Sayfa 214/250 İlkİlk ... 114164204212213214215216224 ... SonSon
Arama sonucu : 2000 madde; 1,705 - 1,712 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by pelerin Yazıyı Oku
    Geçmiş verilere bakarak geleceği tahmin etmek geriye bakarak araba sürmek gibidir. (pelerin)

Yine de verilere doğru bir şekilde bakabilmek istiyorsan burada belirttiğin tarih aralığındaki fiyatların ortalamasını en altta görebilirsin.

https://www.investing.com/commoditie...istorical-data
    Onun derdi baska....... boşuna mantıklı seyler yazmayin....baska yerdeki ezikligini burada bastırmaya kalkmis......ama daha fazla ezilecek maalsef.....

Alıntı Originally Posted by pelerin Yazıyı Oku
    Geçmiş verilere bakarak geleceği tahmin etmek geriye bakarak araba sürmek gibidir. (pelerin)

Yine de verilere doğru bir şekilde bakabilmek istiyorsan burada belirttiğin tarih aralığındaki fiyatların ortalamasını en altta görebilirsin.

https://www.investing.com/commoditie...istorical-data
    2020=50.41
    2019=61.48
    2018=92.07
    ortalaması=67.98

son 6 ayın da ağırlıklı ortalaması 115

68 den 115 e yani %69.11

benim grafiğe bakarak yapmış olduğum tahmini hesaplama ile mukayese edildiğinde anlamlı bir fark var mı?, düşük bile söylemişim...

kömür maliyeti 68 iken 4.5-5 centte para kazanamayanlar, kömür maliyeti 115 iken 5 centten kazanacaklar mı?...

--karanlıkta ıslık çalmaya devam edebilirsiniz?...

not: 2020 yılı pandemi yılıydı, kabul olmaz diye çamura yatacaklar için 2017 yılı 84

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,265
     Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    2020=50.41
    2019=61.48
    2018=92.07
    ortalaması=67.98

68 den 115 e yani %69.11

benim grafiğe bakarak yapmış olduğum tahmini hesaplamada anlamlı bir fark var mı?, düşük bile söylemişim...

kömür maliyeti 68 iken 4.5-5 centte para kazanamayanlar, kömür maliyeti 115 iken 5 centten kazanacaklar mı?...

sn FT'
    kömür maliyeti Türkiyede 70 doların altına düşemez. çünkü her hal ve karda fon var ve altındaki alışlarda 70 dolara tamamlanacak şekilde fon ödemesi yapılır...

ALARK CENAL yatırımına başladığında kömür fiyatları epey yüksekti. teknolojik olarak iddiaları şuydu CENAL kar edemez ise hiç bir santral edemez. şirket geçen yıldaki krizi fırsat olarak değerlendirip bütün borçlarını ödedi ve yatırımcılarına epey bir kaynak aktardı ve aktarmaya devam ediyor...

diğer yandan ülkenin az veya çok bir enerjiye ihtiyacı var ve bu kesintisiz olmak durumunda. Hidro elektrikte kuraklık, Rüzgarda güniçi, güneşte gece vs kesilmeler var ve olacak. nükleer, doğalgaz ve kömür dışında kesintisiz enerji sağlayabilecek tesis yok diye biliyorum. bu yüzden ayarlamalar doğalgazda nasıl yapıldı ise gerek duyulduğunda kömürde de yapılacaktır. duyulmaz ise zaten yatırım çöplüğü olmuş ülkemizde bir termik de pardon yarım ALARKtan gider... zaten bilançodaki enerji ağırlığını azaltmak için yeni iş ilişkilerine ve yatırımlarına başladılar...

Bilançolardaki fiktif işlemlerde uzmanlık alanınız var şayet mümkünse bana ve buradaki yatırımcılara şu enflasyon muhasebesinin detaylarını açıklayabilir misiniz. piyasada bir sürü yorucu ( m özellikle eksik bırakıldı) sapla samanı karıştırarak bilanço karşılaştırıyorlar da...

--ben zarar edecekler demiyorum, para kazanamayacak çoğu, yüzdürecekler mecburen... teknolojisi eski, işçilik maliyetleri yüksek olanların işi zor...

--ayrıca, devletin destekleyecek gücü de kalmadı. istese de fazla bir şey yapamaz...nereye elinizi atsanız destek ister hale getirdiler...her sektör sıkıntıda...

--katma değer üreten, sektöründe iş hacmi artacak, dünya ile rekabet edebilecek şirketler dışında gelecek iyi gözükmüyor...

buradaki makalelerden faydalanabilirsiniz...enflasyon muhasebesi hususunda...
    https://www.alomaliye.com/kategori/makaleler/

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,265
    günlüğümüzü yazalım biraz... nasıl olsa kimse okumuyor sosyal medyada bakıyorum herkes hep doğru tahminler yapmış... çağdaş da böyleydi çelişkisini ortaya koyduğunuzda hemen küfretmeye başlardı ve aşağılamaya...

forumlar bilgi paylaşımı içindir ve mesajlar siz müdahil olamadığınız için oralarda kalır... bir Molla Kasım gelir sizi sigaya çeker. velev ki lendinizi sigaya çekmiş olasınız...

ALARKO 2023 yılı bilançosunu açıkladı... dikkat bildiğimiz beklentilerle enflasyon muhasebesi ile değil... ve rakamlar yuvarlandı...

2023 yılında 9 aylıklarda özkaynaklar 25 milyar 9 aylık kar 7,5 milyar
    2023 12 aylık yani yıllık özkaynaklar 27 milyar 12 aylık kar 12,5 milyar

2022 yılında 11,5 milyar olan ve sürdürülemez denen kar 2023 yılında 12,5 milyara çıkmış. biz bunu zaten yazmıştık yıl içinde. enflasyon nedeniyle bu kar sağlanacaktır diye ve üstine çıkılmış...

aynı sonuçları enflasyon muhasebesinde göremiyoruz...
    2022 yılında 11.5 dediğimiz kar birdenbire geçmiş yılların birikimi oraya aktarıldığı için 16,700 milyona çıkmış...dikkat özkaynaklar 15 milyar iken enflasyon muhasebesi ile 35 milyara çıkmış...

2023 te özkaynaklar 41 milyara çıkmış ve kar takamı 6 625 olmuş

şimdi sap ve samanı karıştırdığımızda bilanço şaşırıyor... bu adamlar enflasyon muhasebesiz 13-14 milyar kar bekliyorlardı sorulması gereken hesap neden şaştı da 12.5 a düştü olmalıydı...500 milyon 1,5 milyar arası tahmin farkı taban getirmeli miydi?

efendim... bilanço sızmış... ve birileri satmış.... sosyal medyada bir hesap
    https://twitter.com/osman_ozen1/stat...21888733512131

bu da işlemler
    https://twitter.com/sirp88/status/17...659470/photo/1
    https://twitter.com/sirp88/status/17...659470/photo/2

enflasyon muhasebesini henüz anlamış değiliz... yeni bilançolarda ama en erken 2024 yılı bilançosunda her şeyi anlamaya başlayabiliriz... ben yatırımımı bildiğim usulde yaptım ve ALARK üzerinde 13-14 milyar kardan 12.5 milyara düşmesini pek de olumsuz bulmuyorum... kendi adıma bu hedef fazla iddialı bile diyebilirdim. içinizden bazıları ile yazışma ve konuşmalarda ülke ekonomisi ile ilgili süreç açıktı. gelecek belirsizliği had safhada... şimdi ben kendi adıma nasıl bir beklenti içine girmeliyim ki yanılmayayım...
    dün sormuştum. benim param bu muhasebe ile garantide yani enflasyona karşı yenilmemiş ( özkaynaklar erimemiş) iken bana ne kadar temettü vermeli, ya da ne kadar kar beklentisi içine girmeliyim...efendim özkaynak karlılığı düşmüş doğrudur hani faizciler 1 milyon yatırıp 50 000 alıp harcıyorlar ve günlerini gün ediyorlar ya önümüzdeki yıl 50 000 liranın satınalama gücü hesaplanmıyor ya, benim 1 milyonum sabit değerlerle kalmış ve üzerine de bir şeyler koymuşlar ise problem yok...

zinhar yatırım tavsiyesi değildir

6.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --ben zarar edecekler demiyorum, para kazanamayacak çoğu, yüzdürecekler mecburen... teknolojisi eski, işçilik maliyetleri yüksek olanların işi zor...

--ayrıca, devletin destekleyecek gücü de kalmadı. istese de fazla bir şey yapamaz...nereye elinizi atsanız destek ister hale getirdiler...her sektör sıkıntıda...

--katma değer üreten, sektöründe iş hacmi artacak, dünya ile rekabet edebilecek şirketler dışında gelecek iyi gözükmüyor...

buradaki makalelerden faydalanabilirsiniz...enflasyon muhasebesi hususunda...
    https://www.alomaliye.com/kategori/makaleler/
    Bizim merak ettiğiniz 2024 de ayni şekilde borçlu şirketler mi avantajlı olacak...yosksa denklem degiscek mi....

Uzman olarak bizi aydınlatiniz ltf...

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    2020=50.41
    2019=61.48
    2018=92.07
    ortalaması=67.98

68 den 115 e yani %69.11

benim grafiğe bakarak yapmış olduğum tahmini hesaplama ile mukayese edildiğinde anlamlı bir fark var mı?, düşük bile söylemişim...

not: 2020 yılı pandemi yılıydı, kabul olmaz diye çamura yatacaklar için 2017 yılı 84
    Alarkonu kömürü kaca mal ettiği ile ilgili nasil bjr bilgi var elinde......yani turşu hesabindan baska....

https://www.alomaliye.com/2005/01/31...eden-hususlar/

2005 de yazılmış, ayrıntılı öğrenmek isteyenlere...

Sayfa 214/250 İlkİlk ... 114164204212213214215216224 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •