Sayfa 106/543 İlkİlk ... 65696104105106107108116156206 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 841 - 848 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Öyle değil. Altın üretim maliyeti dibi son gelen bugünkü bilancolara göre 1822$ oldu. Altın neden yükseliyor? Cok basit. Üretim maliyeti yükseliyor. Enerji. Elektrik. Maaslar. Vergiler. Daha derinlerden çıkan daha seyrek Madenler.

TEFAS Altın fonlarını asla radardan kaçırmayın. Üretim maliyetine yaklaştıkça doları bozup Altın fonuna çevirin.

Newmont un taze hersey dahil net üretim maliyeti Eylül 2023 bilançosuna göre 1822$, en büyük madenlerinin maliyet ortalaması. Newmont ve Barrick dünya Altın pazarının %26 sını maden olarak üretirler.

hocam bankadan altın alırken ortalama yüzde 4 makas atıyorlar. altın fonlarının çoğu da altının getirisini yakalamaktan aciz. bu noktada başarılı gördüğünüz altın fonları hangileri?

2.  Alıntı Originally Posted by hayrani Yazıyı Oku
    hocam bankadan altın alırken ortalama yüzde 4 makas atıyorlar. altın fonlarının çoğu da altının getirisini yakalamaktan aciz. bu noktada başarılı gördüğünüz altın fonları hangileri?

Altın fonları altının az gerisinde getiriyorlar. Ancak yıl sonuna kadar alırsanız bu aldığınız kısım ömür boyu 0 sıfır stopajlı olacak. Bu açıdan kuyumcudan almakla aynı şekilde benzer kayıp var denilebilir. Bu fonlardan bir karma yapabilirsiniz. Her zaman dağıtın, her zaman kademeli alın. Tek ata oynamayın.

GGK - Inveo
    RPG - Rota
    TCA - Ziraat
    KZL - Kuveyt
    FIB - Fiba
    TTA - İş
    MKG - Aktif

Gümüşte buralarda Altına göre ucuz kaldığı için yine kademeli alımlarla portföye eklenebilir. Gümüş fonları da yıl sonuna kadar alırsanız bu aldığınız kısım ömür boyu 0 sıfır stopajlı olacak. Bunlardan da kademeli alın. Riski dağıtın. Tek ata oynamayın.

YZG - Yapı
    DMG - Deniz
    MJG - Aktif
    Son düzenleme : kastirsef; 02-11-2023 saat: 10:12.

3.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Öyle değil. Altın üretim maliyeti dibi son gelen bugünkü bilancolara göre 1822$ oldu. Altın neden yükseliyor? Cok basit. Üretim maliyeti yükseliyor. Enerji. Elektrik. Maaslar. Vergiler. Daha derinlerden çıkan daha seyrek Madenler.

TEFAS Altın fonlarını asla radardan kaçırmayın. Üretim maliyetine yaklaştıkça doları bozup Altın fonuna çevirin.

Newmont un taze hersey dahil net üretim maliyeti Eylül 2023 bilançosuna göre 1822$, en büyük madenlerinin maliyet ortalaması. Newmont ve Barrick dünya Altın pazarının %26 sını maden olarak üretirler.

Paylaştığınız görsel Newmont'un sadece üç madeni içini ortalama sürdürülebirlik maliyetini işaretlemiş. Görselde bir ons için 890$ maliyetli madeni de var 2107$ maliyetli olanda var. Newmont tüm madenleri için son 3 ayda bir ons maliyeti 1426$ olarak gözükmükte. Söylediğiniz gibi Newmont'un ons maliyeti 1822$ değil.
    Yatırım Tavsiyesi Değildir

4.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Paylaştığınız görsel Newmont'un sadece üç madeni içini ortalama sürdürülebirlik maliyetini işaretlemiş. Görselde bir ons için 890$ maliyetli madeni de var 2107$ maliyetli olanda var. Newmont tüm madenleri için son 3 ayda bir ons maliyeti 1426$ olarak gözükmükte. Söylediğiniz gibi Newmont'un ons maliyeti 1822$ değil.
    sn.admustafa merhaba, hoş geldiniz.
    Burada eskilerden pek kimse kalmadığı için bilmeyenler vardır.
    Sn admustafa bu başlığın ilk günlerinin üstadlarındandır.
    Günlük fon tahmini excell tablosunun mucididir.
    Fon konusunda kendisinden çok istifade etmiştik.
    Umarım paylaşımlarına devam eder de yine istifade ederiz kendisinin bilgisinden.
    Tekrar hoşgeldiniz

5.  Alıntı Originally Posted by admustafa Yazıyı Oku
    Üstat hoş geldin, sn myfinans ın dediği gibi sn yuji gibi bu başlığın eski kuruculardan, emekçilerinden…
    Sizleri özledik, eski günleri arıyorum bazen …

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku

Polish_20231103_015039279.png
    Verdiğiniz maliyet bilgileri yanlış. ek olarak:
    Altın fonlarınızın getirileri.
    Ons -0.02
    Altın fonları ise -1 ile -1.3 arası
    Onsla paralel gitmiyor.

değerli metaller BIST Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasasında günlük işlemlerin yayınlandığı Metal Fiyatları üzerinden hesaplanıyor.Bildiğiniz gibi fonlarda ağırlıkları değişse de altın S1 hisse senedi ile borsa yatırım fonları ve altına dayalı kamu kira sertifikası, tahvilleri var. Bunlar borsada arz talebe göre fiyatlandığından global altın ons getirilerinden sapıyor.

Yukarıdaki getirilere bakıldığında BIST altın yönünden dünü pozitif geçmemiş.

Altın fonları da bu durumu fiyatlamış.

7.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku

Kanada'daki NewMont madenlerinin ortalaması 1822$. Yanlış anlaşılma olmasın. Cümleyi eksik yazmışım.

8. Bu arada NewMont bilançosunda total AISC 1426$ olarak beyan edilmiş. Buna Ofis Masrafları + Faizler + Maaşlar + Pazarlama + Diğer Masrafları ekleyince net maliyet şöyle hesaplayalım bakkal hesabı ile.

Q3 te $320 million net operasyon karı yapmış. 1.27 million gold ounces altın üretmiş. O zaman bir ounce gold tan ortalama 252$ kar etmiş. Bilançosunda Q3 Altın ortalaması satışı olarak 1906$ dan sattık demiş.

O zaman bu çeyrek için net altın ounce üretim maliyeti 1654$ herşey dahil üretim maliyeti diye düşünülebilir.

Ancak firmanın 320 milyon $ net karının önemli bir kısmının diğer faaliyetlerden de geldiği düşünülürse bunun 200milyon$ altından geldi diye hesaplanabilir. O zaman da ons altın net üretim maliyeti 1749$ olarak düşünülebilir.

Yani işin özeti AISC ham altın üretim maliyetidir. İçinde Yönetim Ofis Kira Maaş Pazarlama Dağıtım vb maliyetler yoktur.

Benim görüşüm 1750$ - 1800$ bir altın ons üretim maliyetleri var. Zaten Altın bu sebeple düşmüyor. Yoksa %5.5 FED Eurobond net faiz verecek de altın 2000$ olacak ve düşmeyecek mümkün değil.

Sayfa 106/543 İlkİlk ... 65696104105106107108116156206 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •