Sayfa 220/250 İlkİlk ... 120170210218219220221222230 ... SonSon
Arama sonucu : 2000 madde; 1,753 - 1,760 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    bilmiyorum..alarko ya hakim değilim...ben enerji sektörünü özellikle kömür termik santralleri üzerinde bilgi birikimim var...2007 de AKSA akriliğin fabrika arazisine termik santral kurmasıyla başladı..
    https://www.hisse.net/topluluk/showt...t=291&page=812

senin yazıkların silinmiş yine...ama benim sana verdiğim cevap var.....sende cevap olarak aynı sayfada bunlar net bilgi, benim yorumum değiil demişsin

demek bul getir deme rahatlığın bundanmış

2.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --9 ayllık faaliyet raporu ya da yatırımcı sunumunda FAVÖK rakamı verilmiş miydi?.

varmış...

https://www.alarko.com.tr/media/kynm...dirme-notu.pdf

burada 427....benim hesaplamam fintable deki amortismana göre idi...burada amortisman daha yüksek (ya fintabl da hata var...ya da şirketin elmanında)

Altta uzerini highlight ettigim satırı okursanız sırket standartlarına gore FAVOK hesaplamıs oldugunu goruyorsunuz.

Benim icin mac oyanirken kural degisti ve yeni FAVOK anlam ifade etmiyor. Ancak diger sirketlerle kiyaslamada kullanabilirim.

Benim belirtmek istedigim husus ise sirketin heryil duruma gore yontem degistiremiyecek olmasi olacaktir. Bu yontemi uyguluyor ise gecen yillarda da bu yontemi uyguluyordu.

Benim acimdan olumsuz birsey yok. Ben beklemeye devam edecegim. Yeni yontem uygulanmiyor olsaydi karsimizda cok farkli degerlendirmeler olabilirdi. Begenmiyorsaniz satarsiniz olur biter.

Ekran görüntüsü 2024-04-22 065044.jpg

Saygilarla.

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --bu FAVÖK leri nasıl hesaplamışlar, bilen var mı?
     Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --kombineyi hesaplayamayız; elimizde tüm veriler yok; ama enflasyon muhasebesi uygulanmamış 12 aylık 2023 hatalı-yanlış gösterilmiş; yani %29 FAVÖK marjı imkansız...

--9aylık FAVÖK: 721.816-394.219-38.346+85.553=374.804

+117(4. çeyrek--yukarıdaki tabloya göre)

2023 12A-FAVÖK=491 çıkıyor. akıl var mantık var...4. çeyrek 117 olsun 9 aylığın tümü 2155 olsun...bu kadar anormallik nasıl gözlerine batmaz??...

--bunun hata olduğuna inanmak da zor...
     Alıntı Originally Posted by ekserji Yazıyı Oku
    Altta uzerini highlight ettigim satırı okursanız sırket standartlarına gore FAVOK hesaplamıs oldugunu goruyorsunuz.

Benim icin mac oyanirken kural degisti ve yeni FAVOK anlam ifade etmiyor. Ancak diger sirketlerle kiyaslamada kullanabilirim.

Benim belirtmek istedigim husus ise sirketin heryil duruma gore yontem degistiremiyecek olmasi olacaktir. Bu yontemi uyguluyor ise gecen yillarda da bu yontemi uyguluyordu.

Benim acimdan olumsuz birsey yok. Ben beklemeye devam edecegim. Yeni yontem uygulanmiyor olsaydi karsimizda cok farkli degerlendirmeler olabilirdi. Begenmiyorsaniz satarsiniz olur biter.

Ekran görüntüsü 2024-04-22 065044.jpg

Saygilarla.
    ben üstteki tabloyu değerlendiremeyiz dedim...

alttaki tablodaki (enflasyon hesaplaması olmasaydı bu şekilde gelecekti diye lanse edilen) 12 aylık 2023 FAVÖK ü hatalı (çok belirgin yüksek) hesaplanmış...bu durum bilinçli yapılmışsa ki (öyle olduğu yüksek ihtimal), yatırımcıları etkilemeye yönelik bir manipülasyona girer...

şirket bu durumu düzeltmeli, bugün erkenden bir açıklama göndermeli...

enflasyon düzeltmesi olmasa idi FAVÖK= 427 (9 aylık)+117 (4. çeyrek)=541

2.272 rakamı hatalı; doğrusu 541 olacak; yani 1.731 fazlalık var...

NOT=bende 1 lot bile ALARKO yok...
    Son düzenleme : ft-2; 22-04-2024 saat: 07:29.

4. Evet haklisiniz. Altta sunulan FAVOK bilinen standart`a uygun degil.

FAVÖK = Brüt kar – pazarlama, satış ve dağıtım gideri – genel yönetim gideri – ARGE giderler + Amortisman ve İtfa giderleri

Sunduklarini nasil hazirladiklarini bilmiyorum. Belki sirkete sorulabilir.

Ancak gecmis raporlari bu sekilde hazirliyor ise bence relative kiyas yapabilmek amaci ile gosterge olacaktir.

Iyi gunler.

Alıntı Originally Posted by ekserji Yazıyı Oku
    Evet haklisiniz. Altta sunulan FAVOK bilinen standart`a uygun degil.

FAVÖK = Brüt kar – pazarlama, satış ve dağıtım gideri – genel yönetim gideri – ARGE giderler + Amortisman ve İtfa giderleri

Sunduklarini nasil hazirladiklarini bilmiyorum. Belki sirkete sorulabilir.

Ancak gecmis raporlari bu sekilde hazirliyor ise bence relative kiyas yapabilmek amaci ile gosterge olacaktir.

Iyi gunler.
    --geçmiş raporlar var...9 aylıklarda gösterilen doğru

--ayrıca, şirket geçmiş raporları bu şekilde de hazırlayamaz...muhasebenin genel kabul görmüş kurallarının dışına çıkamaz...

--şirket standartlarını da açıklamalı...

--%50 FAVÖK hiç bir sanayi şirketinde olamaz (yüksek tenörlü ve yüzeysel tabakadan altın çıkranlar da belki)...esas faaliyetlerden gelirleri FAVÖK e katmış olması lazım...böyle bir gösterim yatırımcıları etkilemeye yöneliktir...

6. Bilgilendirme icin tesekkur ederim. Sirkete mail attim. Cevap alirsam sizinle paylasirim.

--kaliteli bir şirket, bu hatalı gösterim nedeniyle erkenden açıklama yapar ve hissesine sahip çıkar, yani elini taşın altına koyar...yapmaz ise, hak arama davalarıyla uğraşmak zorunda kalır...

Kombine bilanço...
    Konsolide bilanço...
    Özkaynak usulüyle değerlenen yatırımlar...

Alarkoyu tam tanımayan yatırımcıların düştükleri hatalar..

Konsolidasyona tabi şirketlerden gelen az kâr görürsünüz. Özkaynakla değerlenen şirketlerden gemi dolusu kâr gelir.
    UFRS denen uluslararası muhasebe standartları gereği.
    Yazdıklarım, paylaştıklarım yatırım tavsiyesi değildir, herkes kendi kararını verir.

Sayfa 220/250 İlkİlk ... 120170210218219220221222230 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •