Sayfa 107/543 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 849 - 856 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. Bu arada Apple ın bilançosu berbat geldi. Resesyon başladı denilebilir. Bu sebeple FED in bonolarına tekrar satış geldi ve faizler artmaya başladı. Kimse uzun vadeli FED bonosu almak istemiyor, herkes satıyor, elinden çıkarmaya çalışıyor.

2.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bu arada NewMont bilançosunda total AISC 1426$ olarak beyan edilmiş. Buna Ofis Masrafları + Faizler + Maaşlar + Pazarlama + Diğer Masrafları ekleyince net maliyet şöyle hesaplayalım bakkal hesabı ile.

Q3 te $320 million net operasyon karı yapmış. 1.27 million gold ounces altın üretmiş. O zaman bir ounce gold tan ortalama 252$ kar etmiş. Bilançosunda Q3 Altın ortalaması satışı olarak 1906$ dan sattık demiş.

O zaman bu çeyrek için net altın ounce üretim maliyeti 1654$ herşey dahil üretim maliyeti diye düşünülebilir.

Ancak firmanın 320 milyon $ net karının önemli bir kısmının diğer faaliyetlerden de geldiği düşünülürse bunun 200milyon$ altından geldi diye hesaplanabilir. O zaman da ons altın net üretim maliyeti 1749$ olarak düşünülebilir.

Yani işin özeti AISC ham altın üretim maliyetidir. İçinde Yönetim Ofis Kira Maaş Pazarlama Dağıtım vb maliyetler yoktur.

Benim görüşüm 1750$ - 1800$ bir altın ons üretim maliyetleri var. Zaten Altın bu sebeple düşmüyor. Yoksa %5.5 FED Eurobond net faiz verecek de altın 2000$ olacak ve düşmeyecek mümkün değil.
    https://finance.yahoo.com/news/newmo...112519074.html
    Q3 net kâr 158 milyon dolar.

https://www.newmont.com/investors/ne...uction%20taxes.
    Ons başına maliyet her şey dahil 1700$( tahmini kesin değil)
    Çıplak ons başına maliyet 1400$

Üretim maliyeti satış fiyatını geçebilir. Bu tip durumlarda stoktan satış olur( 1-2 sene önce Uranyum buna örnek)

3.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    sn.admustafa merhaba, hoş geldiniz.
    Burada eskilerden pek kimse kalmadığı için bilmeyenler vardır.
    Sn admustafa bu başlığın ilk günlerinin üstadlarındandır.
    Günlük fon tahmini excell tablosunun mucididir.
    Fon konusunda kendisinden çok istifade etmiştik.
    Umarım paylaşımlarına devam eder de yine istifade ederiz kendisinin bilgisinden.
    Tekrar hoşgeldiniz
     Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Üstat hoş geldin, sn myfinans ın dediği gibi sn yuji gibi bu başlığın eski kuruculardan, emekçilerinden…
    Sizleri özledik, eski günleri arıyorum bazen …

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Merhaba sn.myfinans ve trust06 teşekkürler, hoşbuldum. Arada bakıyorum foruma eski günlerdeki gibi paylaşım yapmıyorum. Forumda eskiye nazaran yavaşladı gibi ama hala güzel paylaşımlar oluyor. Tekrar teşekkürler.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

NRC Değişken Fon izahname değişikliğine gitmiş.
    Fonun stratejisi %51 devamlı olarak bist ortaklık paylarından oluşacaktır olarak değiştirilmiş.
    Yani TCD fonu gibi 1 yıl elinde tutup satmazsan vergi stopajı %0 oluyor.

https://twitter.com/FonTurkey/status...80598646083737

5.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bu arada Apple ın bilançosu berbat geldi. Resesyon başladı denilebilir. Bu sebeple FED in bonolarına tekrar satış geldi ve faizler artmaya başladı. Kimse uzun vadeli FED bonosu almak istemiyor, herkes satıyor, elinden çıkarmaya çalışıyor.
    2 gün önce düşecek dediğin hisselerin hepsi iki günde %3-4 prim yaptı: ) ciddiye alınan bir yorumcu olmak istiyorsan önce nasıl bu derece yanıldığını açıklaman gerek.

6.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Bu arada NewMont bilançosunda total AISC 1426$ olarak beyan edilmiş. Buna Ofis Masrafları + Faizler + Maaşlar + Pazarlama + Diğer Masrafları ekleyince net maliyet şöyle hesaplayalım bakkal hesabı ile.

Q3 te $320 million net operasyon karı yapmış. 1.27 million gold ounces altın üretmiş. O zaman bir ounce gold tan ortalama 252$ kar etmiş. Bilançosunda Q3 Altın ortalaması satışı olarak 1906$ dan sattık demiş.

O zaman bu çeyrek için net altın ounce üretim maliyeti 1654$ her şey dahil üretim maliyeti diye düşünülebilir.

Ancak firmanın 320 milyon $ net karının önemli bir kısmının diğer faaliyetlerden de geldiği düşünülürse bunun 200milyon$ altından geldi diye hesaplanabilir. O zaman da ons altın net üretim maliyeti 1749$ olarak düşünülebilir.

Yani işin özeti AISC ham altın üretim maliyetidir. İçinde Yönetim Ofis Kira Maaş Pazarlama Dağıtım vb maliyetler yoktur.

Benim görüşüm 1750$ - 1800$ bir altın ons üretim maliyetleri var. Zaten Altın bu sebeple düşmüyor. Yoksa %5.5 FED Eurobond net faiz verecek de altın 2000$ olacak ve düşmeyecek mümkün değil.
    Burada temel bir hata var, ekonomide fiyatı maliyetler değil, arz-talep belirler. 1800'e mal etmesi, zararına satmayacağı anlamına gelmez. İşin içerisinde sabit ve değişken maliyetler var, sermaye var, dönemsel olarak zarar yazabilir, ama sürdürülebilir olamaz. Özetle kısa vadede maliyetin altına gelemez diye bir önermede bulunamayız, sadece uzun vadede sürdürülebilir olmaz, firmalar zararı sürdüremediği için batar, arz daraldığı için de fiyat yükselir.

Gündelik hayattan bir örnek vereyim, istedikleri fiyatı alamadıkları için ürünün tarlada bırakan çiftçileri, ya da fazla balıkları denize döken balıkçıları düşünün. Fiyat maliyetlerinin altına geldiği için zararına da olsa satmak istemiyorlar, atıl hale getirerek farkında olarak ya da olmayarak arzı daraltıyorlar. Bu bile kendi içinde rasyonel sayılabilir, malı bir de sevkiyat-depolama maliyetlerine katlanarak daha maliyetli satmak yerine, yerinde bırakmayı tercih ediyorlar.

7.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    2 gün önce düşecek dediğin hisselerin hepsi iki günde %3-4 prim yaptı: ) ciddiye alınan bir yorumcu olmak istiyorsan önce nasıl bu derece yanıldığını açıklaman gerek.
    Günlük bakıyorsan ne demek lazım. Kalkan mala oturmak isteyen otursun. Ben ucuz mal alırım.

Sadece 7 Firma ile dönen bir pazar var. Bu gittiği yere kadar gitsin. Nasıl olsa doları karşılıksız sınırsız basacaklar ta ki sistem patlayana çatlayana kadar. Bütün dolar para basılıp bu 7 firmaya akıtılıyor.

Magnificent Seven 7 içinde en beğendiğim şu anki rakamlarla Google ve Meta.

Apple, Microsoft, ve Amazon aşırı şişmiş durumda giderleri yok artık.

Nvidia ve Tesla ise balon hayatta bulaşmam.

8.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Günlük bakıyorsan ne demek lazım. Kalkan mala oturmak isteyen otursun. Ben ucuz mal alırım.

Sadece 7 Firma ile dönen bir pazar var. Bu gittiği yere kadar gitsin. Nasıl olsa doları karşılıksız sınırsız basacaklar ta ki sistem patlayana çatlayana kadar. Bütün dolar para basılıp bu 7 firmaya akıtılıyor.
    tamam borsa bu uzun vadede nereye gider bilinmez ama senin saydığın her arguman hatalı. sana burda saydık nedenlerini anlamak istemiyorsun üstelik terste kalmak da ya biraz düşüneyim acaba hatalı olabilirmiyim dedirtmiyor. eğer sınırsız para basılıyorsa bu daha çok enflasyon ve hissenin düşmemek üzere yukarı gitmesi anlamına gelir. neyse senin kafa sabit bol şans.

Sayfa 107/543 İlkİlk ... 75797105106107108109117157207 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •