Sayfa 28/238 İlkİlk ... 1826272829303878128 ... SonSon
Arama sonucu : 1904 madde; 217 - 224 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

1. Türkiye'de tahta yapıcıların tek bildiği işlem baskı kurarak lot toplamak. Hatta bunu öyle abartırlar ki, 1 yıldan tutunda 5 yıla kadar (enflasyonun az olduğu dönemler) hisseyi aynı fiyatta tutarak lot toplamaya çalışırlar.

Alarko'da da şu an bu mevcut. Lot toplamak için gereksiz anlamsız bir baskı mevcut. Halbuki yukarı sürseler zamandan ve paradan tasarruf edip çok daha fazla lot toplayabilirler. Hisseyi bu kadar ucuz tutarlarsa geleni çok olur. Üstelik bu kadar yatırım yapan firmanın lotlarını alanlar günlükçüler olmaz, tövbekar gibi ( ((: ) ve benim gibi emeklilik lotu toplayan yatırımcılar uzun vadeli yatırımcılar olur ve bunların elinden lot almak imkansız gibi bir şey.

Alarko tahta yapıcısı kimse oyunu yanlış kuruyor. Oyunu yukarıda kurması lazımdı. Ama sanırım parayı çok sevdiği için ve birazda becereksiz olduğu için oyunu burada kurmuş. Bu anlamda en iyi oyun kurucular Borusan tahtacısı. Oyunu öyle güzel yerde kurmuş ki, çok güzel kazançlar kaldırıyor. Hisse yukarıda olduğu için kendisine geniş bir oyun alanı kurmuş.

Şu hissenin bugün ölüsünün en kötü 160-200 arası olması gerekirdi. Ama tahtacı oyunu 120- 130 arasına kurduğu için, varanttan da ters işlem yaparak kendince dar bir oyun alanı oluşturmuş. (Benim kendi düşüncem. Ytd)

Bu arada bence Alarko'nun bist 30 dışında olması daha iyi. Bist30'da açığa satış olduğu için hisse de inanılmaz ve gereksiz baskı oluşturuyorlar. Ama Bist30 dışındaki hisselerde olmadığı için sürekli yükseliyor. Fonlar'da Bist100 dışı hisseleri dahi listelerine alıyorlar. Buda fonlar için çok güzel kazançlar getiriyor.

2. Bu seneki hisse performansı şu ana kadar tatmin edici değil. Sene başından bu yana kabaca %50 getirmiş. Bist100 de hemen hemen %50 getirmiş. Bir de borsanın %1-2 düştüğü günlerde %5-6 düşüp , borsa yükseldiğinde ölü taklidi yapıyor ya ona daha çok bayılıyorum. 120-130 arası al sat bölgesi olmuş durumda. Ne 120'nin altına düşürüyorlar ne de 130'un üstüne çıkmasına izin veriyorlar. Yılın bitmesine 2,5 ay kaldı bakalım daha ne kadar oynayacaklar.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,247
     Alıntı Originally Posted by omercelebi Yazıyı Oku
    Türkiye'de tahta yapıcıların tek bildiği işlem baskı kurarak lot toplamak. Hatta bunu öyle abartırlar ki, 1 yıldan tutunda 5 yıla kadar (enflasyonun az olduğu dönemler) hisseyi aynı fiyatta tutarak lot toplamaya çalışırlar.

Alarko'da da şu an bu mevcut. Lot toplamak için gereksiz anlamsız bir baskı mevcut. Halbuki yukarı sürseler zamandan ve paradan tasarruf edip çok daha fazla lot toplayabilirler. Hisseyi bu kadar ucuz tutarlarsa geleni çok olur. Üstelik bu kadar yatırım yapan firmanın lotlarını alanlar günlükçüler olmaz, tövbekar gibi ( ((: ) ve benim gibi emeklilik lotu toplayan yatırımcılar uzun vadeli yatırımcılar olur ve bunların elinden lot almak imkansız gibi bir şey.

Alarko tahta yapıcısı kimse oyunu yanlış kuruyor. Oyunu yukarıda kurması lazımdı. Ama sanırım parayı çok sevdiği için ve birazda becereksiz olduğu için oyunu burada kurmuş. Bu anlamda en iyi oyun kurucular Borusan tahtacısı. Oyunu öyle güzel yerde kurmuş ki, çok güzel kazançlar kaldırıyor. Hisse yukarıda olduğu için kendisine geniş bir oyun alanı kurmuş.

Şu hissenin bugün ölüsünün en kötü 160-200 arası olması gerekirdi. Ama tahtacı oyunu 120- 130 arasına kurduğu için, varanttan da ters işlem yaparak kendince dar bir oyun alanı oluşturmuş. (Benim kendi düşüncem. Ytd)

Bu arada bence Alarko'nun bist 30 dışında olması daha iyi. Bist30'da açığa satış olduğu için hisse de inanılmaz ve gereksiz baskı oluşturuyorlar. Ama Bist30 dışındaki hisselerde olmadığı için sürekli yükseliyor. Fonlar'da Bist100 dışı hisseleri dahi listelerine alıyorlar. Buda fonlar için çok güzel kazançlar getiriyor.
    sn ömerçelebi
    herkes kendi aklını beğense de bazen bazı ön kabuller fiyatı belirler...mesela

wolksvagen arabalar az yakar: doğru mu bilmem benim o marka neredeyse bütün arabalarım az yakmazdı belki en son benzinli olan passat bu tanıma yakın... ama çok yakan BMW ler hususuna katılmam... araba demişken passatlar konyada iyi satılır veya urfada neden bilmem...arabada ben kendi parama ve ihtiyacıma bakarım. ona göre de performans ve yakıtı karşılaştırırım. kimsye de yalan söylemem...

Evlerde bazı semtler vardır. mesela Ankarada Alacaatlı... git git bitmez. orada ev almak nasıl moda olmuş bilmem...hakeza trafik, ulaşım merkez düşündüğünüzde bazı semtlerin önde olmasını beklersiniz ama olmaz... mesela Demirlibahçe önümüzdeki dönemin favorilerinden olacaktır ( çünkü ben sattım ). oradan ev alırken o dönemde metro, merkez/ler/e yakınlık, hastahanelere yakınlık benim için güzeldi... zaman içinde mesela merkezler kaydı... hastanelerin bir kısmı kapandı, metro devam dolayısı ile ulaşım güzel... bazılarının öncelikleri farklı ama benimki bana yeter...

hakeza memleketiniz sizin için çok şey ifade eder ama başkası için etmez. mesela benim için yeni aldığım ev doğalgaz olup olmadığı, ormanlık olup olmadığı, sakinliği gibi bir emeklilik ama bir şekilde de yaşamın gereklerini karşılayabilecek merkezlerden benim için en bilinir olanını tercih ederim....

bazen hisse senetleri de öyle... çok uygun diye mozambikte yatırım düşünmüyoruz ama bazıları oraya yatırım yapıyor...kendi adıma ALARKOya yatırım yaparken tecihlerim belli idi. o dönemlerde Borusana yatırım yapmadım eledim. ALARKa göre pahalı olması dışında benim için bir kıstası karşılamıyordu...mesela bir dönem Ereğliye yetişir mi diye düşünür iken şimdi neredeyse 1 alark 3 ereğli yapıyor. değiştirebilir miyim belki ama orada da başka kıstaslar önemli. bazı şirketler hep pahalıdır. mesela Hektaş... hiç bir zaman almayı düşünmedim...

Sonuçta ben hisse senedini buldum... biriktirdim o dönemde ucuzdu... yeni yatırımlara piyasa güvenmiyordu. CENAL ve MERAMdan müthiş kar geldi ama gene inanmadılar, sürdürülemez denildi geçen yıl. şimdi de güvenmiyorlar. yeni yatırımlar olmasa da bu karlarla ALARK ucuz. hele bu tarım alanından 175-200 milyon dolar karlılık olacaksa ( bu ülkemiz için koydukları hedef ve muhtemelen muhafazakardır) Enerji ve diğer faaliyetlerden gelen karlar ile bu yatırım yapılıyor ise ve orada da karlılık devam edecek ise, bir şekilde bu karlılık Kazakistana da taşınacak ise bir kaç yıl içinde sadece tarımdan hisse başı 1 dolar kar anlamına gelir... diğer faaliyetler zaten karlı ve sürüyor... bu kar bir şekilde devamlı olacak. halbuki bir kaç yıl önce biz RİVAdan gelmesi olası olan bir defalık kara ağzımız sulanıyordu...

İplikçi ne yaparsa yapsın bu kar göründüğü zaman tutamaz... bunlar son çırpınışlarıdır... muhtemelen Türkiyedeki tarım 2023 yılı genel kurulunda saklanamaz hale gelecek. hisse başı 30 liralara yaklaşan diğer karlar birlikte değerlendirildiğinde nasıl 1.7 lerden - 2- 4lerden- 10 lardan buralara gelmek zorunda kaldıysa diğer hedeflere de gelecektir. ama yabancıların olmayışı, ülkede spekülatif yatırımların çokluğu ve finansal okur yazarlığın olmayışı şimdilik iplikçinin yanında ama güneş balçıkla sıvanmaz... eğer sabırlı olur iseniz merak etmeyin buralar yakında dutluk olacak...

not BAKAD bitti ve artık kendini öder durumda, Uçak vb işler muhtemelen yeni ufuklara yelken açtırabilir...
    zinhar yatırım tavsiyesi değildir...

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,247
     Alıntı Originally Posted by 0101 Yazıyı Oku
    Cenal enerji nakil hatlarını kurmuş.
    Karabiga RES cenal ile iç içe.
    Cenal için hibrit santral hedefi de cok iyi olabilir.
    Karbon meselesini yerinde cenal ile hallederlerse iktisadi bütünlük de olur.
    Gelecekte cenal'in satişı veya halka arzı söz konusu olduğunda pürüz ortaya çıkmaz.

Temennim karabiga RES için cenal olarak teklif verilmesi ve ekonomik bir fiyattan ihalenin cenalde kalması.
    Tabii piyasada elli türlü kurt var.. gunler ne getirir?
    Bilinmez.
    Paslı çivilere mezara kadar değil de pazara kadar ortak potansiyelindeki 0101'den arz olunur...
    geride kalmasın... kalmasın ama bu yılın karlarını da tarım ve uçak işine mi yatırsak. önümüzdeki yıl CENAL bu yatırımı kendi karıyla yapar! zaten başka bir firma yüksek fiyatla alırsa CANALe satmak zorunda kalabilir...

5. şirket bir portföy şirketi olmak yolunda, ileride bütün kollardan nakit gelecek kokpitte ana holding

6. Citi'de hala 3,4 milyon ekstra lot var.

7. Bunlar yükseltmeyecekler anlaşıldı. Bari düşürsünlerde alttan alalım.

8. Kim neden bu kadar acımasızca satar, anlamak mümkün değil.

Sayfa 28/238 İlkİlk ... 1826272829303878128 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •