Sayfa 532/545 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542 ... SonSon
Arama sonucu : 4353 madde; 4,249 - 4,256 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

Burgan kesmiyor evet ama oda valorlu fonlarda parayı repo yapıyor ,hem oran dusuk hemde stopaj %15

2.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Burgan kesmiyor evet ama oda valorlu fonlarda parayı repo yapıyor ,hem oran dusuk hemde stopaj %15

Ben NKOLAY kullanıyorum son zamanlarda.

NKOLAY fon alırken valörde IDL (normal fon ise) veya MPF (katılım fonu ise) alıyor.

NKOLAY da katılım fonları alırken bile MPF alması ne faizli ne katlım hiçbir bankada yok. Diğerlerinde katılım Tefas fonu alırsanız hiç bir şey yapmıyorlar paranız sıfır getiri ile alımı bekliyor.

Normal fonlarda ise bazı büyük bankalar çok kötü bir orandan repo yapıp sizi kekliyorlar, Diğer bazı küçük bankalar da kendi para piyasası fonlarını alıyorlar ki bu en iyisi zaten.

Bankadan bankaya usul değişse bile NKOLAY fon alım satımını küçük yatırımcı için iyi yapılandırmış. Umarım böyle devam ederler.

3.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Evet, bende bu şekilde devam ederse, iş bankasından yeni fon alımı yapmayacağım, zamanla buradaki fonları diğer bankalara taşıyacağım.

1 gün bile olsa 3 aylık saklama ücretini 3 ay dolunca alıyorlar sanırım.
    200K için çok yüksek bi ücret

4.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Evet, bende bu şekilde devam ederse, iş bankasından yeni fon alımı yapmayacağım, zamanla buradaki fonları diğer bankalara taşıyacağım.

1 gün bile olsa 3 aylık saklama ücretini 3 ay dolunca alıyorlar sanırım.
    Hisse taşıma işi (virman) var güzel oluyor.
    Aslında fon taşıma işi de var ama uygulayan yok, sorarsanız olmaz derler.
    Bu kadar fon yatırımcısı niçin fonlarını diğer bir yere taşıyamaz anlaşılır gibi değil.
    A şirketindeki fonları sat B şirketinden yeniden al, yapmaya zorluyorlar herkesi.
    Bu çağda olacak şey değil.
    Bir baskı grubu oluşturulmalı SPk ve MKK nezdinde.

5.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Ben NKOLAY kullanıyorum son zamanlarda.

NKOLAY fon alırken valörde IDL (normal fon ise) veya MPF (katılım fonu ise) alıyor.

NKOLAY da katılım fonları alırken bile MPF alması ne faizli ne katlım hiçbir bankada yok. Diğerlerinde katılım Tefas fonu alırsanız hiç bir şey yapmıyorlar paranız sıfır getiri ile alımı bekliyor.

Bankadan bankaya usul değişse bile NKOLAY fon alım satımını küçük yatırımcı için iyi yapılandırmış. Umarım böyle devam ederler.
    Bu çok güzel bir özellik.
    Kira sertifikası olduğu için az da olsa eksi getirme riski var ama o kadar da olsun.

6. İş bankası şubesindeki müşteri temsilcisine fon virman işini sormuştum, olmuyor deyip kestirip atmıştı.

Nkolay güzel duruyor, EFT ücretsiz olması nedeniyle kısa vadeli ihtiyaçlar için(kredi/kredi kartı taksidi ödeme vs.) ayırdığım nakdi ppf fonlarında şimdilik nkolayda tutarak fon işlemlerinde denemeler yapabilirim. Hafta içi deneyeceğim.

Enpara da masrafsız bankacılık olarak güzel ama fon işlemleri bulunmuyor.

7. Menkul Kıymet Transferi
    MKK tarafından merkezi saklama hizmeti verilen sermaye piyasası araçlarının hesaplar arasında aktarım işlemleri menkul kıymet transferini ifade etmektedir. Söz konusu transferler üyeler tarafından gerçekleştirilmektedir.
    Transferin, sistem üzerinde nakit veya sair herhangi bir karşılığa bağlı olmadan aktarılması, serbest virman süreci ile sağlanmaktadir. Transferin gerçekleşmesi sürecinde teslim karşılığı eş anlı ödeme prensibi işletiliyorsa şartlı virman uygulaması ile söz konusu aktarım gerçekleştirilmektedir.
    Şartlı virman işlemleri, üyelerce Takasbank’a iletilen talimatlar doğrultusunda, MKK ile Takasbank arasında kurulan entegre sistem kullanılarak otomatik süreçler üzerinden sonuçlandırılmaktadır.
    Ayrıca, MKS nezdinde izlenen DİBS'ler ve kira sertifikalarının TCMB sistemine aktarımı gerekmeden şartlı virman eşleştirme süreçleri ile kıymet hareketlerinin MKS'de, nakit hareketlerinin TCMB sisteminde gerçekleşmesi sağlanmaktadır. İlgili işlemler SWIFT mesajları ile de gerçekleştirilmektedir.
    https://www.mkk.com.tr/saklama-hizme...sfer-islemleri

Aslında yatırım fonı transferi(virman) mümkün olmalı. Ama ısrarla yapılmıyor.
    Bu konuyu SPK ve MKK nezdinde sık sık gündeme getirmek,baskı grubu oluşturmak lazım.

8. Bizim ülkede bazı şeyler var gibi aslında ama yok yatırım fonu virmanı da bunlardan biri.

BES şirketini değiştirmek, sözleşmeyi başka şirkete aktarmada yasal olarak var. Ama uygulamada oldukça uğraştırıyorlar.

Ben deneme amaçlı Ziraat Bankası hesabimdaki fonlardan bazılarına MKK sitesi üzerinden blokaj koymuştum. Daha sonra MKK sitesinden kaldırmama rağmen Ziraat hesabımdan kalkmamıştı. Baya uğraştirmişti. Banka müşteri temsilcim, Ziraat yatırım ile yazışarak bir haftada çözülmüştü.

Muhtemelen uğraşsam 1 kaç haftada fon virman işini de müşteri temsilcilerime öğretirim.

10 yıllık müşteri temsilcisi personel sayemde nitelikli yatırımcı işlemlerini öğrenmişti.(Bu işlemde 1 hafta sürmüştü

Sayfa 532/545 İlkİlk ... 32432482522530531532533534542 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •