Sayfa 100/236 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon
Arama sonucu : 1887 madde; 793 - 800 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,797
    Alark için Yıllıklı HB EFK / Fiyat Oranı Son 3 yıllık Qtr ...

Dip NoT : Ucuzladı mı Pahalı mı siz yorumlayın .
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

2.  Alıntı Originally Posted by Oralet_Osman Yazıyı Oku
    Bi tane fırınımız var ve ekmek satıyoruz. Sattığımız ekmek başına net 3 lira kar ediyoruz (HBK)

Ben size diyorum ki bu fırını bugün satsak kaç lira eder?

Elimizdeki tek veri HBK 3 lira olması.

@0101 beyin örneğindeki HBK 40 lira olması gibi.

Doğal olarak siz de dersiniz ki, Arkadaşım ekmek başı 3 lira kazanıyorsun tamam da günde (dolayısıyla yılda) kaç ekmek sattığını söyle ki ben de sana fırının değerini söyleyebileyim.

Yani bize lazım olan şey hbk ve toplam hisse adedi, ki şirketin ederini bulabilelim.

Umarım anlatabilmişimdir.

1 lot hissesi 134 bin lira olan Yibitaş inşaat ile 1 lotu 95 lira olan Alarko, ikisi de hisse başı 40 lira kar etse hisse fiyatları da aynı olmalıdır diyebilir miyiz? Diyemeyiz çünkü birisinin toplam 435 mn lot hissesi varken diğerinin (YBTAS) sadece 100 bin lot hissesi var.

Yukarıdaki örnek birebir uymasa da mesele anlaşılsın diye söyledim.

Hektaş hbk 40 olursa hisse fiyatı kaç lira olmalıdır?
    Froto hbk 40 olursa hisse fiyatı kaç lira olmalıdır?
    Tuprs hbk 40 olursa hisse fiyatı kaç lira olmalıdır?
    Alark hbk 40 olursa hisse fiyatı kaç lira olmalıdır? vs vs

şeklinde sorulması lazım sorunun.
    Tüm hisselerin BİLANÇO DEĞERİ 400 tl. olur.Bunun için ödenmiş sermayeye ihtiyaç yoktur. Çünkü bu ŞİRKETİN GERÇEK DEĞERini göstermez.Sadece bilançonun değerini belirler.Şirketlerin gerçek değerleri SATIŞ ,ORTAKLIK,HALKA AÇILMA vs. zamanlarda İN.NAKİT AKIM ,uluslar arası eşdeger firma çarpanları vs. hesaplarının ortalaması alınarak bir ŞİRKET DEĞERİ bulunur.

3. Kabaca emlak degerlemelerde semte göre degişmek ile birlikte 120 -150 aylık KİRA bedeli üzerinden HESAPLANIR.

Borsadaki şirketlerde kabaca BİLANÇO degerleri 10 yıllık X net kar = olarak hesaplanabilir.

bir şirket 1,000,000 tl yıllık net kar x 10 =10,000,000 piyasa değeri diyebiliriz.

sermaye 1,000,000 HBK 10 TL =PİYASA DEĞERİ 10,000,000 TL.

sermaye 2,000,000 HBK 5 TL =PİYASA DEĞERİ 10,000,000 TL

sermaye 500,000 HBK 20 TL = PİYASA DEĞERİ 10,000,000 TL

Siz elimizdeki şirketlerin HBK hepsi 40 tl. derseniz ÖDENMİŞ SERMAYELERİni bilmemizin hiç bir önemi yoktur. Çünkü HBK her birinin ayrı ayrı ödenmiş sermayesine bölünerek bulunur.Tüm şirketlerin BİLANÇO DEĞERİ 400 tl olur.

YUKARIDAKİ şirketlerin her birisi yıllık SABİT 1,000,000 tl kazanmışlardır. Ödenmiş sermayelerinin farklı olması ile zaten HBK. o oranda düşer ve artar. HBK zaten ödenmiş sermayeye bölünerek bulundugu için net orandır.

yıllık net kar 1,000,000 tl. HBK bulmak için her şirketin ÖDENMİŞ SERMAYESİ ne bölüyorsunuz.

1,000,000 /1,000,000 =HBK 10 TL BİLANÇO DEĞERİ 10,000,000 TL

1,000,000/ 2,000,000 = HBK 5 TL BİLANÇO DEĞERİ 10,000,000 TL

1,000,000/ 500,000 = HBK 20 TL. BİLANÇO DEĞERİ 10,000,000 TL.

4. Kabaca bir şirketin bilanço değeri HBK X 10 hesaplaması üzerinde bulunur.Zaten borsada hisseler bir spekülatör tarafından toplu degilse genelde BİLANÇO DEĞERLEMESİ güzel çalışır.Şayet borsadan iyi anlayan degerleme ve bilanço egitimi olan spekülatörler
    hisseleri olması gereken gerçek ŞİRKET DEĞER ine ulaştırır.Yada şirket SATIŞLARında gerçek değer ortaya çıkar.

Yıllarca bende sizler gibi HOLDİNG lerin iştiraklerini didik didik ettim.ŞİRKET DEĞER lerini bulmaya çalışıyordum.

Ne zaman BİLANÇO okumasını ögrendim.İşte o zaman BORSA nın ŞİRKET DEĞERİ ni değil asıl BİLANÇO DEĞER lerini fiyatladıgını öğrendim.

1- şirket satılacak ise
    2-iştiraklerinden 1 tanesi satılacak veya halka acılacak ise
    3-fabri arazisi satılacak ise
    4-şirket hisseleri tek elde toplanmış ise
    5-şirket yabancı bir ortak ile birleşecek ise v.s bu şartlar da ancak ŞİRKET DEĞERİ borsacılar tarafından hesaplanmakta ve o değere ulaştırılmaktadır.

5. Asıl bu işin güzel tarafı şirketlerin günümüzdeki HBK dan daha çok gelecekte olabilecek HBK larına odaklanırsanız.Kabaca gelecek karlarını hesaplayabilirseniz çok daha iyi getiriler elde edebilirsiniz.

Hatta bu işin çok daha kolay yolu her sene TEMETTÜ ödeyen şirketlerde ,piyasanın çok DÜŞTÜĞÜ zamanlarda ,yada DÜŞÜŞ TREND lerinin sonunda vs.

Şirketlerin geçmiş yıllardaki DOLAR bazında HBK veya HBTemettü ödemelerini hesaplar sanız önümüzdeki dönem de aşagı yukarı ona yakın gelme olasılıgından yola çıkarak olması gereken PİYASA DEĞERLERİni yakalama şansınız yüksek olacaktır diye düşünüyorum.

6. Çimento,demirçelik,ulaştırma vs. firmalar DÖNEMSEL şirketlerdir.Bu şirketler 3-4 yıl çok iyi karlar yaparlar. Arada 2-3 yıl durgun dönem geçiriler.

Bu şirketlerde dolar bazlı HBK ve hbtemettü ödemelerinde gelecekteki oluşabilecek bilanço değerlerini yakalama sansınız yüksek olabilir.

ÇİMENTO iç ve dış talep,REKABET

DEMİRÇELİK yüksek yatırımlar

ULAŞTIRMA çok sayıda UÇAK alımı

7. Arkadaşlar, sizlere ezberletilmiş bir değer üzerinden şirket değerlemesi yapıyorsunuz.
    Yani 10 fk ile.
    Bir işletmenin değeri 10 yıllık karı kadarmış. Kim diyor bunu, kime göre neye göre? 10 fk değeri normal ise Alarko 3 fk ile bedava demektir. Bi ara bankaların fk sı 1 in de altına inip 0,80 leri görmüştü ülkemizde bir kaç yıl önce. Bu mantıkla herkesin bu hisselere saldırması lazımdı.

Hektaş, Sasa, Kontrolmatik gibi fk ları 50, 60, 200 vs olan şirket hisselerinin milyonlarcasını elinde tutan fonlar var, bunlar salak mı? Ezber kavramlardan uzak durmalıyız.

Evin değerinin kira çarpanıyla değerlemesi de illeri bırak aynı ilin ilçesine göre bile değişiyor. Bağcılar ile Bakırköy'deki 2 evin aynı kira çarpanıyla değerlemesi söz konusu olamaz.

Sonuçta olay hep şirketin gelecekte ne olabileceğini, hangi değere gelebileceğini tahmin etmeye yönelik oluyor.

Aynı hisse başı kârı eden savunma sanayi, otomotiv, perakende gıda, demir çelik, enerji, meşrubat, havayolu şirketlerinin 1 lot hissesinin aynı fiyatlanması sizce normal mi?

8. Arkadaşlar yukarıdaki yapılan kabaca çeşitli rasyo bilanço değerlemeleri şirketlerin yada ev lerin gerçek değerlerini yansıtmaz ,sizin bu şekilde değerle yapmanız borsada şirketleri oldugundan PAHALI almamanızı saglar. Yoksa kesin sonuçLAR İÇERMEZ.

Sayfa 100/236 İlkİlk ... 50909899100101102110150200 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •