Sayfa 462/705 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562 ... SonSon
Arama sonucu : 5637 madde; 3,689 - 3,696 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

Enflasyon aslında bir ahlak döngüsü dur, ipin ucu çoktan kaçtı , faizi sonuç yaratıyor sadece etkisi yok , 90 yıllar.geri geldi malesef

2. Dolar enflasyonu karşılamıyor (şu dönem için doğru) fakat benim aldığım (2tl nin altında) olduğu dönemde bana göre net olarak dolar enflasyonu solluyordu. yani hesap yaparken bu geçmişi de kapsaması lazım.

örnek adam borsaya giriyor ve kendi portföyü atıyorum 1 yılda %400 kazandırmış, sonra bu parayı default olarak düşünüyor. yani "daha önce enflasyonun üzerinde hiç getiri elde etmemiş"

sonra benim birikimlerim dolarda, faizde her türlü yatırım aracında "eriyor" diyor. ilk bakışta haklı ama gerçekten haklımı?

işte short -kısacı vs ler böyle türüyor. adeta "bencili" kötü de denebilir "alkışlayan" bir sistem var tabi insanlarda alkışlıyorlar..

basit olarak bir insan herhangi bir şekilde "zengin" olsun saygınlık kazanır, herkesin gözü onda olur.

dolar toplamda da dolar faizi de işin içine katılsa enflasyona göre (tabi nelerin baz alındığı da önemli ayrıca hesap yapmadım) enflasyonun altında da kalabilir. böyle bir durumda daha da geçmişe gidersin yani (faizlerin yüksek olduğu dönemde reel getiri elde ettinmi?)

böyle böyle "paradan hiç birşey yapmadan para kazandım mı" noktasına gelirsin. ve yavaş yavaş doğruya ulaşırsın peki "bunu yapan veya yapmak isteyen kim?)

son söz; bu işte bir yanlışlık olmalı...

asıl gerçek şu; sistem insanların "bencil" olmasını istiyor ve aslında güç kendisinde.. ve senin bankadaki tüm birikimine el koyduğunda "sen bencildin" diyebilme hakkına sahip olduğunu düşünüyor..

aslında tam olarak sen "kötüsün" diyor fakat asıl kötü kendisi .. ben bir çok insanın bu tuzağa düştüğünü düşünüyorum.

3.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Devletin kendisi Enflasyonu yaratıyor...Ne demek %150 oranında zamlar !!! Sonrada enflasyondan şikayet ediyorlar..
    Türkiye'de enflasyonun ana sebebi Devletin yaptığı aşırı zamlardir. Enflasyon hedefini %36 belirlemişsen yeniden değerleme oranını %58 yapamazsın, ya da bir yilda hızlı tren biket fiyatını %100 artırmazsın. Bu aşırı zamlar tüm beklentileri bozuyor.

4. Sabah Bloomberg de (özenle seçerek) bir yorumcu çıkarmışlar.

Adamı yorumlarından önce hükümette görevli zannettim.

Adam, neredeyse MB başkanının değişmesi ve gelişen yabancı yorumlar vs. çok iyi oldu diyecekti.

Algı yönetiminde kendinden bekleneni fazlasıyla verdi.

Ancak o bile seçimden sonra 40-42 seviyesinde dolar kurunun gerekliliğini işaret etti.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

5. Tüm TC de ücretler yüzde 50 artınca doğacak enflasyon hiç hesaba katılmıyor.

Ekmek bile en az 10 TL oldu.

Ne doğalgaza ne de elektriğe zam gelmedi.

Nisan sonrası beklenen yüklü zamlar ile ekmek en az 15 olur herhalde.

Elbette doğalgaza ne de elektriğe bağlı tüm sektörlerde zam geleceğini beklemek için ekonomist olmaya gerek yok.

Peki bu sözde yüzde 36 yıl sonu nasıl tutturulacak?

MB nın 20 yıldır tutmayan yüzde 5 hedefine dönüşmeyecek mi?

Bu ortamda hükümet yine sizi faiz ile satın alma gücünüzü tırpanlayacağım, doları da zıplama sonrası yataya yakın tutacağım diyerek yine faturayı tasarruf yapandan çıkarmak istemeyecek midir?

Böyle olursa betoncuların da istediği olur. Her taraftan kapıları kapatırsanız, para yine emlağa gidebilir.

Bu durumda şu an min. TC de 15-20 bin olan kiralar 40-50 bine zıplarsa yine yüzde 25 e sarılırlar herhalde.

Şu an bir evi 20 bine kiraya verseniz seneye çöp seviyesine inebilir...
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

Ocak ayının baz etkisini de yedi bu zamlar 3 Haziran'da %75 olur kur sabit kalmazsa mokoko

Tunç Şatıroğlu: Hesaplarıma göre dolarda adil değer 34 liradır...

8.  Alıntı Originally Posted by Paragöz35 Yazıyı Oku
    Tunç Şatıroğlu: Hesaplarıma göre dolarda adil değer 34 liradır...
    Çok mütevazi, beyefendi birisi

Sayfa 462/705 İlkİlk ... 362412452460461462463464472512562 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •