Sayfa 515/709 İlkİlk ... 15415465505513514515516517525565615 ... SonSon
Arama sonucu : 5665 madde; 4,113 - 4,120 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1. Yıllık %50 mevduat faizinin aylık faiz oranı %4,17 mu oluyor
    Param yok kafam rahat

Alıntı Originally Posted by mogola Yazıyı Oku
    Yıllık %50 mevduat faizinin aylık faiz oranı %4,17 mu oluyor
    Evet , 1 yılık mevduatta stopaj sıfır olduğu için aylık net 4.17 ye geliyo...
    Önce sağlık , ikinci sırada para...

3.  Alıntı Originally Posted by kerem34 Yazıyı Oku
    Bir sorum var bilen arkadaşlar cevap verirse sevinirim para piyasası fonu getirisi bileşik faiz içeriyor mu ? Örneğin 1 ay vadeli mevduat yaptığımızda gelen faiz anaparay eklenip daha yüksekmtutara faiz işlemekte ama para piyasası fonu günlük değerlendiğini için bileşik faiz işlememiş gibi düşünüyorum .Yani para piyasası fonu yıllık getirisi ile vadeli mevduat yıllık getirisi kıyaslamasında bileşik faizi mevduatta hesaplıyoruz ama fonda sanki yok gibi …vadeli mevduat dön kıyaslamasında önemli konu bilen varsa yazarsa sevinirim tşk ederim .
    arkadaşım fon her gün yeni fiyat açıklamıyor mu, getiriyi de o fiyatla çarpıp bulmuyor musun..?

bunun adı bileşik faiz değildir de nedir, her gün artan fon fiyatı bir sonraki günün faiz getiriyle çarpılıyor, hem de günlük bileşik faiz vadeli gibi aylık ta değil..

4. Ponzi sistem ne zaman çöker?

1- Ondan al buna ver şeklindeki Artık çevirme olanağı olmayınca...

2- Bir nedenden herkes parasını talep ederse....

Sanal, kağıt üzerindeki dolar ile gerçek cash dolar aynı değildir.

Biri diğerini taklit eder.

Ponzi sistemi yürütülmesi normal kazançtan çok fazla kazanç vaad edildiğinde gerçekleşir.

Siz bundan bile imtina ederseniz zaten sistem devam edemez.

Yerel para kullanan gelişmekte olan ülkelerin ortalama her 7-8 yılda ekonomik krize girmesinin temel nedeni artık sistemin kendini çevirmeyecek kadar kötüye gitmesidir.

Ancak daha önceki krizlerde birkaç yılda toparlanma yaşanırken ilk kez kriz bu kadar uzun sürüyor.

Bu ise yeni krizlere gebe olabilir....
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

Borsa grafigine bakin bakalim ne goreceksiniz.hem abd hem bizim.tik tak tik tak bom.

Alıntı Originally Posted by blue70 Yazıyı Oku
    Borsa grafigine bakin bakalim ne goreceksiniz.hem abd hem bizim.tik tak tik tak bom.
    Gıda , gıda Ambalajı ve depremden dolayı inşaat sektörü canlılığına devam ederde diğer sektörleri bilemem...

8. Merhaba arkidişler,

ABD Doları bakiyemle mevduat yapmak için gittiğim TEB'de, mevduat sona erip de fiyatlamalar bozulunca, ben de bu bankanın DAS benzeri Dolar bazlı fonu olan TB9'dan almıştım. Bu fonun 02.02.2024 ve 29.02.2024 tarihleri için, stopaj oranları ve valör günlerini de dikkate alarak hesapladığım mevduat karşılığı getirisini sizlerle de paylaşmak isterim: %3,49. Anladığım kadarıyla bankalar, benzeri fonların mevduat karşılığı getirisini valör günlerini dikkate almadan hesaplıyorlar.

İncelemelerimde fark ettim ki, bu fonun yıllık yönetim ücreti %1. DAS'da ise bu oran, 13.12.2023 tarihindeki artıştan sonra dahi %0,45 olmuş. İçeriklerini de şubat ayı başında incelediğimde, Eurotahvil oranının birbirine yaklaşık olduğunu fark etmiştim; bu sebeple risk açısından az-çok benzerdir diye düşündüm. Valör gün sayısında iki fon da aynılar: Alışta ve satışta 1 gün.

Geçtiğimiz günlerde bir forumdaşımızın paylaştığı, aşağıdaki bağlantıyı incelediğimde, mevduat benzeri kullanılabilecek döviz bazlı serbest fonlarda en iyi getirinin, valör gününü de dikkate alarak DAS fonunda olduğunu düşündüm. Bu incelemelerimi sizlerle de paylaşmak istedim sadece. Bağlantıyı paylaşan forumdaşıma da tekrar teşekkürler.
    https://www.ing.com.tr/tr/bilgi-dest...atlari-detayli

Hepinize selamlar

Sayfa 515/709 İlkİlk ... 15415465505513514515516517525565615 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •