Sayfa 304/736 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404 ... SonSon
Arama sonucu : 5883 madde; 2,425 - 2,432 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1. Sayın Batman brent petrol çok düştü 80 doların altı dolar da 29 da fakat bütçe batık olduğu için zam yapıyorlar. Normalde indirim olması lazım. Kasa bomboş. Ayrıca yıllık net 50-60 aşağıya mevduat yapılmaz. Enflasyonun seneye 40 tan çok daha fazla olur. Kimse hayale kapilmasın bence en iyi yatırım borsa. Dudu bize böyle öğretti. Onu da anmış olalım.

2. yıllık vadeli aylık faiz ödemeli mevduat için burgandan %43 oran aldım.stopaj 0.
    Diğer mevduat oranları hemen hemen her bankada aynı 46-48 arası oranlar.
    vakıfbank vade dönüşüne 44 verdi onu kafadan eledim.

3. Euro için tavsiye edebıilecegınız fon varmıdır ?

4.  Alıntı Originally Posted by becek777 Yazıyı Oku
    Euro için tavsiye edebıilecegınız fon varmıdır ?
    Mutlak getirili düşük riskli fon arıyorsanız ZP9

5.  Alıntı Originally Posted by tantrum Yazıyı Oku
    Mutlak getirili düşük riskli fon arıyorsanız ZP9
    Serbest fon olduğu için sadece nitelikli yatırımcılara açık.

6. Herkese merhaba. Nkolayda her gün, 3 günde bir veya haftada bir bozup tekrar bono aldığımda söz konusu olacak bileşik faizi hesaplamama yardımcı olan bir yer vardı ama bulamıyorum. Özetle buradaki gibi farklı periyotlarla bileşik faiz hesaplamasını nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar? Nereyi kullanıyorsunuz?

7.  Alıntı Originally Posted by paramanya Yazıyı Oku
    Akbank sistem hatasından dolayı %67 oranı varmış görenler hemen orandan bağlamış gece nasıl vade bağlanıyorsa artık anlamadım .sizinki de yanlış girilmiştir.
    Evet bende gördüm başka bankada olduğundan dolayı param giremedim. 60-67 arası oran vardı gece 12 de başladı saat 02 ye kadar vardı sonrasına bakmadım.

8.  Alıntı Originally Posted by TOPRAK-SERDAR Yazıyı Oku
    İlginç
    emekçinin alın teri maaşına yapılan alım gücü güncellemesi emisyon hacmini artırıyor da.
    ballı kaymak yiyen faiz ile geçinenin %45 ve üzeri faiz alanın kazandığı para emisyon hacmini düşürüyor sanki.
    geçmiş dönem KKM ve DDKKM ile yüksek faiz alanların ağızı kulaklarında hala.

İşçi
    memur
    ve emeklinin
    üç kuruş maaşı enflasyon artırıyor demek insafsızlıkla bağdaşır.
    Sn. Toprak-Serdar,

Bahsettiğiniz husus üzerinde düşünmeye değer bir konudur. Zannediyorum ki konuyu işçilerin -isterseniz emek diyelim- gelirlerindeki artışların enflasyon üzerindeki etkileri ile tasarruf sahiplerini teşvik eden bir faiz artışından kaynaklı gelir artışının enflasyonist etkilerinin aynı olup olmadığı konusu olarak görmek sanırım mümkün. Konuya bu açıdan bakınca ilk akla gelen miktar teorisi olmakla beraber emek sahiplerinin durumunu da Türkiye özelinde ve genel rasyonel bekleyiş ile birlikte düşününce ortalama ücretin geçim standartlarının altında kalması sebepleriyle de birlikte emek tarafında tüketim eğiliminin daha yüksek olduğunu düşünebiliriz. Tasarruf sahipleri zaten gelirlerinden daha az bir oranı tüketebildiklerinden ötürü tasarruf sahibi oldukları gibi bunun devamı ve hatta teşvik edilmesi halinde bu tasarrufun artacağını yani tüketim eğiliminin düşeceğini yani gelirlerinden daha düşük bir oranı tüketime ayıracaklarını düşünmek de oldukça makuldur.

Bunlara ek olarak enflasyonun para ile olan ilişkisinde miktar teorisi güzel bir anlatıcı araç olmakla birlikte buna Fisher 'i de katarak paranın arzındaki artış ile benzer şekilde paranın piyasadaki dolaşım hızının da bu konuya etki ettiğini hatırlamalıyız. Hülasa bu hususlar dikkate alındığında zaten tasarruf edebilip elinde fon fazlası oluşan sermaye sınıfından gelir üretenlerin gelirlerindeki faiz artışı kaynaklı bir artış tüketim eğilimi mekanizmasıyla dolaşıma daha az para sokacaktır gelirlerindeki artışı daha çok tüketime çeviren emek sınıfına kıyasla.

Eleştirel bakarsak reel gelir artışı olursa tüketim eğilimi düşmez mi? Düşemiyor çünkü yeniden değerleme oranı, asgari ücret gibi ekonomide çıpalanmış fiyat mekanizmaları yoluyla geçim için gerekli ürün sepeti temin edicileri en az aynı oranı ürünlerine yansıtmaktadır. Bunun böyle olmasının uzun yıllar süren belirsizlik ve güven ortamı bozukluğu gibi büyük sebepleri yanında görece daha düşük sebepleri de bulunmakta.

Peki ayakkabı kutularında dolar -euro stoklayabilenlerin durumu... onlar pek de öyle değiller ...

Sayfa 304/736 İlkİlk ... 204254294302303304305306314354404 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •