Sayfa 335/543 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 2,673 - 2,680 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Çok katılıyorum ve tekrar belirtmek istiyorum; ppfnin 50, degiskenlerin 50-80 getirdiği yerlerde, yüzde 1-2 ye takılmak çok yanlış, hele ki bu derece fazla takılmak intihar bence.

Son fon dağılımını epey beğendim ondan yazdım. Fon yöneticileri değişti herhalde. Bu aya kadar 1-2 hisse işlem yapmış sadece. Bu ay normal bir fon gibi düzgün dağıtmış.

https://fundflux.io/fund/bst

DUT fon da kar payi daha iyi imis...
    Bu yeni fonun kodunu bulsak keske..

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=KRO bu olabilir mi kodu da tuhaf olmus

Alıntı Originally Posted by joli Yazıyı Oku
    Denizbank 1 subatta yeni bir kapalı uclu doviz fon ihrac ediyor 16 ay vadeli. hey ay kar payı ödeyecek. aylık mevduat karşılığı %7 (yıllık) her ay 10000 usd ye 43.80 usd net ödeyecek. Bugun yarın çarşamba talep toplama... İlgilenenlere ve nitelikli yatırımcılara...
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Alıntı Originally Posted by meesut Yazıyı Oku
    İş Bankası'nda da üstü kalsın uygulaması var, ama en fazla 1000.-TL'ye yuvarlıyor, onunla da TTA alıyor.
    10 gün karın oluyor , miktarda küçük olunca.anlami kalmıyor

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Biraz dikkatli yazalım. Yeni fon yatırımcıları bu yazdıklarınızdan etkilenir.

Tek gösterge yönetim ücreti değildir.

Bahsettiğiniz fon değeri çok küçük.
    560 yatırımcıyla küçük bir fon yönetiyor.
    4 aylık getirisi SIFIR

Diğer hisse senedi fonları son 4 ayda ortalama %15 ile %30 arası getiri yapmış.

Yatırım bilmeyen biri bile 4 aylık mevduat faizinde parasını değerlendirse %13-15 para kazanırdı.

Demek ki bu fonun yönetimi bu işi becerememiş. O yüzden zaten yatırımcı sayısı ve yönetilen miktar çok düşük.

Bu fonu almak için hiç bir sebep yok.
    iyi de rastgele iki tarih arasındaki 4 ayda başka hisse fonlar da sıfır getirebilir ya da değer kaybedebilir... ki olan bir şey bu
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    kredi çekerek riskli yatırım hiç yapmayın demiyorum ama piyasada o kadar ucuz enstruman yok şu anda. ne bist, ne abd, ne emtialar. ciddi zarar riski var biraz kumara giriyor, benden söylemesi.
    Aynen öyle , her şey yukarda bende , ppf ve motosiklet aldım

6. Daha önce de yazdım.
    Uzun vadeli yatırmcıysanız sık sık fon değiştirmeyeceksiniz.
    İyi yönetilen hisse ve değişkenlerde sabit kalmak her zaman kazandırıyor.
    Bu güne kadar gördüğüm şey şu.
    Bu ülkede faizin cazibesine kapılan her zaman kaybediyor.
    O yüzden 1 kuruşluk ppf yok artık bende.

Örneğin 2020'de aldığım GMR %1300 falan yapmış, halbuki arada neler oldu savaş çıktı, deprem oldu, faiz arttı, tekrar savaş çıktı vs vs.

O krizlerde satsaydım eminimki daha da alamazdım, ppf'de kalırdım.

O yüzden uzun vadeli yatırımcıysanız öyle her düşüşte elden çıkartmayın fonlarınızı.

Ama ben tepeden satar , faize geçer, sonra dipten alırım deyipte yapabiliyorsanız o başka.

7.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Daha önce de yazdım.
    Uzun vadeli yatırmcıysanız sık sık fon değiştirmeyeceksiniz.
    İyi yönetilen hisse ve değişkenlerde sabit kalmak her zaman kazandırıyor.
    Bu güne kadar gördüğüm şey şu.
    Bu ülkede faizin cazibesine kapılan her zaman kaybediyor.
    O yüzden 1 kuruşluk ppf yok artık bende.

Örneğin 2020'de aldığım GMR %1300 falan yapmış, halbuki arada neler oldu savaş çıktı, deprem oldu, faiz arttı, tekrar savaş çıktı vs vs.

O krizlerde satsaydım eminimki daha da alamazdım, ppf'de kalırdım.

O yüzden uzun vadeli yatırımcıysanız öyle her düşüşte elden çıkartmayın fonlarınızı.

Ama ben tepeden satar , faize geçer, sonra dipten alırım deyipte yapabiliyorsanız o başka.

Tavsiye edilen ortalama 25 farklı fona yatırım yapmak. 1) Fon sepeti 2) Değişken 3) Çoklu Varlık 4) Yerli Hisse 5) Yabancı Hisse 6) Altın 7) Gümüş.

Bu kategorilerden 20-30 arası iyi yönetilenlerden al sonra ekrana bakma. Ayda 1 kere bak trendi kötü gideni benchmarkın gerisinde kalanı sat, aynı kategoriden başka bir fona geç. Portföyün %85 - %95 ini bunlara ayırın.

PPF leri dönüş anında park edip karar verirken kullanmak lazım. Uzun süreçte hep kaybettirir. Bütün fiat paraların tamamı çöplüktür, Dolar Euro Pound Frank farketmez. Bütün fiat paralar illüzyondur.

Nakit ihtiyacın için yedek akçe olarak az biraz PPF, ÖST, Eurobond ve Serbest Döviz fonları tutulabilir, ama bunun portföyün %5-%15 arasını geçmemesi lazım. %5 in altına inmeyecek, %15 in üstüne çıkmayacak. Nakit lazım olursa acil durum için yedek akçeden kullanacaksın, buraya dokunmayacaksın.

İşin biraz daha detayına inmek isteyen olursa internette Markowitz in Modern Portfoy Yönetim Teorileri konusunda bir sürü ücretsiz eğitim var.

Tüm dünyada devletler manşet enflasyonu her zaman istatistik hileleri ile hissedilen enflasyondan düşük hesaplarlar. PPF ler ve Mevduat manşet enflasyonu baz alır. Halbuki sizin yenmeniz gereken alt limit hissedilen enflasyondur. Bunun bir gıdım iyisi Eurobond veya ÖST lerdir, onlar bile hissedilen enflasyonun çok gerisinde kalırlar.

8. valla sizi bilmem benim 2 haftadır 10 tane fonun her gün getiri ortalaması %1 para sayma makinası almam lazım parayı getirip cebime dolduruyorlar ondan sonrada koskoca herifsin şımarık investing ergeninden farkın yok diyorlar

Sayfa 335/543 İlkİlk ... 235285325333334335336337345385435 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •