Sayfa 70/712 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon
Arama sonucu : 5692 madde; 553 - 560 arası.

Konu: Banka Mevduat Faizleri ( ARTI PUAN/tezgah altı faiz oranları) - IX

1.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    M1 verilerine bakarsın bakalım ocak ayında %50 artış aniden olacak mı cahil cahil konuşuyorsun..
    Ben de onu diyecektim.. %50 yi nerden buldun? Maaşların para arzı içerisindeki payınına %50 zam yapılsa bile bunun karşılığı nasıl toplam para arzını %50 artıracak?

Üşenmedim senin gibi biri için makale buldum.. GSYİH ye göre verilse de bu oran emin ol para arzında daha düşük çıkar.. Hadi diyelim GSYİH para arzına eşit.. Olacak en fazla %30.. Bu %30 a %50 zaman yapsan arzı %15 artırır..

Sinirlenmeden edemiyorum.. Arkadaş siz hangi taraftasınız.. Niye aleyhimize olacak bir değerlendirmeyi ( değerlendirme demeye bin şahit lazım) burda paylaşıyorsunuz bizimle.. Sorunun ne? İnsanlar fakir, daha da fakir kalsın mi istiyorsunuz? Bundan zevk mi alıyorsunuz?

2.  Alıntı Originally Posted by realities Yazıyı Oku
    yahu adamın gönderisini okumadın mı dolaşımdaki paradan bahsediyor ve % 50 bir anda olacakmış
    merkez bankası tarihinde bir anda veya bir ayda M1'de %50 artış olduğu yıl varsa ben de bileyim, yıl bazı başka şey..
    Yok bir anda değil elbette özel sektörde zam takvimleri farklı şirketler var en azından.
    Maaş zamları lakkadak bir anda M1 de görülmez insanlar borç öder efendim tahvil alır altın alır mevduata ekleme yapar.

Ama bi yerde de haklı
    Şöyle ki.
    Eğer yine yüzde 50 falan yaparlarsa hem üretici hem tüketici açısından algı pozitif yönde oluyor.
    Ne tüketici alım larında bir kısıntıya gidiyor tabi bunu farkeden üretici de zammı geçiriyor.
    Maaşlı zam alınca satıcı üretici ninde sattığı mala zam yapması kaçılmaz.

2021 sonuna göre yüzde 300 civarı da bir m2 ve m3 artışı olduğu ortada.
    Bunda mevduatların dolar ve kkm olmasının büyük etkisi var.

Maaşlara da azımsanmayacak zamlar yapıldı hakkatende şu an asgari ücret karı kocanın evine 23.000 tl.
    Memurun evine 50 60.000 tl
    Beyaz yaka biraz üst seviye olanın evine 80 100.000 tl arası giriyor..
    Kendi işine sahip olan üretici satıcı aracı komisyoncu zart zurt bu süreçte aşırı zenginleşti zaten.

3.  Alıntı Originally Posted by gundwane Yazıyı Oku
    Yok bir anda değil elbette özel sektörde zam takvimleri farklı şirketler var en azından.
    Maaş zamları lakkadan bir anda M1 de görülmez insanlar borç öder efendim tahvil alır altın alır mevduata ekleme yapar.

Ama bi yerde de haklı
    Şöyle ki.
    Eğer yine yüzde 50 falan yaparlarsa hem üretici hem tüketici açısından algı pozitif yönde oluyor.
    Ne tüketici alım larında bir kısıntıya gidiyor tabi bunu farkeden üretici de zammı geçiriyor.
    Maaşlı zam alınca satıcı üretici ninde sattığı mala zam yapması kaçılmaz.

2021 sonuna göre yüzde 300 civarı da bir m2 ve m3 artışı olduğu ortada.
    Bunda mevduatların dolar ve kkm olmasının büyük etkisi var.

.
    ben bu arkadaşın ısrarla yaptığı tanımlamaya ve verdiği rakamın uçukluğuna vurgu yaptım
    dolaşımdaki para derken M0'ı kastediyor da olabilir ama seçimin olduğu yıl bile
    3 ay içinde M0 veya M1 bu oranda artmaz, sallamak kolay da tanımları oturtmak zor..

4. Desen para arzı artıp duruyor yılbaşında da artmaya devam edecek eyvallah..

5. Çeyrek asrını grafikle geçirmiş adama grafik gösteriyorlar. Davranışsal finanstan da bihaberler... Ama gundi akıllı en azından anladı... M1-M2M3 hepsi bir yere kadar..

Abartıyorum çünkü anlaşılsın istiyorum.

Diyelim ki Asgari ücret aylığını yarın akşamdan itibaren 5 milyon Tl olacağını söyleseler. Sizin O sarı sitede 5 milyona gördüğünüz ev ilanları da aynı oranda artmaz mı? ya da böyle bir durumda 1 maaşınızla ev mi alacağınızı zannediyorsunuz..

Az biraz Kahneman okuyun cahil olmayın

------
    Yazdıklarım kişisel görüşlerim olup asla yatırım tavsiyesi değildir
    “First of all, never play macho man with the market. Second, never overtrade.” – Paul Tudor Jones

6. Canınız sıkılmıştır, ankete buyurun..
    https://onlinepoll.me/poll/vote/poli...lamasini-yapti

7. Ahan da bu da M1 oransal olarak yok denecek kadar az fark var..

8.  Alıntı Originally Posted by Ege35 Yazıyı Oku
    Euro ile alınabilen ZP9 oluyor.
    Zp9 olacaktı yanlış yazmışım.teşekkürler uyarı için

Sayfa 70/712 İlkİlk ... 2060686970717280120170570 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •