Sayfa 197/543 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 1,569 - 1,576 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by ozbek Yazıyı Oku
    Değerli arkadaşlar OJT fonunu yılbaşına kadar alanlar stopajdan muafmıdır?Bir yıl tutmak üzere Almayı düşünüyorum.Bu fon hakkında olumlu olumsuz düşünceleriniz benim için değerli olacaktır.
    Stopajdan muaf

Agirlik nasdaq teknoloji etf leri barindiriyor
    4/1 oraninda da yerli tarafta pozisyon aliyor
    *yabanci tarafta su an bu endeksler zirvelerini test ediyor

Genel konsept olarak gayet olumlu muadiller de stopaj var bu fonda yok ancak zamansallik olarak dogru mudur yanlis midir buna siz karar vereceksiniz

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

2.  Alıntı Originally Posted by Corbaciyan Yazıyı Oku
    Stopajdan muaf

Agirlik nasdaq teknoloji etf leri barindiriyor
    4/1 oraninda da yerli tarafta pozisyon aliyor
    *yabanci tarafta su an bu endeksler zirvelerini test ediyor

Genel konsept olarak gayet olumlu muadiller de stopaj var bu fonda yok ancak zamansallik olarak dogru mudur yanlis midir buna siz karar vereceksiniz

SM-M526BR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

3. Merhaba, iş bankası yatırım fonları maliyet hesabında bir yanlışlık veya çakallık olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta bir yatırım fonunun tamamına satış ve hemen ertesinde bir miktar alış emri verdim. Daha sonra alış ve satışlar gerçekleşti. Bildiğiniz gibi alış işlemleri satıştan daha önce gerçekleşiyor. Sonrasında portföyüme baktığımda maliyeti sattığım fonlar ile yeni aldığım fonların ağırlıklı ortalaması olarak gösterdiğini fark ettim. FİFO kullanılması gerekmiyor mu? Bu durumda ortada bir kazanç yokken kazanç gösteriyor ve dolayısıyla stopaj çıkıyor. Yani 2 kere stopaj ödemiş gibi oluyorum Bu durumu nasıl düzelttirebilirim?

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    St.Tropez . Miami . Panama . Los Angeles . Sütlüce daimi terk 84
    Gönderi
    3,668
     Alıntı Originally Posted by Kara657 Yazıyı Oku
    Merhaba, iş bankası yatırım fonları maliyet hesabında bir yanlışlık veya çakallık olduğunu düşünüyorum. Geçen hafta bir yatırım fonunun tamamına satış ve hemen ertesinde bir miktar alış emri verdim. Daha sonra alış ve satışlar gerçekleşti. Bildiğiniz gibi alış işlemleri satıştan daha önce gerçekleşiyor. Sonrasında portföyüme baktığımda maliyeti sattığım fonlar ile yeni aldığım fonların ağırlıklı ortalaması olarak gösterdiğini fark ettim. FİFO kullanılması gerekmiyor mu? Bu durumda ortada bir kazanç yokken kazanç gösteriyor ve dolayısıyla stopaj çıkıyor. Yani 2 kere stopaj ödemiş gibi oluyorum Bu durumu nasıl düzelttirebilirim?
    alış satışlarda fifo kullanılır da sizin ekranda gördüğünüz maliyetler alımların ortalama maliyetidir... şayet sistemde satışınız tam sıfırlanmadan yeni alım da hesaplandı ise o şekilde olur. prensip olarak overall 'a bakılır. sistemde fifo maliyeti göremezsiniz. iş bankasından mı işlem yapıyordunuz fon alışları
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

5.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    alış satışlarda fifo kullanılır da sizin ekranda gördüğünüz maliyetler alımların ortalama maliyetidir... şayet sistemde satışınız tam sıfırlanmadan yeni alım da hesaplandı ise o şekilde olur. prensip olarak overall 'a bakılır. sistemde fifo maliyeti göremezsiniz. iş bankasından mı işlem yapıyordunuz fon alışları
    Evet işbankası kullanıyorum. Eğer fifo kullanılıyorsa satarken son maliyetten hesaplaması lazım ama bana şimdi bu ortalama maliyetten hesaplayıp kâr gösterecek ve stopaj çıkacak. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    Evet işbankası kullanıyorum. Eğer fifo kullanılıyorsa satarken son maliyetten hesaplaması lazım ama bana şimdi bu ortalama maliyetten hesaplayıp kâr gösterecek ve stopaj çıkacak. Bu durumda ne yapmam gerekiyor?
    fifo kullanmak zorundalar zaten üstad !

üstad, satarken son maliyetten hesaplamaz ! ilk girenden başlar hesaplamaya FIFO rules !

alışlar tarih sırasına göre : 100 adet 1,30 / 130 adet 1,29 / 99 adet 1,25 / 87 adet 1,23 / 280 adet 1,22 olsun ...

diyelim 1.44 den 179 adet sattınız... bunun 100 adedinin maliyeti 1, 30 dur 79 adedinin maliyeti de 1,29 dur .. ona göre stopajı keser FIFO budur !

siz banganın ekranındaki maliyetlere kara falan takılmayın.

fifo işlemleri için maliyet sekmeleri kaale alınmaz bu borsada da böyledir. orada alışların ortalama maliyetleri yazılır ve al sat tekrar al yapılınca oradaki maliyet gerçeği yansıtmaz !
    kainatın BİR varlığından bütünleşip! kendi birliğinde meçhul bir menzile yol almakta olan, insan dediğimiz yüce varlığa salat ve selam olsun ! hamza sütbıyık -aka- klaus maximilian kerpenter münche

7.  Alıntı Originally Posted by Lucky Player Yazıyı Oku
    fifo kullanmak zorundalar zaten üstad !

üstad, satarken son maliyetten hesaplamaz ! ilk girenden başlar hesaplamaya FIFO rules !

alışlar tarih sırasına göre : 100 adet 1,30 / 130 adet 1,29 / 99 adet 1,25 / 87 adet 1,23 / 280 adet 1,22 olsun ...

diyelim 1.44 den 179 adet sattınız... bunun 100 adedinin maliyeti 1, 30 dur 79 adedinin maliyeti de 1,29 dur .. ona göre stopajı keser FIFO budur !

siz banganın ekranındaki maliyetlere kara falan takılmayın.

fifo işlemleri için maliyet sekmeleri kaale alınmaz bu borsada da böyledir. orada alışların ortalama maliyetleri yazılır ve al sat tekrar al yapılınca oradaki maliyet gerçeği yansıtmaz !
    Cevabınız için teşekkürler. Umarım öyledir çünkü bugüne kadarki alım satımlarımda ekranda gördüğüm kâr üzerinden stopaj ödedim hep. MKK'da falan göremez miyiz doğrusunu? Yanlış bir vergilendirme olursa hakkımızı nasıl arıyoruz peki?

Duhul
    Oct 2021
    İkamet
    Gönderi
    3,668
    Cevabınız için teşekkürler. Umarım öyledir çünkü bugüne kadarki alım satımlarımda ekranda gördüğüm kâr üzerinden stopaj ödedim hep. MKK'da falan göremez miyiz doğrusunu? Yanlış bir vergilendirme olursa hakkımızı nasıl arıyoruz peki?
    üstad ilk önce alımların ağırlıklı ortalaması , ilk giren ilk çıkar , iki tarih arası gerçekleşen işlemler , net tutar , net tutar kısmındaki bakiyenin önünde eksi yazması ne demek bunları iyice çalışın . basit muhasebe kurallarını iyicene bilin... ayriyetten bu işlerde bir de denetim vardır. hatalı işlemler denetime takılır bir zaman sonra hatalı işlemler sebei ile ya hesabınıza para yatırılır ya da sizden para talep edilir... kap'taki duyurular kısmını iyi takip edin ...

Sayfa 197/543 İlkİlk ... 97147187195196197198199207247297 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •