Sayfa 403/543 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453503 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 3,217 - 3,224 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Tanıtım Rehberi
    Hukuki Çerçeve

Bilindiği üzere, 30.12.2012 tarih ve 28513 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun (SPKn) 56. maddesi uyarınca, kolektif yatırım kuruluşlarının portföylerindeki varlıkların bu kuruluşlar adına açılmış ayrı bir saklama hesabında saklanmak üzere portföy saklama hizmetini yürüten bir kuruluşa teslim edilmesi gerekmektedir.

SPKn'nun 56. maddesi kapsamında portföy saklama hizmeti esas olarak;

a) Yatırım fonları hesabına katılma paylarının ihraç ve itfa edilmesi işlemlerinin mevzuat ve fon iç tüzüğü hükümlerine uygunluğunun,
    b) Değişken sermayeli yatırım ortaklıklarının paylarının ihraç ve itfa edilmesi işlemlerinin mevzuat ve esas sözleşme hükümlerine uygunluğunun,
    c) Yatırım fonu veya değişken sermayeli yatırım ortaklığı birim katılma payı veya birim pay değerinin mevzuat ile fon iç tüzüğü veya esas sözleşme hükümleri çerçevesinde belirlenen değerleme esaslarına göre hesaplanmasının,
    ç) Mevzuat ile fon iç tüzüğü veya esas sözleşme hükümlerine aykırı olmamak şartıyla, portföy yönetim şirketi, değişken sermayeli yatırım ortaklığı ve yatırım ortaklığı talimatlarının yerine getirilmesinin,
    d) Kolektif yatırım kuruluşlarının varlıklarıyla ilgili işlemlerinden doğan edimlerine ilişkin bedelin uygun sürede aktarılmasının,
    e) Kolektif yatırım kuruluşlarının gelirlerinin mevzuat ile fon iç tüzüğü veya esas sözleşme hükümlerine uygun olarak kullanılmasının,
    f) Kolektif yatırım kuruluşlarının varlık alım satımlarının, portföy yapılarının, işlemlerinin mevzuat, fon iç tüzüğü veya esas sözleşme hükümlerine uygunluğunun

sağlanmasını içermekte olup, portföy saklama hizmetini yürüten kuruluş, yükümlülüklerini yerine getirmemesi nedeniyle yatırım fonlarında portföy yönetim şirketine ve katılma payı sahiplerine, yatırım ortaklıklarında ise ortaklığa verdiği zararlardan sorumlu olacaktır.

Portföy saklama hizmetini yürütecek kuruluşların nitelikleri ile bu faaliyetin yürütülmesine ilişkin usul ve esaslar 02.07.2013 tarih ve 28695 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan “Portföy Saklama Hizmetine ve Bu Hizmette Bulunacak Kuruluşlara İlişkin Esaslar Tebliği†(Tebliğ) ile belirlenmiş olup, söz konusu Tebliğ 01.01.2014 tarihinde yürürlüğe girmektedir.

Portföy Saklama Hizmeti Nedir?

Portföy saklama hizmeti, kolektif yatırım kuruluşlarına ait finansal varlıkların saklanması ve/veya kayıtların tutulması, diğer varlıkların aidiyetinin doğrulanması ve takibi, kayıtlarının tutulması, varlık ve nakit hareketlerine ilişkin işlemlerin yerine getirilmesinin kontrolü ile Tebliğde belirtilen diğer görevlerin yerine getirilmesidir.

Hangi Kuruluşlar Portföy Saklama Hizmeti Verebilir?

İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank) ve portföy saklama hizmeti verme konusunda Kurulca yetkilendirilen banka ve aracı kurumlar saklama hizmeti verebilir.

Hangi Varlıklar Portföy Saklayıcısı Nezdinde Saklanmak Zorundadır?

Kolektif yatırım kuruluşu portföylerinde yer alan ve saklamaya konu olabilecek varlıkların Tebliğde belirtilen esaslar çerçevesinde portföy saklayıcıları nezdinde saklanması zorunludur.

Portföy Saklayıcısının Görevleri Nelerdir?

Portföy saklayıcısı;

a) Kolektif yatırım kuruluşlarına ait varlıkların ayrı ayrı, kolektif yatırım kuruluşuna aidiyeti açıkça belli olacak, kayıp ve hasara uğramayacak şekilde saklanmasını sağlar.

b) Belge ve kayıt düzeninde varlıkları, hakları ve bunların hareketlerini kolektif yatırım kuruluşu bazında düzenli olarak takip eder.

c) Kolektif yatırım kuruluşlarına ait varlıkları uhdesinde ve diğer kurumlardaki kendi hesaplarında tutamaz ve kendi aktifleriyle ilişkilendiremez.

ç) Saklama hizmetinin fonksiyonel ve hiyerarşik olarak diğer hizmetlerden ayrıştırılması, potansiyel çıkar çatışmalarının düzgün bir şekilde belirlenmesi, önlenmesi, önlenemiyorsa yönetilmesi, gözetimi ve bu durumun kolektif yatırım kuruluşu yatırımcılarına açıklanması kaydıyla ilgili kolektif yatırım kuruluşuna portföy değerleme, operasyon ve muhasebe hizmetleri, katılma payı pazarlama ve dağıtım hizmeti ve Kurulca uygun görülecek diğer hizmetleri verebilir.

d) Her gün itibari ile saklamaya konu varlıkların mutabakatını, bu varlıklara merkezi saklama hizmeti veren kurumlar ve portföy yönetim şirketi veya yatırım ortaklığı ile yapmalıdır.

e) Portföy saklama hizmetini yürütürken karşılaşabileceği çıkar çatışmalarının tanımlanmasını, önlenmesini, yönetimini, gözetimini ve açıklanmasını sağlayacak gerekli politikaları oluşturmak ve bunları uygulamakla yükümlüdür.

Portföy Saklayıcısının Organizasyon Yapısı Nasıl Olmalıdır? Saklama Hizmet Birimi Çalışanlarının Nitelikleri Nelerdir ?

Saklama hizmet birimi, portföy saklayıcısının diğer tüm birimlerinden ayrılmalıdır. Saklayıcı nezdinde kolektif yatırım kuruluşu bilgilerinin güvenliği sağlanmalıdır.

Saklama hizmet biriminde işlem hacmine ve saklanılan portföy büyüklüğüne bağlı olarak yeterli sayıda ihtisas personeli istihdam edilmelidir. Saklama hizmet birimi yöneticisinin sermaye piyasası ve/veya bankacılık alanında en az beş yıl tecrübeye ve Kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri uyarınca Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisans Belgesi ile Türev Araç Lisans Belgesine sahip olması, saklama hizmet biriminde çalışacak ihtisas personelinin görev tanımına bağlı olarak Kurulun lisanslamaya ilişkin düzenlemeleri uyarınca Takas ve Operasyon Sorumlusu Lisans Belgesi ve/veya Türev Araçlar Muhasebe ve Operasyon Sorumlusu Lisans Belgesi’ne sahip olması gereklidir.

Ayrıca, portföy saklayıcılarının Tebliğ’de yer alan esaslar çerçevesinde iç kontrol ve risk yönetim sistemlerini oluşturmaları gerekmektedir.

Portföy Saklama Hizmetini Yürüten Kuruluş ile Portföy Yönetim Şirketi Aynı Tüzel Kişi Olabilir mi?

Portföy saklama hizmetini yürüten kuruluş ile portföy yönetim şirketinin aynı tüzel kişi olamayacağı, portföy saklama hizmetini yürüten kuruluş ve portföy yönetim şirketinin görevlerini yerine getirirken birbirlerinden bağımsız ve sadece katılma payı sahiplerinin menfaatleri doğrultusunda hareket etmekle yükümlü oldukları SPKn.’nun 56. maddesi ile hükme bağlanmıştır. Bu doğrultuda, portföy saklama hizmetini yürüten kuruluş ve fon portföyüne varlık alım satımına aracılık hizmeti veren yatırım kuruluşunun yöneticileri ile bu kuruluşları temsil ve ilzama yetkili kişiler, portföy yönetim şirketinde ortak, yönetici ya da temsilci olamayacakları gibi, portföy yönetim şirketinin ortakları, yöneticileri ile bu şirketleri temsil ve ilzama yetkili kişiler de saklama hizmetini yürüten kuruluşta yönetici ya da temsilci olamayacaklardır.

Ayrıca, portföy saklayıcısı olarak hizmet verecek aracı kurumlar tarafından bu hizmetin verildiği kolektif yatırım kuruluşuna pay senedi alım satımına aracılık hizmeti de sunulamayacaktır.

Takasbank’ın Saklama Hizmeti Verdiği Varlıklar Nasıl Saklanacaktır?

Takasbank dışındaki portföy saklayıcılarının, kolektif yatırım kuruluşu portföylerinde yer alan ve Takasbank’ın saklama hizmeti verdiği para ve sermaye piyasası araçları, kıymetli madenler ile diğer varlıkları Takasbank nezdinde ilgili kolektif yatırım kuruluşu adına açılan hesaplarda izlemesi gerekmektedir. Bunların dışında kalan varlıklar ve bunların değerleri konusunda gerekli bilgiler de Takasbank’a aktarılır veya söz konusu bilgilere Takasbank’ın erişimine imkân sağlanır. Bu durumda dahi portföy saklayıcılarının yükümlülük ve sorumlulukları devam eder.

Portföy Yönetim Şirketlerinin Bireysel Müşterilerinin Portföylerinde Yer Alan Varlıkların Saklanması Tebliğ Hükümlerine Tabi Midir?

Portföy yönetim şirketlerinin bireysel müşterilerinin portföylerinde yer alan saklamaya konu varlıklar yalnızca Kurulca portföy saklama hizmeti vermek hususunda yetkilendirilmiş kurumlar nezdinde saklanabilecek olup, bu kuruluşlarca PYŞâ€™lerin bireysel müşteri varlıklarının saklanmasında Kurulun “Yatırım Hizmetleri Ve Faaliyetleri İle Yan Hizmetlere İlişkin Esaslar Hakkında Tebliğâ€inde yer alan usul ve esaslar uygulanacaktır.
    Bunlar olmayınca AYM'ye giderim diyorsun değil mi. AYM'yi takan var mı..

2. Kastırsef kardeş aracın vardır niye 2 sefer MTv ödedin.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Serbest fonlar içerisinde TEB PORTFÖY PUSULA SERBEST FON (TPP) 5 yıllıkta %1.609,12 lik getirisiyle açık ara önde görünüyor.
    Son 1 yıllıkta da %131,24 getiri sağlamış.
    Bu fonun içeriğinde tefasta yer alan verilere göre yerli -yabancı hisse senetleri, girişim sermayesi yatırımları, viop, devlet tahvilleri buluyor.
    Bu fondan minimum alım yapılabilecek tutar 15.000 adet. Bu da güncel fiyatla 372.300 TL yapıyor. İlk alım sonrası diğer alımlarda 1.000 adet olabiliyor.

4.  Alıntı Originally Posted by ayhanol1 Yazıyı Oku
    Kastırsef kardeş aracın vardır niye 2 sefer MTv ödedin.

D0nyada hiç bir yerde sıfır risk yok. Lehman Brothers battı, Enron battı, AIG battı. Ama Citibank ı kurtardılar.

Sistemin sahibi ne isterse onu yapar. Bütün riskleri yok edemezsin. Yoksa getiri elde edemezsin.

Amerikada 1933 yılında herkesin altınlarına ek konuldu. Devlet ne isterse yapar.

https://en.wikipedia.org/wiki/Executive_Order_6102

5. İşte neden aracına 2 sefer MTV ödediğimizi açıklayamadığımız ülkeye Türkiye denir. O ülkeye de yabancı gelmez . Bizim borsamızda borsa olmaz piyasa olmaz. Olsa olsa kumarhane olur. Ülkedeki risklere bir yabancı gözüyle bakarsak ne halde olduğumuzu daha net görürüz. İstanbul'da sıradan bir dairenin fiyatına dünyanın herhangi bir çok yerinde müstakil villa alma imkanı var. Bu ahval ve şerait içinde hangi kural, hangi yönetmelik, hangi hukuk ....

6.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Serbest fonlar içerisinde TEB PORTFÖY PUSULA SERBEST FON (TPP) 5 yıllıkta %1.609,12 lik getirisiyle açık ara önde görünüyor.
    Son 1 yıllıkta da %131,24 getiri sağlamış.
    Bu fonun içeriğinde tefasta yer alan verilere göre yerli -yabancı hisse senetleri, girişim sermayesi yatırımları, viop, devlet tahvilleri buluyor.
    Bu fondan minimum alım yapılabilecek tutar 15.000 adet. Bu da güncel fiyatla 372.300 TL yapıyor. İlk alım sonrası diğer alımlarda 1.000 adet olabiliyor.

Başarılı bir Serbest fon. Ancak haftada bir işlem alıyor. Teb Yatırımı arayıp sorun.

Talimat gününde BIST Pay Piyasası açık olmak koşuluyla, yatırımcıların her haftanın son iş gününde saat 13:15’e kadar verdikleri katılma payı alım talimatları, talimatın verilmesini takip eden ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. 13:15’den sonra verdikleri katılma payı alım talimatları ise ilk fiyat hesaplamasından sonra verilmiş olarak kabul edilir ve izleyen hesaplamada bulunan pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. BIST Pay Piyasası’nın kapalı olduğu günlerde iletilen talimatlar, BIST Pay Piyasası’nın açık olduğu izleyen ilk iş günü verilmiş olarak kabul edilir ve yukarıdaki kurallar çerçevesinde bulunacak pay fiyatı üzerinden gerçekleştirilir. Yatırımcıların fon alımlarında asgari pay alım miktarı 15.000 pay ve katlarıdır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1163711

7. Yani EZ CÜMLE KURAL VARSA VARDIR, KANUN VARSA VARDIR, ADALET VARSA VARDIR. İŞİNE GELDİĞİ ZAMAN BUNLAR YOKSA GİDER SİSİ İLE SEVGİLİLER GÜNÜ KUTLARSIN..

8.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Başarılı bir Serbest fon. Ancak haftada bir işlem alıyor. Teb Yatırımı arayıp sorun.

Talimat gününde BIST Pay Piyasası açık olmak koşuluyla, yatırımcıların her haftanın son iş gününde saat 13:15’e kadar verdikleri katılma payı alım talimatları, talimatın verilmesini takip eden ilk hesaplamada bulunacak pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. 13:15’den sonra verdikleri katılma payı alım talimatları ise ilk fiyat hesaplamasından sonra verilmiş olarak kabul edilir ve izleyen hesaplamada bulunan pay fiyatı üzerinden yerine getirilir. BIST Pay Piyasası’nın kapalı olduğu günlerde iletilen talimatlar, BIST Pay Piyasası’nın açık olduğu izleyen ilk iş günü verilmiş olarak kabul edilir ve yukarıdaki kurallar çerçevesinde bulunacak pay fiyatı üzerinden gerçekleştirilir. Yatırımcıların fon alımlarında asgari pay alım miktarı 15.000 pay ve katlarıdır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1163711
    teb ÇOK DÜZGÜNMÜ SANIYORSUN. 2 AY önce 32 günlük vadeli yaptım. Oran 45'ti. MT bayan işlemi yaptı cuma günü idi. Öğleden sonra mobilden girip baktım. Vade dönüşü 45 oran karşılığı görünmüyordu. Ekran görüntüsü attım bu nedir dedim . Sistem hatası pazartesi düzelir düzelmese de benim ekranım doğru olan dedi. Vade sonu geldi. Para eksik yattı. Bankaya gittim itirazlarımı yaptım. Bezdirip parayı vermek istemediler. Bir dünya uğraştan sonra hakkım olan parayı aldım. Bütün hesaplarımı kapattım. Bende yaşanmışlık bitmez. Bu adamlar buna cüret ederken en büyük destekçileri 'HUKUKSUZLUK'' .. Devlet neler yapıyor bende yapayım diyorlar akılları sıra..

Sayfa 403/543 İlkİlk ... 303353393401402403404405413453503 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •