Sayfa 205/249 İlkİlk ... 105155195203204205206207215 ... SonSon
Arama sonucu : 1992 madde; 1,633 - 1,640 arası.

Konu: ALARK - Alarko Holding A.Ş.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Andromeda Nova386 12'22'84'
    Gönderi
    6,799
    HBK/Fiyat Oranı bence iyi geldi. HBK / (Pd/dd) oranı da aynı şekilde ucuz diyor. Öz Varlık Karlılığının düşük olma nedeni zaten belli. Kağıdın Eski yatırımcıları daha detaya gireceklerdir. Doğruyu söylemek gerekirse daha da iyi veriler beklendiği için veriler ilk anda hayal kırıklığı yaratacaktır. ÖZETLE bu veriler ile bu fiyat düşük kalıyor. Başka iyi firma verileri ile karşılaştırılınca bu durum daha açık belli oluyor.
    Saygılar,

Kendi Çalışmamdır hata varsa affola uyarırsanız düzeltirim saygılar .
    Son düzenleme : Baygeorge; 19-04-2024 saat: 09:58.
    AL / SAT / YAT / TUT yada Turşu kur tavsiyesi değildir, sadece FaL ve dedikodu.

2.  Alıntı Originally Posted by shichinin Yazıyı Oku
    Değerli patronlar Dalia Garih, Leyla Alaton ve Vedat Alaton ile ekürileri Alhan Holding'in, bilançonun açıklanmasını müteakip 17.4 milyon lotun satışı için apartta beklediklerini de hatırlatmakta fayda var.

2023 yılında patronlarından umut kesilen koca holding, 2024 yılı başında da enflasyon muhasebesinin bilançoya etkisi hakkındaki yanlış yönlendirme ve muhtemel insider olayı neticesinde son kalesi olan yönetim güvenini de kaybetmiş olabilir.

yazık.
    Ilk ceyrek bilanco aciklana kadar satamazlar....

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,255
     Alıntı Originally Posted by bridger17 Yazıyı Oku
    Sn. Kingsailor, Sn. Hissedaşlar,
    Durumu kısaca analize çalışacağım.

Öncelikle gelen finansalalarda çok büyük sürpriz yok, dünkü hareketin de içerden bilgi alanların bu bilanço sunumu ile oluşacak fiyatlamaya hazırlık olduğunu düşünüyorum, hepimiz ne kadar kızsak haklıyız.

Buradaki en önemli ilüzyon gelir tablosundaki Özkaynak yöntemiyle değerlenen yatırımlar kaleminde..Nasıl?
    Bu kalemdeki kar 2022 yılında enflasyon muhasebesi uygulanmadan 9.6 milyar TL idi.. Enflasyon muhasebesi ile bu tutarın 5-6 milyar mertebesine düşmesini beklerdik. Neden düşmedi de 15.7 milyar TLye yükseldi?
    CENAL santral ve Meram varlıklarının önce 2022 yılı değerlemesi yapılmış olması...yani edinme tarihinden 2022 sonuna kadar olan değer artığını tek seferde gelir tablosuna yazıyorsunuz... demek ki bunun2022 bilançosuna tek seferde yaklaşık 10 milyar TL pozitif etkisi olmuş.Aynı etkiyi bilançodaki Özkaynak artışında da görebilirsiniz.

2023 yılında ise değerleme etkisi 2023-2022 yani sadece 1 yıllık dikkate alınıyor, bu da enflasyon ile elimine edilince zaten katkısı sıfır oluyor. 2022 deki değerleme ise en az 5-6 yıllık enflasyonun tek seferde yazılmasından dolayı yüksek.

Şimdi bu tabloyu doğru okumak için SAHOL ile karşılaştırma yapalım, orada da benzer durum vardı, şöyle ki; 2022 karı 39 milyar TL, 2023 karı ise 15 milyar TL, piyasa 1 gün sallanır gibi oldu...şimdi umursamıyor.. FKsı 11.64 , neden umursamıyor? Çünkü geleceği satın alıyor... diyelim ki Shol'ün 2024 yılında 35 milyar TL karı olsun..bu reel kar, enflasyondan arınmış. 250 milyar TL gibi hedef fiyat veriyorlar...7 FK, ya da yıllık net %14 kazanç... Döviz faiz, TL faiz, EUROBOND...Yurtdışı borsa...hiçbiryerde yok bence...

Gelelim Alarkoya, şu anda sahol 11.64 FK iken açıklanan kar ile ALARK FK sı 8.7 yani SAHOL'den % 30-35 daha ucuz.

ALARKO'nun da yıl sonu 7FK ile fiyatlanacağını varsaysak; 2024 kar tahminimiz enflasyonlu 21-24 milyar TL, enflasyonu arındırınca diyelim ki 13 milyar TL olsun.. bu da 90 milyar TL PD, yani 200 TL mertebelerinde fiyata denk gelir.

Bu analizlerim doğru ise ilk yansımaları 2024 1. çeyrekte sağlıklı karşılaltırma olunca görüyor oluruz.

YTD...
    sn bridger teşekkürler
    dün epey bekleyip uyuduk. sabah da namaza müteakip bir baktık sonra kahvaltı ve bebekle ilgilenmek zorunda kalınca ancak fırsat bulup bakındım sadece. muhtemelen yarın öbür gün fırsat bulursam bakacağım... bilanço gerçekten fena değil. sadece alışkanlıklarımızı bırakmamız gerekecek...
    Enflasyon muhasebesi bir sırdı çoğu insan için... yukarıda ismi verilen karamahmutoğlu idi sanırım sistemi biliyordu... bazı analistler ise bilançolar geldikçe sistemi çözmeye başlamışlardı... bu yüzden önce son alınan yabancıların satışları ( ki yabancı city oranı bir ara 11.5 lere varmıştı), aslında bıyıklı ve dahi bıyıksız oalabilirler, geldi. arkasından son 2 günde yabancıları karşılayan kurumlar aldıklarını kustu...

CEO yu suçladık hala da suçluyoruz. muhtemelen nisanın ilk haftasında açıklanmayışı bize enflasyonlu ve enflasyonsuz tablo ve bilgilerin hazırlanabilmeleri için gereken zaman geçmek durumunda kaldı...

Şirket nakit tutmayı bırakmıştı. hızla yatırımlara gitmesinin bir nedeni ülkemizdeki kaosun nedeniydi... deki 8 milyar üzeri nakit ve benzerlerindeki düşüş dikkat edilirse finansal yatırımları patlatmış... şirket kendi halinde çalışıyor. ama taahhütte yeni bazı açılımlar gerektiğini daha önce dile getirdiğimi hatırlıyorum...

elektrik fiyatları bu halde iken bile PTFler tavan fiyattan işlem görmüyor ve yazın ne olur bilmem ama daha da göreceğe benzemiyor... aradaki farkı dağıtım ve yeni işkollarından karşılamak gerkecek. enerjide altın yılların bittiğini düşünüyorum tabii ki dünya yeni bir atılıma girerse orası ayrı. şimdi ülkemizdeki tarım ve Kazakistandaki seralara bakacağız...

yeni mottomuz olacak mı bilmem. hisse başı 2 dolar kazanç 1 dolar temettüyü enflasyon muhasebesine nasıl uyarlarız bilemem. ama enflasyondan arındırılmış karlarla düşünmeye başlasak iyi olacak...
    zinhar YTD

4.  Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    Bilanço şaşkınlığı ve yönetim güvensizliğinin üzerine, patron satış
    baskısının da haziran ortasına kadar devam edeceği anlamına
    geliyor.

Çok değil, 3 gün önce bu hisse 145.40 TL gördü. Bugün taban açılırsa,
    3 gün içerisinde %18 lik oynaklık anlamına geliyor. Geçen sene benzer
    hareketlere patronlar sebep olmuştu. Bu sefer ki, yönetimin eseri.

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    ISPARTA K.
    Gönderi
    4,255
     Alıntı Originally Posted by kingsailor Yazıyı Oku
    sanırım burada bir açmaz var. denetime tabi bilançolar ayrımı var diye hatırlıyorum. şimdiden itibaren 1 Temmuza kadar satmak gerekebilir...

6.  Alıntı Originally Posted by tovbekar Yazıyı Oku
    sanırım burada bir açmaz var. denetime tabi bilançolar ayrımı var diye hatırlıyorum. şimdiden itibaren 1 Temmuza kadar satmak gerekebilir...
    Ben de, ilk çeyrek sonuçları açıklanana kadar satamayacaklar
    diye biliyorum. Yanılıyor olabilirim ancak bu durum baskının
    devam edecek olması adına olumsuz. Bir an önce satıp bu
    işi bitirseler iyi olurdu ancak artık hissenin tek sıkıntısı
    maalesef patron satış baskısı değil.

7. sermayenin yüzde 3 ü satılacak ,öncesinde nabız yoklandığından elinde hisse olan fonlar satmıştır,
    her işleme insider dememek lazım..
    eğer insider olsa sonuçlaarın belli olmasından çok önce de satış yaparlardı..
    olay ortak satışı öncesi hareket(bence)

8.  Alıntı Originally Posted by kırmızı Yazıyı Oku
    sermayenin yüzde 3 ü satılacak ,öncesinde nabız yoklandığından elinde hisse olan fonlar satmıştır,
    her işleme insider dememek lazım..
    eğer insider olsa sonuçlaarın belli olmasından çok önce de satış yaparlardı..
    olay ortak satışı öncesi hareket(bence)
    Ortak satisi ilk çeyrek bilançodan sonra...

Ayirca eşleşme taban

Sayfa 205/249 İlkİlk ... 105155195203204205206207215 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •