Sayfa 228/251 İlkİlk ... 128178218226227228229230238 ... SonSon
Arama sonucu : 2008 madde; 1,817 - 1,824 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku

Amortisman ve itfa giderleri :
    31 Aralık 2023
    Genel üretim gideri 46.093
    Maliyet gideri 299.169.
    Genel yönetim gideri (Dipnot 28) 72.200
    Toplam 417

--şirket esas faaliyetlerden diğer gelirler-giderleri de ekleyerek FAVÖK açıklamış (kendi standartlarında göre) üstelik genel yönetim giderleri içindeki amortismanı da ilave etmiş (bunun satışların maliyetinde bir yeri yok)

--genel kabul görmüş muhasebe kurallarında(herkesin yaptığı) ise -20 milyon TL FAVÖK var...

--senin zaten karının ve işinin ezici çoğunluğu özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlardan geliyor, böyle incir çekirdeğini doldurmayacak cinliklere ne gerek var?, üstelik bunu da abartıyorsunuz...
    Özkaynak yöntemiyle degerlenen kisim neyden oluşuyor. Baktin mi....

Yine bakmadan mi yazdin yoksa....

Boyle yapip madara oluyorsun

2.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    "Hilmi hocam çok dogru bir konuya parmak bastiniz.

Bende bir ekleme yapmak istiyorum. E.M. nin borçlu şirketlerde pozitif, net nakit şirketlerde negatif etki etmesini sebebi düşük faizlerdi. Simdi faizler yükseldi, borclu şirketler bu yüksek faizden borclandikca o pozitif etki ++
    Translate post"
    "kaybolacak. Ayni şekilde net nakitteki şirketlerde yuksek faizden faydalanmaya başladıkça o negatif etkide yavaş yavaş ortadan kaybolacak işler normale donmeye başlayacak.

Burada asıl problem yüksek enflasyon düşük faizdi ve artik normale dönüş basladi."
    "Hisse_yatırımcısı" sosyal medya alıntıdır
    Evet genel görüş bu yönde...bende daha once paylaştim burda

3. Alarko , nakitlerini , ağırlıklı olarak dolar cinsi olarak tutar.(mevduat,eurobond,kkm)

TL faizinin enf üstüne çıkması grubu ilgilendirmez!!

Bknz algyo.(yıllarca alternatif yatırım olarak TL faizi almadı, devalüasyonlarla bugünkü duruma geldi)

Hangisi doğru , tartışılır.

Ama, grup bugüne kadar böyle yaptı.
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

4.  Alıntı Originally Posted by british Yazıyı Oku
    Alarko , nakitlerini , ağırlıklı olarak dolar cinsi olarak tutar.(mevduat,eurobond,kkm)

TL faizinin enf üstüne çıkması grubu ilgilendirmez!!

Bknz algyo.(yıllarca alternatif yatırım olarak TL faizi almadı, devalüasyonlarla bugünkü duruma geldi)

Hangisi doğru , tartışılır.

Ama, grup bugüne kadar böyle yaptı.
    Dollarda enf altı kaldi....

5.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Dollarda enf altı kaldi....
    Aynen.

Vergi dairesine verilen bilanço sorulmuş , bilmiyorum.

Prensip olarak kur farkı gelirinden vergi öder ,EM ve UFRS'ye göre , net parasal pozisyon gideri yazar !

Bu pozisyonlanma nedeniyle uzun yıllar alternatif gelirden mahrum kalırlar , ama, bir devalüasyonla farkı kapatırlar!

En azından algyo'da böyledir... (unutmamak lazım , gyo vergiden muaf)
    Türkiye, kazığın her türlüsünü ayrı ayrı deneyimleyebilmek için mükemmel bir yer. Burada yetişen biri dünyanın başka bir yanında sıkıntı yaşamaz.
    Re-twittlediklerim katıldığım anlamına gelmez!

Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Özkaynak yöntemiyle degerlenen kisim neyden oluşuyor. Baktin mi....

Yine bakmadan mi yazdin yoksa....

Boyle yapip madara oluyorsun
    --özkaynak yöntemine göre değerlenen yatırımların karlarının FAVÖK hesaplamasında yeri yok...

FAVÖK=brüt kar-genel yönetim gideri-satış-pazarlama gideri-ARGE gideri+ amortisman

7.  Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    --özkaynak yöntemine göre değerlenen yatırımların karlarının FAVÖK hesaplamasında yeri yok...

FAVÖK=brüt kar-genel yönetim gideri-satış-pazarlama gideri-ARGE gideri+ amortisman
    Ben ne diom sen ne dion.... baktın mi bakmadin mi?

Alıntı Originally Posted by ft-2 Yazıyı Oku
    .......enflasyon muhasebesi uygulanmamış KOMBİNE 2022-ve 2023 12 aylık

9 aylık finansal sonuçlara göre:

Elektrikten gelen net kar=8.834.351.157 ( %49.6 elektrik üretim+dağıtım= 6.981.347.060+kalanı ortaksız elektrik üretimi)

toplam net kar=9.190.499.480

elektrik dağıtım+CENAL in yarısı ALARKO ya yansıdığına göre; 18.454+12.127=30.681:2=15.345-6.981=8364

yani; 4 çeyrekte ALARKO ya özkaynak yöntemi ile yansıyacak kar; (%49.6 ya göre) yaklaşık 8 milyar olacakmış; 9 ayın toplamı ise..yaklaşık 7 milyar... son çeyrekte elektrik dağıtımı ve cenalin tek çeyrek karı 9 ayın 1 milyar üzerinde oluyor...

2002-12 aylıkta; elektriik dağıtım+cenal in yansıyan karı= 9.465.405.645; yukarıdaki verilen rakamlar ile uyumlu sayılır (yukarıdaki hafif yüksek)
    ........PTF....CENAL üretim
    4.Ç...2.131...2.502

CENAL son çeyrekte hem ptf düşük hem de üretim, elektrik dağıtımın son çeyrekte çok yüksek ciro ve karlılığının olmasını gerektiriyor!?.
    "Bir ilave notu daha paylaşmak istiyorum. Yatırımcı sunumunda 2023 sonu Medaş varlık tabanı 13.5 milyar TLye ulaşmış. 2024 1.çeyrekteki yüksek enflasyonu, yıl içinde yapılan yatırımları (Aylık 8-9 milyon USD) dikkate alırsak varlık tabanı 1. çeyrek sonu 16-16.5 milyar TL, 2. çeyrek sonu 18-19 milyar TLye ulaşacaktır. Bu da şunu gösteriyor, Enflasyon muhasebesi vs de engel olamayacak, özkaynakların yükselmesi denizi taşıracaktır."sn bridgerden alıntı
    şayet öğrenmek peşinde iseniz bence bu noktaya da eğilmeniz gerekiyor. bu husus ile ilgili araştırma yapabilirsiniz diye düşünüyorum...
    eğer mesele başka ise nasıl olsa hiç bir şey sizi durdurmayacak...kendi adıma yatırımımı korumak ( tüm birikimim ALARKta olacak kadar salak bir yatırımcıyım biline) ve birilerinin gerçeği öğrenebilmesi için seviyeli sorulara seviyeli cevap vermeye çalışırım ( bu noktada daha önce bazı mesajlarım var 200 milyon dolar kar edecek şirket 200 milyon dolara fiyatlanamaz diye ki haklı çıktığım açıktır bir ara bu şirket 200 milyon dolara fiyatlanmıştı sanırım naci Ağbal döneminden sonraki dönem)...

not orantısını aldığınız ve 2022 ve 2023 te enflasyon muhasebesi yapılmamış olsaydı dediğiniz tablo 2023 Enflasyon muhasebesi uygulanmış ve uygulanmamamış tablosudur ( bilgilendirme notu sayfa 3)[/QUOTE]

--benim yaptığım hesapta uygulanmamışa göre...o nedenle 9 aylıklar ile kıyasladım...E.M uygulanmamış gösterimde elektrik dağıtımının net karı %57 ye çıkıyor...

--EPDK, elektrik tedarik şirketlerinin 2021-2025 arası net kâr marj oranını %2.38 olarak belirledi
    https://www.icci.com.tr/epdk-elektri...0onaylad%C4%B1.
    --benim öğrenmek istediğim EPDK nın bu tebliği ni nasıl delebiliyorlar?

Sayfa 228/251 İlkİlk ... 128178218226227228229230238 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •