Sayfa 221/706 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321 ... SonSon
Arama sonucu : 5645 madde; 1,761 - 1,768 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

Bende yabancı borsa fonları , eurobond fonu , borsa , serbest fon, fiziki altın vs...var. Ayrıca eurobond ,hisse repo vs...

Emekli maaşına katkı olsun çocukların okul masrafı çıksın diye sabit gelir ,risk puanı yüksek ürünler , ne varsa bende kendime göre bir fon yönetimi yapıyorum...

Bunlar beni kıllandırdı , fonları basıp fiziki altına gömüp eve çekecem a.q...

2. Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz gelirleri ve kar payları üzerinden yapılacak vergi tevkifatına ilişkin oranı ayrı ayrı veya birlikte yüzde 40'a kadar artırmaya

ve

oranları her bir sermaye piyasası aracı, ihraç edenler, ihraç veya iktisap tarihi, hesap türü, hesap açılış tarihi, kazanç ve irat türü ile bunların vadesi, elde tutulma süresi ve bunları elde edenler itibarıyla yatırım fonlarının katılma belgelerinin fona iade edilmesinden veya diğer şekillerde elden çıkarılmasından elde edilen kazançlar için fonun portföy yapısına göre, ayrı ayrı yüzde 40'a kadar artırma konusunda Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor.

Buradaki "ve" kısmı önemli.
    "ve" den sonra artık sadece dövizden bahsetmiyor.

Sonraki kısma herşey dahil.
    Hatta "her bir sermaye piyasası aracı" diyerek stopajdan muaf olan hisse al satını kazancını dahi içine almaya müsait bir yetki.

O yüzden altın, gümüş, hsyf falan hepsine vergi gelebilir, vergisi olan arttırılabilir.
    Son düzenleme : myfinans; 26-11-2023 saat: 23:42.

3.  Alıntı Originally Posted by heval Yazıyı Oku
    Bende yabancı borsa fonları , eurobond fonu , borsa , serbest fon, fiziki altın vs...var. Ayrıca eurobond ,hisse repo vs...

Emekli maaşına katkı olsun çocukların okul masrafı çıksın diye sabit gelir ,risk puanı yüksek ürünler , ne varsa bende kendime göre bir fon yönetimi yapıyorum...

Bunlar beni kıllandırdı , fonları basıp fiziki altına gömüp eve çekecem a.q...

Altın ve Gümüş TEFAS fonlari asla dövizle alnıp satılmıyor, sadece TL ile alnıp satılabiliyor,. Onlarda asla bu kanuna göre kesin sorun olmaz. Cümlenin başı zaten şöyle başlıyor:

Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve döviz cinsinden açılmış

Burada hedef alınan çok net bir şekilde SERBEST DÖVİZ DOLAR ve EURO tefas fonları. Bence haksız da sayılmazlar. Buraya aşırı yığılma oldu. Bunlardaki stopajı yükseltecekler. Çok net. Kabak gibi belli oluyor hedef. Stopaj bunlarda %10, bunu %40 kadar yükseltebilirler kanun geçerse.

4.  Alıntı Originally Posted by myfinans Yazıyı Oku
    Yabancı para cinsinden ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan gelirler ve döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen faiz gelirleri ve kar payları üzerinden yapılacak vergi tevkifatına ilişkin oranı ayrı ayrı veya birlikte yüzde 40'a kadar artırmaya

ve

oranları her bir sermaye piyasası aracı, ihraç edenler, ihraç veya iktisap tarihi, hesap türü, hesap açılış tarihi, kazanç ve irat türü ile bunların vadesi, elde tutulma süresi ve bunları elde edenler itibarıyla yatırım fonlarının katılma belgelerinin fona iade edilmesinden veya diğer şekillerde elden çıkarılmasından elde edilen kazançlar için fonun portföy yapısına göre, ayrı ayrı yüzde 40'a kadar artırma konusunda Cumhurbaşkanı'na yetki veriliyor.

Buradaki "ve" kısmı önemli.
    "ve" den sonra artık sadece dövizden bahsetmiyor.

Sonraki kısma herşey dahil.
    Hatta "her bir sermaye piyasası aracı" diyerek stopajdan muaf olan hisse al satını kazancını dahi içine almaya müsait bir yetki.

O yüzden altın, gümüş, hsyf falan hepsine vergi gelebilir, vergisi olan arttırılabilir.
    TL yi desteklemekten de bahsediyor aynı zamanda. Hisse vb ürünlere zararının dokunacağını sanmıyorum

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.
    Yazılarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir...

5.  Alıntı Originally Posted by karamizah Yazıyı Oku
    TL yi desteklemekten de bahsediyor aynı zamanda. Hisse vb ürünlere zararının dokunacağını sanmıyorum

Yazdıklarım yatırım tavsiyesi değildir.
    Ben de zannetmiyorum ama madde metnine göre bir engel yok, ne var ne yoksa kapsar bu madde.

Anlayana.!!!

Kendime masallar.!!!
    Masallar dünyası.!!!
    Kötümser yalnız tüneli görür, iyimser tünelin sonundaki ışığı görür, gerçekçi tünelle birlikte hem ışığı hem de gelecek treni görür.!!!

7.  Alıntı Originally Posted by bahri Yazıyı Oku
    Fonlardan ufaktan tüymek lazım
     Alıntı Originally Posted by dell14 Yazıyı Oku
    Geçmişe dönük gelmez umarım ..konu şu para dan oara kazanmayin harcayın diyor reis 😀
    panik yapmamak lazım bence henuz yetki verildi, etkiyi görür müyüz bilemiyorum.

8. Kümese giren Kurt için Sarı Piliç,Beyaz Piliç farketmez

Sayfa 221/706 İlkİlk ... 121171211219220221222223231271321 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •