Sayfa 3/16 İlkİlk 1234513 ... SonSon
Arama sonucu : 125 madde; 17 - 24 arası.

Konu: Teknik ARŞİV

1. Borsa için asla:
    "bir hisse senedi ne kadar yukarı hareket edebilir ve bir hisse senedi ne kadar düşebilir." demeyin.
    Sakin kalın ve trendi takip edin.

Fibonacci ile ilgili güzel bir eğitim yazısını SOSYAL MEDYA'dan topiğimize alıntılayayım.

yanlış anlamayın TUPRAŞ topiğine değil de burada eğitim gibi düşünüp aktarayım istedim ..

Borsa camiasına notlar:
    -Bir tradarın en büyük ve iflah olmaz talihsizliği aynı hisseyi hep daha yüksekten almak zorunda kalmaktır (Bu söz hacimli, normal, spek olmayan, karlı, kurumsal şirketler için geçerlidir). Çer çöp hisselerde durum farklı olabilir.
    -Tradır sürekli daha iyi primlenecek hisse arar, uzun vadecinin öyle bir derdi yoktur bu yüzden uzun vadecinin kafa konforu gıpta edilecek bir şeydir.
    -Traderların özgürlüğü kısıtlıdır, ekran bağımlısı, sedanter yaşama mahkum ve asosyaldirler bunlar sağlık açısından hiç iyi değil
    -Yüksek montanlı işlemler stresi artırır
    -Uzun vadeci hissesini aylar öncesinden belki yıllar öncesinden belirlemiş azar azar alır fiyatın kaç olduğunun önemi yoktur. Bu sayede hiç strese girmez.
    Araştırma yapılsa eminim ki aşağıdaki bulgulara ulaşılacaktır maalesef:
    -Uzun vade yatırımcılarının tredarlara göre daha uzun yaşadığı tespit edilebilir.
    -Trader streslidir ha düştü ha çıkacak sürekli stres altında yaşar,
    -Trader para kazanmak için yüksek montanlı al ver yapar...

1. Adım: System tester sonuçlarını Excel'e Aktar tuşuna basarak açın.
    2. Adım: Açılan Temp adlı dosyada sırası ile Ctrl+A ve Ctrl+C tuşlarına basarak tamamını kopyalayın.
    3. Adım: İndirdiğiniz Kalıplar adlı dosyada A1 hücresine tıkladıktan sonra Ctrl+V basarak tamamını yapıştırın. Kalıplar kırmızı ile boyanacak olup sağ tarafta kalıp sayılarını görebilirsiniz.

Anıl Özekşi hocamızın fırsatçı, TOTT gibi sistemleri için bölgelerde yer alan kalıpları tek tek aramak yerine paylaştığım excel dosyası ile kısa sürede bulabilirsiniz..

https://docs.google.com/spreadsheets...gid=1650215808

PHP Code:
    OTT(period,opt1)
    TOTT(period,opt1,twincoef)
    SOTT1
    HOTTLOTT1
    TOTT
    (period,opt1,twincoef)
    SOTT2
    HOTTLOTT2
    TOTT3
    (period,opt1,twincoef)
    SOTT3
    HOTTLOTT3
    TOTT4
    (period,opt1,twincoef)
    SOTT4
    HOTTLOTT4 

AL İÇİN

PHP Code:
    if(MOV(C,opt1,VAR)<OTT(C,opt1,7),
    MOV(C,opt1,VAR)>OTT(C,opt1,opt2)*(1+0.0008
    STOSK(opt3,opt4,111,VAR)+1000>OTT(STOSK(opt3,opt4,111,VAR)+1000,2,0.3
    H>REF(HHV(H,20),-1) AND H>OTT(HHV(H,20/2),2,0.5)
    MOV(C,opt1,VAR)>OTT(C,opt1,opt2)*(1+0.0008
    STOSK(opt3,opt4,111,VAR)+1000>OTT(STOSK(opt3,opt4,111,VAR)+1000,2,0.3)
    H>REF(HHV(H,20),-1) AND H>OTT(HHV(H,20/2),2,0.5))*
    if(
    MOV(C,40,VAR)>OTT(C,40,8),                    
    MOV(C,30,VAR)>OTT(C,30,0.9)*(1+0.0008) AND                     
    STOSK(500,300,111,VAR)+1000>OTT(STOSK(500,300,111,VAR)+1000,2,0.3) AND                      
    H>REF(HHV(H,14),-1) AND H>OTT(HHV(H,14/2),2,0.6),                    
    MOV(C,40,VAR)>OTT(C,40,3.5) AND MOV(C,40,VAR)>OTT(C,40,0.6)*(1+0.0008) AND                     
    STOSK(500,200,111,VAR)+1000>OTT(STOSK(500,200,111,VAR)+1000,2,0.3) AND                      
    H>REF(HHV(H,10),-1) AND H>OTT(HHV(H,10/2),2,0.8)) 
    SAT İÇİN

PHP Code:
    if(MOV(C,opt1,VAR)>OTT(C,opt1,7),
    MOV(C,opt1,VAR)<OTT(C,opt1,opt2)*(1-0.0008
    STOSK(OPT3,OPT4,111,VAR)+1000<OTT(STOSK(OPT3,OPT4,111,VAR)+1000,2,0.3
    L<REF(LLV(L,20),-1) AND L<OTT(LLV(L,20/2),2,0.5),
    MOV(C,opt1,VAR)<OTT(C,opt1,opt2)*(1-0.0008
    STOSK(OPT3,OPT4,111,VAR)+1000<OTT(STOSK(OPT3,OPT4,111,VAR)+1000,2,0.3
    L<REF(LLV(L,20),-1) AND L<OTT(LLV(L,20/2),2,0.5))*MOV(C,20,VAR)<OTT(C,20,1)*(1-0.0008) AND                     
    STOSK(500,200,111,VAR)+1000<OTT(STOSK(500,200,111,VAR)+1000,2,0.3) AND                     
    L<REF(LLV(L,26),-1) AND L<OTT(LLV(L,26/2),2,0.2),                    
    MOV(C,40,VAR)<OTT(C,40,0.7)*(1-0.0008) AND                     
    STOSK(500,300,111,VAR)+1000<OTT(STOSK(500,300,111,VAR)+1000,2,0.3) AND                     

L<REF(LLV(L,14),-1) AND L<OTT(LLV(L,14/2),2,0.6)) 

PHL2 için GANN filtresi "and" ile sistemlerinize ekleyebilirsiniz.

PHP Code:
    AL:
    HPeriod:=OPT1;
    LPeriod:=OPT2;
    HLd:=If(C>Ref(Mov(H,HPeriod,S),-1),1,If(C<Ref(Mov(L,LPeriod,S),-1),-1,0));
    HLv:=ValueWhen(1.,HLd<>0,HLd);
    HiLo:=IF(HLv=-1,Mov(H,HPeriod,S),Mov(L,LPeriod,S));
    C>HiLo 
    PHP Code:
    SAT:
    HPeriod:=OPT1;
    LPeriod:=OPT2;
    HLd:=If(C>Ref(Mov(H,HPeriod,S),-1),1,If(C<Ref(Mov(L,LPeriod,S),-1),-1,0));
    HLv:=ValueWhen(1.,HLd<>0,HLd);
    HiLo:=IF(HLv=-1,Mov(H,HPeriod,S),Mov(L,LPeriod,S));
    C<HiLo 
    OPT1 ve OPT2 aralıkları 2-30-2adım. HL, W, RSI ile destekleyebilirsiniz. Kolay gelsin..

W, Williams %R mi oluyor hocam ? sorusuna cevap
    Evet 👍 aşağıdaki gibi

AL
    AND WillR (4)>-20
    SAT
    AND WiIIR(4)<-70

2. Bazı değerler vardır onlar tecrübelerini bizlere aktarmadan veda etmesini izin verilmemeli etiketi koyan değil bunun kitabını yazan para yaptı.

İnsanlar genellikle görmek istediklerini görür, duymak istediklerini duyarlar. Önyargılarınızdan sıyrılarak kişiler hakkında olumlu düşünürseniz, onlar üzerinde iyi bir etki bırakırsınız.

Hayattaki en büyük manevi tatmin ve başarı duygusu başkalarına yarar sağlamaktır. İnsanları anlamaya çalışın, onları anladıkça ve kendilerini geliştirmelerine yardım ettikçe iç huzurunuzu sağlayacaksınız.

EĞİTİME devam

%100 nokta tespit.

-*Malda olan ne kadar düşse de silkeleme der şuradan döner, buradan döner der bekler
    -*Nakitte olan yetmez şuraya'da düşer orası gelir yok bu piyasanın döneceği yok der yine alamaz benim gibi.
    -*Teknik analiz bilmeden duygusal yaptığınız işlemlerin sonucu maalesef zarar olmaya mahkum ben %10 kadar öğrendim ama yeterli değil.

levent kardeşimin görüşleridir:
    Memlekette herşeyin enflasyonu var twitter da bile hüstat enflasyonu var 4800 de adını sanını duymadığımız tipler bu ralliyi bilmiş sahiplenmiş ' bu ne ki daha 500 doları göreceğiz diyor'. Tabiki görürüz elbet birgün de önemli olan oraya kadar sabredecek, yolda dökülecek, kredisi patlayacak, short u yamulacak longu batacak kaç kişi olacak, stratejisiz hareketten dolayı o önemli. Kontrolsüz güç güç değildir. Aracı kurum sizi çok sevdiği için açmıyor o kredi limitlerini sizin hırsınızı zaafınızı kullanıyorlar emanet parayla kazandığınız parayı da işin sonunda geri verirsiniz buradaki uyarılar strateji ve disiplin mesajlarını da bu yüzden yazıyorum. Hem kendime tekrar ve hatırlatma hem de 25 yıl değer yatırımcısı kalabilmenin yaşanarak öğrenilmiş ve hergün de öğrenilmeye devam eden bedeli diyelim.

DESTE'ğe çekilen piyasadan korkmayın mal alınmadan yukarı itilmeye başladı mı piyasa korkun.
    Stop yapamıyorsanız psikolojik olarak yukarı giderken kademeli satmayı öğrenin.
    Hayale dalmayın karamsar da olmayın yeri gelince taşın altına elinizi koymayı yeri gelince de nakitte sabredebilmeyi öğretin kendinize.

Beklediğiniz destek neresi 7000 altına gider mi?

Valla bunun boyutu işlerin ters gitmesine bakar 7000 seviyesine kadar alım yapıldığını 7000 üzerinde de dağıtıma başlandığını düşünüyorum genel endeks anlamında tekrar nerelerde maliyetlenme olacak göreceğiz 8100 den yarın da dönebilir 7950 de herkesi stop yapıp da döndürebilirler biraz pozisyondaki büyük yatırımcıların pozisyonlarına bağlı diyeceğim sonuçta bu sorunuza cevaben bir de her hisse aynı oranda düşmez ama endekse göre diri kalan hisseleri tespit için iyidir bu tarz hareketler.

Gürkan kardeşimin kaleminden :
    Borsa'ya yeni katılanlar için şöyle bir gerçek var.
    İyi şirketler, para kazanan geleceği olan şirketler hiç bir zaman öyle tavan tavan kopmaz, en fazla %30 köpük olur bu hisselerde.
    Fonlar/ kurumsallar okumuş çocuklar bu şirketler değerlenebildiği için , aşırı pahalı olursa satışa geçer. Çok ucuza olursa da alıma geçer.
    O yüzden 40-50 hisse tavan olur ralli yaparken bunlar dut yemiş bülbül gibi bir ileri 2 geri vs.. bezdirir.
    Hissenin üzerinde genellikle piyasa yapıcı olur yada patronun foncusu. Bunlar işi ayarlar vs..
    Bu hisselerin patronu ortak satışı yapmaz kolay kolay .Canı gibi sever lotlarını vermez. O yüzden halka açıklık %40 geçmez genellikle.
    Sözün özü bunlar size adrenalin, coşku, tatmin sağlamaz. Çok sıkıcıdır ama orta uzun vadede kazanırsınız.

Gelelim hiçbir şekilde para kazanıp geleceği olmayanlar. Patron şirketi bırakıp borsacı olmuştur. Mal yapar , oyuncuyla anlaşır. Sür babam sür.
    Agresif fiyat hareketleri bunlarda. Coşku bunlarda.
    Fiyat hareketleri ile tavanlar yüksek getiriler ile reklama yapmak zorunda başka türlü alıcı çekemez. Diğerinin fiyat ile reklama ihtiyacı olmazken bunlarda tavanlar olmazsa olamazdır. İnsanları aç gözlülük ,hırs duygularını tetiklenirler.
    Sağda solda o kadar çok yazılır ki bu hisseler ,mutlaka alıcısına ulaşır. Alıcı yoksa daha çok yükselip marj açılır.
    Sonra KAP haberleri , söylentiler, finansalar ile talep desteklenir. Patron malı satılır. 1-2 yıl nadas sonra tekrar sonra tekrar. Patron zehiri alınca bir daha bırakamaz.

TEKNİK ANALİZE göre: bir kanalın aşağı yada yukarı kırılımı sonrasında o bandın derinliği kadar kırılım yönünde hareketin devamı BEKLENİR deniliyormuş.

Dolayısı ile bugünkü seviyelere göre hem yükseliş trend kanalının alt bandı olan hem de fibo % 61.8 desteği olan 7959 çok çok önemli.
    Bu seviyenin altında iki kapanış mı yapacağız, yoksa burası destek olarak çalışıp buradan dönecek miyiz onu takip edeceğim

Hisse bazlı bakıldığında bazı sektör ve hisselerde %15 lere varan düzeltmeler görüldüğünü de gözardı etmeden hisse bazlı bakmanın ve karar vermenin önemli olduğu bir dönemdeyiz.

ÖZETLE; TL bazlı endekste de, DOLAR bazlı endekste de seçim sonrasından beri oluşan bir trendin karar aşamasındayız.
    Bu trendin kırılıp kırılmayacağını, kırılırsa hacimli mi hacimsiz mi olacak, altında çoklu kapanış yapıp yapmayacağımızı takip edeceğiz.

Teknik düzeltme yaşıyoruz.
    Siz inansanız da inanmasanız da bu teknik düzeltme ve hep çalışır Bazılarımız bundan para kazanır. Bazılarımız kaybeder.

Borsayı kötülemeden önce çantandakileri önüne dök ve savaşa hazır mısın bir bak biliyorsunuz Her zaman istediğimiz olmaz...

Önemli

Sinüs Dalgası, grafikte trend olup olmadığını veya döngü modunda olduğunu gösteren gelişmiş matematiğe dayalı bir teknik analiz aracıdır. Trenddeki muhtemel kaymaların yanı sıra, trendli bir hareketin başlangıç ​​ve bitişini tanımlamaya yardımcı olur.

Hisse senedi portföyü oluştururken dikkat etmeniz gereken bazı önemli adımlar var.

Adım 1 Çeşitlendirme:. Portföyünüzü farklı sektörlerden ve varlık sınıflarından oluşacak şekilde dağıtarak riski azaltabilirsiniz.
    Tüm yumurtaları aynı sepete koymamak önemlidir.

Adım 2 Temel Araştırma:. Her hisse senedinin arkasındaki şirketi ve sektörü iyi anlamak, uzun vadeli başarı için gereklidir. Kazanç raporları, büyüme potansiyeli gibi faktörleri göz önünde bulundurun

Not: Genel görüş bu yöndedir, Türkiye borsasında grafik ağır basar

Adım 3 Teknik Analiz:. Grafikler ve göstergeler kullanarak hisse senedinin fiyat hareketlerini analiz edin. Alım-satım noktalarını belirlemek ve trendleri yakalamak için önemlidir.

En önemli adım burasıdır.
    Adım 4 Risk Yönetimi:. Her yatırımın beraberinde risk taşıdığını unutmayın. Yatırım yaparken ne kadar risk alabileceğinizi belirleyin ve buna göre portföyünüzü oluşturun.

Adım 5 Uzun Vadeli Düşünce:. Sabır, yatırımda önemli bir faktördür. Anlık dalgalanmalardan etkilenmeden uzun vadeli hedeflerinizi gözetin. Büyümenin zaman alabileceğini unutmayın.

Adım 6 Portföy Güncellemeleri:. Piyasa koşulları değiştikçe portföyünüzü gözden geçirin. Kazançlarınızı kilitlemek ve zararları minimize etmek için gerektiğinde düzenlemeler yapın.

Adım 7 Profesyonel Yardım:. Eğer yatırım dünyasında yeniyseniz veya daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa, bir finansal danışmanın yardımını alabilirsiniz. Tecrübeli bir rehber her zaman faydalı olabilir

Hesaplarında hisse tiyosu paylaşanları takip etmeyi bırakın

Adım 8 Duygusal Kontrol:. Piyasada duygusal kararlar vermek yerine, stratejinize sadık kalın. Panik satışları veya aşırı hırslı alımları önlemek için soğukkanlılığınızı koruyun.

Adım 9 Sürekli Öğrenme:. Yatırım dünyası sürekli değişiyor, bu yüzden öğrenmeye devam edin. Kitaplar, makaleler, seminerler ve çevrimiçi kaynaklarla kendinizi geliştirmeye devam edin.

Yabancı kaynakları mutlaka tarayınız. Dil bilmiyorsanız öğrenin, öğrenemiyorsanız çeviri yapın

Teknik, indikatörler veya trendden ibaret değildir bunu unutmayın.

O mumlara sadece doji marubozu topaç çekiç olarak bakmayın.
    Mumlarin her biri yatırımcı psikolojisini ifade eden "psikolojik mumlardır."

3. Adem beyden ÖNEMLİ uyarılar .. Masamızın bir köşesinde bulunsun.

Kıssadan hisse.
    Tepede bu MUM'ları gördüğünüzde dikkat edin.
    Bu MUM yapıları çok da hayra alamet değildir.

Amerika tarafından açıklana her hangi bir veri, Tüm dünyada etkili oluyor.
    Adamlar Dünya ülkeleri üzerinde ekonomik anlamda öyle bir güç kurmuşlar ki, savaş yapmadan her ülkeyi ekonomik olarak zora sokup hizaya sokabilirler.

7950 altı kapanış bizi acıtır umarım bugün çarşamba kredileri dökmek için bu hareket olmuştur ve yarın döner.
    Ama stratejisi olanın ummasına gerek yok o gözlerini kapar vazifeyi yapar.
    8300 üstü kapanış gelmeden her yukarı atak tepkidir.
    İz süren stop 7950 altı kapanış benim için.

Borsada işlem yapanların %90’ı paralarının %50’sini kaybedecek cesarette olmadığı için orta vadede %1.000 getiriyi hiç bir zaman elde edemiyor.

%1.000 getiri elde edenler paralarının %50’sini kaybetseler bile %500 getiriyi korumayı başarıyorlar ve bir sonraki %1.000 getiri için yollarına devam edebiliyorlar.

Dünyanın en iyi boksörleri dünya şampiyonluğuna gittikkileri yolda rakiplerini 100 defa yere yıksalar bile en az %50 kadar yerden kalkarak maçları kazanıp altın madalyayı aldıklarını unutmamak gerekiyor.

Dostlar, yatırımcı kafası, para nereye giriyorsa o da oraya girer.
    Şartlar müsait olduğunda Yabancı ve Yerli kurumlar nasıl pozisyon alıyorsa öyle pozisyon almayı yeğlerim.
    Yatırımlar olacak ama mevcutta her şey eksi ve ilerde artı olabilir veya olmayabilir. Önemli olan trend tir.
    Hisse geçişleri piyasa şartlarına göre ve trende göre değişmeli.
    Ne hisse düştüğünde ağlarım ne de çıktığında sevinirim.
    Çünkü kararlarımdan ben sorumluyum.
    Tuzsuz aşım ağrısız başım.
    Önemli olan hissede trendi yakalamak.
    Eleman bilançoda sıfır yazmışsa çıkarım ve işler pozitife döndüğünde trene atlarım.
    Buna kim dur diyebilir?
    Şunu unutmamak gerekir para=vakittir.
    Her kazandığın sana ekstra zaman kazandırır.
    Mesela araba ile gideceğin yere uçakla gidersin ve bu, varacağın hedefte ömrünü uzatır.
    Ama affedersin eşeğe binersen ömrünü uzatır.
    O sebeple bir hisseye ne zaman ve hangi araçla bineceğinize kim karışabilir.

4. 📣Katılım Endeksi Nedir?

⚡Katılım Endeksi, Borsa İstanbul (BIST) üzerinde, faizsiz yatırım ve katılım bankacılığı prensiplerine göre işlem gören hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir.

⚡Katılım endeksleri de İslami bakış açısına uygun nitelikte faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetlerinden oluşur.

📌Katılım Endeksinin Temel Amacı ve Hedefleri Nelerdir?

⚡Katılım Endeksinin temel amacı, İslami finans ilkelerine uyan yatırımcılar için bir yatırım karşılaştırması veya referans noktası sağlamaktır.

📌Katılım endekslerinin ana hedeflerini ise şöyle sıralayabiliriz:

⚡İslami finans ilkelerine uyumluluk
    ⚡Etik yatırım seçenekleri
    ⚡Performans ölçümü
    ⚡Çeşitlendirme fırsatları
    ⚡Pazar geliştirme ve standardizasyon

📌Katılım Endeksi Nasıl Oluşturulur?

⚡Katılım endeksleri oluşturulurken Türkiye Katılım Bankaları Birliği bünyesinde yer alan Danışma Kurulu ile işbirliği yapılır.

⚡Endekste yer alacak şirketlerin uygunluğu, Danışma Kurulu tarafından oluşturulan “Pay Senedi İhracı ve Alım-Satımı Standardı” ve bu standardın uygulamasına yönelik detayları içeren “Katılım Finans İlkelerine Uygun Faaliyet Gösteren Şirketlerin Belirlenmesinde Esas Alınacak Rehber” doğrultusunda değerlendirilir.

⚡Değerlendirme işleminde, “Standart” ve “Rehber” dikkate alınarak oluşturulan “Katılım Finans İlkeleri Bilgi Formuna verilen yanıtlar esas alınır.

⚡Bu yanıtların güncelliğini korumak şirketlerin sorumluluğundadır. Katılım endekslerine yeni giren bir şirketin Bilgilendirme Formunda yer alan sorulara verdikleri yanıtları, şirketlerin halka arz izahnamesinde bulabilirsiniz. İşlem gören şirketlerinin bilgilerini ise periyodik olarak güncellenen Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takip edebilirsiniz.

📌Katılım Endeksinin Kapsamı Nasıl Belirlenir?

⚡Katılım Endeksleri oluşturulurken dinin haram kıldığı sektörler listeden çıkarılır ve kalan şirketlerin finansal oranlarına bakılır.

⚡Finansal oranları yeterli olan işletmeler filtrelenerek endeks kapsamına alınır. İlk aşamada Endeks dönemi başlangıcı itibarıyla Yıldız Pazar, Ana Pazar veya Alt Pazar’da yer almayan şirket payları kapsam dışı bırakılır.

📍Şirketlerin toplam faizli kredilerinin piyasa değerine oranı %33’ü, faiz getirili nakit ve menkul kıymetlerinin piyasa değerine oranı %33’ü ve bahsedilen faaliyet alanlarından elde ettiği gelirlerinin toplam gelirlerine oranının da %5’i aşmaması gerekir. Bu oranları aşan şirket payları kapsam dışı bırakılır.

📌Katılım Endeksinde Yer Alan Şirketlerin Faaliyet Alanları Nelerdir?

⚡Katılım Endeksinde yer alan şirketler, faaliyette bulundukları sektöre ve sermaye yapılarına bakılarak belirleniyor. Şirket esas sözleşmesinde aşağıdaki faaliyetlerin yazılı olduğu şirketlerin hisseleri kapsam dışında bırakılıyor:

📍Alkollü içki üretim ve ticareti

📍Tıbbi gayeler dışında uyuşturucu maddelerin üretim ve ticareti

📍Kumar ve kumar hükmündeki faaliyetler
    Domuz ve mamullerinin üretim ve ticareti

📍Faizli finans işlemleri

📍Para ve/veya para hükmündeki varlıklar arasında yapılan vadeli işlemler

📍Ahlaka ve İslami değerlere aykırı yayıncılık

📍İslami değerlerle bağdaşmayan eğlence, otelcilik vb. faaliyetler

📍Çevreye ve canlılara büyük zararı olan faaliyetler

📍İnsan fıtratını değiştirmeye yönelik biyolojik/genetik faaliyetler

📍Sağlığa zararlı tütün ürünleri üretim ve ticareti

📌Katılım Endeksi Türleri Nelerdir?
    Borsa İstanbul’da faaliyet gösteren Katılım Endekslerini şu şekilde sıralayabiliriz:

⚡BIST Katılım Tüm Endeksi ( XKTUM)

⚡BIST Katılım 100 Endeksi (XK100)

⚡BIST Katılım 50 Endeksi (XK050)

⚡BIST Katılım 30 Endeksi (XK030)

📌 Dönem, dönem Katılım Endeksinde yer alan şirketlerde değişiklikler olabilmektedir.

📌 Yatırımcıların Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden takibini yapmaları gerekir. (Bist Endeksler)

⚡İçeriğin oluşturulmasında Türkiye Finans internet sayfasından faydalanılmıştır.

5. borsa da zamanlama en önemli konu.

bunu bazen grafik söyler, bazen tahta izlersiniz, bazen pasta vs.
    tek bir doğru yok.
    paylaştığım herşey teknik analiz ve piyasa gözlemlerim sonucu tahminlediğim şeyler.
    olasılık da yanılma payı muhakkak vardır.

Bu arada cenk'den devam;

Grafikte şayet gelirse olası düzeltme yapısı illa çizdiğim gibi bir simetrik üçgen olmak zorunda değil.
    Hatta üçgen olmak zorunda da değil.

Bu bir zigzag, double/triple zigzag ; alçalan takoz ya da bir flat da olabilir.

Olası düzeltme senaryoları için en azından üçgen yapıları resimde izlenebilir.
    (Bull Market altındakiler)

çok fazla okuyup dolaşınca insan anlıyor "trade işi b.ktur"

keşke şuradan satsaydım şuradan alsaydım diye küçük yatırımcı hayal kurar durur.
    aslında dipler tepeler boştur.
    çok az işlem geçer.

senin aldığın yerde pala bir sebepten satmak istiyordur, sattığın yerde de alıcı olmak istemez.
    kendince bir hesabı vardır.
    sen alınca satmak, satarken de basmak aklına gelir.

ha ben günde lot başı 1 tl'ye razıyım dersin onu da 1 hafta sonra tahsil eder.

hasıl-ı kelam bu işlere gerek yok. safi can sıkıntısı.

ÖMRÜMÜZÜN TEKNİK ANALİZİ: Elliott

1. Dalga: Hareketin ilk başlangıcı. *Doğum.
    2. Dalga: Küçük düzeltme hareketi. *Ergenlik.
    3. Dalga: En uzun dalgadır. *Yetişkinlik
    4. Dalga: Küçük düzeltme hareketi. *Orta yaş bunalımı.
    5. Dalga: Bilgelik, *yaşlılık

ABC Düzeltmesi: *Hastalık ve ölüm

Her dalganın içerisinde daha düşük zaman dilimlerinde benzer salınım ve düzeltmeler olur.
    Bunlar bizim hayatımızdaki küçük kayboluşlardır.
    Su akar, yolunu bulur.

Bist Yeni Yatırımcılara Altın tavsiyeler

1 ) Borsa kısa vadede zengin olma yeri değil, Uzun vadede doğru bir yol izleyenler fırsatları yakalar ve #finansalözgür olur.

2 ) 2 aydır boğa sezona geldim diye işini gücünü bırakıp borsacı olacağım deme. Bir ayı sezonu atlatırsan o zaman daha rahat olursun.

3 ) Kimseye güvenme burası herkesin kazanmak istediği bir pazar. Analizleri izle sana uyanı al. Yoksa 4 günde %50 düşen hisselerle tanıştırıyorlar. Bir yılda kendine gelmezsin. Takipçi sayısı güven oranı değildir.

4 ) Ayı sezona (kışa) şimdiden hazırlan... Ayıda küçülmeyenler portföy büyütenler profesyoneldir.

5 ) Bir Tekniği olmayanlar denizde hep aynı hızda yüzer. Yöntemlerini geliştirenler ise hızla aldıkları yol artar.

6 ) Ortalama üzeri yatırımcı olmazsan, kendini geliştirmezsen ortalama borsa getirisinin bist100 üzerine çıkman imkansız.

6. Grafik okumasını az olsun bilen herkes bir düşüş sonrası fiyatların toparlanma aşamasını bilir , işte bu noktada bazı mumlar bizlere sinyaller verebilir.
    Ben hazır grafikte yorumlamıyorum , gün geliyor bu mumları gösteriyorum.
    Ama bunu da paylaşmayalım mı Şahin Bey.
    Bu çalışmanın size ne zararı var ki ?

Kıssadan hisse.
    Diplerde bu mumları gördüğünüzde yavaş yavaş alıma geçebilirsiniz.
    Bu mum yapıları çıkışın sinyalleri olabilir.
    Masamızın bir köşesinde bulunsun.
    ''Önemli bir eğitim''

Borsada her daim şu soruyu sor: en kötü senaryoda ne yapacağım?

A. Zararsız çıkmak. (maliyet )
    B. Kar görünce poz azaltıp, maliyetten çıkmak.

Öğrendiklerimiz, pekiştirdiklerimiz.

1. Doğru yerden maliyet
    2. Çift pozisyon almak
    3. 1. Pozisyonu belli bir hedef geldiğinde vermek (TP1)
    4. Kalan pozisyon ile trend takibi yapmak. (TP2 ya da SL)

Teorik bilgi: Bir hisse 50 günlük en düşükten %20 uzaklaşmadıkça ayı, en yüksek 50 günlük fiyattan %20 uzaklaşmadıkça boğa devam eder.

Bu aynı zamanda 50 günlük fibo atmak ile eşdeğer. İlk düzeltme seviyesi geçilmeden mevcut trend devam eder varsayımı

thyao örneğinde geçen haziran ayından beri 2 gün peş peşe boğa çizgisinin altına kalmamış.

xu100 fibonacci rakamlarla Hareketli üssel ortalamalar 6 indikatör iç içe

PHP Code:
    MOV(C,15,E);MOV(L,66,E);MOV(L,132,E);
    MOV(L,233,E);MOV(L,360,E);MOV(L,610,E

Burada sadece indikatör ve tarama förmüleri paylaşacağım, kendinize uygun olanı seçmek sizin treyd anlayışınıza göre değişir, bunu siz bulacaksınız…

PHP Code:
    AT:=MOST(C,4,0.2);
    RTR:=C/MOV(C/(ATR(14)),250,VAR);
    A2:=(AT-RTR);
    A3:=AT+RTR;
    B1:=IF(AT<PREV,A2,IF(A2>PREV,A2,PREV));
    b2:=If(AT>PREV,a3,if(a3<PREV,a3,PREV));
    k1:=Cross(AT,Ref(b2,-1));
    k2:=Cross(Ref(b1,-1),AT);
    s1:=BarsSince(k1)<BarsSince(k2);
    s2:=If(s1=-1,b1,b2);
    AT;
    s2 

Most değeriyle oynayabilirsiniz ...

AT: most hesaplanıyor.
    RTR: atr hesaplanıyor.
    A2 ve A3: "AT" değeri üzerine ve altına eklenmiş "RTR" değerleri hesaplanıyor.
    B1 ve B2: Koşullara dayalı olarak "A2" ve "A3" değerlerinin geçmiş değerleri veya "AT" değerlerinin kullanıldığı hesaplamalar yapılıyor.
    k1 ve k2: "AT" değerine göre çeşitli geçişler tespit ediliyor.
    s1: Belirli bir koşula dayalı olarak "k1" ve "k2" değerlerinin karşılaştırması yapılıyor.
    s2: "s1" değerine dayalı olarak "b1" veya "b2" değerleri seçiliyor.
    En sonunda, "AT" değeri ve "s2" değerlerini atıyor ..

SISE fİBO %23 (51,84) ü sabahtan beri 6. kez yokluyor hala altına düşemedi.

Fibonacci candır...

7. Bilmeyenler için önemli bir bilgi paylaşalım: Manuel çizilen trendler üstünden robot kurmak.

Örneğin 1. Siyah çizgi anında (05.23), yeşil trend'in yukarı kırılımı sonrası alım yapmak ve aksi duruma karşı da yeşil trend'in aşağıya doğru kırılımı ile de satmak istediniz.

Yukarıda resimlerde görüleceği üzere ilgili trendlere sağ tıklayıp "kahin için kopyala" dedikten sonra bunu sisteme yapıştırmanız ve kodlamanız lazım:

Trend1: Yeşil Trend
    Trend2: Kırmızı Trend

AL ve SAT koşulları aşağıdaki gibi olacaktır...

Not: İlk trend kırılımı öncesi aslında robotu 05.23'te zaten kurmuştunuz. Ve otomatik olarak alım yapıldı. Ve sonrasında 06.23'te ise kırmızı trend ile birlikte sisteme ayrıca sat koşulu ekliyorsunuz. Karışıklık olmasın...

TREND TAKİPÇİSİ, TAHMİN ETMEZ, TAKİP EDER mantığından yola çıkarak, SADECE FİYATI TAKİP EDEN biri olarak TCMB kararı ne olursa olsun HİSSE BAZLI SEYRETMEYE devam etmeye devam ediyorum

Bugün hacimli ve MARUBOZU bir mum sonunda
    ✅Düşen trendi kırdığımız
    ✅Kısa vade hareketli ortalamaların üzerine çıktığımız
    ✅Fibo dirençlerin kırıldığı
    ✅Alt indikatörün yönünü yukarı çevirdiği güzel bir gün oldu

Teknik analiz gereği bir direncin/desteğin kırıldı denilebilmesi için o seviyenin üzerinde 2 ve daha fazla kapanış yapmamız gerekir. Yarın da bu seviyelerin üzerinde bir kapanış yapmış olursak ve alt indikatörde de yukarı yönlü bir kesişim görmemiz durumunda yeni bir yukarı yönlü hareketin başlama ihtimalinin yüksek olduğunu konuşabiliriz.

Unutulmamalıdır ki böyle bir yükseliş başlarsa önümüzdeki günlerde güçlü dirençler ile karşılaşacağız

Yarınki en yakın dirençler 8023 8051 8163 olacak

MARUBOZU MUM NEDİR ? ✅
    Açılış fiyatının günün en düşük fiyatına, kapanış fiyatının ise günün en yüksek fiyatına eşit olması yada çok yakın olmasıdır. Bu mumun olduğu günler için gün içinde ilk işlemden son işleme dek alıcıların piyasayı kontrol ettiğini söyleyebiliriz

ÖNEMLİ NOT : Uzun vadeci, değer yatırımcısı , temettü yada AL UNUT yatırım anlayışında olanlar için bu twit geçerli olmayıp öngörülerim tamamen kendi portföyümü yönetimim ve teknik analize bakış açım doğrultusunda düşüncelerimdir.

8. Sabah okumalarımızdan bir anektod!

Insiderlar için hayat çok kolay; dürüst olmak gerekirse, fırsatımız olsaydı, aynı şeyi biz de muhtemelen yapardık!

İbrahim beyden 📍 Önemli Bir Hap Bilgi !!!

📍 Yükselen bir trendde eğer DOĞRU BİR HİSSEDEYSENİZ, fiyat 22 Günlük Ortalamalara geri çekildikçe ALIM FIRSATI OLARAK OKURUZ…

-Bilgi paylaştıkça çoğalır.

Borsa da yüksek kazançlar elde etmek için 3 önemli faktör var : AHMET HOCAMIN KILAVYESİNDEN

⭐️ STRATEJİ ⭐️ PSİKOLOJİ ⭐️ DSİPLİN

1. STRATEJİ : Ben örnek 100 bin liralık hisse aldım 150 bin lira oldu 100 bini mi alıp 50 bini 0 maliyet hisse de bırakıyorum.
    • Alım yaparken kademeli Fibonacci düzeltmesi seviyelerinden alım yapıyorum
    • Satım yaparken Fibonacci düzeltmesi 0.618 ve 1.618 seviyelerinden satım yaparak 0 maliyete indiriyorum.
    • Sektörel olarak gelecek vaad eden ve sermayesi az karlılığı yüksek şirketleri tercih ediyorum.
    • Sektörün içerisinde en ucuz kalmış pp dd / fk ortalaması en ucuz olanı seçiyorum.

gelelim 2. önemli faktöre

2. PSİKOLOJİ : Bunun birden çok yolu var
    • Ben örnek 13 bin lotum varsa 3 bin lot satıyorum düşerse 3 bin geri alırım giderse 10 bin lot gidiyor zaten hisse mi yok diyorum.
    • Para ihtiyaç dışı olduğu için ve birden zengin olma değil de bir gün zengin olma hayali ile işlem yaptığım için sağlıyorum
    • Geçmişte bir çok tecrübe yaşadığım ve başarılı olarak tüm çabalarımın karşılığını aldığım için ⭐️(TECRÜBE)
    • Takipçilerimin yarısını birebir tanıdığım ve bana her zaman güvendiklerini bildiğim için
    • Şirketin temel analizini yaparak elinde sonunda ucuz kalınca farkına varılacak diye düşündüğüm (hikaye) için psikolojimi sağlıyorum.
    • Grafik çiziyorum teknik olarakta psikolojimi sağlam tutuyorum.
    • Sohbetime bakıyorum insanlarla makam mevki para pul umrumda olmadan sohbet etmesini çok seviyorum ❤️

Robotlar kadar kontrollü ve sabırlı olup, her gün sahneye çıkıp aynı performansı yıllarca gösterebilecek psikolojiye sahip piyasada kaç kişi var??

İyi bir sistem / robot ile trade etmek vazgeçilmezidir

Trading işi sadece para işi değildir.

Trading işi bir içsel yolculuktur, zayıflığın, gücün, sabrın, psikolojin sınanır her defasında.

Trading işi robotlara bağlanmayacak kadar değerlidir.

Çok önemli bir kişisel gelişim fırsatıdır.

Ona gereken önemi vermelisiniz.

BORSA'nın Püf Noktası.

Kendi kendinizi tanıyın.
    Spekulatif hareketlerde duygulara hakim olmak gerekir.
    Eğer girdiğiniz bir pozisyon gece uykularınızı kaçırıyorsa, o pozisyonu mutlaka kapatmalısınız.
    Borsalarda olaylar çok çabuk geliştiği için, pozisyon almış kişiler günlük olayların etkisinde kalmamalıdırlar.
    hele ki pozisyon aldıktan sonra twitter yada borsa forumlarını takip edip çabuk kadar değiştiriyorsa vay haline ...

Teknik analiz öğrenin.
    Kredili işlem, kaldıraçlı işlem, başkasından borç alarak hisseye alma gibi hatalara düşmeyin.
    İndirin tradingwiew uygulamasını.
    Açıp bakın, almayı düşündüğüm hisse 3 ay önce neredeymiş, şimdi nereye gelmiş.
    Adam Çok düştü diye hisse alıyor.
    Bi bakıyosunuz, 3 ayda %300 yükselmiş ya sonra .

Sayfa 3/16 İlkİlk 1234513 ... SonSon

Yer İmleri

Yer İmleri

Gönderi Kuralları

• Yeni konu açamazsınız
  • Konulara cevap yazamazsınız
  • Yazılara ek gönderemezsiniz
  • Yazılarınızı değiştiremezsiniz
  •