Sayfa 440/707 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon
Arama sonucu : 5655 madde; 3,513 - 3,520 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1. Bahadır 1 kardeş mevduat faizi net %50 olmadığı için ve enflasyon bu sene 40 ın üzerinde görecek gibiyiz onun için dedim dövizi bu kadar büyük bütçe açığı ve cari açık vermesi sebebiyle zor tutarlar. Mevduat faizini de daha fazla yükseltmek için izin de çıkmayacağı için bu gün söyledim yeterince açıklayabildiysem ne mutlu bana

Duhul
    Feb 2017
    İkamet
    Dünyanın merkezi İstanbul
    Gönderi
    1,704
    Eğer dolar kuru enflasyona göre teşekkül etseydi son 2 yıllık enag enflasyonuna göre (%137 ve 127) usd rakamının olması gereken değeri 72,60TL çıkıyor. Bundan 2 yıllık Amerikan enflasyonunu toplam %10 alarak indirgediğimizde 72,60/1,1=66 TL. yı DOLAR kurunun olması gereken değeri olarak hesapladım. 2022 başlangıç kurunu 13,80TL den baz aldım. Bulduğum rakam bana biraz yüksek gibi geldi ama sonuç bu.

3. 100 bin dolar bu günde 100 bin dolar 1 yıl sonra da 100 bin dolar...

Varlıkları RTE nin dudaklarından çıkacak tek kelime bağlı olan Hibrit ortodokscuların fantazilerine göre, enflasyona karşı kendi TUİK rakamlarına göre bile yüzde 30 kaybedeceklerini ilan ettikleri TL faizleri için yatırım yapmak ne derece akıl karı?

Ne yani, gelecek yıl TL ye yatırım yapsan vade sonunda bir araban 2 araba mı olacak?

Yoksa tarihi zirvesini yaşamasına karşın serbest piyasa kuralları askıya alınarak kiraya bile veremediğin eve mi para gömeceksin?

SONUÇ: Dolar 25 Tl de olsa 45 TL de olsa 100 bin dolar yıl sonunda 104 bin dolardır.

Ki DDKKM de TL faizi bile nerdeyse garantidir.

Alternatif olarak ABD hisseleri faizlerin düşmesi ile daha fazla kazandırabilir.
    KESİNLİKLE YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.
    Sadece Kendi Düşüncelerimdir. Buna göre işlem yapmayınız.

4.  Alıntı Originally Posted by Westwind Yazıyı Oku
    Ben dolar ile ilgili yorum yapmamıştım. Ama doların denge değerine gelmesi gerekiyor. Aksi takdirde sistem dengeye oturmayacak.
    Reel efektif döviz kuru var TCMB her ay yayınlar. Tl zirvesini 2008 yılında 127 ile görmüş. Şimdilerde 55 lerde. 100 üstü değerli altı değersiz demek. Oraya bir bakın derim ben.

5.  Alıntı Originally Posted by cennetyolu Yazıyı Oku
    Eğer dolar kuru enflasyona göre teşekkül etseydi son 2 yıllık enag enflasyonuna göre (%137 ve 127) usd rakamının olması gereken değeri 72,60TL çıkıyor. Bundan 2 yıllık Amerikan enflasyonunu toplam %10 alarak indirgediğimizde 72,60/1,1=66 TL. yı DOLAR kurunun olması gereken değeri olarak hesapladım. 2022 başlangıç kurunu 13,80TL den baz aldım. Bulduğum rakam bana biraz yüksek gibi geldi ama sonuç bu.
    Şimdi dolar 72 oldu diyelim, sonrasında zam olmayacak mı? Etin kilosu 1000 lira mı olacak aynı mı kalacak?
    6 ay sonra denilecek ki busefer dolar enflasyondan düşük kaldı 100 lira olmalı!
    Son 2 yıldır yaşananlar da bu değil mi?
    Faizi indir doları patlat.
    Hissedilen enflasyon skimpflasyon, shrinkflasyon greedflasyon dedikleri şey doların artması bahanesiyle de olmuyor mu?
    İşte Doların artmasını isteyen ya da artması gerektiğini düşünenler bunu göremiyor. Ya da işine gelmiyor. Ha dolar geliri varsa, çok büyük döviz serveti varsa onu bilmem. O zaman ister tabi.

Zaten en büyük sıkıntı dolarizasyon.
    Bunu tersine çevirmeden enflasyonu indirmek çok zor.

6. motorin 41,5 civarı
    dolar bunu yakalarmı

7.  Alıntı Originally Posted by caliagra Yazıyı Oku
    motorin 41,5 civarı
    dolar bunu yakalarmı
    42,62 oldu.

8.  Alıntı Originally Posted by EGEDUK Yazıyı Oku
    42,62 oldu.
    maşallah suyunada bansınlar

Sayfa 440/707 İlkİlk ... 340390430438439440441442450490540 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri