Sayfa 361/543 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 2,881 - 2,888 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Forumda son zamanlarda yeni çıkan fonlara ilgi oldu.
    xyz fonu, abc fonu popüler oldu.
    Ama bunların geçmişleri nedir, vukuatları varmı yokmu diye bakılmadı, zaten geçmişleri de yoktu bu fonların.

Şahsen en az 3 yıllık performansını görmeden hiçbir fona tek kuruş koymam.O 3 yıllık performanta uyumlu olmalı.

Kendini ıspatlamış, fonlar dururken böyle yeni türedi fonlara yatırım yapmak riskli iştir.

Fon yönetimi artık yeni bir ekmek kapısı oldu, yeni yetme fonlara yatırım yapanlar dikkatli olsunlar.
    Bugüne kadar görmediğimiz acayiplikler olabilir.
    Son derece haklısınız en azından bir yıllık performans görmeden fona yatırım yapmamak lazim. Bu da bize ders olsun.

2.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Forumda son zamanlarda yeni çıkan fonlara ilgi oldu.
    xyz fonu, abc fonu popüler oldu.
    Ama bunların geçmişleri nedir, vukuatları varmı yokmu diye bakılmadı, zaten geçmişleri de yoktu bu fonların.

Şahsen en az 3 yıllık performansını görmeden hiçbir fona tek kuruş koymam.O 3 yıllık performanta uyumlu olmalı.

Kendini ıspatlamış, fonlar dururken böyle yeni türedi fonlara yatırım yapmak riskli iştir.

Fon yönetimi artık yeni bir ekmek kapısı oldu, yeni yetme fonlara yatırım yapanlar dikkatli olsunlar.
    Bugüne kadar görmediğimiz acayiplikler olabilir.
     Alıntı Originally Posted by melihsah Yazıyı Oku
    Son derece haklısınız en azından bir yıllık performans görmeden fona yatırım yapmamak lazim. Bu da bize ders olsun.
    Bundan daha iyi söylenemezdi.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

3. Arkadaşlar. çok önemli bir soru kafama takıldı.
    Üstatlardan yardım rica ediyorum. HDA son dağılım raporu linkini bırakıyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...8d8416aba67755

Şimdi bu raporda viop pozlarına baktığımızda TÜREV bölümünde, short + long 2.003.966.101 toplam değer görüyorum.
    Ama VIOP Nakit teminatı bölümünde 137.077.663,85 yazıyor.

137 milyon teminatla, 2 milyarlık viop poz açılamaz. Kaldıraç yetmez.
    E taimnat mı doğru, açık pozlar dediği liste mi doğru?

Bu kaosu kim açıklayabilir bana? Neyi kaçırıyorum ?

edit : mesajı gönderir göndermez anladım. Spottaki hisseleri teminat gösteriyor tabi ki de. Yani poz.lar doğru.

4. Twitter'da Eral Karayazicici' ninngorusune katilirmisiniz Avrupa fonlarina (afv den baska bilmiyorum açıkçası) yatırım zamani geldi mi?

"Yurtdışı hisse senedi marketleri içinde ABD - Avrupa kıyaslamasında artık Avrupa'nın daha tercih edilir noktaya geldiği görüşündeyim

Bunun nedenleri;

1- Mayıs 2023'te 0,290 olan ekteki Almanya (EWG) / ABD Dow jones (IYY) rasyosunun 0,239'a gerileyerek Avrupa lehine % 18 göreli iskontoya işaret etmesi

2- Altı çeyrektir büyüyemeyen Avrupa ekonomisinin enflasyon sorununu hızla aşmakta oluşu ve bu nedenle ECB faiz indirim döngüsü ile ilgili bir risk olmayışı

3- Bir buçuk yıldır durgunluk yaşayan Avrupa ekonomisinde ertelenen talebin de katkısıyla 2024 sonunda büyümeye dönüşün gerçekleşmesinin kuvvetle muhtemel olması

Bu ABD hisse senedi piyasaları kötü anlamına gelmiyor

Dünkü güçlü enflasyon verisi ana döngüyü değiştirmez belki ABD özelinde rötara neden olabilir"

https://twitter.com/eralkarayazici/s...P3KeZC25g&s=19

5.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    Arkadaşlar. çok önemli bir soru kafama takıldı.
    Üstatlardan yardım rica ediyorum. HDA son dağılım raporu linkini bırakıyorum.

https://www.kap.org.tr/tr/ek-indir/4...8d8416aba67755

Şimdi bu raporda viop pozlarına baktığımızda TÜREV bölümünde, short + long 2.003.966.101 toplam değer görüyorum.
    Ama VIOP Nakit teminatı bölümünde 137.077.663,85 yazıyor.

137 milyon teminatla, 2 milyarlık viop poz açılamaz. Kaldıraç yetmez.
    E taimnat mı doğru, açık pozlar dediği liste mi doğru?

Bu kaosu kim açıklayabilir bana? Neyi kaçırıyorum ?

edit : mesajı gönderir göndermez anladım. Spottaki hisseleri teminat gösteriyor tabi ki de. Yani poz.lar doğru.
    Bu da etkilidir

Yayılma Pozisyonu nedir?

Yatırımcının aynı sözleşmenin farklı vadelerinden birinde uzun, diğerinde kısa pozisyon alması ile ortaya çıkan pozisyondur. Herhangi bir sözleşmede uzun (kısa) pozisyona sahip bir müşterinin, aynı sözleşme için kısa (uzun) pozisyon alması halinde tekrar teminat yatırmasına gerek yoktur.

6. Arbitraj fonları hakkında ayrıntılı bilgim yok ama, boğa piyasalarında işleri daha kolay-getiri potansiyelinin daha yüksek; ayı piyasalarında ise işlerinin zor olduğunu, Spot piyasada açığa satış kısıtlamaları olduğundan, arbitraj fonlarının spot satış ve vadeli işlemlerde ters ticaretini ayı piyasasında gerçekleştiremeyebildiğini okumuştum.

Ayrıca faiz oranları düşmeye başladığında da olumsuz etkileniyorlar.

Tavsiye edilen yatırım süresi en az 1 yıl. Bazı aylar oldukça iyi bazı aylar o kadar iyi olmayan getiriler olabiliyor.

Likit fonlar gibi(para piyasası, kısa vade borçlanma, kısa vade kira fonları) asla doğrusal getiri beklenmemeli. 1 yıllık vade de bu fonlara göre biraz daha yüksek getiri beklenebilir.

Saygılar.

7.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Şöyle büyuğüz böyle lideriz diye her gün paylaşım yapan adam şimdi ölü taklidi yapıyor
    Yetkili merci neresi ise oraya şikayette bulunmak lazım
    arbitraj fonu böyle zarar yazamaz hiç mantıklı değil
    Arbitrajın doğasına aykırı işler yapılmış gibi
    Konuyla ilgili açıklama gelmeyecektir büyük bir ihtimalle fonu güzelleyenden. Performans böyle devam ederse güzelleme yapacağı birşey de kalmayacak. VIOP tarafında bazı sözleşmelerde olması gerekenin dışında fiyatlamalar mevcut bunun etkisi olabilir. Fakat -%3 yapacak kadar mı burası soru işareti ?

8. arkadaşlar bütün yatırım fonlarında değişmeyen ortak tek bir gerçek var, o da 2023 yılı mayıs ayından itibaren yıllardır süren normal yükseliş ivmelerinin birdenbire 2-3 kat artmış olması. yerli borsa, yabancı borsa, emtia, borçlanma araçları, eurobond, arbitraj hiç farketmiyor. acaba borsalara o tarihte yeni bir düzenleme, yeni bir araç, ne bileyim, yeni bir taktik mi geldi? soruyu sormamın amacı eğer böyle devam edeceklerse biz hiç kar satışı yapmayalım..o ay her ne olmuşsa güzel kazandık biraz köşede düzeltme bekleyelimcileri zarara mahkum ediyor gibi.

dolar diyebilirsiniz tamam o ay 20 liradan 27 liraya gitmiş de 2021-2022 yıllarında da 8 liradan 18 liraya gitmiş döviz bazlı olanlar dışında fonlarda ciddi hareket olmamış.

ne güzel hiçbirşey satma 5 yıl sonra garantili zengin ol: ) fon dünyası böyle tarihi bir fırsat sunmuş olabilirmi?
    Son düzenleme : friendly_1980; 14-02-2024 saat: 23:46.

Sayfa 361/543 İlkİlk ... 261311351359360361362363371411461 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •