Sayfa 428/559 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528 ... SonSon
Arama sonucu : 4470 madde; 3,417 - 3,424 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. IJZ -%3.3
    YAY -%1.6
    AFT -%0.5
    OJT -%0.6
    DVT -%0.6
    TFF -%1

nevida yükselmeye devam eder mi? bu fonlar alınır mı?

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    IJZ -%3.3
    YAY -%1.6
    AFT -%0.5
    OJT -%0.6
    DVT -%0.6
    TFF -%1

Fonu ne için aldığına göre değişir...Mesela 1 ay sonra KKM bittiğinde ve seçim bittiğinde sert devülasyon olacağına inanıyorsan bu fonlar alınır..ABD borsalarının orta uzun vade de dolar bazlı net kazanç verdiğine inanıyorsan alınır...

Ben küçükte olsa az miktarda bu fonlardan taşıyorum...Şikayetimde yok....

3. Tam bi organize dolandırıcılık hikayesine döndü bu HDA fonu.
    fondaki kişi sayısı 2157'den 1588'e düşmüş. alın benim paramı harcayın diyen hala 1588 kişi var olması şaşırtıcı.

Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    HDA çökmeye devam ediyor. Karizma eridi gitti. Eksi getirmiş yine.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=HDA

Ergün seni çağırıyor. Riski 2. Gel babaya, gel babaya. Koş oğlum.

4.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Şişirme yada makyajlı bilançolarla mı buralara kadar geldi bilmiyorum ama bu şirketin FK sı 90 larda Defter değeri 50 lerde görünüyor. 1 yıl önceki fiyatı 240 usd civarı iken şimdi 675 usd olmuş. Tamam güzel şirket iyi şirket doğru olabilir hatta çok ihtiyaç olan bir ürünü tüm dünyaya satıyor ama ben almam bu fiyatlardan bunu.
    Nasdaq da bir düşüş yaşansa bu şirket rahatlıkla ne oluyoruz bile diyemeden 400-410 usd bandına kadar düşebilir bana göre..Amerikan borsalarında yakın zamanda bir düşüş olması olasılığı bana göre yükselişin devam etme olasılığından daha fazla o yüzden orayla bağlantılı fon bırakmadım. Düşerse alırım çıkarsa yolu açık olsun başkası da kazansın.
    yanılma ihtimaliniz daha büyük. bunlar öyle şirketler ki teknoloji geliştirmek ve özel mikroçip imalatında kullandıkları cihazları tüm dünyada sadece kendileri için ürettiklerinden bu yüksek teknolojili dev yapılara paha biçmek mümkün değil. yani cihazın dünyada ortalama satış fiyatı bu, o yüzden şirket defter değeri bu olması gerekir diyemiyorsun. o yüzden de F/K değeri ne kadar yükselmiş çok bir anlam ifade etmiyor. bu arada sadece NVIDIA özelinde konuşmuyorum AFT fonu bazlı konuşuyorum. Foncu adamın endeksi gözetmesi gerekir.

tek referans alabileceğin dayanak endeksin tarihsel olarak ne kadar şiştiği, o da hala 2 yıl geride. ben bugünlerin son fırsat olduğunu düşünüyorum. çok temkinli olan eski zirve 16212'yi geçmesini bekler ve geçtiği gün alır. önümüzde faiz indirimi gibi kesin bir destekleyici olmasa aslında ben de eski zirveye ulaştımı satan bir insandım hep.

5. Geçtiğimiz hafta, BGP, %47,3 mevduat eşleniği ile en çok kazandıran PPF olmuş.
    Zirvedeki ile dipteki (NVB) arasındaki fark, yüzde 1.1

6. bugün doları durdurmak için faizi 47,5 yaparlarsa 8900'de kapatır tahminim bist. fonculuğu güzel yönü bu işte. sabahtan alımı gir, süpriz olursa akşamına dipten alır, beklenen gelirse ralliye katılmış olursun.nasılsa bu kadar feci enflasyonda daha aşağısı çok zor artık.

7.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    IJZ -%3.3
    YAY -%1.6
    AFT -%0.5
    OJT -%0.6
    DVT -%0.6
    TFF -%1

Ben bu tür tematik ve benzeri fonları, ileride odak noktası olacak sektörler hangisi olabilir o hüzmeden geçirerek almaya çalışıyorum. Yapay zekanın veya metaverse dünyanın vazgeçilmez olacağı aşikar; çok tazeler, daha işin çok başındalar, o yüzden yalpalamalar olabilir veya 2000lerin başındaki dot.com gibi bir çöküş dahi olabilir. Ama sanırsam 2030'lara bile kalmadan bambaşka bir dünyayla karşı karşıya kalacağız.

Bugünlerdeki takıntım Robotik Teknolojiler :D İsmi de çok havalı duruyor.

8. (Alıntı- gerçi bilmediğimiz bir şey söylememix)
    Borsadaki paranızın rakamsal olarak çoğalması, kâr ettiğiniz anlamına gelmiyor.
    Borsa'da kar edip etmediğinizi merak ediyor musunuz?
    Öyleyse bu tweeti sonuna kadar okuyun.
    1.000.000TL'nin aylık faizi 39.145TL
    Yani ayda, %3.91
    Borsa'da 1.000.000TL'niz ile ayda%3.91 yani 39.145TL kazanıyorsanız, faiz getirisiyle eşdeğer getiri elde ediyorsunuz demektir, bu durumda reel anlamda zarar ediyorsunuz.
    Borsa'da 1.000.000TL'niz ile ayda 80.000TL, yani %8 altında kâr ediyorsanız, enflasyona yenik düşüyorsunuz ve reel anlamda yine zarar ediyorsunuz demektir.
    Borsa'da para kazanıyorum diyebilmeniz için, 1.000.000TL'niz ile, ayda en az 130.000TL kâr etmeniz lazım yani, %13 , eğer bu oranda aylık kazanç sağlayamıyorsanız, siz borsadan para kazanmıyorsunuz, aksine borsa sizden para kazanıyor demektir.
    Bu örneklendirme, aylık bazda trade ederek para kazanmaya çalışanlar içindi.
    Peki, uzun vadeli yatırımcılar borsadan kâr edip etmediğini nasıl anlayabilir?
    Öncelikle enflasyonu fiyatlayan bir ürün bulalım.
    Mesela altın.
    Yatırım yaptığınız ilk para ile, kaç gram altın alabiliyordunuz?
    Şuan kaç gram alabiliyorsunuz?
    Eğer aynı gramda altın alabiliyorsanız, enflasyondan korunmuşsunuz demektir.
    Eğer daha az gramda alabiliyorsanız, enflasyon sizi ezip geçmiş demektir.
    Eğer öncekinden daha fazla alabiliyorsanız, o zaman enflasyonu tokatlayıp kâr etmişsiniz demektir.
    Ekranda çoğalan sayılar kâr ettiğiniz anlamına gelmez.
    Reel olarak kâr edip etmediğinizi lütfen gözden geçirin..

Sayfa 428/559 İlkİlk ... 328378418426427428429430438478528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •