Sayfa 478/545 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528 ... SonSon
Arama sonucu : 4357 madde; 3,817 - 3,824 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Dün itibari ile yatırım fonlarında arzuladığım portföy büyüklüğüne ulaştım.. Bir şekilde kendi çapımda hedeflediğim finansal özgürlüğe de ulaşmış oldum. Burada yazan paylaşım yapan herkese ve özellikle pandemi döneminden beri yorumlarını bilgileri esirgemeyen şu anda hala yazan ya da belli sebeplerden ötürü ayrılan tüm paylaşımcılara teşekkür ederim. Temennim herkesin istediği hedeflediği finansal özgürlüğe en kısa zamanda ulaşmasıdır.
    Bol kazançlar…
    İçtenlikle tebrik ederim, sizin adınıza çok mutlu oldum. Çok yazmasam da uzun süredir bu başlığı takip ediyor ve neredeyse yazılanların tamamını okuyorum. Benim de Eyt'den emekliliğime üç yıl kaldı, bu üç yıl sonunda özellikle çocuklarımın eğitim masraflarını karşılayacak gerekli birikim tutarına ulaşabilirsem aktif çalışma hayatımı sonlandırmayı düşünüyorum.

"Yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir."

2. Selamlar… Yatırım fonlarından bağımsız olarak naçizane, yatırım konusunda şahsi fikirlerimi yazmak istedim.
    Okumuş olanlar belki hatırlar… ben altın, döviz ve konutu hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmediğimi, gerçek yatırımın hisse senetleri ve uzun vade olduğunu yazmıştım. Şimdi buna bir çerçeve daha ekleyeceğim.
    1-Türk ekonomisinin en büyük sorunlarından biri, yatırımcılarda finansal okuryazarlığın olmamasıdır. Türk insanının yatırımlarının yüzde 80, 85’i (Işık Ökte’nin de dediği gibi) altın, döviz ve gayrımenküldedir.
    2- Türk ekonomisini darboğazdan kurtarmanın tek yolu, finansal okuryazarlığı artırıp, insanların yatırımlarını borsaya ve uzun vadeye yönlendirmekten geçer. İnsanlar uzun vade altına ya da konuta koyacağı parayı ister BİST, ister ABD borsaları, hangi hisse senedine koyarsa koysun daha fazla kazanacaktır.
    3- Altın yatırım aracı olsaydı, ABD’de insanların tercihi altın almak üzerine olurdu. Oysa biliyoruz ki ABD’li yatırımcılar paralarını ya hisse senetlerinde ya da ABD tahvillerinde tutmaktadır. Kendi ülkesinin parası dolar değerli olduğu halde, ABD’liler paralarını dolarda tutmayıp ya hisse senedi ya da tahvil almaktadır. Düşünün, kendi vatandaşı bile kendi parasını almazken, Türk insanının bu dolar aşkı nasıl izah edilir? Anlamak mümkün değil… Çin bile bedava işçi çalıştırıp sattığı ürünlerden kazandığı parayı ABD tahvillerine yatırmaktadır. Nitekim altının tercih edilmemesi sonucu, ons altın son 15 yılda hemen hemen hiçbir şey kazandırmamıştır.
    4- Türk insanının altına olan enayice talebi bir türlü bitmediği için, altın ithalatı had safhaya ulaşmış ve cari açığımızın en büyük nedeni olmuştur. Bu yıllardır böyledir.
    5- Keza dövize olan aşkımız da bir türlü bitmediği için, cari açık bir türlü kapatılamamaktadır…
    6- Finansal okuryazarlığın artıp, insanların bu kısır döngüden kurtulması, gerçekten Türk ekonomisinin kurtulmasının tek yoludur. Ne yapıp edip insanları bu üçlüden kurtarmak gerekmektedir. Yoksa faizi 50 değil 100 de yapsanız sorun çözülmez.
    7- Son olarak, yerli ve milli denilip duruyor. Yerli ve milli tek yatırım Türk borsasıdır. Türk hisse senetlerine yatırım yapan, parasını orada tutan kişiler, gerçekten yerli ve milli kişilerdir. Gerçek milliyetçilik budur…
    Bunlar tamamen şahsi fikirlerimdir. Beyin jimnastigi olsun diye yazdım. Katılan da katılmayan da sağolsun… herkese iyi pazarlar…

3. TTE topluyorum., 1 yılda en az %100 beklentim var
    çeşit olsun diye, başka fon yok, tek ata ganyan bastım
    seneye buraya mart 2025 de uğrar sonucu yazarım
    herkese bol kazançlar
    Mükemmeli ararken iyiden vazgeçmekten korkma!

4. Altın TEFAS fonlarında yönetim ücretleri arttırılmış. Karaşimşek vatandaşın kendini enflasyona karşı korumak için Altın fonu almasından rahatsız olmuş.

Şu anda yönetim ücreti düşük kalanlar çok azaldı. Sadece bunlar var, muhtemelen yakında hepsi artar.

KZL
    GGK
    RPG
    NJF
    PAF
    PKF
    RBA

5.  Alıntı Originally Posted by istanbullu1963 Yazıyı Oku
    Selamlar… Yatırım fonlarından bağımsız olarak naçizane, yatırım konusunda şahsi fikirlerimi yazmak istedim.
    Okumuş olanlar belki hatırlar… ben altın, döviz ve konutu hiçbir zaman yatırım aracı olarak görmediğimi, gerçek yatırımın hisse senetleri ve uzun vade olduğunu yazmıştım. Şimdi buna bir çerçeve daha ekleyeceğim.
    1-Türk ekonomisinin en büyük sorunlarından biri, yatırımcılarda finansal okuryazarlığın olmamasıdır. Türk insanının yatırımlarının yüzde 80, 85’i (Işık Ökte’nin de dediği gibi) altın, döviz ve gayrımenküldedir.
    2- Türk ekonomisini darboğazdan kurtarmanın tek yolu, finansal okuryazarlığı artırıp, insanların yatırımlarını borsaya ve uzun vadeye yönlendirmekten geçer. İnsanlar uzun vade altına ya da konuta koyacağı parayı ister BİST, ister ABD borsaları, hangi hisse senedine koyarsa koysun daha fazla kazanacaktır.
    3- Altın yatırım aracı olsaydı, ABD’de insanların tercihi altın almak üzerine olurdu. Oysa biliyoruz ki ABD’li yatırımcılar paralarını ya hisse senetlerinde ya da ABD tahvillerinde tutmaktadır. Kendi ülkesinin parası dolar değerli olduğu halde, ABD’liler paralarını dolarda tutmayıp ya hisse senedi ya da tahvil almaktadır. Düşünün, kendi vatandaşı bile kendi parasını almazken, Türk insanının bu dolar aşkı nasıl izah edilir? Anlamak mümkün değil… Çin bile bedava işçi çalıştırıp sattığı ürünlerden kazandığı parayı ABD tahvillerine yatırmaktadır. Nitekim altının tercih edilmemesi sonucu, ons altın son 15 yılda hemen hemen hiçbir şey kazandırmamıştır.
    4- Türk insanının altına olan enayice talebi bir türlü bitmediği için, altın ithalatı had safhaya ulaşmış ve cari açığımızın en büyük nedeni olmuştur. Bu yıllardır böyledir.
    5- Keza dövize olan aşkımız da bir türlü bitmediği için, cari açık bir türlü kapatılamamaktadır…
    6- Finansal okuryazarlığın artıp, insanların bu kısır döngüden kurtulması, gerçekten Türk ekonomisinin kurtulmasının tek yoludur. Ne yapıp edip insanları bu üçlüden kurtarmak gerekmektedir. Yoksa faizi 50 değil 100 de yapsanız sorun çözülmez.
    7- Son olarak, yerli ve milli denilip duruyor. Yerli ve milli tek yatırım Türk borsasıdır. Türk hisse senetlerine yatırım yapan, parasını orada tutan kişiler, gerçekten yerli ve milli kişilerdir. Gerçek milliyetçilik budur…
    Bunlar tamamen şahsi fikirlerimdir. Beyin jimnastigi olsun diye yazdım. Katılan da katılmayan da sağolsun… herkese iyi pazarlar…
    Dediklerinize birebir katılıyorum.

Sn. Istanbullu1963, merak ettiğim hisse senedi yoğun fonlara yatırım yaparken elinize bir para geçtiğinde o günkü seviyeye bakmadan alıp uzun vadede mi beklyorsunuz, yoksa tekniz analize göre davranıp bist100 belli bir direnç seviyesine geldiğinde fonlarınızı satıp, sonra borsa düzeltme yapıp belli bir destek seviyesine geldiğinde tekrar alım mı yapıyorsunuz?
    Burada yazdıklarım kendi kişisel görüşüm olup kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

6.  Alıntı Originally Posted by trust06 Yazıyı Oku
    Dün itibari ile yatırım fonlarında arzuladığım portföy büyüklüğüne ulaştım.. Bir şekilde kendi çapımda hedeflediğim finansal özgürlüğe de ulaşmış oldum. Burada yazan paylaşım yapan herkese ve özellikle pandemi döneminden beri yorumlarını bilgileri esirgemeyen şu anda hala yazan ya da belli sebeplerden ötürü ayrılan tüm paylaşımcılara teşekkür ederim. Temennim herkesin istediği hedeflediği finansal özgürlüğe en kısa zamanda ulaşmasıdır.
    Bol kazançlar…
    Sn trust06
    Öncelikle hayırlı olsun
    Portföyünüzde hangi fonlar hangi ağırlıkta acaba?
    Tşk

Dostum USD direk cds ten dolayli yada dolaysiz etkilenir
    ayni serbest fonun tl ve usd artis oranlarina bakin net bilgi elde edebilirsiniz
    bu usd li serbest fonlari tl ile alip zarar etme imkani yok bu usd tl artisina gore yani o sekilde bakin olaya

Ancak dibs diye bakarsak o fon da olsun yada olmasin cds etkimez de denilmez diye dusunuyorum yada soyle soyleyim cds etkilemez ama usd vadeli mevduat getirisi de bizi tatmin etmez aylik 0.22 gibi bi getiri soz konusu..

Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    Bu konuda bende böyle düşünüyordum ama serbest fon konusunu açan servetbey nickli forumdaşımıza aşağıdaki soruyu sordum.

Cevap da şöyleydi.

Böyle olunca aldı beni bir tereddüt. Şimdi bu konuyu iyice netleştirebilirmiyiz. Siz eminmisiniz cds den etkilenmediğine. Eminseniz dayanağınız nedir.

Aynı soruyu servetbey e de sormak istiyorum. Siz cds den bire bir etkilendiğinden eminmisiniz, sizin dayanağınız nedir.

Lütfen yanlış anlaşılmasın. Tek amacım bu konunun tam olarak netleşmesi.
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

USD ile almistim dostum TL ile her turlu kar elde edilebilir elbette

Alıntı Originally Posted by onurbey Yazıyı Oku
    ACU'da düşüş yok hocam. Yanlış grafiğe mi bakıyorum ?
    yatirim tavsiyesi degil bilgi amacli yazilmistir

Sayfa 478/545 İlkİlk ... 378428468476477478479480488528 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •