Sayfa 325/543 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 2,593 - 2,600 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Paronayak olduk. Ispanaktan zehirlenen haber olunca çok sevdiğim ıspanaklı börek yemez oldum. Sularda kolibasili çıktı dediler artık sadece bildiğim bir suyu içiyorum.

Deprem olursa diye binalara girmiyor, çadır benzeri şişme özel bir odada ( bahçede ) yatıyorum. Böyle hayat geçermi doktor ? Psikiyatr ilaç yazarsa içmem.
    psikiyatr değil psikolog lazım: ) rahatsızlığının farkında olan kişinin ilaca değil düşünceleri nizama sokacak yönlendirmeye ihtiyacı vardır.

Ben artık sadece banka portföy yönetimlerinin fonlarını almayı tercih ediyorum. (Garanti, y.kredi, işbank, akbank, deniz, finansbank, hsbc vs.)
    Diğer portföy şirketlerinden yeterince gol yedim. Portföy dağılımları incelendiğinde bilinçli saçma sapan hisselerin koyulduğunu, en tepeden alındığını (yatırımcısını enayi yerine koyup sağmayı düşünen portföy şirketleri) gördüm.
    Bu yüzden artık istanbul, neo, hedef, inveo, aura, repie vs. portföy şirketlerinin fonlarını almıyorum.

En azından bankalar kurumsal olduklarından ve marka değeri olduğundan bu tip işlere pek gireceklerini düşünmüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Ben artık sadece banka portföy yönetimlerinin fonlarını almayı tercih ediyorum. (Garanti, y.kredi, işbank, akbank, deniz, finansbank, hsbc vs.)
    Diğer portföy şirketlerinden yeterince gol yedim. Portföy dağılımları incelendiğinde bilinçli saçma sapan hisselerin koyulduğunu, en tepeden alındığını (yatırımcısını enayi yerine koyup sağmayı düşünen portföy şirketleri) gördüm.
    Bu yüzden artık istanbul, neo, hedef, inveo, aura, repie vs. portföy şirketlerinin fonlarını almıyorum.

En azından bankalar kurumsal olduklarından ve marka değeri olduğundan bu tip işlere pek gireceklerini düşünmüyorum.
    Bir de Arda Turan'a sor sen onu )

4.  Alıntı Originally Posted by kastirsef Yazıyı Oku
    Aylık bakınca benchmark ın gerisinde. Benchmark değerine göre nasıl?

https://www.tefas.gov.tr/FonAnaliz.aspx?FonKod=HDA
    Valla benim benchmark'ım şu;
    Excelimi açar bakarım, ortalama aylık getirisini, ordan senelik bileşik faizini hesaplar, o bileşik faiz şu anda %60-70 gösteriyor.
    Allah bereket versin der, benchmark'ı sonlandirip exceli kaparım.

Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    Fon alırken portföy dağılımlarına bakmadan almamak gerekiyor.
    Küçük portföy şirketleri çok tehlikeli. Uzak durmakta fayda var.

TLE (Aura Portföy Yabancı Borçlanma araçları fonu)

Aralık ayı portföy dağılımına baktım. ABD 10 yıllıklar 5'ten 4'e düşerken, içerde döviz artarken neden az prim yapmış diye.
    AVPGY diye saçma sapan bir hisse eklemişler portföye.
    En tepeden 55,08 tl maliyet. aralık sonu raporda görünen değer 38,78 tl. Yani %42 kayıp var.
    Sen yabancı borçlanma fonusun ne işin var abudik gubidik şirket hisseleriyle?

Bu yatırımcıları tokatlamak değil de nedir?

Not : Elimde bu fon yok (daha önce alıp satmış lığım var)
    En son bu olaydan sonra uzak durmaya karar verdim küçük portföy şirketlerinden.
    Daha önce benzerlerini istanbul, hedef, inveo, repie portföylerden de görmüştüm.

Artık bana güven vermiyorlar. Benden yönetim ücreti yiyemesinler

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Adana
    Gönderi
    10,350
     Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    En son bu olaydan sonra uzak durmaya karar verdim küçük portföy şirketlerinden.
    Daha önce benzerlerini istanbul, hedef, inveo, repie portföylerden de görmüştüm.

Artık bana güven vermiyorlar. Benden yönetim ücreti yiyemesinler
    Ak portföy ve iş portföy dışında asla fon almıyorum.. Belki ara sıra ziraat portföyden de alımım olur.. Çünkü gevenmiyorum diğerlerine.. burası Türkiye... Allah korusun bir kata kuleye gelsek dava mava ile uğraşılmaz.. tam rezil oluruz. Seçtim kendime 5 fon.. devam.. son bir yıllık getirileri %60 ve 70 arasında gidip geliyor. Firsat bulursam döviz mevduatı eren fonlara geçecem.. Seçime yakın.
    Burdaki tüm yorumlarım yatırım tavsiyesi değildir.

7.  Alıntı Originally Posted by human01 Yazıyı Oku
    Ak portföy ve iş portföy dışında asla fon almıyorum.. Belki ara sıra ziraat portföyden de alımım olur.. Çünkü gevenmiyorum diğerlerine.. burası Türkiye... Allah korusun bir kata kuleye gelsek dava mava ile uğraşılmaz.. tam rezil oluruz. Seçtim kendime 5 fon.. devam.. son bir yıllık getirileri %60 ve 70 arasında gidip geliyor. Firsat bulursam döviz mevduatı eren fonlara geçecem.. Seçime yakın.

Portföye asla bir şey olmaz. Portföy içindekilerde getiri az olur çok olur. Ama portföye asla birşey olmaz.

Bütün portföy varlıkları hem BES te hem TEFAS ta %100 Takasbank ta tutuluyor. Zaten MKK da da tüm varlıkların dökümü tutulmak zorunda. Yani Takasbank ve MKK ya bir şey olmadığı sürece varlığınıza bir şey olmaz.

Ama fonu yöneten kişiler adilik yapıp seni kardan zarar ettirebilir, fon çok kar edince zarar eden bir fonu kurtarmak için onun varlığına destek çıkıp karın birazını ona kaydırabilir, veya fonu çok riskli varlıklara sokup fonu eritebilir. Eritme işi sadece Serbest fonlarda olabilir. Fon sepeti fonları ve Çoklu varlık fonları riski en düşük fonlar. Hisse fonlarında da zarar eden hisse de geçirebilirler.

Neticede iş tamamen fon yöneticilerinin insafında. Bu yüzden bende 25 farklı fon var ortalama. 20 ile 30 değişik fon arasında gidip geliyorum adet olarak.

Varlıkların Takasbank güvencesinde olduğu net olarak kanunla yazılıdır. Bu açıdan Türkiye dünyadaki en sağlam yapıya sahiptir. Amerikada Almanyada İngilterede bile bu kadar sağlam bir fon yapısı yoktur.

https://spk.gov.tr/kurumlar/fonlar/y...anitim-rehberi

8. Fon şirketleri sadece portföyü yönetmekten sorumludur.
    Şirket batsa bile o paraya bir şey olmaz.
    7 senedir fon alır satarım. En çok getirileri banka dışı yönetilen bağımsız PYŞ fonlarında gördüm.

Sayfa 325/543 İlkİlk ... 225275315323324325326327335375425 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •