Sayfa 19/543 İlkİlk ... 917181920212969119519 ... SonSon
Arama sonucu : 4342 madde; 145 - 152 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1. IRF konusunda son alanlardan biri olarak ben de ummadığım bir düş kırıklığını yaşıyorum. Bu yapıdaki fon sepetinin bu piyasa koşullarında iki gündür eksi getirmesi tuhaf durum. Güncel portföyünü bilmiyoruz tabi ki ancak son portföyüne göre uyumlu değil. Açıkçası son iki aydır alfasının nasıl arttığını da tam keşfedemedim. Halka arzlara girerek mi? Fonun sürekli reklamının yapılması eylül başına göre 3 kat büyümesi dengesini bozmuş olabilir. Hantallaşabilir ancak eksi getirmesi yadırganır. Aslında son portföyüne bakıldığında pazar yeri gibi ne buldularsa koymuşlar görüntüsü var. Daha önceki portföy yapısı çok daha rafineydi. Bu nedenle fiyatının açıklanması da sancılı.

IRF gibi günde 3 defa fiyat değiştiren adam senin paranı hiç etme derdinde demektir...Si....satışı basacaksın..

Fon alırken prensip olarak yatırımcı sayısına bakıyorum..Ne kadar az adam o kadar çok getiri...
    %110 getirisi 5 aylık fonum var...
    O fonun adını burada hiç yazan da olmadı

.

3. Öncelikle belirtmeliyimki elimde IRF fonu yok.
    Fakat benim görüşüm fon portföy dağılımını ya da aylık alım satım raporunu görmeden suçlayıcı konuşmamak olacaktır.
    Nedeni ise istanbul portföyde bazı fonların fiyatları saat 12-1 gibi belli oluyor, özellikle bazı serbest fonlarda.
    Örneğin IIS fon fiyatı 12-1 gibi belli oluyor. IRF içerisinde de bu ve buna benzer fonlar varsa günde birden çok güncelleme ihtiyacı olabilir.

Merak ettiğim diğer konu ise anladığım kadarıyla son 3 gündür negatif ayrışıyor piyasadan. Peki bundan önceki dönemde pozitif getirdiği günlerde de bu şekilde gün içinde fiyat değişiklikleri oluyor muydu ?
    Yoksa 3 gündür negatif getirdikçe bu fiyat değişiklikleri rahatsız mı etmeye başladı ?

4. Benim bankamda TEFAS kendi bankam olmayan küçük portföy şirketlerinin Para Piyasası fonu işlemleri genelde 15:45 te tamamlanıyor. Bu normal bir durum mu? Gecikme bankadan mı yoksa portföy şirketlerinden mi yoksa Takasbank tan mı sizce? Yoksa para piyasası fonlarının normali mi böyle?

Sizin tecrübeleriniz nasıl?

Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Öncelikle belirtmeliyimki elimde IRF fonu yok.
    Fakat benim görüşüm fon portföy dağılımını ya da aylık alım satım raporunu görmeden suçlayıcı konuşmamak olacaktır.
    Nedeni ise istanbul portföyde bazı fonların fiyatları saat 12-1 gibi belli oluyor, özellikle bazı serbest fonlarda.
    Örneğin IIS fon fiyatı 12-1 gibi belli oluyor. IRF içerisinde de bu ve buna benzer fonlar varsa günde birden çok güncelleme ihtiyacı olabilir.

Merak ettiğim diğer konu ise anladığım kadarıyla son 3 gündür negatif ayrışıyor piyasadan. Peki bundan önceki dönemde pozitif getirdiği günlerde de bu şekilde gün içinde fiyat değişiklikleri oluyor muydu ?
    Yoksa 3 gündür negatif getirdikçe bu fiyat değişiklikleri rahatsız mı etmeye başladı ?
    daha önceden de günde bikaç kez değişiyordu fiyatı
    Buna bi çare bulmaları lazım
    Piyasadan ayrışmasının sebebi fon içeriğinin değişmesidir

6. belki endeksin düşüşüne yüksek bir opsiyon yaptıkları için terste kaldılar ve endeks yükseldikçe patladılar. aklıma gelen bir ihtimal. Bugün endeks eksi kapatacak, yarın bu teoriyi de test etmiş olacak. Buna göre benim için game over olur.

7.  Alıntı Originally Posted by Valfranc Yazıyı Oku
    IRF resmen paraya çöküyor.
    Dünün aynısı yine.
    İçeriğindeki bütün fonlar artı yazarken yine eksi kapanış yaptı.
    İçeriye aldılar yatırımcıyı yolmaya başladılar.
    Yarın komple satış vereceğim fona.
    İstanbul portföy den daha fon felan almam.

Adamlar organize çalışıyor resmen. Alış satış saati geçtikten sonra oran değiştirip eksi yazıyorlar.
    Saat 14:00 te veri giriyorlar 2 gündür.
    Paramızla rezil oluyoruz.
    Umarım riskli bir varlık alıp, fona gelen paralarla katakulli çevirmiyorlardır. Baktılar fona güzel para girişi var, birilerinin elindeki riskli varlıkları topladılar. Olur mu olur. This is Turkiye.

Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    Öncelikle belirtmeliyimki elimde IRF fonu yok.

Daha önce saat 11:30 da giriliyordu fon değeri ve değişmiyordu.
    Son 2 gündür oluyor bu olaylar.
    Mantıken alış satış saatleri bitmeden fiyatın belli olmasıdır. Bu duruma göre alış satış kararı verilebilsin.
    Saat 14:00 ten sonra fiyat değişimi ilk kez görüyorum. Yüzlerce fon var saat 12'ye kadar giriliyor oranlar.
    Fon içerisindeki bütün ensturumanlar 2 gündür artı iken eksi getirmesi çok çok düşük ihtimal.
    Bana artık hiç güven vermiyor. Yarın fiyatına bakmadan satışı yazacağım. Zaten fiyatı 4-5 kez değiştiriyorlar bakmanında anlamı yok.

Sayfa 19/543 İlkİlk ... 917181920212969119519 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •