ödeyeyim, pazartesi elime para geçince geri yerine koyarım" diye bir şey aklından geçemez, geçse de yapamaz.

Çünkü buradan çıkan her paranın, nereye gittiği denetlenir.

Gene bir özet geçmek gerekirse, bankanız battığında paranız için belki endişe duyabilirsiniz, ama takasbakta saklanan paranız için isterse milyarlarca lira olsun endişe duymanıza gerek yoktur.

Diyelim fonlarını aldığınız portföy yönetim şirketi bir günde battı. Pek mümkün değil ama diyelim böyle bir şey oldu. Üstelik devasa bir borçla battı.

Daha önce ne demiştim, takasbanktaki hesaplar şirketlerin işletme faaliyet gelir/gider hesaplarından ayrıdır.

Bu yüzden batan şirketin borcu takasbankta duran parayı etkilemez.

Peki portföy şirketi battı, fona ne olacak derseniz; kanun uyarınca, fonu yöneten bir portföy şirketinin zor durumda kalması durumunda, SPK tarafından fonun yönetimi başka bir şirkete devredilebilir veya yatırımcıların fon payları satılarak paraları iade edilir.

Bunun dışında fon yöneticisi bilerek veya bilmeyerek fonu kötü yönetip, fona zarar ettirebilir ama bir günde fonun değerini sıfır yapamayacağından kötü bir gidiaşat gördüğünüzde satıp çıkabilirsiniz.

Bildiğim kadarıyla durum bu. Yazdıklarımda herhangi bir yanlış varsa lütfen söyleyin.

Sn. ayhan01, yanlış anlamayın, öğrenmek ve bilmek için soruyorum aklıma gelmeyen başka ne gibi bir şey olabilir ki, fondan elde edilen karı geçtim, sermayeyi yani fona yatırdığınız ana parayı da kaybedecek bir durum yaşansın.
    telefonla bizzat arayıp yetkili ağızlardan kesin bilgi almadan 'bildiğim kadarıyla' diye paylaşım yapmanın ne anlamı, kime ne faydası varki? tam aksine birilerinin hata yapmasına sebep olabilirsiniz. ben bu konuyu 2019'da araştırdığımda hem aracı kurumlar hem takasbank net şekilde burda garanti diye birşey yok, garanti sadece mevduatta o da belli bir rakama kadar var demişti.

6.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1247791

Bist teknoloji hisse senetleri var. Raporladıkları son dağılım bu kapta vardır.
    "Hayalleriniz için sessiz bir şekilde savaşın. Çünkü onları gerçekleştirirken yaratmış olduğu etki insanların tahammül edemediği bir şeydir."

7.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku

https://fundflux.io/fund/tte

8.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    telefonla bizzat arayıp yetkili ağızlardan kesin bilgi almadan 'bildiğim kadarıyla' diye paylaşım yapmanın ne anlamı, kime ne faydası varki? tam aksine birilerinin hata yapmasına sebep olabilirsiniz. ben bu konuyu 2019'da araştırdığımda hem aracı kurumlar hem takasbank net şekilde burda garanti diye birşey yok, garanti sadece mevduatta o da belli bir rakama kadar var demişti.

Fon tüzel kişilik sahibi olmamakla beraber fonun mal varlığı kurucudan ayrıdır. Ayrıca Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca, fon malvarlığı rehnedilemez, teminat gösterilemez ve üçüncü kişiler tarafından haczedilemez. Yani fon malvarlığının korunması kanun ile güvence altına alınmıştır.

https://spk.gov.tr/kurumlar/fonlar/y...anitim-rehberi

Sayfa 398/559 İlkİlk ... 298348388396397398399400408448498 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •