Sayfa 215/250 İlkİlk ... 115165205213214215216217225 ... SonSon
Arama sonucu : 2000 madde; 1,713 - 1,720 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,265
    neymiş

"Enflasyon düzeltmesi, paranın satın alma gücündeki değişmeler nedeniyle gerçek durumu ifade edemeyen mali tabloların, gerçek durumu ifade eder hale gelmelerini sağlamak üzere düzeltme işlemine tabi tutulmasıdır."

1/1/2024 ten itibaren oluşacak farkların vergiye tabi olması

Geçici vergi dönemleri dahil 1/1/2024 tarihinden itibaren yapılacak düzeltmeler sonucu oluşacak karlar vergiye tabi tutulacak. Özellikle, aktif hesaplarda meydana gelecek artışlar pasif hesaplarda oluşacak artışlara göre fazla çıkarsa fark kar olarak vergilendirilecek. Bu durum, daha çok sermaye yapısı zayıf olan işletmelerde görülecektir.
    Mükellefler, yüksek enflasyon sonucu oluşan fiktif kazançlar ve vergi yükünden kurtulmak için yıllarca enflasyon muhasebesinin uygulanmasını bekledi. Nihayet, 31/12/2023 itibariyle uygulamaya konulan “enflasyon düzeltmesi†uygulaması birçok mükellefin ilave vergi yüküyle karşılaşacaklarını ortaya koydu. Enflasyon düzeltmesi sonucu tespit edilecek farklardan dolayı mükellefleri ilave bir vergiyle cezalandırmak vergi adaletini zedeleyecektir.

mesela ALARK vergisi pek de etkilenmeyecekmiş gibi anlaşılıyor. bir de geçtiğimiz yıllarda oluşan karlar fiktif miymiş ne ya da DÖvletimiz eyi vergi alıyormuş galiba...

https://www.alomaliye.com/2024/03/19...rgi-mufettisi/
    "2023 hesap dönemi bilançosuna enflasyon düzeltmesi uygulanması sonucu oluşan “Geçmiş Yıl Kârları/Zararları†da 1 Mayıs itibari ile belli olmuş olacak. Bilindiği üzere 2023 hesap dönemi enflasyon düzeltmesi sonucu oluşacak kâr veya zarar üzerinden herhangi bir vergilendirme söz konusu olmayacak. 1 Mayıs sonrasında ortaya çıkacak geçmiş yıl kârları da alınacak bir şirket genel kurul kararı ile bu tarihten sonra her zaman sermaye artırımına konu olabilecek"

"Satın alma gücü ile ulusal para değerindeki değişmeler arasındaki ilişki göz önünde bulundurulduğunda, mali tablolarda yer alan kıymetler iki gruba ayrılmaktadırlar, bunlar parasal kıymetler (parasal varlıklar ve parasal kaynaklar) ile parasal olmayan kıymetler(parasal olmayan varlıklar ve parasal olmayan kaynaklar). Parasal kıymetler enflasyon düzeltmesine tabi tutulmaz. Zira bilançoda görünen parasal kıymete ait değer, bilanço tarihi itibarıyla o kıymetin satın alma gücünü de göstermektedir. Ancak bilançoda görünen parasal olmayan kıymetlere ait değerler, bilanço tarihi itibarıyla bu kıymetlerin satın alma gücünü gösteren değerler olmadığından, bilançonun enflasyonun etkilerinden arındırılmasını teminen parasal olmayan kıymetler enflasyon düzeltmesine tabi tutulur."

"Buradan hareketle enflasyon düzeltmesi yapmak zorunda olan mükelleflerden öz kaynakları güçlü olanlar enflasyon düzeltmesi sonrasında dönem kârını ve kurumlar vergisi matrahını azaltırken, daha çok yabancı kaynakla finanse edilen ve öz kaynakları zayıf olanlar ise enflasyon düzeltmesi kârı ve kurumlar vergisi matrahını artıracaklardır. Birçok mükellefin de öz kaynak yerine yabancı kaynak finansmanını tercih ettiği göz önüne alındığında enflasyon düzeltmesi sonucu genel olarak kullanılacak hesabının Geçmiş Yıllar Kârları hesabının alt hesabı olacağı öngörülmektedir."
    vergici değilim ama sanırım bu muhasebe sermaye artırımlarını getirebilecek gibi
    bir de özkaynak ile yapılan yatırımlar bundan sonrası vergisel açıdan daha karlı olabilecekmiş....

şimdilik bu kadar

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    https://www.alomaliye.com/2005/01/31...eden-hususlar/

2005 de yazılmış, ayrıntılı öğrenmek isteyenlere...
    Sorumuzun cevabını vermiyor......zahmet olmassa sizden rica edeceğiz

bilmiyorum..alarko ya hakim değilim...ben enerji sektörünü özellikle kömür termik santralleri üzerinde bilgi birikimim var...2007 de AKSA akriliğin fabrika arazisine termik santral kurmasıyla başladı..

4.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    bilmiyorum..alarko ya hakim değilim...ben enerji sektörünü özellikle kömür termik santralleri üzerinde bilgi birikimim var...2007 de AKSA akriliğin fabrika arazisine termik santral kurmasıyla başladı..
    Baska yerlerde daha once paylaşınız bu bilgiyi....
    Alarko ile iligli degil durum....soru net

2024 sonrasında enf muhasebisinden, aciklanan kar anlaminda, borçlu şirketler pozitif, varlikli sirketler negatif etkilenmeye devam edecek mi....

Baska baslklarda verdiğin bilgiyi burada da ver...mahrum bırakma bizi

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Baska yerlerde daha once paylaşınız bu bilgiyi....
    Alarko ile iligli degil durum....soru net

2024 sonrasında enf muhasebisinden, aciklanan kar anlaminda, borçlu şirketler pozitif, varlikli sirketler negatif etkilenmeye devam edecek mi....

Baska baslklarda verdiğin bilgiyi burada da ver...mahrum bırakma bizi
    --sen getir...ben bugüne kadar yazdığım hiç bir sözü inkar etmedim...buyurun...

6.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --sen getir...ben bugüne kadar yazdığım hiç bir sözü inkar etmedim...buyurun...
    Nasi bulayım binlerce yazi arasından....hergun yuz tane mesaj atıyorsun....

Kendin yazmadin....yazi paylaşın..... borclu bir şirkette.... borculu diye cok sevinmeyin 2024 de negatif etkilenecek minvalinde.....

Calistir kafani biraz zorla.... hatırlarsin....

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Nasi bulayım binlerce yazi arasından....hergun yuz tane mesaj atıyorsun....

Kendin yazmadin....yazi paylaşın..... borclu bir şirkette.... borculu diye cok sevinmeyin 2024 de negatif etkilenecek minvalinde.....

Calistir kafani biraz zorla.... hatırlarsin....
    --ayni paragraf tövbekarın getirdiği makaleden alındı...referansını da vermiştim...bir kaç gün önce olduğunu da biliyorsun...

--hem, kel hem fodul, üstelik ebleh...

8.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --ayni paragraf tövbekarın getirdiği makaleden alındı...referansını da vermiştim...bir kaç gün önce olduğunu da biliyorsun...

--hem, kel hem fodul, üstelik ebleh...
    Hayir bilmiyorum. Benim dedigim baska.

Hem yalancı, hem kustah, hemde tursucu.....

Sayfa 215/250 İlkİlk ... 115165205213214215216217225 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •