Sayfa 101/250 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon
Arama sonucu : 1994 madde; 801 - 808 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. TTELEKOM hbk 1,59 tl. fiyatı 26,52 tl.olması gereken bilanço fiyatı 16 tl.

TTELEKOM piyasa değeri 92,820 milyar civarları.Bu şirket özelleştirmeden bu güne toplam yatırımları 18,6 milyar DOLAR

https://www.yenisafak.com/ekonomi/tu...-yapti-3745319

PİYASA DEĞERİ 3,2 milyar DOLAR

Göründüğü gibi şirketler BORSA da BİLANÇO DEĞERLE mesi üzerinden işlem görmektedir.Bu şirketin GERÇEK değeri değildir.

Ve bu şartlar uzun vade bekleyen yatırımcılar için bir şanstır.Ancak bilanço ile değerleme yapan ve orta vade yatırımcılar ise veriler düzelmeden bu tip hisselerden uzak durabilirler.Bunlar yatırım tercihleridir.Görüldügü gibi bu yatrımlara ragmen şirket yıllarca 7 tl ile 10 tl arasından işlem gördü.Ne zaman hbk ları artmaya başladı.26 tl fiyatlara yükseldi.Yatırımcılar internet ve telefon ücretlerinde yükselişlerin yeni yılla birlikte seçimden sonra artış beklentileri ile 2024 yılında yüksek HBK lar tahmin edildiginde bu günden fiyatlamaya başlamış olabilirler. BİLANÇO yu

Yukarıda görüldügü gibi HBK ile elde ettigimiz 16 tl. fiyatı şirketin GERÇEK DEĞERİnden çok uzaktır.

Lakin YATIRIMCILAR şirketin onlar için ürettigi KAR üzerine odaklıdırlar.Çünkü yatırımcılar şirketin elde ettigi KAR üzerinden temettü alarak nemalanmaktalar ve ayrıca şirketin mal varlıklları ŞİRKETiN sahibi dışında KÜÇÜK YATIRIMCILARa bir fayadası olmadıgı görüşündeler. Net kar üretemeyen şirketler ÖZSERMAYELERİni kaybedecekleri için zaman içinde KÜÇÜLECEKlerdir.

Borsada yatırımcılar BÜYÜYEN ve özsermayelerini çok yükseltebilen ,yüksek karlar üreten şirketlere ortak olurlar.Onun için şirketin milyar dolarlık degerlerinden daha çok BİLANÇODA görecekleri kar ve özsermaye % büyümelere odaklıdırlar.

bazı şirketlerdeki KAR lar sürdürülebilir degildir.Yatırımcılar sürdürülebilir kar saglayan uzun süre bu rasyoları devam ettirebileceklerini düşünürler ise fiyatlamalar da o yönde değişir.Ayrıca holdingerde değerlemeler de %40 gibi iskontolar ile fiyatlanabilir.
    Son düzenleme : tumer1962; 10-12-2023 saat: 10:51.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    sn tümerin değerlendirmelerine bir notla katılıyorum son paragrafa da şerh koyarak... NŞA normal şartlar altında... son paragrafındaki şerhler ise ALARKOnun karlarının sürdürülemez olduğuna dair geçen yıl bazı analistlerin söylemi oluşmuştu. gerçekten geçen yıl hedge işleminden müthiş bir kar oluşmuştu ve bu bir defalık demişlerdi...
    Normalde CENAL sosyal medyadaki bazı gerzeklerin ifadelerinden farklı olarak son teknolojiler ile üretim yapmaktadır... ve sn Yavrucunun daha önce söylediği gibi CENAL kar etmezse hiçbir termik santral kar edemez... açmazı var mı evet var. bu açmaz karbon salınımıdır. TÜPRAŞ üzerinde bu hatayı yaptım 2035 yılında yasaklanacak bir mamulün üretilmesi ne kadar karlı olur diye düşünsem de TÜPRAŞ 1-2 yıllık karı ile kendini defalarca amorti edebildi... çünkü yeni rafineri yatırımı yapılmadığı için kar marjları arttı. oysa ÇİNliler yeni termik santral yaptılar hem de ülkemizde ve CENALden daha pahalıya mal oldu ( 2-2.5 milyar dolar rakamları dolaşıyordu piyasada).
    CENAL kar üretmeye devam ediyor ama geçen yılki süper kar yerine normal karlılık süreci ki bu da gerçekten borçsuz bir şirket için müthiş karlardır. geçen yılki karlılık şirketin yzbzncı para ile alınmış kredilerini ödedi ve çekirdeksiz üzüm haline geldi...

Holdingler gerçekten düşük fiyatlanıyor çünkü bu holdinglerde banka hisseleri ağırlıkta ki bankaların normalde aşırı karlılıklar sanıldığı gibi değildir. muhtemelen geçen yıl Garanti dolar bazlı demeyelim uluslararası muhasebe standartlarına göre zarar ettiğini açıklamıştı... bankalarımızda faizlerin düşük olduğu dönemlerde ihtiyari veya mecburi olarak alınan tahvillerin toksik etkilerini atmakta zorlanacaklardır. üstelik daralan ekonomide kredi vermeye zorlanacaklardır. bu nedenle düşük değerlemeler veya iskontolu değerlemelere düçar kalırlar... ALARKOda ise taahhüt şirketlerinde olduğu gibi tek tabanca olmadan, enerji üretimlerinde olduğu gibi sadece üretmeden çok çeşitli bir üretim sürecindedir...
    mesela ENERJİ ÜRETİM ve DAĞITIM her hal ve karda karlılık sürecektir ( imtiyaz süresi bitene kadar)
    TAAHHÜT romanya dışında ihale alması lazım artık.
    Sanayi ve TURİZM alanında çok güzel iştirakleri var
    ARAZİleri zannedildiğinden çok değerli ama son dönemlerde artık esamileri okunmuyor.sadece TUZLA arsası bile hisse başı 2 TLye tekabül ediyor. kaldı ki, milyarlık RİVA vs projeleri sıraları geldiğinde mükemmel işler yapabilirler.
    TARIM gerçekten iyi bir alanda tezgah açtılar. hem ülkemizde hem de Kazakistanda önümüzdeki dönemde iyi karlar oluşabilecektir...

3. Yatırımcılar 2-3 yıl karları takip edeceklerdir.Ayrıca faizlerin artması,resesyon (cin ve avrupa ayrıca ABD de girebilir)EMTİa fiyatlarını oldukca geriletebilir önümüzdeki bir kaç yıl.

Baltik navlun endeksi de çakıldı. Küresel ticarette ciddi daralma var. Bu da 2024 deki ekonomik büyümenin sıkıntılı olacağına göstergesi

Çin, AB ve ABD. Çin , çok sıkıntılı. AB de oldukça sıkıntılı. ABD ise sıkıntılı olmak üzere. Petrol fiyatları işte bu durumu yansıtıyor.

Petrol fiyatları çok düştü. Bakır fiyatları . Bu ikisi küresel ekonominin gidişatının öncü göstergeleridir. Resesyon olasılığı yüksek diyor petrol ve bakır fiyatları.

ABD uzun süre faizleri sabit tutttugu anda çok şirket işci cıkartacak veya kapılarına kilit vuracaktır diye düşünüyorum.

ŞİRKET SAHİPleride bunu çok iyi görerek NAKİT e geçmeye çalışmaktadır.

4. Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,262
    Ülkemizdeki yatırımcılar ile ilgili olarak...
    yukarıda halka arzlar ile ilgili sadece SÖKE UN örneğini verdim ki saçmalığın daniskasıdır... bazı şirketler ile ilgili mesela Afyon çimentoda geçmişte Sabancı çok pahalı demişti biz satabiliriz gibi ifadeleri de olmuştu... ülkemizde maalesef moda kavramı var. oralara yatırım yapmayan fonları da dövüyorlar...sadece ülkemizde değil dünyada da anomali var. dogecoin facizsı gerçekten dehşet bir örnekti. bana göre coinlerin tamamı senyoraj gelirlerinin ülkelerden yazılımcılara aktarılması sonucuna doğru gidecektir ki ülkeler buna musade etmeyeceklerdir. kendi adıma karşılığı olmayan 3 cente malolan dolar ile .3 cente mal olan coinler farklı değildir. aslıyok yaylasında üçbin koyunum var benim hikayesidir... ama bir şekilde coinlere sürekli yatırımlar yapılmakta... ya da dolandırıcıları düşünür isek ortada salak çok çiftlikbank projesinde toplanan paraları düşünsenize...
    hakeza dünyada da bir ara batık şirkete müthiş yatırımlar yapılmıştı ( oyun ya da video kiralama şirketi mi neydi... artık dünyadaki yatırımlar gerçekten ihtiyaca göre yatırım değil de satılıyor şeklinde devam etmekte...

Kendi adıma yatırımlarımı klasik olarak yaparım. sırf yükselecek diye altı boş şirketi almak yerine benim standartlarımı tutturan şirketleri alırım. bir şekilde geçmişte olduğu gibi piyasa peşimden gelecektir. 20-30 cente aldığımız ALARK hisseler 5 doları gördü. satmadık çünkü daha fazla edeceğini düşünüyoruz. şayet sn bridgerin dediği gibi 2024 karı hisse başı 40 lira olacak ise ( olmaması için bir neden yok zaten enflasyon dikkate alındığında normal olanı o kar) zaten şirket beleşe gelecektir. varsın almasınlar ben alırım param varsa...

ayrıca sosyal medyadaki saçma salak yorumlar artık kabak tadı bile vermiyor. doğru olan eğer bir yerde tokat yedi iseniz elbette kendinizi kurtarmaya bakacaksınız. Alvimediada batırılan para elbet ALARK hissesine yansıyacak. daha önce Yapı kredinin tedbir kararı gibi bir şekilde teminat ya da olan mal varlıkları haczedilecektir. bu yüzden ALATONların borç kapatmaları normal... ve taahhütlerini tutacaklar ise ( kısa ve orta vadede başkaca bir satış düşünlümemektedir ifadesinde taahhüt vardır ve yakın zamanda tekrar satış olur ise dava bile açılabilecektir) bu borç kapandıktan sonra hisse kendi ederini bulacaktır ki bu da sn Tümerin HB 40 lira kar edecekse fiyat 400 olur, % 40 i,skonto bile 260 liraya tekabül eder ki ötesi size kalmış...

zinhar yatırım tavsiyesi değildir....

6. Sn. British Hocam selamlar, 2 yıldır sizi takip ederim sürekli Bakadı paylaşırsınız.Sizi cezbeden nedir bu yolda😊

Güzel bir pazar sabahında akademi gibi bir ALARKO topiği..
    Teşekkürler ortaklar.

Iki şey eklemek isterim:
    Holdingler konsolide bilançolarında gözüken kârlara anında ulaşamıyorlar.
    Cenal bu yıl kazanacak, 2024'te Alcen'e temettü verecek.
    Alcen 2024'te kâr etmiş olacak, 2025'te ALARK'a temettü ödeyecek.
    ALARK 2025'te kâr etmiş olacak, bize ancak 2026'da temettü ödeyecek.

Bunu da asmak için "temettü avansı" formülü olmakla beraber değerlemede bir iskonto sebebidir. ( Kimileri bunu enflasyon kadar bile hesaplayabilir)

Bir ikinci mahsur da holdingler muhtelif alanlara girdiklerinde kâr edebilecekleri gibi zarar da edebilirler.
    Nitekim ALARKO kırklareli doğalgaz santrali işinde duvara vurmuş idi. Belki bir mektep oldu onlara sonrasında Cenal işine girdiler.
    Hani denir ya herkes bildiği işi yapacak, alaton alvimedica işine bulaştı, cebinden hayli para çıkmış oldu. Hâlâ kâr edebiliyorlar mı? Bilemiyorum..
    Saygılar, hayırlı pazarlar.

Alıntı Originally Posted by Keremaras Yazıyı Oku
    Sn. British Hocam selamlar, 2 yıldır sizi takip ederim sürekli Bakadı paylaşırsınız.Sizi cezbeden nedir bu yolda��
    Sn.british sadece bilgi/link paylaşmayı tercih eden bir kişi.
    Bu tercinden dolayı kendi kendime bazen, "sn.british bir link paylaşsa da yeni bilgilere ulaşsam" derim.

Sayfa 101/250 İlkİlk ... 519199100101102103111151201 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •