Sayfa 476/543 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 3,801 - 3,808 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by makulyatirimci Yazıyı Oku
    son 30 takvim günü usdtry getirisi TL faiz eşleniği: %72
    Son 2 aylığıda hesap edip yazarmısınız?
    ebenin şaplağı ile imamın pamuğu arasında geçen zamana HAYAT diyoruz.

2.  Alıntı Originally Posted by manevracı Yazıyı Oku
    Istanbul portfoy agresif degisken fon bugun kap atmis ama ihrac tarihini goremedim,bilen kimse var mi
    Hızlıca göz attığım kadarıyla nominal 1 TL olan pay adedi TEFAS üzerinden minimum 50.000 adet ve 5.000 adet katları olarak alınabilecek ve satım da 5.000 adet ve katları şeklinde olacak. Ayrıca izahnamede minimum %51 hisse tutacağı belirtilmiş yanlış bilmiyorsam 1 yıl ve üzerindeki tutarsak stopaj %0 1 yıldan kısa vadelerde %10 stopaj. Risk değeri 5-7 olarak belirtilmiş. İsmindende anlaşılacağı üzere IPB nin 1 yıl önceki hali gibi agresif yönetilece gibi. Stopaj istisnası varsa gayet güzel 👍

3.  Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Bunların içinde eurobond yoksa cds den etkilenmezler , baktinizmi ?
    Elbette.

KRS - Yabancı Hisse Senedine yatırım yapıyor.
    AS1 - Vadeli Mevduatta
    KDL - Katılma Hesabında (Faizsiz bankacılıkta vadeli mevduat eşleniği)
    RPS - Dibs (döviz)
    ODS - Dibs (döviz)
    Son düzenleme : tantrum; 09-03-2024 saat: 07:47.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

4.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    Bu konuda bende böyle düşünüyordum ama serbest fon konusunu açan servetbey nickli forumdaşımıza aşağıdaki soruyu sordum.

Cevap da şöyleydi.

Böyle olunca aldı beni bir tereddüt. Şimdi bu konuyu iyice netleştirebilirmiyiz. Siz eminmisiniz cds den etkilenmediğine. Eminseniz dayanağınız nedir.

Aynı soruyu servetbey e de sormak istiyorum. Siz cds den bire bir etkilendiğinden eminmisiniz, sizin dayanağınız nedir.

Lütfen yanlış anlaşılmasın. Tek amacım bu konunun tam olarak netleşmesi.
    Sorduğunuz içini teşekkür ederim. Forumun amacı bu zaten. Bilgi paylaşımı için.

Belki ben yanlış biliyorumdur. Bu durumda doğrusunu öğrenmiş olurum.

Sorduğunuz soruya gelince, benim dayanak nedenlerim;

Hazine yurtdışına eurobond/sukuk ihraç ederken faizin üzerine + cds de eklenir.

Yani yurtdışı ortalama dolar borçlanma faizleri 5.5% ise ve sizin 5 yıllık cds puanınız 3.0 ise faizin üzerine 300 baz puan eklenerek minimum 5.5+3.00 = 8.5% ile yurtdışından borçlanabilirsiniz.

Dibs (döviz) satışında ise cds yoktur.

Hazine yurtdışına eurobond/sukuk ihraç ederken kendisi direk satmaz, bir yurtdışı bankayı/bankaları aracı olarak tayin eder

Dibs (döviz) satışında ise arada aracı yoktur. Hazine direk ana satıcıdır.

Cds bir ülkenin risk primini gösterdiğinden dolayı temerrüt riskini de gösterir. Cds yükselirse ülkenin temerrüde düşme riski yükselir.

Otomatikman ikinci el eurobondlara satış gelir. Eurobondların kirli fiyatları düşer.

Cds düşerse, ülkenin temerrüde düşme riski de düşer, eurobondların ikinci el satış fiyatları yükselir.

Dibs (döviz) lerde hazinenin temerrüde düşme riski yoktur. Çünkü iç piyasa ödemelerini "eurodollar" (bu kavram önemli) ile yaptığından iç piyasaya ödeyememe gibi bir riski yoktur.

Çünkü, Merkez bankası kaydi olarak iç piyasaya sınırsız döviz verebilir/satabilir.
    Son düzenleme : tantrum; 09-03-2024 saat: 08:13.
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

5.  Alıntı Originally Posted by servetbey Yazıyı Oku
    Istanbul portfoy oncelikle ACU daki dort haftalik dususunu aciklasin
    email lerine baksin ve cevap yazsin
    ama gerek yok sattim gitti

ACU'da düşüş yok hocam. Yanlış grafiğe mi bakıyorum ?

Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Elbette.

KRS - Yabancı Hisse Senedine yatırım yapıyor.
    AS1 - Vadeli Mevduatta
    KDL - Katılma Hesabında (Faizsiz bankacılıkta vadeli mevduat eşleniği)
    RPS - Dibs (döviz)
    ODS - Dibs (döviz)
    Teşekkürler
    Fitch kararı cds leri düşürecektir , riskli olanlara yatırım yapılabilir en azından 1 ay

7. Kapalıçarşı dolar alış kuru 33.13 .Satış 33.23.
    Bakalım o mu geri gelecek resmi kur mu oralara gidecek.

8. Dün itibari ile yatırım fonlarında arzuladığım portföy büyüklüğüne ulaştım.. Bir şekilde kendi çapımda hedeflediğim finansal özgürlüğe de ulaşmış oldum. Burada yazan paylaşım yapan herkese ve özellikle pandemi döneminden beri yorumlarını bilgileri esirgemeyen şu anda hala yazan ya da belli sebeplerden ötürü ayrılan tüm paylaşımcılara teşekkür ederim. Temennim herkesin istediği hedeflediği finansal özgürlüğe en kısa zamanda ulaşmasıdır.
    Bol kazançlar…

Sayfa 476/543 İlkİlk ... 376426466474475476477478486526 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •