Sayfa 128/252 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178228 ... SonSon
Arama sonucu : 2009 madde; 1,017 - 1,024 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
    biz bu ihaleyi ne zaman aldık... bir ara alabileceğimiz söyleniyordu hatta en iyi teklifi verdik ama kesin sonuç bildirilmemişti diye hatırlıyorum... yanılıyor muyum?

2. Bu asgari ücret bütçeyi her türlü zorlayacaktır. Acaba yılbaşında doğalgaz ve elekttik zammı olur mu? Bu arada Alaton ve garih ler için son iki iş günü değil mi?

Bir zamanlar izzet garih "devamlı 7-8 şantiyemiz olmasını hedefliyoruz" diyordu.
    Bu sıra şantiye sayısı kaç?
    Romanya'da iyiden iyiye ihalelere girilmiş.
    Hele bu makina oraya gittikten sonra alarko daha pek çok ihaleye girebilir mi?
    Son düzenleme : 0101; 27-12-2023 saat: 22:40.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,270
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Enflasyon Muhasebesi'nin Alarko bilançosuna muhtemel tesirleri neler olabilir?

Bu konuda bilgisi olan, hesap yapabilen arkadaşımız var mı?

Mevcut durumda 2023 yılı konsolide kârı 14 milyar tl cıvarı gelebilirse (tahmin) , enflasyon muhasebesi tesiriyle kaç lira gelebilir?
    sn 101
    .linkte 7. dakikadan itibaren enflasyon muhasebesinden bahsediyor... bana da bilale anlatır gibi anlatırsanız sevinirim
    https://www.youtube.com/watch?v=fD5JdVwvYp8

eğer arkadaşlardan 9 aylık bilançoya uygulayabilen yani örneklendirebilen olur ise çok hoş olur...

5. Bağlı
    ortaklığımız Alsera Jeotermal Tarım Gıda Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi
    tarafından,

Kazakistan
    Cumhuriyeti'nin Çimkent şehrinde tarım ve seracılık sektöründe faaliyet
    göstermek üzere 23.000.000,00 KZT (yirmi üç milyon Kazakistan Tengesi)
    sermayeli bir sınırlı sorumlu şirketin kurulmasına karar verildiği daha önce
    kamuoyuna duyurulmuştu.

Söz konusu şirket, "TOO ALSERA KZ" unvanı ile kurulmuş olup 28.12.2023 tarihinde Kazakistan
    Cumhuriyeti'nin Çimkent şehrinde tescil edilmiştir.

Kamuoyuna
    duyurulur.

İşbu açıklamamızın İngilizce çevirisi ekte yer
    almakta olup, açıklama metinlerinde herhangi bir farklılık olması durumunda,
    Türkçe açıklama esas kabul edilecektir.
    Borsada alıcılar da kazanır satıcılar da, açgözlüler kaybeder.

6.  Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Enflasyon Muhasebesi'nin Alarko bilançosuna muhtemel tesirleri neler olabilir?

Bu konuda bilgisi olan, hesap yapabilen arkadaşımız var mı?

Mevcut durumda 2023 yılı konsolide kârı 14 milyar tl cıvarı gelebilirse (tahmin) , enflasyon muhasebesi tesiriyle kaç lira gelebilir?
    Webinar notlarinda açıklandı bu sn.0101.
    13-14 Mia arasinda bir kar bekleniyor yeniden değerleme dahil. Enflasyon muhasebesi parasal ve parasal olmayan kalemlere göre olumlu olumsuz etki yapabilir. Ancak konsolide olarak büyük fark beklenmiyor. Aşırı pozitif, aşırı negatif etki beklenmiyor. Bu kapsamda yıl sonu kar tahmini enflasyon muhasebesinin çok da etki yaratmayacagi beklentisiyle oluşturulmuş.
    Saygılar.

7. Bu 14 milyar TL kar beklentisi ALGYO değerlemesi dahil beklenen rakam. Benim tahminim 15 milyar TL( Eldeki nakit, Cenal son çeyrek karı, Meram varlık tabanı son çeyrek değerlemesi) olacaktır.
    Ancak Şöyle bir düşünelim; elindeki bilanço kalemlerinin değerlemesi; en Büyük etki Cenal' dan gelecektir. Mevcut SPK raporlanasında toplam 4 milyar TL (Alarko payı 2 milyar TL ) civarı bir değeri olmalı.2017 sonunda 1 milyar USD deniyordu kur 4 olsa 4 milyar TL yapar. Yazılan amortismanları dikkate alırsak belki de 3 milyar TL ye düşmüştür defter değeri. Şimdi 30 milyar TL olsa, 27 milyar/2 = 13.5 milyar TL değerleme karı gelir. Bunun yanında Meram Güneş, diğer sabit kıymetler, Antalya, Tuzla, Holding, Carrier arazileri, Sera değerlemeleri vb dikkate alındığında buralardan da 6-7milyar TL değerleme karı geleceğini düşünüyorum.
    Bh durumda defter değerimiz en az 45 milyar TL seviyelerine ulaşmış olacaktır. Bildiğim kadarı ile bu değerleme karı SPK raporlarında kar okarak yazılmayacak ancak VUK a göre bilançoya yansıyacaktır.Bu durumda elde edilen 2024 karı ve yeniden değerleme ile 2024 sonunda 90 milyar TL defter değerine ulaşabileceğimizi tahmin ediyorum.

Yanlış anlamış olabilirim ama..31.12.2023 bilançomuza değil de 31.03.2024 bilançomuza yansıyacak galiba bu enflasyon muhasebesi...Ben 31.12.2023 bilançolarında gözükecek diye zannetmekteydim.

Demirbaş, arsa, bina v.s. değerlemeleri özkaynaklarda artış olması manasına gelmekte,
    Özkaynaklarda artış da, PD/DD oranının 1'in altına inmesi veya 1'e doğru yaklaşması neticesini verir.

Sayın bridger'in tahmin rakamları buna işaret etmekte..
    Bu da şirketleri değerlememizi daha objektif hale getirebilir ve onlara bakış açımızı rahatlatabilir.. diye düşünüyorum.

Sayfa 128/252 İlkİlk ... 2878118126127128129130138178228 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •