Sayfa 268/543 İlkİlk ... 168218258266267268269270278318368 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 2,137 - 2,144 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    FSF bugun 29cu sirada kalmis
    gunluk getiri 0,1075
    Evet çok istikrarsız bir fon. Bir gün çok iyi, bir gün çok kötü.

En istikrarlı giden 3 fon, RPP, HVT ve AC4.

Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Dolar yada Euro ile alınabilen ancak CDS değişiminden etkilenmeyen yatırım fonlarını görebileceğimiz bir yer var mı? TEFAS dan baktığımda bu şekilde bir sınıflandırma bulamadım. belki de yoktur.
    serbest döviz fonlarından, döviz ile ihrac edilenleri listeleyin. Sonra fon pastasına bakın toplamda %60 ve üzerinde ters-repo + doviz mevduat varsa içeriğinde bunlar CDS den pek etkilenmez ve dolar mevduat muadili olarak piyasaya verilmişlerdir. PAL, ONS, DAS, en bilinenleri ve en büyükleridir.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...28#post6673528

3. dostlar son zamanlarda altın fonlarına akıl erdiremez oldum. fonlardaki hesaplama, merkezin açıkladığı dolar kuru ve bist kıymetli madenler piyasasında 16'da ilân edilen ortalama fiyat üzerinden hesaplanıyor. pazartesi günü onz ortalaması 2055 iken dün 2111 dolardan geçmiş. halbuki dün altın düşüşteydi ve ben de hazır düşerken fon alayım deseydim kıymetli madenler piyasasında oluşan altın kuru 2111 dolar olduğundan bu sabah itibarıyla yüzde üç değer kazanmış bir altın fonu alacaktım. düşüş bu gün de devam ettiğine göre bu günkü ortalama fiyata da yansıyacak olursa durup dururken yüzde üçlük bir zararla karşılaşacaktım. kısa vadede altın fonu almak, bayağı tehlikeli olmaya başladı.

4. Para Piyasası Fonları / Dolar Analizleri

17 Ocak 2024 - 15 Aralık 2023 arası bazı ppf fonlarının ve doların 33 günlük vadeli mevduat faiz eşleniği

PPF fonlar
    AC4 45.37%
    HVT 45.45%
    RPP 45.48%

En yüksek işlem hacmine sahip bu 3 fon istikrarlı şekilde 45% civarlarındaki getirilerini koruyorlar.

Dolar (TCMB saat 11:00 kurlarına göre)
    USDTL 43.54%

5.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    dostlar son zamanlarda altın fonlarına akıl erdiremez oldum. fonlardaki hesaplama, merkezin açıkladığı dolar kuru ve bist kıymetli madenler piyasasında 16'da ilân edilen ortalama fiyat üzerinden hesaplanıyor. pazartesi günü onz ortalaması 2055 iken dün 2111 dolardan geçmiş. halbuki dün altın düşüşteydi ve ben de hazır düşerken fon alayım deseydim kıymetli madenler piyasasında oluşan altın kuru 2111 dolar olduğundan bu sabah itibarıyla yüzde üç değer kazanmış bir altın fonu alacaktım. düşüş bu gün de devam ettiğine göre bu günkü ortalama fiyata da yansıyacak olursa durup dururken yüzde üçlük bir zararla karşılaşacaktım. kısa vadede altın fonu almak, bayağı tehlikeli olmaya başladı.
    Ben de bu yüzden altın ve gümüş fonu almıyorum artık, bir süre önce baktım saçma sapan bir fiyatlama sistemi var hepsini sattım bir daha da almam büyük ihtimalle, yabancı fonlarda da buna benzer bir durum var onlardan da çıkacağım herhalde zaten borsalar belki yaza kadar testere yapacak gibi görünüyor.

6.  Alıntı Originally Posted by friendly_1980 Yazıyı Oku
    ya valör dönüşü bile tekrar alınabilir ama haber akışı o yükselişi vadetmeli yani..ben o havayı hissedemiyorum şu an. israil her an misilleme yapabilir, abd de katılırsa nolacak? bence hava şu an %50 malda olmaya uygun ama iran savaşı başlarsa ful çıkmak lazım.

bes'de ayda 6 bin lira koyarsan devlet de üstüne 2 bin lira koyuyor, başlarda harika, her ay %30 kazanıyorsun, da para büyüdüğünde misal önümüzdeki yıllarda 500 bin lira olduğunda sen yine en fazla ayda 6 bin lira yatırabildiğin için 2 bin lira devlet katkısının anlamı kalmıyor. para o boyuta ulaşınca portföyü düzgün yönetme yükü yine senin sırtında.
    aslında genel olarak söylenen yılın ikinci yarısı borsalar için olumlu, şu an yerimizde sayıyoruz ama hisse fonlardan tamamen çıkmakta istemiyorum portföyün yarısı hisselerde onlar da zararda ve satamıyorum, kalan yarısının da 1/3 kadarı hisse fonlarda. çok büyük bir düşüş olursa ekleme yaparım diyorum yoksa şimdilik ellemiyorum.
    bes için bu yıl 6 bin yatırıyorsam seneye 8 bin olur mesela yani her sene gelirime oranla pirimi de arttırırım, yönetmek dediğin de şimdi yaptığım gibi çeşitli fonlara bölerim sorun değil ama devlet katkısının tamamını almak için 10 yıl beklemek gerekiyor herhalde, bir de bu yönetim ücretleri çok diyorlar o kafamı karıştırıyor.

Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    dostlar son zamanlarda altın fonlarına akıl erdiremez oldum. fonlardaki hesaplama, merkezin açıkladığı dolar kuru ve bist kıymetli madenler piyasasında 16'da ilân edilen ortalama fiyat üzerinden hesaplanıyor. pazartesi günü onz ortalaması 2055 iken dün 2111 dolardan geçmiş. halbuki dün altın düşüşteydi ve ben de hazır düşerken fon alayım deseydim kıymetli madenler piyasasında oluşan altın kuru 2111 dolar olduğundan bu sabah itibarıyla yüzde üç değer kazanmış bir altın fonu alacaktım. düşüş bu gün de devam ettiğine göre bu günkü ortalama fiyata da yansıyacak olursa durup dururken yüzde üçlük bir zararla karşılaşacaktım. kısa vadede altın fonu almak, bayağı tehlikeli olmaya başladı.
    Altın fonu fiyatlarındaki anomaliyi anlamış oldum. Tşkler. Benim anladığım kadarı ile altın ithalatına sınırlama getirilince fiziksel altın ihtiyacı olanlar borsada kısıtlı arz karşısında epey primli alım yapmak zorunda kalıyorlar. Kapalıçarşı fiyatlarına yakın işlem görüyor bu günlerde. Dün kapalıçarşıda külçe ons altın 2110-2120 usd civarlarından işlem görüyordu.
    Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...28#post6673528

Nitelikli yatirimcilar icin AC5 imkani var uygun olursa onu deneyelim
    RPD ve benzerlerine alternatif olabilir

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Evet çok istikrarsız bir fon. Bir gün çok iyi, bir gün çok kötü.

En istikrarlı giden 3 fon, RPP, HVT ve AC4.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 268/543 İlkİlk ... 168218258266267268269270278318368 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •