Sayfa 486/552 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536 ... SonSon
Arama sonucu : 4409 madde; 3,881 - 3,888 arası.

Konu: Yatırım Fonları XI

1.  Alıntı Originally Posted by snkleyp Yazıyı Oku
    Eski mesajları okurken gözüme takıldı.
    Fonun getirisini belirleyen; fonun dolaşımdaki adedi ve fona olan yatırımcı talebi değil bildiğim kadarıyla
    Fonlarda getiriyi iki şey oluşturuyor;
    1. Fonun dayanak varlığının performansı,
    2. Fon yönetiminin mahareti.

Uzun vadelerden günümüze iyi performans sergileyen bir fon; iyi bir dayanak varlığa yatırim yapmış ve aynı zamanda iyi yönetildiği için bu getiriyi sağlamış olarak değerlendirilemez mi?
    Her ne kadar uyarılarda da belirtilse "geçmiş getirilerin gelecekte de elde edileceğinin garantisi yoktur"
    Ama yine de bu getiriler fon yatırimcısı için bir ölçüt olamaz mı?
    Burada sanırım yatırimcı yöntem olarak ikiye ayrılır.
    Kimi alıp biriktiriyorum, güveniyorum mantığı ile ucuz pahalı demez alır.
    Kimi bu iyi fonları olabildiğince ucuz seviyelerden alır.
    Aklıma takılan bir konu olduğu için hem düşüncemi paylaşmak hem de fon seçiminde bakış açilarinı öğrenmek istedim.
    Düzeltme editi; yazar "aylık" yükselişleri kastetmiş. Aceleyle okuyunca bu detayı kaçırmışım. Uzun vadeli getiriler noktasindaydı benim vurguladığim konu.
    Burada bir itiraz oluşur mu bilmem.

2. Bu eyt sıkıntı var 11 de alis emri verdim bugün fiyatı ile aldı anca13 de aldı
    Param yok kafam rahat

3. Pasifbank fx den alınan dolarları elden ödemiyor. Başka bankaya swıft yapalım deyince 2-3 gün '' banka kontrolünde '' ibaresi ile işlem gerçekleşmiyor. Sonunda uleenn dolar kıtlığı mı yaşıyorsunuz diye tlf. açınca - yes sör - diye ses geldi. o zaman dedik sizdeki sanal dolarları başka bir tanzanya şb. deki sanallarla buluşturalım. Birbirlerini aşılasınlar. Olur dediler. Işınladık, aşılandılar ve tanzanyadan sağ salim tavşanlı - kirazlı bankaya ulaştılar. Bir daha tanzanya, pasifbank asla. Pasaportumdaki vize sayfasını bile yırttım.

4. Fibanın FBI dolar fonu bazen cozutuyor. Tefasta TL. getirileri görünüyor. En zayıf getiri veren fon gibi. Üstelik satış valörü 2 gün. Oysa aynı özellikte Denizin DAS fonu daha iyi getirmiş ve satış valörü 1 gün.Her iki fonda da Stopaj % 15

5. Fonlarda stopaj %10 diye biliyorum

Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Fibanın FBI dolar fonu bazen cozutuyor. Tefasta TL. getirileri görünüyor. En zayıf getiri veren fon gibi. Üstelik satış valörü 2 gün. Oysa aynı özellikte Denizin DAS fonu daha iyi getirmiş ve satış valörü 1 gün.Her iki fonda da Stopaj % 15

6.  Alıntı Originally Posted by ottomand Yazıyı Oku
    Fonlarda stopaj %10 diye biliyorum
    Uygulamalı olarak ödediğimden biliyorum. Bu fonlar TL. olarak ta alınabiliyor. Belki TL. olanlar için %10 olabilir.

7. 03.06.2020 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 2604 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile, stopaj oranlarının belirlendiği 2006/10731 sayılı BKKnın 1/1. maddesinin (b) bendine alt bent eklenmek suretiyle, söz konusu stopaj oranlarından ilki, yani %0 olarak uygulanmakta olan oran, serbest döviz fonları yönünden %15e yükseltilmiştir. Buna göre, serbest döviz fonların kurumlar vergisinden istisna edilmiş olan portföy kazançları üzerinden, dağıtılsın veya dağıtılmasın %15 oranında vergi tevkifatı yapılacaktır.

Kararın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren serbest (döviz) fonlarının portföy işletmeciliğinden kaynaklanan kazançlarına %15 oranında stopaj yoluyla vergileme yapılacaktır.

Öte yandan, anılan fonların katılma belgelerinin fona iadesinden gelir elde eden gerçek kişiler için tevkifat oranı %10, tüzel kişiler için ise %0 olarak uygulanmaya devam edilecektir.

Bu çerçevede, Gelir Vergisi Kanununun geçici 67. maddesi uyarınca gerçek kişilerin fon katılma payı belgelerinin alım satımından elde ettikleri kazançlara %10 stopaj uygulamasına devam edileceği, yatırım fonu özelinde %15 oranında stopaj kesintisinin fon fiyatlarına günlük olarak yansıtılacağı ve böylelikle söz konusu menkul kıymet kazançları üzerinde gerçek kişiler açısından %23,5 oranında efektif vergi yükü oluşacaktır.

8. Tacirler porrtföy'e bir haller olmuş.
    Bir zamanların yıldızı TCD yıllıkta %70
    Hsyf olan TKF yıllık %66'ya düşmüş
    Az daha zorlasalar mevduat altı kalacaklar galiba.

Hatta TPF fonları yıllıkta %13 gibi ilginç bir getiriye sahip.
    İçerde de 606 kişi var. Ne bekliyorlar acaba?

Sayfa 486/552 İlkİlk ... 386436476484485486487488496536 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •