Sayfa 333/543 İlkİlk ... 233283323331332333334335343383433 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 2,657 - 2,664 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Hedef Portföy yatırımcıları çantada keklik görmeye başladı. HDK fonu yönetim ücreti %5. Yuh diyorum.

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=HDK

NNF ve HKM de yaprak dökümü başlarsa aynı GPG gibi olur ileride. Hızlı koşan atın pisliği seyrek düşer.
    Nnf gibi buyuk fon trendde cok guzel kazandirir ama yatay ve dususte daha kotu olur.
    Nnf once elindeki hedef grubu hisseleri neden tuttugunu aciklasin sonra dusunelim almayi.

Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Kredi karti ile fon alimlarinda kullanilan tutar icin borclandirma nasil yapiliyor bilen var mi?
    Bugun bankadaki kisi bilmiyor. Merkezden ogrenip doneyim dedi.
    100 bin liralık fon alimi yapildiginda nakit avans gibi faiz mi isletiyor, yoksa hesap kesim tarihinde 100 bin lira mi borclandiriyor.
    kredi kartı ve kredi mevduat hesabından fon alımı yasak.
    Banka sistemi izin vermiyor zaten buna.

3.  Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Nnf gibi buyuk fon trendde cok guzel kazandirir ama yatay ve dususte daha kotu olur.
    Nnf once elindeki hedef grubu hisseleri neden tuttugunu aciklasin sonra dusunelim almayi.

Israrla BST diyorum. %1 yönetim gideri olan tek hisse fonu. Ödüllendirmek lazım dürüstlüğü.

%3 %4 %5 fon yönetim gideri alanlarla işim olmaz. İnatla üst çizgim %2.

%2 üstü yönetim gideri olan hiçbir fona selam bile vermem.

4.  Alıntı Originally Posted by Xer Yazıyı Oku
    Kredi karti ile fon alimlarinda kullanilan tutar icin borclandirma nasil yapiliyor bilen var mi?
    Bugun bankadaki kisi bilmiyor. Merkezden ogrenip doneyim dedi.
    100 bin liralık fon alimi yapildiginda nakit avans gibi faiz mi isletiyor, yoksa hesap kesim tarihinde 100 bin lira mi borclandiriyor.
    fikir vermesi için bendeki süreci aktarayım (akbank)

aylık alım emri hesap kesim tarihinden 1 gün önce kredi kartı ekstresine yansıyor. yani fon için BLOKE EDİLEN tutarı o ayın son ödeme tarihine kadar ödemiş oluyorum. şubat ayında aldığım fonun ücretini şubat ekstremde görüyorum, ödüyorum. fon ise 1 martta hesabımda.

fona dönüşen, gerçekleşen tutar bloke edilenden düşük olduğunda ise fark TL olarak hesabıma düşüyor.

5.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    kredi kartı ve kredi mevduat hesabından fon alımı yasak.
    Banka sistemi izin vermiyor zaten buna.

Ziraatte kesin var, YKB de de belki olabilir. Fon alımı giriyorsun, ekstrenin son ödeme günü Fon alınıyor. Bir faydası yok, ancak Puan kazanmış oluyorsun kartına.

6.  Alıntı Originally Posted by Delta Heavy Yazıyı Oku
    fikir vermesi için bendeki süreci aktarayım (akbank)

aylık alım emri hesap kesim tarihinden 1 gün önce kredi kartı ekstresine yansıyor. yani fon için BLOKE EDİLEN tutarı o ayın son ödeme tarihine kadar ödemiş oluyorum. şubat ayında aldığım fonun ücretini şubat ekstremde görüyorum, ödüyorum. fon ise 1 martta hesabımda.

fona dönüşen, gerçekleşen tutar bloke edilenden düşük olduğunda ise fark TL olarak hesabıma düşüyor.
    İş Bankası'nda da üstü kalsın uygulaması var, ama en fazla 1000.-TL'ye yuvarlıyor, onunla da TTA alıyor.

7.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Böyle bir sürü örnek sayarım.
    Dönen dolap çok kurumsal olmayan fon şirketlerinde.

Aklıma gelenler,

IRF - Yukarıda yazdım.
    IPB - Burda da yatırımcıyı içeri kitlediler. Son 3 aydır eski performansından çok uzak. Yönetim ücretini cebe indirmeye devam.
    CVK - 2 ay parlatıldı fon. yatırımcıyı içeri alınca kitlediler. Son 3 aylık performansa bakabilirsiniz.
    TLE - Daha önce yazdım. Yabancı borçlanma araçları fonuna bistten ne olduğu belli olmayan gyo şirketini en tepeden alıp koyup yatırımcıyı keklediler.
    RIK - ilk 3-4 ay performansının büyük bölümü halka arzlardan. Yatırımcıyı içeri aldılar kitlediler. Eski performans yok.
    RPD : Dapgm hissesini tepeden koydular. Burada yazıldı çizildi zaten.
    FNT : Ağırlık Alark hissesi dolduruldu (NNF ye daha fazla alınamıyordu prosedür gereği). Ortak satışları yatırımcıya yedirildi.

Dahası var ama aklıma bunlar geldi şimdilik.
    Düşünceleriniz değerli ama "kitlediler" kelimesi biraz garip kaçıyor. Milyonlarınız olsa satış verip 2 gün sonra çekip gidebiliyorsunuz. Adamlar yüzde ile çalışıyor, önce kazandırıp, sonra salıyorlar diyorsunuz, zaten sürekli kazandırıp, yüzdesini arttırmak varken neden böyle yapsınlar, ben mantıklı bir cevap veremiyorum. Fon işlerinde orta ve uzun vadede (6 aydan uzun) fonların ederine geldiğini tecrübe ettim, altında birbirlerine geçici olarak fark atabiliyorlar, geçilebiliyorlar, çok kısa vadede bakıp, sürekli kazanan ata binmek istediğinizde, uzun vadede çok ciddi getirilerden olabiliyrosunuz. Ama dönüp indiğiniz atlar ne yapmış diye bakmadığınız için sürekli kazandık zannediyorsunuz.

İlk aklıma gelen örnek MAC. 3 ay önce girdiysen %13 kazandın, bir ay önce girdiysen %18 ama 2 yıl önce girdiysen %500. Eğer son bir ay içinde %18 kazandırdı diye bugün alırsan, belki 6 ay bir şey kazanmayacaksın. O yüzden varsa kenarda düştükçe almak, yoksa kenarda ortalama üstü yaptığı aylarda biraz nakite ya da defansife geçmek uzun vadede en güzel getirileri getiriyor kanımca.

8. kredi çekerek riskli yatırım hiç yapmayın demiyorum ama piyasada o kadar ucuz enstruman yok şu anda. ne bist, ne abd, ne emtialar. ciddi zarar riski var biraz kumara giriyor, benden söylemesi.

Sayfa 333/543 İlkİlk ... 233283323331332333334335343383433 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •