Sayfa 123/237 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon
Arama sonucu : 1891 madde; 977 - 984 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Yunus Şahin; Alatonların borçlarından dolayı hemen satacağını dalia gerihin ise uzun süre satmayacağını düşündüğünü söylüyor. Ayrıca ya yılbaşına kadar ya da ilk çeyrek bilançosundan sonra satabilirler diyor. 34. dk'dan sonrası...

https://www.youtube.com/live/5iFfBjw...Lshsr1iuC1ZuCB

6.ve 12.ay bilançolarının denetimden geçme mecburiyetleri var.
    Tepe yöneticileri bağlayan hükümlere tabiler.

SPK ilgili maddeyi bulabilen burada paylasabilirse hayra geçer.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,240
    "İçsel bilgi veya sürekli bilgilere ilişkin piyasa bozucu eylemler
    MADDE 4 –(1) Mevzuata uygun şekilde kamuya gerekli açıklamalar yapılmadan önce içsel bilgi veya sürekli bilgilere sahip olan kişilerin bu
    bilgilerin gizliliğini korumalarıesastır
    (3) İhraççılar tarafından düzenlenen finansal tablo ve raporlar ile bağımsız denetim raporlarının hazırlandığı hesap döneminin bitimini izleyen
    günden söz konusu tablo ve raporların mevzuata uygun şekilde kamuya duyurulmasına kadar geçen süre içerisinde, içsel bilgi veya sürekli bilgilere
    sahip olan kişilerin veya söz konusu kişilerin eşleri, çocukları ya da aynı evde yaşadıkları kişilerin ilgili sermaye piyasası araçlarında işlem yapmaları
    piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir."

cezası da 3-5 yıl hapis imiş SPK Kanunu madde 107

4.  Alıntı Originally Posted by zeynelce Yazıyı Oku
    Yunus Şahin; Alatonların borçlarından dolayı hemen satacağını dalia gerihin ise uzun süre satmayacağını düşündüğünü söylüyor. Ayrıca ya yılbaşına kadar ya da ilk çeyrek bilançosundan sonra satabilirler diyor. 34. dk'dan sonrası...

https://www.youtube.com/live/5iFfBjw...Lshsr1iuC1ZuCB
    Demek ki satmak zorunda değiller, videodan öyle anladım ben.

Yani yarın da yeni bir Kap gönderip "Görülen lüzum üzerine hisselerimi satmaktan vaz geçtim" de diyebilir. Herhangi bir bağlayıcılığı yok çünkü eğer "28 Aralık 2023 tarihine kadar tek seferde veya parça parça olmak üzere 7 mn lot hissemi satacağım" deseydi bir bağlayıcılığı olurdu

Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    "İçsel bilgi veya sürekli bilgilere ilişkin piyasa bozucu eylemler
    MADDE 4 –(1) Mevzuata uygun şekilde kamuya gerekli açıklamalar yapılmadan önce içsel bilgi veya sürekli bilgilere sahip olan kişilerin bu
    bilgilerin gizliliğini korumalarıesastır
    (3) İhraççılar tarafından düzenlenen finansal tablo ve raporlar ile bağımsız denetim raporlarının hazırlandığı hesap döneminin bitimini izleyen
    günden söz konusu tablo ve raporların mevzuata uygun şekilde kamuya duyurulmasına kadar geçen süre içerisinde, içsel bilgi veya sürekli bilgilere
    sahip olan kişilerin veya söz konusu kişilerin eşleri, çocukları ya da aynı evde yaşadıkları kişilerin ilgili sermaye piyasası araçlarında işlem yapmaları
    piyasa bozucu eylem olarak değerlendirilir."

cezası da 3-5 yıl hapis imiş SPK Kanunu madde 107
    1 ocak- 2023 bilanço açıklanma tarihi ,mesela 8 mayıs ortak satışı yasak
    1 temmuz- 2024/2 bilanço açıklanma tarıhi, mesela 20 ağustos ortak satışı yasak

Tövbekar üstadım;
    Mefhum-u muhalifinden hareketle, Alarko örneğinde, 1 ocaktan başlayarak 2023 yılı bilançosu açıklanana kadar şirketler (mesela 8 mayıs) hisse geri alımı ilan edebilirler, ancak "ortakların satış ilan ettikleri takdirde serbestilerinin olacağı (mesela 8 mayıs-30 haziran arası) dönemde hisse geri alamazlar. diyebilir miyiz?

Tabii burada dalia abılanın "halka açıklık oranı artmalı" masalı havada kalabilir.
    Son düzenleme : 0101; 22-12-2023 saat: 12:29.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,240
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    1 ocak- 2023 bilanço açıklanma tarihi ,mesela 8 mayıs ortak satışı yasak
    1 temmuz- 2024/2 bilanço açıklanma tarıhi, mesela 20 ağustos ortak satışı yasak

Tövbekar üstadım;
    Mefhum-u muhalifinden hareketle, Alarko örneğinde, 1 ocaktan başlayarak 2023 yılı bilançosu açıklanana kadar şirketler (mesela 8 mayıs) hisse geri alımı ilan edebilirler, ancak "ortakların satış ilan ettikleri takdirde serbestilerinin olacağı (mesela 8 mayıs-30 haziran arası) dönemde hisse geri alamazlar. diyebilir miyiz?

Tabii burada dalia abılanın "halka açıklık oranı artmalı" masalı havada kalabilir.
    sanırım denemez... yasak süreli bir yasak halbuki satış o sürenin sonunda sürebilir...8 mayıs tarihini 8 mart desek miydi...

Üstadım, bizim sütçü beygiri 2022 konsolide bilançosunu 9 mayıs 2023 tarihinde açıklamış.....

biraz uçuk misal ama,
    Hayali bir şirkette çapanoğlu bir ortağın hisse satışı ilan ederek şirketin hisse geri alımını sonsuza kadar engelleyemeceği formul nedir?

8. Yukarıdaki maddeden benim anladığım şey, bizim örneğimiz için finansal raporun hazırlanacağı dönem 2023 4.çeyrek.

4. Çeyrek de Ekim Kasım Aralık aylarını kapsadığı için 31 Aralık son gün.

Dolayısıyla 1 Ocak 2024 tarihinden 4. çeyrek (dolayısıyla 2023'ün tümü) finansal sonuçların şirket ve/veya bağımsız denetim şirketince kamuoyuna açıklanacağı tarihe kadar (genelde Şubat sonu Mart ortası oluyor) şirket ortakları alım satım yapamaz demek oluyor bu madde.

Bu yüzden 31 Aralıka kadar sattı sattı, satmadı Mart ayına kaldı satışlar. Ayrıca alım da yapamazlar aynı maddeye göre Mart'a kadar.

Sayfa 123/237 İlkİlk ... 2373113121122123124125133173223 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •