Sayfa 150/257 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon
Arama sonucu : 2049 madde; 1,193 - 1,200 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Tübekâr abem;
    Tabii ALARKO benim de temettü emekliliği hedefime uyan bir hisse olacak gibi duruyor.
    Çok daha cazip hisseler görsem de gözucu mesafesinden takibimde olacaktır.

Şu an için ALARKO portföyümde mühim bir paya sahip. FK, PD/DD oranları sebebiyle.
    Hissedaşlar günaydın! sadece merakımdan soruyorum...dün neden kimse yazmadı? forum sadece dert mekanı mı? dün neden pozitif ayrıştık? Aynı ayrışma ALGYOda da var idi...İsveç, Nato,ABD, F16 vs...acaba BoFA vb. üzerinden fazla sattık ...malı kaptırma korkusu mu?

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
     Alıntı Originally Posted by bridger17 Yazıyı Oku
    Hissedaşlar günaydın! sadece merakımdan soruyorum...dün neden kimse yazmadı? forum sadece dert mekanı mı? dün neden pozitif ayrıştık? Aynı ayrışma ALGYOda da var idi...İsveç, Nato,ABD, F16 vs...acaba BoFA vb. üzerinden fazla sattık ...malı kaptırma korkusu mu?
    kendi adıma dün bütün gün hastahanede akşam da çok yorgundum... bir de Yılmaz Erdoğanın inci taneleri mi ne bir dizisi başlamış, çoktandır merak ediyordum akşam onu seyrettim... zaten yazmak hususunda benim beklediğim hareket daha büyük hareketler ve başlamadı. kötü bir şey de görünmüyor henüz ( ALARK hususunda)... diğer kötüleyiciler de pek piyasaya çıkmamışlar cevap verilecek bir husus da olmadığından yazılmadı... benim sebeblerim bunlardı

Alıntı Originally Posted by bridger17 Yazıyı Oku
    dün sabah itibariyle info 8 ocaktan 24 akşamına kadar 1 milyon lotun üzerinde satış işlemi yapmış...........

.
    .
    .
    takasa bakınca o dönemde alıcı gözüküyor.....
    Bu işlemleri açıklayacak kişi/ler belki dün neden pozitif ayrıldık sorusuna cevap verebilebilirler mi?

sn.Bridger
    Burası dert/ağlama duvarı mı?
    Banim yazıma atıf yapıp yazdığınız için kendimi birden dertçibaşı gibi hissettim...

Ayrıca atıf yaptığınız yazımı 5 dakika sonra yazsaymışım "dün" yazılmış olacakmış..
    Selamlar, hayırlı işler dilerim.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

4.  Alıntı Originally Posted by bridger17 Yazıyı Oku
    Benim için dert bitmez sn.bridger17 zira maliyetim epey yüksek. Yine olumsuz yazıp, artan günde en azından sizi bunaltmak istemem. 100 lira üzerine atmasi ve hacımin yukselmesi umut verici ve holdingin yayınlamış olduğu yukaridaki domates haberi sevindirici. Neden bununla ilgili kap atılmaz, onu anlayamadım. Ayrismaya gelince, borsa 810u kırdı ve 12 binli rakamlar konuşulmaya başladı. MB kararı, F16 muhabbeti etkiledi gibi endeksi. Bu endekste 125lerdeydi hisse, buna da şükür diyelim. Neyi satın alıyorlar bilmiyorum, ucuzluk bir hikaye degil sanki, belki bilanço olabilir. Ya da gelebilecek bir haber. Hepinize bol kazançlar paydaşlar.

5.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    kendi adıma dün bütün gün hastahanede akşam da çok yorgundum... bir de Yılmaz Erdoğanın inci taneleri mi ne bir dizisi başlamış, çoktandır merak ediyordum akşam onu seyrettim... zaten yazmak hususunda benim beklediğim hareket daha büyük hareketler ve başlamadı. kötü bir şey de görünmüyor henüz ( ALARK hususunda)... diğer kötüleyiciler de pek piyasaya çıkmamışlar cevap verilecek bir husus da olmadığından yazılmadı... benim sebeblerim bunlardı
    Çok geçmiş olsun hocam. Ciddi bir şey yoktur umarım.

6. Sn. Tövbekar geçmiş olsun!, umarım ciddi birşey yoktur. Benimki genel olarak süreklilik,doğru haberleşme ve bu sayede biz küçük yatırımcıların tahtacıya ezilmemesi için kuvvetlenme anlamında suya atılmış bir taş idi...Tüm paylaşımlara teşekkürler

7.  Alıntı Originally Posted by bridger17 Yazıyı Oku
    Sn. Tövbekar, teşekkürler sağduyu için.
    Bu arada çok küçük bir düzeltme, şu anda şirket piyasa değeri 1.3 milyar EUR.
    Unutmayalım bu hisse son 15 ay içinde 2 defa 5 USD yi gördü ve şu anda 3.2 USD.

O vakitlerden sonra olumlu gelişmeleri sayayım;
    Seralar, gübre,tohum, kuru gıda vs işinde çalışmalar devam ediyor KZ dahil şirket kuruldu.
    Cenal borç sıfırlandı kasada zaten bariz olarak nakit birikmeye başladı.Enerjisa ile karşılaştırırsanız, Meram daha başarılı, bu da varlık tabanına yansıyor.
    Bodrum oteli 1-1,5 yıla hazır olacak, avantajlı maliyetle TL krediyi kullanıyor.(hem turizm hem GYO için kar artışı, dolayısı ile Holdinge)
    Bakad borç öddmeye başladı 2-3 yıl içinde nakit zengini şirket olup ya yatırımlar ya da temettüler gelecektir.
    Uçak işi için açıklamalar oldu, bakalım yakında alım vs haberleri olacak mı?

Tuzladaki arazi için ruhsat alındı, depo vs ne olacak?
    Enerji fiyatları düşüyor, ya da normalleşiyor diye hep konuşuluyor ancak, kömür maliyetini konuşan yok, geçen yıl ortalama 140-150 usd iken 2024 için 10 usd indirim alsalar maliyet 90 usd lere düştü görünüyor, yani marjda çok kayıp olmaz gibi.
    Enflasyon muhasebesi ile daha az vergi ödenecek.
    Enerji depolama için Ümit bey sunumda yakında demişti, göreceğiz.
    Maldivler otel için yıl sonu demişti, göreceğiz.
    Yurtdışı yatırım yapan fonumuz olgunlaşıyor, bebek şu anda, belki emeklemeler başlamıştır.
    Şimdi hissesi olan ve olmayan tüm arkadaşlar, bu şirketin durumunu ve 2024 Kasımı birlikte hayal edelim;

EURTL kur 42, USD TL kur;39
    3 adet bilanço açıklanmış olacak; 2023/12 ve 2024 ilk 2 çeyrek, 2024/09 u heyecanla bekliyoruz, MB faizi 42 civarı, mevduat faizleri 39 civarı, gelecek12 aylık enflasyon beklentisi %25 civarı, Kasım24- Nisan 25 arası her MB toplantısında 200-250 puan faiz indirimi bekleniyor olacak, 2025 ortalama mevduat faizi beklentisi %28 civarı, kredi notumuz yükseliş patikasında en az 2-3 not artışı gelmiş durumda, tüm dünyada 2024-2025 faiz indirim yılları oluyor, yabancıdan para akmaya başlamış, sera yatırımları 1500 dönüm olmuş...2 adet seçim geride kalmış...

Bu ortamda f/k mız fiyatlama olarak enflasyondan arındırırsak 9-10 mertebesinde, eski enflasyonlu halimize bakarsanız f/k 5 mertebesinde olacaktır.
    Bu şirketin yarattığı enflasyonsuz, nakit karşılığı olan tutar: 2024 için 250 milyon usd civarı olacaktır(Bu benim tahminim, ayrıca tartışabiliriz), eski yöntem ile de kar 20-22 milyar TL aralığı olacaktır.

Yani piyasanın bunu 90-100 milyar TL civarı fiyatlayacağını düşünüyorum.
    Bu da Kasım gibi 200 TL mertebelerini mümkün kılıyor, aslında uçmuyoruz 3. defa 5 usd oluyoruz ve asıl hikaye burada başlıyor.
    2024te ve 2025 te yarattığımız nakitler, sera yatırımları muhtemelen 2025 sonu 2500-3000 dönüm ve üzerine çıkmış olacak, hasat dönemi başlayacaktır.
    Dünyada para bolluğu tekrar var iken, TRye gelen yabancının alacağı 5 holdingten birisi Alarko olacaktır.
    2025 sonu ise 300 m usd nakit yaratan şirket, 11-12 fk desek 3-3,5 milyar usd, 2026 sonu ise 350 m usd nakit yaratan şirket 4 milyar usd civarı fiyatlanıyor olacaktır.( Son sunumda da Özgür Kalyoncu ilk defa 4 milyar usd yi zikretti)
    Bu arada 2026 sonuna kadar ytırımlar yapılmış halde kasasında 600-700 milyon usd si olan şirket ya agresif temettüler verecek ya da daha da büyüyecek yatırımlar yapacaktır.

Peki herşeyin bu kadar iyi olabileceği mümkün iken neden bu fiyatlama? 2 ana sebep; ortak satışı ki bu sadece kısa vadede baskı yaratıyor aynı zamanda piyasada hisse senedi kredisi yok, mevduatlar %45, önümüz seçim iken maalesef biz herkesten çok dayak yedik.
    Ama mızrak hiçbir zaman hiçbir yerde çuvala sığmaz unutmayalım. İlk rahatlayacağımız yer 200 TL için şöyle bir düşünün lütfen 10 ay boyunca her ay için ortalama %6-7 aralığı yükseliş mümkün olacaktır.

Karamsarlığa kapılan arkadaşlar için umarım yararlı oluştur.
    sadece 7 gün geçmiş, birileri Kasım''ı hayal etmeye başladı galiba!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,279
    sn tıbbiyeli ve sn bridger,
    teşekkürler iyi dilekleriniz için... bebek ve annesinin kontrolleri... Allah kimseyi hastahanelere düşürmesin, hasta olmayanı bile hasta etmeden göndermezler eksiklikleri duyulmayasıcalar . gerçi hastahaneler ayrı bir alem ve gerçekten arada bazı bahanelerle gitmek gerekiyor. mesela sn tıbbiyeli biraz da bu taraftan bakmalı hastahanelere...

sn bridger,
    bu işin tekniği var mı bilmem ama mesela İsveç olayı aynı ortodox politikalar gibi Türkiyenin normal eksenlerine dönmeye başladığına dair ikinci işaret oldu gibi. belki de ilk ( Mehmet Şimşek ekibi) olay ile ilgili bir perçinleme oldu. bu yüzden alımlar hızlandı. bazı yorumlarda hissediliyor veya açıkça söyleniyor. işlem hacimlerini pek fazla takip etmesem de ( Alark hariç) ortada satacak mal pek fazla yok. en ufak alım dalgasında rampada füze gibi davranıyor hisseler...

bazı hisseler henüz pazarlanamadı diye düşünüyorum. mesela yeni arz edilen bir GYO yu arada takip ediyorum, tam da bu arzlar bitti herkes gördü göreceğini derken bir spekülatif dalga geliyor bütün yelkenler fora ediliyor... bu arada pazarlananlar yeni sahiplerine itina ile teslim ediliyor ve sağlam kağıtlara geçiliyor diye görüyorum ya da öyle görmek istiyorum... kamuları pek sevmem ama bankalarda, ki bankaları alıp satmak benim için mümkün değil, yapılan alımlar bana biraz abesle iştigal gibi geldi... enflasyon muhasebesi yapılmayacak karları artacak...
    çok anlamasam da bir fikir serdedeyim sanal karlar üzerinden gerçek vergiler ödemek yani özvarlıkların eksilmesine yol açan vergiler ödemek ne zamandır iyi algılanıyor merak ettim... bir de kredi ile ilgili bir sürü açmazlar var iken neden banka almaya bu kadar istekli olur insanlar...
    Türk piyasasında , yabancı piyasalarda da aynı durumun geçerli olduğunu unutmamak lazım, bir moda var. alınmaya başlanan senetlere takılıp gidiyor insanlar. doğru kısa vadede kar edebilirler ya da etmiş gibi görünebilirler ama herkesin atladığı trene binmek yerine gitmek istediğim yöne doğru bilet almalı değil miyim? tren kalkış saati geldiğinde ben işlerimi bitirmiş olmalıyım ki rahatça kitabımı okuyup etrafı seyrede seyrede yola çıkmalıyım...
    dün ve önceki gün biraz üzülmedim desem yalan olur... bir yanda bütün mal varlığım olan hisselerim yükseliyor bu defa artık tamam diyorum ama diğer yandan bebek için başladığım alış sadece tek alış olarak mı kalacak diye düşündüm... teknikçilerin aksine fiyatlara alışmak bizim için çok zor... 1.7 lerden aldığımız hisseyi 127 lerden almak çok zordur... 60 lardan sattığım hjisseleri ( ev almak için ve pişman değilim) 100 lerden almak için epey bir çaba göstermek gerek. hoş 100 lerden alınanlar da satılanın yanında kırıntılar olmakta... bazı aylarda 1000 lot ALARK alırken şimdi 100 lot bile almak evlat acısı gibi ... üstelik her ay 2500 liralık hisse alsanız birikmesi zaten zor ike şimdi yükselmesi daha da miktarı düşürecek...

zinhar yatırım tavsiyesi değildir okuyanlar ve aralardan kırıntıları kapmak isteyenler için bazı bilgilere haiz hezeyanlardır... biline

Sayfa 150/257 İlkİlk ... 50100140148149150151152160200250 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •