Sayfa 139/705 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon
Arama sonucu : 5637 madde; 1,105 - 1,112 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by zenci42 Yazıyı Oku
    260 k ,ziraatbank,32 gün,%45,yeni para...(ilçe)
    Mümkün değil desem.
    % 45 oranı DDKKM’den standart mevduata geçenlere veriyor Ziraat Bankası.
    Siz DDKKM’den standart mevduata geçmiş olmayasınız.
    Bir kontrol edin derim.

memura, asgari ücretliye zam yapılmayarak enflasyon bir ülkede bitseydi her şey ne kadar kolay olurdu. Enflasyonun gerçek nedeni verimsiz çalışan ekonomidir. Fabrikalarınız, bürokrasi, üniversiteleriniz kısacası bütün kurumlarınızda verimsizlik baş göstermiştir. Öyle kolay yoldan enflasyon problemi çözülmez. İlk önce verimsiz çalışan fabrikalar ayıklanacak sonrasında devletin kurumları kendine çeki düzen verecek. Öyle faiz indi - bindi veya maaş arttı azaldı ile çözülecek bir problem değil. Faizleri artırarak verimsiz çalışan fabrikaları ayıklayabilirsiniz. Tabi özel koşullar ile kredi devam etmediği müddetçe. Ama diğer tarafta devletin kurumlarında ki verimsizlikle ilgili hiç bir adım atılmadığını görüyoruz. En basitinden atamalarda bile mülakat diye bir ucube sistem hala devam ediyor.

3.  Alıntı Originally Posted by canlı Yazıyı Oku
    Merakımdan soruyorum ; lüks cpim, lüks villam, süslü avradım ! bla bla varken bir şirket kuruyorum , misal su şişeleme tesisi. Bu yatırımı kendi paramla değilde teşvikle mi yapacağım. Teşvikle yatırımı yaptık üretimi devam ettirmek için sürekli ucuz krediye mi ihtiyaç olacak ?

Eğer yukardaki gibiyse yatırım işleri ne güzelmiş. Şimşek bugün '' şirketlerimize 100 milyarlık krediye kolay ulaşımın yolunu açtık '' diyor.

Şimdi ; burada sık sık çalışanlara verilen zamların enflasyonu artırdığını iddia edenler , şirketlere verilen ( kat- yat- döviz alsınlar diye ) milyarlar batık kredi olduğunda enflasyon düşürüyordur herhalde. Çiftçi tarlada ıspanağı 4 liraya veriyor markette- pazarda 20 lira. Limon aynı. sistem çalışanın sırtından 4 kat kazanma üzerine mi kurulmuş ?

Mesela 1000 küsür tarım kredi kooperatif marketleri açtılar. Her markete en az 4 çalışan, bunların hepsi kiralık yerler. Bim, A101, şok yetmedi mi ? Güya rekabet için devlet sübvanseli açıldılar. Halen en pahalı koop. marketi. Resmen yandşlara iş yaratıldı. Zararı hazineden ( yani vatandaştan ) .
    Aynen öyle para basmaya devam ettikçe bunlar hiç bir şey düzelmez..

4. Emeğin millli gelirden aldığı pay 2018 yılında %33'ken, bu oran bugün %26' ların altına düştü. Demek ki memur, asgari ücretli, işçi maaşını düşürerek enflasyonu düşürmenin imkanı yok.

Asgari ücrete zam yapan lar kendi vermedigi ni belirliyor , yılbaşı tek seferlik 18500 TL konuşuluyor , işsizlik.hizla.artartacak

6.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Sene sonu dolar 27 28 lerde olursa asgari ücrete zam yapılmamalı artık.
    500-600 dolar asgari ücret lik bir ülke değiliz.
    Üretimde rakiplerimiz karşısında ciddi dezavantajlı bir konuma geldik daha da geleceğiz.
    Bu ne kadar komik bişey "yazana değil sonuca odaklı düşündüm" birileri oturduğu yerden parasını 10-20 katına çıkardı (çok ciddi bir kesim) fakat asgari ücrete, emekliye zam yapılmamalı ! gülerken ağlayasım geldi....

insan denilen canlı bana göre "embesil" sen hayatını ekonomiye adamışsın çok uzun yıllar yurtdışında eğitim almışsın (ülkeyi yönetenlere söylüyorum) evi, arabası, tarlası hatta doları olanın parasını 10-20-30 katına çıkarıyosun.. fakat 3bin tl alan adamın maaşı 20bin tl olmasın istiyorsun. akıl alacak gibi değil.. 2milyon tl malı-mülkü olan insan şuan 50milyon tl ile geziyor.. asgari ücretli eskiden karnını doyuramıyordu, yine doyuramıyor ve "ona herşey haram"

yani şu kafayı anlamakta güçlük çekiyorum "benim servetim 5 milyon tl di, şuan 100milyon tl." yani 20 kat arttı asgari ücretlinin maaşı 20 kat artınca adam triplere giriyor. asgari ücretlinin senin gibi serveti yok ki! buna kafan basmıyor mu?" adam 25bin tl de alsa yine karnını doyuracak ama sen 100milyon tl ile lux bir yaşam süreceksin

7. Sağlıklı bir ekonomide piyasaya müdahale etmezsin.. İşini düzgün yapmayan planlı programlı argeye önem veren bunu sistemine dahil edenler işini südürür, büyütür, daha fazla insan istihdam eder, o çalışanlar gelirleri ile harcar, harcamalar ekonomiye can verir vs.. İşini düzgün yapmayan, kendini geliştirmeyen, gelirini karıya kıza içkiye kumara gömen batar.. Batan işin sermayesi işi düzgün yapacak birileri tarafından satın alınır, işler yürür veya batık iş hem kendini hem de çalışanlarını bitirir.. Ama o İşini düzgün yapmayan adam bir daha iş yapamaz, iş yapcak diğer insanlara da ders olur.. Yani arada aksaklıklar olsa da uzun dönemde piyasa hastalıklı, kendini geliştirmeyen birimleri bünyesinde temizler ve sağlıklı, çalşanların ve işverenin geleceğe güvenle baktığı bir ekonomi oluşur..

Ama bizde işler böyle yürümüyor.. Piyasa sürekli müdahale ediliyor.. Bankalara, ithalata, enerjiye, ücretlere, para arzına sürekli müdahale ediliyor.. İş yapmayacak adamlara batması ve temzilenmesi gerekirken krediler açılıyor, hibeler yapılıyor vs.. Adam o iş bilmez hali ile hem işi daha berbat hale getiriyor hem de çalışanlarına eziyet ediyor(düşük ücret, çalışma koşulları vs).. O iş bilmez bunlar yetmiyormuş gibi malını mülkünü eşinin çocuğunun üstüne yapıyor.. Gelen kredilerle malını mülkünü artırıyor.. Batsam bile zaten benim üstüme değil kimse elleyemez diyor.. Hem milletin parasını çalıyor hem çalşanlarına eziyete devam.. İş veren rahatı görüyor niye çalışıp didineyim ki para zaten akıyor diyor.. Düzen böyle gidyor.. Zombi şiketler ortalıkta kol geziyor.. Zaten üreten bir ekonomimiz yok.. Komprador ithalatçı halimizle parayı bir de yurt dışına kaptırıyoruz.. Ne kadar acı.. Bunu bile isteye yapıyoruz ariyrıca..

Ve maalesef dünya(son 20 yıldır filan) da aynı düzen de gitmeye başladı.. Zombi şirketler dünyanın her yerinde.. Merkez bankaları aynı sistemik hataları bile isteye yaptı dünyanın dört bir yanında.. Görünen o ki küresel sermaye ve onların yolundan gidenler sağ kalacak geri kalanlar yok olacak.. Kalan şirketler bu çılgın enflasyonist ortamda alım gücü düşen dünya insanlarına acı çekmeyin, sizin bir şey almanıza gerek yok biz üretiriz siz kiralarsınız diyecekler ve herkes bunu seve seve kabul edecek.. Şu an dünyada küresel sermayenin kontrolünün dışında bir tane merkez bankacı, bir tane başbakan/cumhurbaşkanı vs yok.. Hepsi tek yerden idare ediliyor.. Kimisi bunların derdi para diyebilir.. Ama değil.. Adamların derdi para değil istedikleri gibi paralarına para katıp parayı kazanabiliyorlar.. Adamlar başak bir şeyin peşinde.. Para artık onları kesmiyor.. İliklerine kadar her şey kontrolünde olsun istiyorlar dünyada.. Yaşam süremizden, sayısımıza, hava durumuna, okyanus dibinden, dünyanın neresinde ne üretilecek her şeye ama her şeye.. İnsana ihtiyaçları da kalmadı artık.. Makineler yapay zeka ile istedikleri her şeyi yorulmadan, maaş istemeden, onu bunu talep etmeden çalışacak.. Yapay zekaya şunu geliştir diyecek insana gerek kalmadan o şey geliştirilecek......

8. Bakıyorsunuz evler en canlı zamanda bile maksimum %35 ile kredi ile alınıyor.. Şu an %8 lere filan düştü sanırım.. Ama 10 yıllık ortalama civarında hala satışlar.. Yani alınan evlerin çoğu peşin para ile alınıyor.. Yani o boş beleş dağıtılan paralar işverenlerin yakınları adına mala mülke dönüşüyor.. Anlayacağınız "Steal as much as you can" mottosu hakim bizim ülkede her zaman olduğu gibi..

Sayfa 139/705 İlkİlk ... 3989129137138139140141149189239639 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •