Sayfa 377/544 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon
Arama sonucu : 4347 madde; 3,009 - 3,016 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Twitter'da şöyle bir iddia yazilmis

SPK nın resmi fon ağı, TEFAS üzerinden dolandırıcılık yapılıyor. 2 bin yatırımcısı olan HDA fonunda 3 günde 250 milyon TL zarara uğrattılar. Bu fon para piyasası fonu gibi küçük getiriler yapan bir fondu. Hisse arbitraj fonu yani, spot ile viop arasındaki arbitraj farkını trade etmesi lazım. Ama bunlar, fonun kuruluş amacına aykırı olarak EKGYO hissesinde yüklü alım yaparak fonu zarara uğrattılar. Sistem şöyle işliyor, önceden emlak konut hissesi toplanıyor, yükseltilip akabinde 10,90 dan bu fondaki paralarla alınıyor, yani hisseyi 8 liradan toplayıp , fon parası ile 10,90 dan alıyorlar. Daha sonra zararına fonu satıyorlar. binlerce kişi #hda fonundan ciddi zararlar etti.

https://twitter.com/borsa_medyax/sta...EaRRPWdag&s=19
    Bu olaylar 30 yıl öncede vardı..Tahtada sıkışanın yardımına fon koşar paralar birlikte çukka edilirdi...Odan dolayı 30 yıl fon işine hiç sıcak bakmadım..

Portföyümün sadece %7 si fonlarda ...Onu da alacak hisse bulamadığımdan alıyorum..Hisse bulunca da fonları satıp hissemde bekliyorum...

Ama sadece fonlarlarla piyasayı takip edenler için bankaların yönettiklerine güvenmek lazım....

2.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Twitter'da şöyle bir iddia yazilmis

SPK nın resmi fon ağı, TEFAS üzerinden dolandırıcılık yapılıyor. 2 bin yatırımcısı olan HDA fonunda 3 günde 250 milyon TL zarara uğrattılar. Bu fon para piyasası fonu gibi küçük getiriler yapan bir fondu. Hisse arbitraj fonu yani, spot ile viop arasındaki arbitraj farkını trade etmesi lazım. Ama bunlar, fonun kuruluş amacına aykırı olarak EKGYO hissesinde yüklü alım yaparak fonu zarara uğrattılar. Sistem şöyle işliyor, önceden emlak konut hissesi toplanıyor, yükseltilip akabinde 10,90 dan bu fondaki paralarla alınıyor, yani hisseyi 8 liradan toplayıp , fon parası ile 10,90 dan alıyorlar. Daha sonra zararına fonu satıyorlar. binlerce kişi #hda fonundan ciddi zararlar etti.

https://twitter.com/borsa_medyax/sta...EaRRPWdag&s=19
    Twitter'da da yazdım altına; 13 şubat kapanış EKGYO +2 küsür olmuş.
    14 Şubat sabahı fon -2,97% açılıyor.
    EKGYO zararı olsa 14 ünde yansırdı.

Ayrıca koca 2 milyarlık fonu tek hisseden -3 götürmek çok zor. Yani bütün portföyü satıp, sadece EKGYO alması lazım vs vs.
    Tam oturmadı bu hikaye.

3. Okuduğum kadarıyla, Arbitraj fonları spot piyasasında hisse senedi fiyatı ile vadeli işlem piyasası arasındaki farklardan yararlanır denilmiş.

Basit mantıkla sesli düşünürsem, serbest hisse arbitraj fonu olduğu için (ki serbest fon olduğu için imkan dahilinde olabilir), ters pozisyon açılmayan yani karşılığı olmayan bir pozisyon nedeniyle bu durum ortaya çıkmış gibi duruyor.

Sn heval'in dediği durum nedeniyle, ben de serbest fonlara özellikle de hisse serbest fonlara oldukça mesafeliyim.

Normal tefas hisse fonlarında ise en büyük risk, portföyün hepsini gözaltı pazarından hisselere doldurup, üstüne bir de art niyet olursa normal tefas hisse fonları bile yüksek risk içeriyor.

Bu nedenle kap tan aylık dağılım raporları sıkı takip edilmeli, geçmiş başarı sicili düzgün, deneyimli fon yöneticileri tercih edilmeli.

4. info yatırımı canlı yayında yakaladım. Mine hanım moderatör.
    Darlıyorum HDA diye ama cevap yok. Görmezden geliyor.

5.  Alıntı Originally Posted by mertazor Yazıyı Oku
    info yatırımı canlı yayında yakaladım. Mine hanım moderatör.
    Darlıyorum HDA diye ama cevap yok. Görmezden geliyor.
    Bu adamlar ölü taklidi yaptığına göre kimbilir yarın nasıl bir tablo olacak

6.  Alıntı Originally Posted by tradestop Yazıyı Oku
    Basit mantıkla sesli düşünürsem, serbest hisse arbitraj fonu olduğu için (ki serbest fon olduğu için imkan dahilinde olabilir), ters pozisyon açılmayan yani karşılığı olmayan bir pozisyon nedeniyle bu durum ortaya çıkmış gibi duruyor.
    Arbitraj çift bacaklı: spotta hisseyi alırsın viopta da short pozisyon açarsın.
    Karşılığı olmayan derken sanırım tek bacağı olmayan pozisyon açılmasını kastediyorsunuz.
    Yani spotta hisse aldı ama karşılığında short açmadı
    Diyelim ki öyle olsun, hatta bunu tek hisse için yapmasın tüm shortları kapatsın paranın tamamı ile %100 hisse alsın
    Eğer şanssız bir seçim yapıp ortalamanın altında getiriye sahip hisseleri seçmediyse borsanın -2 yaptığı gün -3 yazamıyor olması lazım
    -ya şanssız seçimler yaptı
    -ya da %100 değil de kredili %150 pozisyon açmış olması lazım.
    Ki arbitraj fonuyum diyen bir fon bunu yapamamalı

E hadi diyelim ki bunu yaptı borsanın -2 olduğu gün -3 götürdü, borsanın + kapattığı gün + getirmesini beklersin e o da yok.
    bu teori de çöktü.

Ben buna mantıklı açıklama getiremiyorum.
    Aklıma gelenler:
    -Sonuçta bu işlemleri bir yazılım/algo yapıyor, bir şekilde nasıl olduysa algo sapıttı
    -Yukarda bi arkadaşın dediği gibi istatistiksel arbitraj diye "pair trade" yaptı ve çok pis terste kaldı(ki bu da zor tüm parayı bu pozisyona gömmüş olması lazım)

Inanın ben şu aşamada fonun beni uğrattığı maddi zararda değilim çok değil benim için hda'nın ağırlığı
    az çok arbitrajla uğraşan biri olarak, arka planda ne olup bittiğini merak ediyorum
    Bir de tabi fonun vaad edilen şekilde davranmaması insanda kandırılmışlık hissi yaratıyor

7.  Alıntı Originally Posted by yuji Yazıyı Oku
    Arbitraj çift bacaklı: spotta hisseyi alırsın viopta da short pozisyon açarsın.
    Karşılığı olmayan derken sanırım tek bacağı olmayan pozisyon açılmasını kastediyorsunuz.
    Yani spotta hisse aldı ama karşılığında short açmadı
    Diyelim ki öyle olsun, hatta bunu tek hisse için yapmasın tüm shortları kapatsın paranın tamamı ile %100 hisse alsın
    Eğer şanssız bir seçim yapıp ortalamanın altında getiriye sahip hisseleri seçmediyse borsanın -2 yaptığı gün -3 yazamıyor olması lazım
    -ya şanssız seçimler yaptı
    -ya da %100 değil de kredili %150 pozisyon açmış olması lazım.
    Ki arbitraj fonuyum diyen bir fon bunu yapamamalı

E hadi diyelim ki bunu yaptı borsanın -2 olduğu gün -3 götürdü, borsanın + kapattığı gün + getirmesini beklersin e o da yok.
    bu teori de çöktü.

Ben buna mantıklı açıklama getiremiyorum.
    Aklıma gelenler:
    -Sonuçta bu işlemleri bir yazılım/algo yapıyor, bir şekilde nasıl olduysa algo sapıttı
    -Yukarda bi arkadaşın dediği gibi istatistiksel arbitraj diye "pair trade" yaptı ve çok pis terste kaldı(ki bu da zor tüm parayı bu pozisyona gömmüş olması lazım)

Inanın ben şu aşamada fonun beni uğrattığı maddi zararda değilim çok değil benim için hda'nın ağırlığı
    az çok arbitrajla uğraşan biri olarak, arka planda ne olup bittiğini merak ediyorum
    Bir de tabi fonun vaad edilen şekilde davranmaması insanda kandırılmışlık hissi yaratıyor
    Ben de aynen böyle düşünüyorum.
    2 milyar parada, %5-6 zarar; 100-120 milyon yapıyor. Yok terste kaldı, yok öyle oldu; bu kadar para longta kalmak - shortta kalmakla buhar olamaz.
    Hem de ilk gün full eksi, ikinci gün full artı piyasada.
    Nasıl bir tersse, hem longa ters hem shorta ters.

Aynen senin gibi üstat, elbette para da canımı yaktı ama benim de merakım ve bize yapılan bu görmezden gelme muamelesi ağır basıyor.

8.  Alıntı Originally Posted by ativan Yazıyı Oku
    Bu adamlar ölü taklidi yaptığına göre kimbilir yarın nasıl bir tablo olacak
    Bence de sorun devam ediyor

Sayfa 377/544 İlkİlk ... 277327367375376377378379387427477 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •