Sayfa 61/554 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon
Arama sonucu : 4432 madde; 481 - 488 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Önce tespitleri yapalım.
    1-Enflasyon tam gaz devam ediyor, muhtemelen 2 yıl kadar da devam edecek.
    2-Dolar olması gereken yerde değil, suni bir fiyatlaması var. O yüzden bazı şeyler dolar bazında pahallı gibi gözüküyor. Gerçek dolar fiyatı seçimden sonra belli olacak,
    3-Faiz taş çatlasa 40'a yükselecek. Bu da şu anda enflasyon altı kalıyor. Şu anda hiç kimse reel faiz alamıyor. Bu da bana yeter diyen varsa o başka.

Tüm bunları dikkate alıp değerlendirme yapmak lazım.

Uzun vadede bist düşer mi çıkar mı. (Kısa ve orta vade benim için değerlendirme dışıdır)

Bir diğer husus elde hisse alıp tutmakla iyi yönetilen hsyf yada değişken tutmak arasında çok fark var. Bende tek bir hisse yok.Mümkün olan en iyi hsyf ve değişkenler var.
    O yüzden benim için bist hsyf ve değişken anlamına geliyor.

Bu arada İsrail borsası bile bist kadar düşmemiş. Buda bende silkeleme yapılıyor düşüncesini doğurdu.
    Herkes 325 dolar kırılır diye bekliyordu yabancı görünümlü bıyıklılar malı yerlinin kucağına birakiverdi. Borsanın değişmez kuralı

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Önce tespitleri yapalım.
    1-Enflasyon tam gaz devam ediyor, muhtemelen 2 yıl kadar da devam edecek.
    2-Dolar olması gereken yerde değil, suni bir fiyatlaması var. O yüzden bazı şeyler dolar bazında pahallı gibi gözüküyor. Gerçek dolar fiyatı seçimden sonra belli olacak,
    3-Faiz taş çatlasa 40'a yükselecek. Bu da şu anda enflasyon altı kalıyor. Şu anda hiç kimse reel faiz alamıyor. Bu da bana yeter diyen varsa o başka.

Tüm bunları dikkate alıp değerlendirme yapmak lazım.

Uzun vadede bist düşer mi çıkar mı. (Kısa ve orta vade benim için değerlendirme dışıdır)

Bir diğer husus elde hisse alıp tutmakla iyi yönetilen hsyf yada değişken tutmak arasında çok fark var. Bende tek bir hisse yok.Mümkün olan en iyi hsyf ve değişkenler var.
    O yüzden benim için bist hsyf ve değişken anlamına geliyor.

Bu arada İsrail borsası bile bist kadar düşmemiş. Buda bende silkeleme yapılıyor düşüncesini doğurdu.
    Enflasyon artıyor kesin Borsa da artacak diye bir kural yoktur. Geçmiş dönemlere bakınız.

3.  Alıntı Originally Posted by Icarus88 Yazıyı Oku
    Enflasyon artıyor kesin Borsa da artacak diye bir kural yoktur. Geçmiş dönemlere bakınız.
    Kesin artar diye birşey yok tabi.
    Daha güzel getiri sağlanacak yerler varsa oraya kayarsınız.
    Ama orası neresi.
    Bu yoklukta şimdilik böyle gözüküyor.

4. Ben borsanın yabancı girişi için daha da ucuzlayacigini düşünüyorum. KKM çıkışında doların ve borsanın durumuna göre pozisyon almak düşüncesindeyim

5.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Kesin artar diye birşey yok tabi.
    Daha güzel getiri sağlanacak yerler varsa oraya kayarsınız.
    Ama orası neresi.
    Bu yoklukta şimdilik böyle gözüküyor.
    Para kazanmak maharet. Korumak ayrı bir maharettir. Şimdilik az gidelim öz gidelim

6.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Bunlar rasyonel veriler ancak bist rasyonel degil, buyuk yatirimci gruplarindan balinalar zaten rasyonel veriler ile degil oynayabildikleri tahtalarda bu verilerden uzak oyun kuruyorlar.

Bir diger buyuk yatirimci grubu olan fonlar sizin verileriniz isiginda slem yapiyorlar ancak 2 senelik borsa furyasina katilan topluluk ise ufurmeler gruplar veya analist gorunumlu fenomen pesinde getiri ariyorlar.

Onumuzdeki surecte en kotu ihtimal yatay veya bir tur daha bu tarz duzelmeti sonrasi sonrasi tabi olarak bist yukarilari hedefleyecektir ancak yabancinin olmadigi ortamda yukaridaki yatirim stratejilerinden fazla da bir degisiklik olmayacaktir.

Mesela populer dusuk hacimlilerde kayiplar %40 % 50 leri buldu ancak blue chiplerde bu oran oralama %20 bu aslinda guzel bir gosterge yabanci gelmez ya gelir ise sizin bahsettiginiz rasyonellikte girisler bu yonde olacaktir ve bist tarafinda daha saglikli ve gercekci bir piyasa olusacaktir.

Yatirim stratejileri kapsiminda kiyaslama veya bu oldu bu olmadi bunun altinda getiri vs gibi yaklasimlar hic yetisemeyeceginiz bir tavsan ile yarismak gibi surekli dogruyu yapabilsek ne burada yazi yazariz ne de forummus rapormus vs isimiz olmaz.

Bugun dogru pozisyonun yarin farkli bir gelisme ile terste kalir, trade etmiyorsaniz yatirim yapiyorsaniz bu agirlik artirma agirlik azaltma ama bu pozisyon oranlari tasimaktir. Bugun agirlik verdigin pozisyon getiri bakimindan tatmin etmez ancak yarin bu agirlik eklemeler ile overall tarafinda pozisyonu birakmadigin icin arti deger saglar.

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Tabiki tüm yatırımı bist dayanaklı yapmamak lazım.
    Eğer iyi al satçı değilseniz, biste ayırdığınız kısmı da iyi hsyf ve değişkene koymak en güzeli.

7.  Alıntı Originally Posted by Icarus88 Yazıyı Oku
    Herkes 325 dolar kırılır diye bekliyordu yabancı görünümlü bıyıklılar malı yerlinin kucağına birakiverdi. Borsanın değişmez kuralı
    Herkes tedirgin ve düzeltme bekliyordu, böyle konuşuyordu,düzeltme yapmadan kısa sürede çok yükseldiği söyleniyordu.
    Beklenen bir şeydi.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

8. SPK demiş ki bu serbest fonlarda çok olmaya başladı ya eleman istihdam edersiniz yada kısıtlamaya giderim demiş ama özel serbest fonlar kapsam dışı. Çok parası olana yine ayrıcalık tanınmış sen açtır fonunu denilmiş.

(Ek bent: 12.10.2023 tarih ve 60/1316 sayılı Kurul Kararı ile) Bir portföy yönetim
    şirketinin kurucusu olduğu serbest şemsiye fona bağlı olarak ihraç edilecek fonların (özel
    fonlar hariç) sayısı, Kurulun VII-128.7 sayılı Sermaye Piyasasına Faaliyette Bulunanlar
    İçin Lisanslama ve Sicil Tutmaya İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğ’in 6. maddesinin üçüncü
    fıkrası hükmü kapsamında istihdam edilen portföy yöneticisi yardımcısı ve portföy
    yöneticisi sayısının toplamının üç katını aşamaz. Şu kadar ki, her bir portföy yöneticisine
    bağlı en fazla üç adet portföy yöneticisi yardımcısı bu hesaplamaya dahil edilebilir. Bu
    düzenleme 12.10.2023 tarihinde yürürlüğe girer ve bu tarihten sonra Kurula yapılan serbest
    fon katılma payı ihraç başvurularında dikkate alınır. Portföy yönetim şirketleri tarafından
    bu düzenlemeye en geç 31.03.2024 tarihine kadar uyum sağlanması zorunludur.
    Makul gerekçelerin varlığı ve konuya ilişkin talebin tevsik edici bilgi ve belgelerle birlikte
    Kurulumuza iletilmesi halinde, aynı tür şemsiye fona bağlı olarak ikiden fazla fonun katılma
    paylarının ihracına izin verilmesi hususu başvuru bazında Kurul tarafından değerlendirilir.
    Uyuşmadı bir türlü dem'e "ben"de ki meşrep

Sayfa 61/554 İlkİlk ... 1151596061626371111161 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •